Προς το περιεχόμενο

USB-C θύρα και σβήσιμο υπολογιστή


Arkoudelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα και καλή χρονιά,

Η μητρική μου (MSI Rog Strix B550-F Gaming WiFi) έχει μια θύρα USB-C. Αναγκάστηκα να αλλάξω κάμερα τις προάλλες καθώς η c910 Logitech που είχα τα έφτυσε μετά από 10+ χρόνια. Πήρα μια που όμως ενώνεται σε USB-C. Όταν την έβαλα πάνω ο υπολογιστής απλά έσβησε. Όχι shutdown. Έσβησε ακαριαία σα να το τράβηξε κάποιος από τη πρίζα. Άναψα ξανά και πήρε μπροστά, είδε και τη κάμερα κανονικά και όλα οκ..............μέχρι που κατάλαβα ότι δεν είχα πια bluetooth και wifi adapter. Είχανε εξαφανιστεί. Υπήρχαν στον device manager σαν hidden devices αλλά δεν δούλευαν. Network reset, τίποτα. Έκανα uninstall, τίποτα. Δε ξέρω πως το σκέφτηκα αλλά έβγαλα τον υπολογιστή από το ρεύμα τελείως και πάτησα αρκετές φορές το Power. Ξανακούμπωσα το καλώδιο και VOUALA εμφανίστηκαν και το bluetooth και ο wifi adapter κανονικά σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; 😐 Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2023 στις 10:19 ΜΜ, Arkoudelos είπε

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα και καλή χρονιά,

Η μητρική μου (MSI Rog Strix B550-F Gaming WiFi) έχει μια θύρα USB-C. Αναγκάστηκα να αλλάξω κάμερα τις προάλλες καθώς η c910 Logitech που είχα τα έφτυσε μετά από 10+ χρόνια. Πήρα μια που όμως ενώνεται σε USB-C. Όταν την έβαλα πάνω ο υπολογιστής απλά έσβησε. Όχι shutdown. Έσβησε ακαριαία σα να το τράβηξε κάποιος από τη πρίζα. Άναψα ξανά και πήρε μπροστά, είδε και τη κάμερα κανονικά και όλα οκ..............μέχρι που κατάλαβα ότι δεν είχα πια bluetooth και wifi adapter. Είχανε εξαφανιστεί. Υπήρχαν στον device manager σαν hidden devices αλλά δεν δούλευαν. Network reset, τίποτα. Έκανα uninstall, τίποτα. Δε ξέρω πως το σκέφτηκα αλλά έβγαλα τον υπολογιστή από το ρεύμα τελείως και πάτησα αρκετές φορές το Power. Ξανακούμπωσα το καλώδιο και VOUALA εμφανίστηκαν και το bluetooth και ο wifi adapter κανονικά σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; 😐 Ευχαριστώ πολύ!

Μία σκέψη είναι ότι η Usb-c και τα Bluetooth & WiFi λειτουργούν πάνω στον ίδιο δίαυλο και έκει υπάρχει conflict είτε σε power είτε σε drivers και όταν συνδέεις συσκευή στο usb-c κόβει τα υπόλοιπα για να δώσει στην θύρα.

 

Επισης:

"USB 3.0 can cause frequency interference in the 2.4 Ghz spectrum.
This affects wifi and bluetooth

This is caused by improper shielding of the USB socket."

 

Εννοειται τσεκάρε τους drivers σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...