Προς το περιεχόμενο

Δυσκολεύομαι να βρω δουλειά ως απόφοιτος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας. Καλή χρονιά. Έχω ένα ζήτημα σχετικά με την εύρεση εργασίας. Τελείωσα πολυτεχνική σχολή πρόσφατα (Από Νοέμβρη, Ηλεκτρονικός Μηχανικός) και ψάχνω δουλειά κυρίως στο Linkedin. Κοιτώντας τις θέσεις εργασίας, παρατηρώ ότι για Entry Level θέσεις, ζητάνε 1-2 χρόνια εμπειρία και 300 απαιτήσεις αχρείαστες για κάποιον σαν και μένα. Έχω στείλει βιογραφικά παντού, στην γραμματεία της σχολής, σε φίλους και συμφοιτητές, σε recruiters, σε randstand και adeco και κανείς δεν μου απαντάει ή σπάνια πραγματοποιείται συνέντευξη (πολλαπλοί γύροι) συνήθως 2 φορές την εβδομάδα (συνήθως με απορρίπτουν) ακόμη και αν είναι ATS friendly. Κοντεύω να πάθω κατάθλιψη από όλη αυτήν την απόγνωση και όλη αυτή η διαδικασία θυμίζει τζόκερ. Δεν έχω κάνει networking παρά μόνο ελάχιστα και καθόλου πρακτική άσκηση και η διπλωματική εργασία μου έχει πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με κάποιον εξωτερικό φορέα δηλαδή άδειο βιογραφικό. Πλησιάζει 2024 και οι ευκαιρίες είναι με τα κυάλι. Τι έχετε να μου προτείνετε?

Επεξ/σία από Elia9137
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενο? ΜΜ? ΗΜ? Ποσο καιρο ψαχνεις για δουλεια?

Το βιογραφικο σου ειναι καλο? Μπαινεις στη διαδικασια να το φτιαχνεις και να το βελτιωνεις συμφωνα με το feedback που παιρνεις απο τις συνεντευξεις και με βαση οσα ζητανε?

Μην απελπιζεσαι, σκεψου οτι θελεις μονο μια ευκαιρια, μετα θα γινουν ολα πολυ πιο ευκολα! Καλη χρονια με θετικη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

ΗΜ

Ναι

18 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Το βιογραφικο σου ειναι καλο? Μπαινεις στη διαδικασια να το φτιαχνεις και να το βελτιωνεις συμφωνα με το feedback που παιρνεις απο τις συνεντευξεις και με βαση οσα ζητανε?

Ναι το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω εμπειρια απο ΗΒ. Για να δου δωσω να καταλαβεις εκει υπαρχουν πολυ περισσοτερες δουλειες. Σαν αποιφοιτος ομως θα χρειαστεις 200 αιτησεις για να εχεις 5-10 συνεντευξεις και να εχεις μια προσφορα για δουλεια. Φανταζομαι οτι Ελλαδα θα ειναι πιο δυσκολο απο ΗΒ.

Αρα, συνεχισε φουλ linkedin, βρες και κανα δυο site που ανεβαζουν θεσεις εργασιας και καθε μερα κανε αιτησεις! Ας μην ειναι ακριβως πανω στο αντικειμενο ο ρολος, ας ειναι και εκτος της περιοχης σου. Οπως σου ειπα εσυ ενα offer θες, μετα με την προυπηρεσια θα γινουν ολα πολυ πιο απλα! Ιανουαριος Φεβρουαριος γενικα ειναι οι πιο ζεστοι μηνες να βρεις δουλεια γιατι τωρα οι εταιριες καταστρωνουν τα σχεδια για τη νεα χρονια και ξερουν τα μπατζετ και τον προγραμματισμο τους. Βαλε εναν ρεαλιστικο στοχο να εχεις βρει δουλεια μεχρι το καλοκαιρι και θα τα καταφερεις! Υπομονη με θετικη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να στέλνεις βιογραφικά παντού είναι ένα από τα βήματα για να κληθείς για συνέντευξη.

Πιο σημαντικό ακόμα είναι να έχεις ένα καλό cover letter, κάθε φορά κομμένο και ραμμένο για τη θέση που θες, καλύπτοντας μια μια τις απαιτήσεις της περιγραφής του ρόλου.

Προσπάθησε να αναπτύξεις το networking σου και το στίγμα σου μέσω του Linkedin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ακριβώς στοχεύεις και θες να ασχολείσαι; Στην Ελλάδα πρακτικά τα πράγματα είναι περιορισμένα δηλαδή οικοδομή και μελέτες (που θέλουν εμπειρία γιατί αλλιώς είσαι κόστος και φυσικά τέτοια πράγματα δεν τα μαθαίνεις στη σχολή) ή ιστοσελίδες/πληροφορική και τα σχετικά που ανταγωνίζεσαι τον οποιοδήποτε με ή χωρίς πτυχίο μηχανικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη γνωρίζοντας τον τομέα σου, άλλα έχοντας μείνει στην Ελλάδα και τα τελευταία 6-7 χρόνια στο Ηνωμένο Βασίλειο όπου χρειάστηκε να αλλάξω εντελώς καριέρα, έχω να προτείνω να μπαίνεις στα site των εταιριών που σε ενδιαφέρουν και στα περισσότερα έχουν ειδικό section για την καριέρα. Όπου μπορείς να στείλεις το βιογραφικό σου μαζί με ένα καλό cover letter, ζητάνε δεν ζητάνε προσωπικό.

Γενικά μέχρι να σου δωθεί η πρώτη ευκαιρία θέλει τύχη και επιμονή.

Επεξ/σία από ANHLIKOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυνήγησέ το εντατικά λίγους μήνες ακόμη κι αν δεν δείς προκοπή, εξωτερικό. Γερμανία συγκεκριμένα που έχω καλή εικόνα, αν δεν είσαι τελείως ότι να ναι άτομο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρείς καλή δουλειά. 

Βασικά, ως Διπλωματούχος Μηχανικός, αν έχεις όνειρα για καριέρα, να κάνεις κάτι ενδιαφέρον, κλπ, και δεν σε ενδιαφέρει απλά να βρείς μια δουλειά, το εξωτερικό θα έπρεπε να είναι η 1η επιλογή.

 

Επεξ/σία από Herzog
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εξωτερικό έστειλα πάνω από 300 αιτήσεις σε έξι μήνες . Πέρασα πολλά συνεντεύξεις αλλά μόνο τρεις τέσσερις προχώρησαν. Γενικά μην απελπίζεσαι προσπαθησε να προσαρμόσεις το βιογραφικό και το καβερ λετερ ανάλογα την θέση ( μπορείς να κανείς 3-4 από το καθένα λίγο διαφοροποιημένα και να στέλνεις το αντίστοιχο σε κάθε αίτηση ). 
Πολυ καλή λύση για καβερ λετερ είναι να το κανείς στο chatgtp. 

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι GPT. Είναι εύκολο στην παρούσα έκδοση του για το εκπαιδευμένο μάτι να καταλάβει πότε κάτι έχει γραφτεί με GPT. Εκτός κι αν του αφιερώσεις τόσο χρόνο να το κάνεις revise που δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς.

Προσωπικά στις θέσεις που διαφημίζω (διδακτορικά), έχω αρκετές μοντελοποιημένες απαντήσεις που μου έχει δώσει το GPT, για να κάνω συγκρίσεις αν δεν είμαι σίγουρος. Αν δώ κάτι τέτοιο μου είναι δύσκολο να πάρω σοβαρά τον υποψήφιο/την υποψήφια και σχεδόν σίγουρα δε θα καλέσω σε συνέντευξη.

Αν το καταλαβαίνω εγώ που δεν είναι ο τομέας μου, φαντάζομαι πως το HR το μυρίζεται από μακριά.

Καλύτερα μερικά λαθάκια, παρά GPT.

Επεξ/σία από RedEnergy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2024 στις 11:28 ΠΜ, Elia9137 είπε

Γειά σας. Καλή χρονιά. Έχω ένα ζήτημα σχετικά με την εύρεση εργασίας. Τελείωσα πολυτεχνική σχολή πρόσφατα (Από Νοέμβρη, Ηλεκτρονικός Μηχανικός) και ψάχνω δουλειά κυρίως στο Linkedin. 

Ποια ακριβώς σχολή έχεις τελειώσει και για ποιο αντικείμενο ψάχνεσαι; Δεν έχει νόημα η συζήτηση αν δεν ξέρουμε αυτά τα δυο βασικά (για διαφορετικούς λόγους το καθένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...