Προς το περιεχόμενο

"Safe" OC σε 5700X


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά! 

Όπως λέει ο τίτλος με ενδιαφέρει να κάνω ένα safe και stable OC όσο γίνεται στον 5700Χ. Ξέρω ότι όταν αναφέρουμε τη λέξη OC κανείς δε σου εγγυάται την 100% σταθερότητα για αυτό και δε ζητάω κάτι τρελό απλά να πάρει λίγο τα πάνω του γιατί από ταχύτητα σε cinebench φτάνει μόνο 4.0Ghz από ότι είδα ενώ μπορεί κ παραπάνω σύμφωνα με την AMD στα 4.6

Σαν αρχάριος τι μου προτείνεται να κάνω; 

1. Ryzen master μέσα από windows?

2. Μέσα από το BIOS με PBO curves κλπ?

3. Με static OC at all cores?

 

Asus prime x470 pro με latest bios.

Docp enabled με 4Χ8 rams 32GB @ 3200Mhz (stable πολύ καιρό τώρα)

Ψύξη Corsair AIO platinum 240mm

Psu Corsair RM750x

Έκανα cinebench R23 στοκ όπως είμαι με DOCP enabled. Έβγαλε 13822 που από ότι είδα είναι πολύ καλά για στοκ. Αλλά οι θερμοκρασία δε ξεπέρασε τους 50 βαθμούς και η ταχύτητα μέχρι να τελειώσει το τεστ στα 4Ghz.

Από κει καταλαβαίνω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι να εκμεταλλευτούμε και τη καλή ψύξη και να πάρει λίγο τα πάνω της η cpu. 

Όχι κάτι τρελό όπως προείπα και να μαστε σχετικά safe με κάποια δοκιμασμένη "συνταγή".

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε "Safe" OC σε 5700X
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Καλή χρονιά! 

Όπως λέει ο τίτλος με ενδιαφέρει να κάνω ένα safe και stable OC όσο γίνεται στον 5700Χ. Ξέρω ότι όταν αναφέρουμε τη λέξη OC κανείς δε σου εγγυάται την 100% σταθερότητα για αυτό και δε ζητάω κάτι τρελό απλά να πάρει λίγο τα πάνω του γιατί από ταχύτητα σε cinebench φτάνει μόνο 4.0Ghz από ότι είδα ενώ μπορεί κ παραπάνω σύμφωνα με την AMD στα 4.6

Σαν αρχάριος τι μου προτείνεται να κάνω; 

1. Ryzen master μέσα από windows?

2. Μέσα από το BIOS με PBO curves κλπ?

3. Με static OC at all cores?

 

Asus prime x470 pro με latest bios.

Docp enabled με 4Χ8 rams 32GB @ 3200Mhz (stable πολύ καιρό τώρα)

Ψύξη Corsair AIO platinum 240mm

Psu Corsair RM750x

Έκανα cinebench R23 στοκ όπως είμαι με DOCP enabled. Έβγαλε 13822 που από ότι είδα είναι πολύ καλά για στοκ. Αλλά οι θερμοκρασία δε ξεπέρασε τους 50 βαθμούς και η ταχύτητα μέχρι να τελειώσει το τεστ στα 4Ghz.

Από κει καταλαβαίνω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι να εκμεταλλευτούμε και τη καλή ψύξη και να πάρει λίγο τα πάνω της η cpu. 

Όχι κάτι τρελό όπως προείπα και να μαστε σχετικά safe με κάποια δοκιμασμένη "συνταγή".

παιξε με την 2 κουρτινα pbo + curve optimizer

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Έκανα cinebench R23 στοκ όπως είμαι με DOCP enabled. Έβγαλε 13822 που από ότι είδα είναι πολύ καλά για στοκ. Αλλά οι θερμοκρασία δε ξεπέρασε τους 50 βαθμούς και η ταχύτητα μέχρι να τελειώσει το τεστ στα 4Ghz.

Από κει καταλαβαίνω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι να εκμεταλλευτούμε και τη καλή ψύξη και να πάρει λίγο τα πάνω της η cpu. 

Η πιο κρύα CPU είναι ο 5700Χ λόγω των 65W.

Ανέβασε λίγο το PPT limit, γύρω στα 120W καλά είναι.

Βάλε boost override +200

και μετά, αν είναι B2 stepping, άρχισε να δίνεις αρνητικό offset. -10 στην αρχή και μετά βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kkatzos είπε

Η πιο κρύα CPU είναι ο 5700Χ λόγω των 65W.

Ανέβασε λίγο το PPT limit, γύρω στα 120W καλά είναι.

Βάλε boost override +200

και μετά, αν είναι B2 stepping, άρχισε να δίνεις αρνητικό offset. -10 στην αρχή και μετά βλέπεις.

Αρνητικό offset εννοείς στο curves optimizer? Ξεκινώ από τη τιμή 10 και ανεβαίνω 5-5 μέχρι να δω που είναι stable? 

Το cpu voltage το αφήνω auto?

 

ακολουθώ τον οδηγό που μου έδωσε ο παραπάνω φιλος?

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Αρνητικό offset εννοείς στο curves optimizer?

Ναι, curve optimizer negative -10 και αν σε παίρνει πας μέχρι -30.

Το +200 είναι το πιο σημαντικό, από εκείνο ξεκίνα.

Μετά ανέβασε PPT limit και τελευταία αρχίζεις να δοκιμάζεις CO που είναι και το πιο μπελαλίδικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ναι, curve optimizer negative -10 και αν σε παίρνει πας μέχρι -30.

Το +200 είναι το πιο σημαντικό, από εκείνο ξεκίνα.

Μετά ανέβασε PPT limit και τελευταία αρχίζεις να δοκιμάζεις CO που είναι και το πιο μπελαλίδικο.

Ελπίζω μη σε ζαλίζω απλά δεν έχω ξανασχοληθει και είμαι εντελώς αρχάριος προσπαθώντας μέσα από tutorials στο youtube να καταλάβω τι παίζει περίπου. 

Σε asus prime x470 λογικά θα έχει στο bios το Precision boost overdrive όπου το βάζω advanced για να εμφανισει όλες τις παρακάτω τιμές (PBO limit, PPT limit, TCD limit EDC limit, overdrive scalar κλπ κλπ)

Έπειτα πάω Max CPU BOOST Clock override και το βάζω +200

 

Πρώτο βήμα αυτό λοιπόν, restart και μπαίνω Windows για stress test. (Έχω το AIDA64 και cinebench23) ειμαι οκ με αυτά τα δύο?

Εφόσον περάσει τα τεστ μπαίνω ξανά BIOS και βάζω το PPT limit στο 120*?

Ξανά restart, stress test (αν crasharei το χαμηλώνω σε 110? Αν δεν, το ανεβάζω 130?

 

Και μόλις τελειώσω με αυτό τέλος κάνω και το Curve optimizer? Να φανταστώ με all cores σωστά; Γιατί κάπου διάβασα με per core ξεχωριστά είναι πιο σωστό αλλά και πιο μπελαλιδικο που μπορεί να χρειαστεί μέρες πολλές για να σεταριστει σωστά και δεν είμαστε για τέτοια.

 

Όλα τα υπόλοιπα (cpu voltage, scalar κλπ) δε τα πειράζω τα αφήνω στα auto σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Όλα τα υπόλοιπα (cpu voltage, scalar κλπ) δε τα πειράζω τα αφήνω στα auto σωστά;

Αρχικά δες αν έχεις Β2 stepping επεξεργαστή.

Αν ναι βάζεις άμεσα PPT Limit = 120 και boost override +200. Σε αυτά δε θα έχεις θέμα.

Θέμα ίσως έχεις στο CO. Πρέπει σταδιακά να το φτάσεις όσο γίνεται. Εκεί και μόνο εκεί θα χρειαστεί stress testing.

45 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Πρώτο βήμα αυτό λοιπόν, restart και μπαίνω Windows για stress test. (Έχω το AIDA64 και cinebench23) ειμαι οκ με αυτά τα δύο

Ελπίζεις να μη χρειαστεί κάτι ιδιαίτερο και να δουλέψουν όλα με τη μία.

Αν δε συμβεί αυτό θα χρειαστείς Prime 95 και Corecycler. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...