Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για build desktop με μπάτζετ 1200 ευρώ


marios5678

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω ένα build στα 1200 ευρώ κατά προτίμηση σε κάρτες γραφικών από INVIDIA και από επεξεργαστές σε intel.Έχω διαλέξει προς το παρόν μια Gigabyte GeForce RTX 3070 8GB GDDR6 Gaming OC (rev. 2.0) σε κάρτα γραφικών και σε επεξεργαστή τον Intel Core i5-13500 1.8GHz Επεξεργαστής 14 Πυρήνων για Socket 1700.Για Motherboard την  Gigabyte B760 Gaming X AX DDR4 (rev. 1.0) Wi-Fi Motherboard ATX με Intel 1700 Socket, σε ram τις Corsair Vengeance RGB Pro 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 3600 για Desktop, σε ssd τον Kingston NV2 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0, σε Ψύκτρα την Be Quiet Pure Rock 2 FX Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket AM4/AM5/1200/115x/1700 ή να πάω καλύτερα σε υδρόψυξη και τροφοδοτικό το Be Quiet System Power 10 750W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Wired 80 Plus Bronze.Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και για το αν συστήνετε κάτι καλύτερο. Γενικά  δεν έχω κάποια εμπειρία σχετικά με το να φτιάχνω pc και ότι είναι ο πρώτος μου σταθερός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η pure rock 2 είναι υπέραρκετή, και για πιο δυνατούς επεξεργαστές ακόμα. Εγώ μόλις αναβάθμισα στην pure rock 2 απο την στοκ ψύκτρα για τον i5 13400 και είμαι υπερκαλυμμένος. Το build είναι πολύ καλά ισορροπημένο.

Το μόνο που θα άλλαζα ίσως είναι ο ssd, θα έβαζα έναν με dram cache ιδανικά όπως τους Adata XPG Gammix S11 Pro SSD 1TB, ή Adata XPG SX8200 Pro SSD 1TB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η καλύτερη αεροψυξη στα 50€ είναι η Thermalright Phnatom Spirit. Την αγόρασα 56€ μαζί με μεταφορικά από Amazon.it. Προσοχή ΜΟΝΟ από πωλητή Thermalright.eur

Σύμφωνα με cpubenchmark η RTX 4060ti έχει ίδιες επιδόσεις με 3070 στα 60€ λιγότερο (MSI ή Gigabyte) καταναλώνοντας λιγότερη ισχύ και με ίδια 8GB (που πολλοί θεωρούν λίγα, αλλά μετά φεύγεις πάνω από 600€ σε 4070 ή πας σε AMD RX 7800ΧΤ ή RΧ 7700XT με 16GB ή 12GB, αλλά είπες θες NVIDIA. Για gaming είδα πολλές απόψεις υπέρ της μεγαλύτερης μνήμης των AMD).

Συμφωνώ με Skein0ne για DRAM cache, αν δεν είναι μεγάλη διαφορά τιμής. Ο Kingston KC3000 θεωρείται vfm, όταν μπαίνει σε προσφορά (εγώ πήρα στα 105€ τον 2GB από e-shop.gr).

Συνδυασμός cpu/mobo/RAM είναι ισορροπημένος. Δεν χρειάζεται να αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...