Προς το περιεχόμενο

Seat Leon 1,4tsi (mk2) προβλημα ηλεκτρικα


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω το συγκεκριμενο μοντελο απο το 2010 και το τελευταιο 6 μηνο το μονο προβλημα που μου εχει παρουσιασει ειναι η αντικατασταση της κλειδαριας του πορτ-μπακαζ. Τις τελευταιες ημερες δεν ανοιγει η πορτα του οδηγου με το αυτοματο ξεκλειδωμα (μπορω να την ανοιξω μονο με το κλειδι) και η πισω αριστερη πορτα. Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου πει αν εχει κανει αντικατασταση των κλειδαριων σε αντιπροσωπεια ή after market; Εχω σκοπο να κανω παραγγελια τις κλειδαριες και να τις παω σε ηλεκτρολογο να τις αλλαξει. Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekparot είπε

Καλησπερα, εχω το συγκεκριμενο μοντελο απο το 2010 και το τελευταιο 6 μηνο το μονο προβλημα που μου εχει παρουσιασει ειναι η αντικατασταση της κλειδαριας του πορτ-μπακαζ. Τις τελευταιες ημερες δεν ανοιγει η πορτα του οδηγου με το αυτοματο ξεκλειδωμα (μπορω να την ανοιξω μονο με το κλειδι) και η πισω αριστερη πορτα. Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου πει αν εχει κανει αντικατασταση των κλειδαριων σε αντιπροσωπεια ή after market; Εχω σκοπο να κανω παραγγελια τις κλειδαριες και να τις παω σε ηλεκτρολογο να τις αλλαξει. Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη.

Είναι σίγουρα οι κλειδαριές και όχι κάτι άλλο;Πχ κομμένο καλώδιο στην κολώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Είναι σίγουρα οι κλειδαριές και όχι κάτι άλλο;Πχ κομμένο καλώδιο στην κολώνα;

Φανταζομαι πως ναι, πως να κοπηκε δηλαδη το καλωδιο χωρις καποια παρεμβαση. Γενικοτερα η γενια mk2 εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekparot είπε

Φανταζομαι πως ναι, πως να κοπηκε δηλαδη το καλωδιο χωρις καποια παρεμβαση. Γενικοτερα η γενια mk2 εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα.

Κόβεται απο το άνοιξε κλέισε της πόρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κόβεται απο το άνοιξε κλέισε της πόρτας.

Δεν το ηξερα. Θα το τσεκαρω τοτε αρχικα σε ηλεκτρολογο. Ευχαριστω για την συμβουλη. Γνωριζεις εαν υπαρχει καποιο site που να μπορω να καταχωρησω τον αριθμο πλαισιου και να μου βγαλει ποια ειναι η συμβατη κλειδαρια; Εχει τοσες πολλες μαρκες και τυπους και δεν βγαζω ακρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekparot είπε

Γνωριζεις εαν υπαρχει καποιο site που να μπορω να καταχωρησω τον αριθμο πλαισιου και να μου βγαλει ποια ειναι η συμβατη κλειδαρια; Εχει τοσες πολλες μαρκες και τυπους και δεν βγαζω ακρη.

Δεν ξέρω να βοηθήσω σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα χρονια πολλα.ιδιι αμαξι εχουμε ιδια χρονια ιδιο προβλημα.πορτ μπαγκαζ δεν βρηκα λυση αγόρασα κλειδαρια καινουργια.για τις πορτες υπαρχει πατεντα που εκανα πριν 4-5 χρονια κ ακομα δουλευει.ο μαστορας μ ζητουσε αν θυμαμαι καλα 150€ την γνησια κλειδαρια κ 50 νομιζω οεμ.λοιπων βγαζεις ταπετσαρια πορτας κ θα δεις τον μηχανισμο ασπρο χρωμα ειναι.κανεις μια τρυπα με το τρυπανι κ ψεκαζεις w40.ετσι το εκανα πριν 4-5 χρονια 1 φορα κ ακομα δουλευει αψογα. 

 

Επεξ/σία από soundou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα σε όλες τις πόρτες, εκτός από το πορτ παγκαζ, κ έκανα ότι ακριβώς ο τύπος στο βίντεο. 

Στην πρώτη πόρτα είναι που φοβήθηκα μην σπάσω κάτι αφού κατάλαβα ότι θέλει δύναμη για να βγει το κάλυμμα ήταν όλα εύκολα. 

Σύνολο 1 ώρα κ κάτι που την περισσότερη την έφαγα στην πρώτη πόρτα για τον λόγο που ανέφερα. 

Αν πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις μόνος σου αλλιώς δείξε το βίντεο σε ένα μάστορα κ στο κάνει αυτός. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αξίζει να αναφέρω ότι στο μοντέλο του 09' που είχε η γυναίκα μου αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα, άλλαξε κλειδαριά σε αντιπροσωπεία κ της το ξαναέβγαλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...