Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αναβάθμηση


maeviusas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
Θα ηθελα μία βοήθεια σεχετικα με το παρακατω σύστημα που φαίνεται  στις φωτογραφίες.


Είναι από ανιψιό που παίζει Fortnite και παραπονιέται ότι του κολάει!


Τι αλλαγή θα μπορούσε να γίνει με το μικρότερο δυνατό κόστος για να παίζει το παιχνίδι χωρις προβληματα?

 

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για όποιον το κοιτάξει!😀

pc1.PNG

pc2.PNG

pc3.PNG

pc4.PNG

pc5.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, maeviusas είπε

Είναι από ανιψιό που παίζει Fortnite και παραπονιέται ότι του κολάει!

Το πρωί που ξεκινάει ο αγώνας. Του κολλάει από την αρχή ή λίγο αργότερα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά με υγεία σε σένα και σε όλους επίσης.

Μια ακόμη μνήμη 8gb είναι το νο1 και το πιο οικονομικό που πρέπει να κάνεις.

Ιδανικά ψάχνεις για την ίδια μνήμη ή κάποια με παραπλήσια χαρακτηριστικά με αυτή που έχει τώρα

Θα πάει σε 16gb και dual channel που θα βοηθήσει σημαντικά στο να μην κολλάει.

Επόμενο βήμα και πιο ακριβό μια καλύτερη κάρτα γραφικών που θα βελτιώσει τα γραφικά(οπτικό) και όχι την εμπειρία χρήσης.

Ο επεξεργαστής δεν είναι και ο καταληλλότερος για gaming μα συνάμα ούτε κι άχρηστος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την ξέρω την συγκέκριμενη λεπτόμερια που ρωτας αλλα φανταζομαι οτι του κολαει συνέχεια .

αν σε βοηθαει μου ανεφερε οτι απο 100 fps τον ριχνει κατω απο 40 πολλες φορες και ειναι αδυνατο να παιξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maeviusas είπε

Δεν την ξέρω την συγκέκριμενη λεπτόμερια που ρωτας αλλα φανταζομαι οτι του κολαει συνέχεια .

αν σε βοηθαει μου ανεφερε οτι απο 100 fps τον ριχνει κατω απο 40 πολλες φορες και ειναι αδυνατο να παιξει!

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες και γι'αυτό ρωτάει.

Μπορεί ας πούμε να είναι θέμα θερμοκρασιών, δηλαδή να ζεσταίνεται κατά τη διάρκεια και όχι από την αρχή.

Αυτό μπορεί να το δει με κάποιο monitor software (πχ hwinfo)

Παίζω fortnite με λίγο καλύτερο επεξεργαστή, τέτοια drop θα έλεγα οτι είναι από μνήμη, ωστόσο θα ήταν καλό αν μπορεί να δει τι "κοκκινίζει" και του δημιουργεί τα θέματα.

Εκ πρώτης όψης θα επιμείνω οτι η μνήμη είναι οριακή (8gb) και single channel που δημιουργεί εφάμιλλά θέματα σε gaming.

Φυσικά όσο το ψάξετε, τόσο πιο "safe" αγορά θα κάνετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και πάλι!

Λέω για αρχή να προσθέσω 8gb μνήμη οπως είπατε και εναν ssd για να τρέχει απο κει το παιχνίδι και θα δούμε πως θα πάει . Υπολογίζω  75 ευρω μαξ λιγο που εψαξα στο σκρουτζ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, maeviusas είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και πάλι!

Λέω για αρχή να προσθέσω 8gb μνήμη οπως είπατε και εναν ssd για να τρέχει απο κει το παιχνίδι και θα δούμε πως θα πάει . Υπολογίζω  75 ευρω μαξ λιγο που εψαξα στο σκρουτζ.

 

~20€ η ραμ και ο δισκος ανάλογα το μοντέλο - χωρητικότητα

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ιδιο κωδικό για τα επιπλέον 8gb οποτε αναγκαστικα θα παμε σε 2 νεες RAM.

Συμφωνα με την μητρικη απο τις αρχικες φωτογραφιες ποιες RAM προτείνετε?

Για ssd ελεγα να παρει Crucial MX500 500GB 2.5¨ SATA III SSD στα 45 ευρω βγαίνει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με τη μητρική σου ισχύουν τα εξής για τις μνήμες:

  • Support for DDR4 2666/2400/2133 MHz memory modules
  • Support for ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules (operate in non-ECC mode)
  • Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules
  • Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules
  • To support 2666 MHz or XMP memory, you must install an 8th Generation Intel® Core™ i7/i5 processor (ο επεξεργαστής σου ανήκει σε αυτή τη γενιά οπότε μπορείς να βάλεις και μνήμη σε αυτά τα MHz).

Παραδείγματα:

G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) και Ταχύτητα 2666 για Desktop (εδώ) ~ 50 Ευρώ.

Υπάρχουν και φθηνότερες από 35 έως 50 ευρώ (εδώ) (μη πας για παραπάνω δεν έχει νόημα) που διαφοροποιούνται ως προς CL (CAS Latency) και τα MHz (2666/2400/2133 MHz). Προτεινόμενες αυτές με το μικρότερο CL (όσο πιο μικρό τόσο πιο ακριβές).

Και μια στα 2133 πάντως σου κάνει τη δουλειά της.

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πανομοιότυπη μνήμη, με μια 8άρα σαν  και αυτή  π.χ  https://www.e-shop.gr/ram-kingston-kvr26n19s6-8-8gb-ddr4-2666mhz-p-PER.577862 ,πιστεύω θα κάνεις την δουλειά σου.

Επεξ/σία από pano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι 

Μετά την αγορά RAM 16gb και ενός SSD για να τρέχει το παιχνίδι από κει υπήρχε αισθητή διαφορά . Μου είπε ο μικρός ότι πλέον δεν υπάρχουν αυτά τα "drop" στα fps.

Βέβαια στο παιχνίδι που παίζει(Fortnite) μου είπε ότι όταν πολλοί παίκτες είναι στο ίδιο σημείο του κάνει κάποια ''κολλήματα''

Γενικά θα άξιζε να βάλει έστω και μια απλή κάρτα γραφικών και αν ναι ποια ? 

**(Από κάλαντα έβγαλε ένα 350αρι οπότε εκεί είναι το μπάτζετ)

 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, maeviusas είπε

Καλημέρα και πάλι 

Μετά την αγορά RAM 16gb και ενός SSD για να τρέχει το παιχνίδι από κει υπήρχε αισθητή διαφορά . Μου είπε ο μικρός ότι πλέον δεν υπάρχουν αυτά τα "drop" στα fps.

Βέβαια στο παιχνίδι που παίζει(Fortnite) μου είπε ότι όταν πολλοί παίκτες είναι στο ίδιο σημείο του κάνει κάποια ''κολλήματα''

Γενικά θα άξιζε να βάλει έστω και μια απλή κάρτα γραφικών και αν ναι ποια ? 

**(Από κάλαντα έβγαλε ένα 350αρι οπότε εκεί είναι το μπάτζετ)

 

Ευχαριστώ 

 

Απο την εμπειρια των δικων μου παιδιων και απο όσο ασχοληθηκα αναγκαστικα για να μαθω για το fortnite (trouble shooting. upgradings), το Fortnite ειναι heavily relying της CPU και οχι τοσο της GPU. Οποτε συνηθως ο επεξεργαστής σου ειναι αυτος που σε κραταει πισω στο παιχνιδι και οχι μια πιο αδυναμη καρτα γραφικων.

Ναι ισχυει σε ολα τα παιχνιδια οτι οταν υπαρχει πολυς κοσμος στην περιοχη ζοριζονται γιατι η επεξεργασια εχει περισσοτερα στοιχεια που ματαβαλονται απροοπτα και χωρις pattern οπως σε νορμαλ ροη μονος σου σχεδον.

Στο fortnite δουλευει η CPU το frame και μετα το παραδιδει στην GPU για τα υπολοιπα. Οποτε εαν η CPU αργει η GPU δεν μπορει να κανει και πολλα απο μονη της (σε αντιθεση με αλλα παιχνιδια που ειναι πολυ πιο GPU processing).

Εχω την αντυπωση οτι το σετακι που εχεις τωρα i5 8400 + RX560 ειναι απολυτα ισοροπημενο. Ηδη ο i5 8400 κανει ενα bottlenecking ~14% κατα μεσο ορο στην RX650 (συμφωνα με τα οσα διαβαζω) οποτε η λογικη λεει σε αλλαγη επεξεργαστη παρα αλλαγη GPU (βελτιστα και τα δυο μαζι εαν βρεις σε μεταχειρισμενα καλη τιμη).

Intel Core i5-8400 Bottleneck RX 560? - CPUAgent

Core i5-8400 and Radeon RX 580 build in General Tasks | Bottleneck Calculation | PC Builds (pc-builds.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μνήμες βάλατε τελικά; Συμπλήρωμα ή νέο κιτ;

Από θερμοκρασίες κλπ είσαι καλά; Το έχετε τσεκάρει;

Τα κολλήματα που αναφέρεις είναι λογικά "αδυναμία" του επεξεργαστή.

Αναβάθμιση επεργαστή που να αξίζει(τα χρήματά της) στο υπάρχον σύστημα δεν υπάρχει. Καλύτερα να πας σε κάποιον ryzen (6c/12t) με μια οικονομική b450 (130-150€)

Η κάρτα γραφικών θα βελτιώσει τρομερά το οπτικό κομμάτι, θα ανεβάσει το quality των γραφικών, δε νομίζω οτι θα βοηθήσει στα κολλήματα.

Αν μιλάμε για καινούργια κάρτα, η πρώτη που αξίζει τα λεφτά της χωρίς να τα πετάξεις είναι η rx 6600 αλλά θα πας για 200€ (πάμε τα κάλαντα :D)

Μετά σε μεταχειρισμένα, κάποια κάρτα χαμηλής κατανάλωσης μέχρι τα 100€, που να μπορεί να κάνει κάτι σε 1080p, 1650, 1650 super, 1060 ή κάτι τέτοιο, πάντα οι μεταχειρισμένεςκάρτες είναι μεγάλο ρίσκο στα μάτια μου

 

9 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εχω την αντυπωση οτι το σετακι που εχεις τωρα i5 8400 + RX560 ειναι απολυτα ισοροπημενο. Ηδη ο i5 8400 κανει ενα bottlenecking ~14% κατα μεσο ορο στην RX650 (συμφωνα με τα οσα διαβαζω) οποτε η λογικη λεει σε αλλαγη επεξεργαστη παρα αλλαγη GPU (βελτιστα και τα δυο μαζι εαν βρεις σε μεταχειρισμενα καλη τιμη).

Intel Core i5-8400 Bottleneck RX 560? - CPUAgent

Core i5-8400 and Radeon RX 580 build in General Tasks | Bottleneck Calculation | PC Builds (pc-builds.com)

Ούτε καν...  δεν είναι τόσο άχρηστος σαν cpu, σηκώνει εύκολα μεγαλύτερες κάρτες το συγκεκριμένο cpu, προφανώς τα calculator αναφέρουν fps loss συγκριτικά με τα σύγχρονα τέρατα, όχι όμως οτι δεν μπορεί να τερματίσει μεγαλύτερες κάρτες.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τα κολλήματα που αναφέρεις είναι λογικά "αδυναμία" του επεξεργαστή.

Αναβάθμιση επεργαστή που να αξίζει(τα χρήματά της) στο υπάρχον σύστημα δεν υπάρχει. Καλύτερα να πας σε κάποιον ryzen (6c/12t) με μια οικονομική b450 (130-150€)

Συμφωνω

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Η κάρτα γραφικών θα βελτιώσει τρομερά το οπτικό κομμάτι, θα ανεβάσει το quality των γραφικών, δε νομίζω οτι θα βοηθήσει στα κολλήματα.

Δεν θα βοηθησει στα κολληματα στο Fortnite. 

Γενικα θα βοηθησει στα γραφικα σε παιχνιδια σαφεστατα. 

9 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ούτε καν...  δεν είναι τόσο άχρηστος σαν cpu, σηκώνει εύκολα μεγαλύτερες κάρτες το συγκεκριμένο cpu, προφανώς τα calculator αναφέρουν fps loss συγκριτικά με τα σύγχρονα τέρατα, όχι όμως οτι δεν μπορεί να τερματίσει μεγαλύτερες κάρτες.

Οχι δεν ειναι αχρηστος. Δουλευει και με καλύτερες καρτες.

Αλλα τα παντα ειναι συγκριτικα. Οποτε εχει μια υστερηση.

Η απαντηση ηταν συγκεκριμενα για Fortnite οπου η CPU δουλευει πιο εντονα και κραταει πισω την CPU ασχετα το ποσο δυνατη ειναι αυτη λογω του οτι η επεξεργασια παει σειριακα end of CPU calculations --> start of GPU calculations / per frame.

Στα περισσοτερα αλλα παιχνιδια παει αναποδα. Λιγοτερο CPU πολυ περισσοτερο GPU οποτε μια αλλαγη σε καλύτερη GPU ειναι γενικα προτεινομενη αλλα σε Fortnite δεν θα βοηθησει. 

Κατα τα αλλα συμφωνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...