Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αναβάθμηση


maeviusas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Συμφωνω

Δεν θα βοηθησει στα κολληματα στο Fortnite. 

Γενικα θα βοηθησει στα γραφικα σε παιχνιδια σαφεστατα. 

Οχι δεν ειναι αχρηστος. Δουλευει και με καλύτερες καρτες.

Αλλα τα παντα ειναι συγκριτικα. Οποτε εχει μια υστερηση.

Η απαντηση ηταν συγκεκριμενα για Fortnite οπου η CPU δουλευει πιο εντονα και κραταει πισω την CPU ασχετα το ποσο δυνατη ειναι αυτη λογω του οτι η επεξεργασια παει σειριακα end of CPU calculations --> start of GPU calculations / per frame.

Στα περισσοτερα αλλα παιχνιδια παει αναποδα. Λιγοτερο CPU πολυ περισσοτερο GPU οποτε μια αλλαγη σε καλύτερη GPU ειναι γενικα προτεινομενη αλλα σε Fortnite δεν θα βοηθησει. 

Κατα τα αλλα συμφωνουμε

Βασικά δε διαφωνούμε πουθενά.

Στο μόνο που ήθελα να τονίσω ως "λάθος "

Αναφορά σε κείμενο

i5 8400 + RX560 ειναι απολυτα ισοροπημενο

που είναι εντελώς λανθασμένη φράση. Το οτι μπορεί ένα σύγχρονο "τέρας" να δώσει περισσότερα fps και καλύτερη εμπειρία χρήσης μέχρι οτι ο 8400 δεν σηκώνει μεγαλύτερες κάρτες (καθαρό bottleneck όπου η cpu πάει 100% usage και η gpu μένει χαμηλότερα χωρίς να δίνει το 100%) είναι δύο διαφορετικά πράγματα που πρέπει να διαχωρίζονται, έστω κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Βασικά δε διαφωνούμε πουθενά.

Στο μόνο που ήθελα να τονίσω ως "λάθος "

που είναι εντελώς λανθασμένη φράση. Το οτι μπορεί ένα σύγχρονο "τέρας" να δώσει περισσότερα fps και καλύτερη εμπειρία χρήσης μέχρι οτι ο 8400 δεν σηκώνει μεγαλύτερες κάρτες (καθαρό bottleneck όπου η cpu πάει 100% usage και η gpu μένει χαμηλότερα χωρίς να δίνει το 100%) είναι δύο διαφορετικά πράγματα που πρέπει να διαχωρίζονται, έστω κατά τη γνώμη μου.

Δεν θα διαφωνήσω. Απλα μιλουσα για Fortnite και παλι μιας και ηταν η ερωτηση.

Το απολυτα ισοροπημενο δεν υπαρχει καν σαν απολυτη εννοια μιας και η καθε εφαρμογη ή παιχνιδι εχει διαφορετικες αναγκες σε επεξεργαστικη ισχυ απο τις υπομοναδες του καθε συστηματος. Αλλος θελει RAM, αλλος CPU αλλος GPU αλλος SSD. Το συστημα ειναι χαοτικο. Οποτε παμε case by case.

Sorry για το πιθανον confusion

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Poyfi1969 είπε

Το ίδιο πρόβλημα έχει ο γιος μου σε pc με ryzen 5 2600 16 gb μνήμη  Rx590 σκέφτομαι για αναβάθμιση επεξεργαστή ποιον προτείνεται ?

Motherboard, budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Poyfi1969 είπε

Asrock fatality gaming k4 B450. 150-180€

Στην συγκεκριμενη και με το budget σου πας άνετα απο Ryzen 5600 μεχρι και Ryzen 5700Χ

ASRock > Fatal1ty B450 Gaming K4

AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM4 σε Κουτί | Skroutz.gr

AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz Επεξεργαστής 6 Πυρήνων για Socket AM4 σε Κουτί με Ψύκτρα | Skroutz.gr

Δεν βλεπω τον λογο να πας σε κατω απο 5600

Στο επομενο βημα ομως το προβλημα που θα βρεις ειναι η motherboard (σε περιπτωση που θελεις να αναβαθμίσεις μετα την καρτα γραφικων) μιας και δινει μεχρι PCIe 3.0 και όχι 4.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2024 at 14:39, nickol-us said:

Τι μνήμες βάλατε τελικά; Συμπλήρωμα ή νέο κιτ;

Από θερμοκρασίες κλπ είσαι καλά; Το έχετε τσεκάρει;

Τα κολλήματα που αναφέρεις είναι λογικά "αδυναμία" του επεξεργαστή.

Αναβάθμιση επεργαστή που να αξίζει(τα χρήματά της) στο υπάρχον σύστημα δεν υπάρχει. Καλύτερα να πας σε κάποιον ryzen (6c/12t) με μια οικονομική b450 (130-150€)

Η κάρτα γραφικών θα βελτιώσει τρομερά το οπτικό κομμάτι, θα ανεβάσει το quality των γραφικών, δε νομίζω οτι θα βοηθήσει στα κολλήματα.

Αν μιλάμε για καινούργια κάρτα, η πρώτη που αξίζει τα λεφτά της χωρίς να τα πετάξεις είναι η rx 6600 αλλά θα πας για 200€ (πάμε τα κάλαντα :D)

Μετά σε μεταχειρισμένα, κάποια κάρτα χαμηλής κατανάλωσης μέχρι τα 100€, που να μπορεί να κάνει κάτι σε 1080p, 1650, 1650 super, 1060 ή κάτι τέτοιο, πάντα οι μεταχειρισμένεςκάρτες είναι μεγάλο ρίσκο στα μάτια μου

 

Ούτε καν...  δεν είναι τόσο άχρηστος σαν cpu, σηκώνει εύκολα μεγαλύτερες κάρτες το συγκεκριμένο cpu, προφανώς τα calculator αναφέρουν fps loss συγκριτικά με τα σύγχρονα τέρατα, όχι όμως οτι δεν μπορεί να τερματίσει μεγαλύτερες κάρτες.

Καλησπέρα και πάλι 

Τελικά πήρε καινούργιο Κιτ μνημών

Kingston 16GB FURY Beast DDR4 2666MHZ NON-ECC CL16

στα 46 ευρώ περίπου και έναν ssd Crucial MX500 και αυτό στα 45 έβγαινε αν θυμάμαι καλά .

Θερμοκρασίες όταν είχα ρωτήσει τον μικρό μου απάντησε ότι είναι φυσιολογικές ( φαντάζομαι θα το έχει ψάξει ) δεν μπορώ να σας πω περισσότερες λεπτομέρειες αν δεν πάω να το δω μόνος μου με κάποιο hwmonitor για παράδειγμα

Τώρα έχει φαγωθεί να πάρει την 3060 για κάρτα γραφικών.Απο τα παραπάνω που διάβασα μάλλον τζάμπα χρήματα θα δώσει συν ότι δεν ξέρω και αν είναι συμβατή με το υπόλοιπο σύστημα .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2024 στις 3:53 ΜΜ, Poyfi1969 είπε

Αν βάλω τον ryzen 7 5700x προς το παρόν θα είμαστε εντάξει με την rx590 και αν χρειάζεται ψυκτρα έχεις να προτείνεις κάτι ?

Σε ανάλυση 1920 x 1080 πάνε χέρι - χέρι δηλαδή δουλεύουν αρμονικά (δε ζορίζεται κανένα).

Σε ανάλυση 2560 × 1440 η κάρτα είναι ο αδύναμος κρίκος (θα δουλεύει στο 100% για να μπορεί να ανανταποκριθεί στις δυνατότητες του επεξεργαστή και ο επεξεργαστής λιγότερο - με άλλα λόγια η κάρτα γραφικών θα απόδίδει το 100% αυτού που μπορεί). Επειδή ο επεξεργαστής δε θα δουλέυει στο 100% θα περισσεύει και υπολογιστική ισχύ για να κάνει και άλλα πράγματα στο background. 

Για ψύκτρες (ενδεικτικά παραδείγματα) για τον Ryzen 7 5700x με TDP 65W είναι μια χαρά:

  • Deepcool AK620 Ψύκτρα Επεξεργαστή Διπλού Ανεμιστήρα για Socket AM4/1200/115x (εδώ)(66 €) 1850 rpm
  • Deepcool AG400 BK ARGB Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket AM4/AM5/1200/115x/1700 (εδώ)(36 με 47 €) 2000rpm
  • CoolerMaster Hyper 212 Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket AM4/1200/115x/1700 (εδώ)(44 €) 2000 rpm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...