Προς το περιεχόμενο

Αυτοματοποίηση βίντεο κλήσης για ηλικιωμένους με χρήση τάμπλετ και εξωτερικών πλήκτρων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζω στο εξωτερικό και έχω ηλικιωμένους γονείς στην Ελλάδα οι οποίοι δεν μπορούν να χειρίζονται touch συσκευές.

Έχω ένα Samsung android tablet που θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω γι αυτή την χρήση. Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα να το συνδέσω με κάποιο εξωτερικό physical button που όταν το πατάνε να με καλούν αυτόματα μέσω μιας εφαρμογής, πχ Skype, Whatsapp ή οτιδήποτε και κάποιο άλλο κουμπί ή και με το ίδιο να δέχονται τις κλήσεις μου όταν καλώ εγώ. Έχω βρει τα flic buttons αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω με αυτά.

Το τάμπλετ σκέφτομαι να είναι στημένο μόνιμα κάπου και συνδεδεμένο με φορτιστή. Με κάποια εφαρμογή θα ήθελα η φόρτιση να σταματάει όταν είναι στο 100% και να ξεκινάει όταν είναι στο 25%.

Έχετε καμιά ιδέα για το πώς να το κάνω;

(Μην μου προτείνατε τις πανάκριβες υπηρεσίες / συσκευές για βιντεοκλήσεις για ηλικιωμένους που υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, funbreaker said:

Το τάμπλετ σκέφτομαι να είναι στημένο μόνιμα κάπου και συνδεδεμένο με φορτιστή. Με κάποια εφαρμογή θα ήθελα η φόρτιση να σταματάει όταν είναι στο 100% και να ξεκινάει όταν είναι στο 25%.

Αφού θα είναι μόνιμα συνδεδεμένο, θα είναι μόνιμα στο 100% (εκτός αν βάλεις καμιά εφαρμογή που να το περιορίζει χαμηλότερα.

Θα το έχεις μόνιμα με ανοιχτή οθόνη ή θα το ενεργοποιούν/ανοίγουν όταν χρειάζεται;

Για απομακρυσμένο έλεγχο (και κατ' επέκταση "αυτόματη" κλήση), κοίτα αν υποστηρίζει την συσκευή σου το TeamViewer. https://community.teamviewer.com/English/kb/articles/4730-supported-manufacturers-for-remotely-controlling-android-devices

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ψάξε πως να έχεις remote access στο tablet, ώστε να το χειρίζεσαι για ότι ρύθμιση θέλει. 

Με εφαρμογή η φόρτιση δεν σταματάει να φορτίζει κλπ. Εκτός αν είναι jailbreaked. Χρησιμότητα δεν βλέπω απολύτως καμία για τη χρήση που θες. Αφου ειναι συνέχεια στην πρίζα και τι έγινε αν χαλάσει η μπαταρία? Τα καινούργια Samsung έχουν περιορισμό φόρτισης στο 85%. Και άλλες μάρκες έχουν κάτι σχετικό.

Τέλος για αυτόματες κλήσεις κλπ που ζητάς, το είχα ψάξει κ εγώ και δεν είχα βρει κάτι με ένα κουμπί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή ιδέα το TeamViewer αλλά δεν αρκεί γιατί το ζητούμενο είναι να μπορούν να με πάρουν αυτοί όποτε θέλουν πατώντας ένα πλήκτρο, όχι να πρέπει να με καλούν στο τηλέφωνο κι εγώ μετά να πρέπει να κάνω την κλήση με TeamViewer. Πολύ άβολο.

 

1 minute ago, funbreaker said:

 

 

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

δεν έχω ιδέα , αλλά μήηηηπως με φωνητική εντολή γίνεται κάτι ?

Εδώ οι φωνητικές εντολές δεν καταλαβαίνουν εμάς, σιγά μην καταλάβουν ηλικιωμένους...

"Μαρί παρ τελεφωνο τον Γιομ" :)

3 minutes ago, ekrepali said:

Υποθέτω υπάρχουν στη τηλεϊατρική εφαρμογές για βιντεοκλήσεις με panic button, αλλά δε ξέρω τι τερματικά χρησιμοποιούν (κινητά, monitors κλπ)

Αυτά είναι πολύ ακριβές λύσεις που δεν έχουν νόημα. Το θέμα είναι να γίνει κάτι με τα υλικά που έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το skype βλέπω απο desktop υποστηρίζει command line για κλήσεις (αν και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ήδη combo πλήκτρων που κάνει κλήση)

ψάξε αρχικά αν ισχύει εντολή απο τερματικό σε android

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίρνεις ένα USB κουμπί και το συνδέεις στο tablet.

Με κάποιο τρόπο το προγραμματίζεις μόλις το πατάς μια φορά να κάνει κλήση στο Skype σε συγκεκριμένη επαφή. 

Δες εδώ αν μπορείς να φτιάξεις μια macro με τσάμπα εφαρμογή

image.png.46c1f7da1db1d9e63dc2169ca7c76b86.png

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδεχομενως καποια υλοποιηση σε arduino σε συνδεση με το usb του ταμπλετ να μπορουσε να βοηθησει-αν και δε γνωρίζω καθολου τη συνεργασιμότητα των android με τα arduino.

Σε pc ισως ηταν πιο ευκολο αυτο που αναφερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, funbreaker said:

Εδώ οι φωνητικές εντολές δεν καταλαβαίνουν εμάς, σιγά μην καταλάβουν ηλικιωμένους...

"Μαρί παρ τελεφωνο τον Γιομ" :)

 

μην υποτιμάς τις φωνητικές εντολές, έχουν κάνει άλματα τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sphinxgr said:

Παίρνεις ένα USB κουμπί και το συνδέεις στο tablet.

Με κάποιο τρόπο το προγραμματίζεις μόλις το πατάς μια φορά να κάνει κλήση στο Skype σε συγκεκριμένη επαφή. 

Δες εδώ αν μπορείς να φτιάξεις μια macro με τσάμπα εφαρμογή

image.png.46c1f7da1db1d9e63dc2169ca7c76b86.png

Δεν είναι και τόσο εύκολο όσο ακούγεται. Ήδη παραληγγειλα το flic button από πλαίσιο. Είναι το μοναδικό που βρήκα στην Ελλάδα άμεσα, καθώς φεύγω την Κυριακή και δεν μπορώ να παραγγείλω από εξωτερικό.

Αμφιβάλλω αν θα βρω τρόπο να κάνω το flic button να κάνει αυτό που θέλω, οπότε είπα να ρωτήσω εδώ μήπως και βρεθεί κάποια καινοτόμα λύση που δεν έχω σκεφτεί.

3 hours ago, korakios said:

το skype βλέπω απο desktop υποστηρίζει command line για κλήσεις (αν και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ήδη combo πλήκτρων που κάνει κλήση)

ψάξε αρχικά αν ισχύει εντολή απο τερματικό σε android

 

Και το τερματικό πως θα τρέχει με εξωτερικό πλήκτρο; Γενικά έχω αίσθηση αλλά δεν είμαι και πολύ γνώστης για να κάνω πολύ ψαγμενα κολπα χωρίς να χρειαστεί να καώ και να μάθω και δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο να αφιερώσω.

1 hour ago, JakeKaufman said:

μην υποτιμάς τις φωνητικές εντολές, έχουν κάνει άλματα τα τελευταία χρόνια.

Δεν λέω αλλά στο smart home μου σπάει τα νεύρα πολύ συχνά. Στους γονείς μου δεν παίζει να λειτουργήσει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Και το τερματικό πως θα τρέχει με εξωτερικό πλήκτρο; Γενικά έχω αίσθηση αλλά δεν είμαι και πολύ γνώστης για να κάνω πολύ ψαγμενα κολπα χωρίς να χρειαστεί να καώ και να μάθω και δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο να αφιερώσω.

με action script , θα ήταν το 2ο βήμα , αλλά αν δεν έχεις χρόνο το γειώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα ήταν μια επιλογή να βάλεις μια κάμερα με αμφίδρομο ήχο ? 
πχ https://www.tp-link.com/gr/home-networking/cloud-camera/tapo-c225/

Σου κάνουν μια αναπάντητη στο τηλ , δεν απαντάς και μπαίνεις στην εφαρμογή της κάμερας για να επικοινωνήσεις . 

Επεξ/σία από etheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...