Προς το περιεχόμενο

Θελω να γινω προγραμματιστης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, ειμαι 27 χρονων εχω τελειωσει γεωλογια στο πανεπιστημιο αλλα δεν ειναι αυτο που μαρεσει γιατι παντα ηθελα να ασχοληθω με την πληροφορικη αλλα δεν τα ειχα καταφερει να περασω τοτε στη σχολη που ηθελα. Αφου τελειωσα την γεωλογια πηγα σε ενα ιδιωτικο ιεκ να κανω πληροφορικη αλλα αποτι βλεπω δεν το υπολογιζουν τοσο αυτο το χαρτι.Πιστευετε οτι αξιζει να κανω μεταπτυχιακο στην πληροφορικη αφου θελω να ασχοληθω με αυτο η δεν εχει νοημα;Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Panos2096 said:

Καλησπερα παιδια, ειμαι 27 χρονων εχω τελειωσει γεωλογια στο πανεπιστημιο αλλα δεν ειναι αυτο που μαρεσει γιατι παντα ηθελα να ασχοληθω με την πληροφορικη αλλα δεν τα ειχα καταφερει να περασω τοτε στη σχολη που ηθελα. Αφου τελειωσα την γεωλογια πηγα σε ενα ιδιωτικο ιεκ να κανω πληροφορικη αλλα αποτι βλεπω δεν το υπολογιζουν τοσο αυτο το χαρτι.Πιστευετε οτι αξιζει να κανω μεταπτυχιακο στην πληροφορικη αφου θελω να ασχοληθω με αυτο η δεν εχει νοημα;Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου;

Δεν έχει νόημα ΤΏΡΑ. Διάβασε μόνος, πιάσε μια δουλειά, δες τις αδυναμίες σου και τι ζητάει η αγορά, και τότε, αν σου χρειάζεται, ξεκινά για Master.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλεις να αλλάξεις αντικείμενο και ξέρεις τι ζητάς, πας για μαστερ.

Η Γεωλογία μόνο ασυνάρτητη δεν είναι με την πληροφορική πάντως αν θες να κρατήσεις μια συνάφεια. 

Το αν αξίζει ή όχι όμως εξαρτάται από εσένα, και τι θες να πετύχεις. Το να πας από επίπεδο 6 σε επίπεδο 5 (ΙΕΚ), για εξέλιξη, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

Το να αναφέρεται το πτυχίο κάθε φορά ως "χαρτί", δείχνει μια αποσύνδεση των skills και της προσωπικής εξέλιξης. Είναι κυρίως Ελληνικό πρόβλημα αυτό, αλλά που θα πάει, κάποια μέρα θα αλλάξει η νοοτροπία (;)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες εδώ https://www.eap.gr/education/postgraduate/annual/postgraduate-specialization-in-information-systems/

θα μάθεις λίγο από όλα και θα πάρεις ένα χαρτί επιπέδου MSc

δες τι σου ταιριάζει και ακολούθησε το , πάρε  πστοποιήσεις και ξεκίνα να εργάζεσαι επαγγελματικά σε αυτό !!!!

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, amanalmethaliaa είπε

Becoming a successful programmer requires a combination of technical skills, problem-solving abilities, and a mindset that is open to continuous learning. Here are some tips to help you on your journey to becoming a programmer: شركة تنظيف شقق بالاحساء

Choose a Programming Language: 

  • Start with a beginner-friendly language such as Python or JavaScript. صيانة برك السباحة بالرياض
  • Once you have a solid understanding, explore other languages based on your interests and career goals.Understand the Basics of Computer Science:
    •  

Τίνος είσαι εσύ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κώδικα σε λίγο καιρό θα τον γράφει μηχανή. Απλά και μόνο να μάθεις μερικές τεχνικές δεξιότητες/web frameworks που αλλάζουν κάθε χρόνο δεν νομίζω ότι θα σε πάει μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να μην σχολιάσω πως αναφέρεις το πτυχίο (Γεωλογίας!) ως "χαρτί". Μου δείχνει μια πολύ συγκεκριμένη νοοτροπία.

Γνωστός μου Γεωλόγος (με βαρβάτο Master) κάνει παπάδες.

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο πάντως να πρέπει όλοι ντε και καλά να ασχοληθούν με πληροφορική. Κάθε δύο μέρες ανοίγει και ένα ανάλογο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο πάντως να πρέπει όλοι ντε και καλά να ασχοληθούν με πληροφορική. Κάθε δύο μέρες ανοίγει και ένα ανάλογο θέμα.

Ο λόγος είναι ότι ο τομέας του IT και ειδικά του προγραμματισμού ακόμα και στην Ελλάδα προσφέρει έναν καλό συνδυασμό καλών μισθών μαζί με καλές συνθήκες εργασίας. 

Από την άλλη, οι περισσότεροι απλά δεν ξέρουν τι να περιμένουν και νιώθω ότι υπάρχει μια αντίληψη του ότι είναι κάτι πολύ εύκολο που ο καθένας μπορεί να το κάνει. Κάτι που απλά δεν ισχύει, γενικά ως προς την εκμάθηση και ειδικά ως προς το να γίνει κάποιος κάτι παραπάνω από ένα Code Monkey που ξέρει να κάνει κάποια βασικά πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, listerstorm είπε

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο πάντως να πρέπει όλοι ντε και καλά να ασχοληθούν με πληροφορική. Κάθε δύο μέρες ανοίγει και ένα ανάλογο θέμα.

Πολύς κόσμος έχει πέσει θύμα των ψευδών και παραπλανητικών άρθρων που δημοσιεύονται, ότι "υπάρχουν x κενές θέσεις εργασίας στην αγορά για πληροφορική"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "χαρτι" δεν μετραει πουθενα εκτος της τουαλετας οτι και να γραφει επανω. Αυτο που μετραει ειναι οι γνωσεις, αν κατσεις και στρωθεις πραγματικα να μαθεις πραγματα και καταφερεις μεσω του ΙΕΚ να πας σε μια καλουτσικη πρακτικη ειναι πολυ ευκολο να σε κρατησουν μετα. Αλλα το κατσω να στρωθω δεν ειναι ασχολουμαι με το ζορι με τις εργασιες οπως κανουν οι περισσοτεροι για να περασω, ειναι διαβαζω εξτρα 2-3 την ημερα τουλαχιστον που ελαχιστοι το κανουν.

Γενικα αν θες να εχεις μελλον στον τομεα ξεχνα τα "χαρτια", μονο στο δημοσιο μετρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, crimsonwall είπε

Το "χαρτι" δεν μετραει πουθενα εκτος της τουαλετας οτι και να γραφει επανω. Αυτο που μετραει ειναι οι γνωσεις, αν κατσεις και στρωθεις πραγματικα να μαθεις πραγματα και καταφερεις μεσω του ΙΕΚ να πας σε μια καλουτσικη πρακτικη ειναι πολυ ευκολο να σε κρατησουν μετα.

Δεν συμφωνώ. Δεν είναι όλα τα "χαρτιά" ίδια. Άλλωστε συγκεκριμένα πτυχία δείχνουν πολλά πράγματα για τον πτυχιούχο. Εξαρτάται βέβαια με τι θέλει να ασχοληθεί ο καθένας. Πληροφορική είναι και τα φορμάτ και ένα wordpress.

Η κατάκτηση της γνώσης πάντως δεν σταματάει ποτέ, όρεξη να υπάρχει, και αναλόγως τον κλάδο η κατάλληλη γνώση από πίσω.

Επεξ/σία από listerstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, listerstorm said:

Δεν συμφωνώ. Δεν είναι όλα τα "χαρτιά" ίδια. Άλλωστε συγκεκριμένα πτυχία δείχνουν πολλά πράγματα για τον πτυχιούχο. Εξαρτάται βέβαια με τι θέλει να ασχοληθεί ο καθένας. Πληροφορική είναι και τα φορμάτ και ένα wordpress.

Η κατάκτηση της γνώσης πάντως δεν σταματάει ποτέ, όρεξη να υπάρχει, και αναλόγως τον κλάδο η κατάλληλη γνώση από πίσω.

Όλα ίδια είναι οσο δεν συνοδεύεται το πτυχίο από την αντίστοιχη γνώση.

Σίγουρα ένα καλό πτυχίο/master θα σου δώσει πολύ περισσότερες ευκαιρίες να μάθεις πράγματα αλλά αν εσύ τις σπαταλησεις διαβαζωντας αποκλειστικά τα sos και πληρώνοντας για εργασίες τι διαφορά έχεις από εναν αντίστοιχο απόφοιτο ιεκ πχ που έκανε το ίδιο πράγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, listerstorm είπε

Δεν γίνεται να μην σχολιάσω πως αναφέρεις το πτυχίο (Γεωλογίας!) ως "χαρτί". Μου δείχνει μια πολύ συγκεκριμένη νοοτροπία.

Γνωστός μου Γεωλόγος (με βαρβάτο Master) κάνει παπάδες.

(....)

Ελλάδα δουλεύει ο γνωστός σου ή εξωτερικό;

Από όσους ξέρω ότι τελείωσαν γεωλογία στο έτος μου ζήτημα 2 άτομα να δουλεύουν στον κλάδο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, crimsonwall είπε

Αν εσύ τις σπαταλησεις διαβαζωντας αποκλειστικά τα sos και πληρώνοντας για εργασίες τι διαφορά έχεις από εναν αντίστοιχο απόφοιτο ιεκ πχ που έκανε το ίδιο πράγμα?

Συμφωνώ 100%. Άλλο ΙΕΚ άλλο Θετικές επιστήμες πάντως.

16 λεπτά πριν, mary είπε

Ελλάδα δουλεύει ο γνωστός σου ή εξωτερικό;

Από όσους ξέρω ότι τελείωσαν γεωλογία στο έτος μου ζήτημα 2 άτομα να δουλεύουν στον κλάδο αυτό.

Εξωτερικό. 

Εδώ έκαναν προσφορά από πολύ γνωστή Ελληνική εταιρεία σε πρώην συμφοιτητή μου με δημοσιεύσεις και ερευνητική εμπειρία μετά από 2 φάσεις συνεντέυξεων για 900 ευρώ. Το αστείο είναι πως τον ρωτούσαν αν έχει γνώση σε state-of-the-art τεχνικές και μοντέλα επειδή τα χρησιμοποιούν (ναι καλά) και φυσικά είχε. Να συζητήσουμε τι ακριβώς, ότι ειναι καλοπληρωμένο επάγγελμα;

Επεξ/σία από listerstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, crimsonwall είπε

Γενικα αν θες να εχεις μελλον στον τομεα ξεχνα τα "χαρτια", μονο στο δημοσιο μετρανε.

Δεν ισχύει. Γενικά δεν είναι όλα μαύρο - άσπρο όπως τα παρουσιάζουν μερικοί.

Ούτε το πτυχίο είναι για τα σκουπίδια, ούτε προφανώς χωρίς πτυχίο είσαι καταδικασμένος να δουλεύεις γκαρσόνι για όλη σου τη ζωή.

Αλλά anyway, ας μην ανοίξουμε αυτόν τον κύκλο συζήτησης για άλλη μια φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...