Προς το περιεχόμενο

ποιές είναι οι θερμοκρασίες που πιάνει ένας P4 2.8;


chrisdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to provlima einai oti mprosta den mpainei!!! Einai ena megalo kouti, metalliko kai mprosta exei ena portaki. Otan anoigeis to portaki, vgazei 6 bays gia cd-rom kai tetoia + (1bay gia cd-rom apo panw, xwris portaki + allo ena bay gia floppy)

 

Se auta ta bays exw valei 2 sklirous diskous (uparxei eidiki thiki pou vidwnei) kai 2 drives, ena cd-r kai ena dvd-r. Epomenws den uparxei xwros gia anemistira. Pantws ksanalew oti provlimata thermokrasias den exw.

 

41 kanonika kai 53 se full load
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά και στο πλάι είναι εισαγωγής και πάνω και πίσω εξαγωγής αέρα. Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.hyperformance-pc.com/CoolingTips.htm

 

Όσο για το πρόβλημα με τις θερμοκρασίες έχει να μου πρωτέινει κανενας κάτι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη,αλλά είσαι υπερβολικός.

Εγώ με P1.7 και σπάνια να δω 48 βαθμούς...τώρα με δροσούλα το MBM μου δείχνει 50.

Οταν παίζω games, χαλαρά φτάνει 60 η CPU, ενώ βλέπω συχνότατα 63 και καμιά φορά 69!Και με ακρουδίσιον στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enas filos mou pou ixe provlima me ipsiles thermokrasies itan giati ixe gemisi skoni kai diafora ala to anemistiraki kai epesan oi strofes kai episis kai i psiktra ixe gemisi skoni kai skoupidakia kai den pernage o aeras etsi epiane 75C kai oxi se full load twra pos epezise?? giati itan kai kairo etsi mexri na antilifthi tis thermokrasies tou (den etraxe MBM kai ala tetia kai to ide mia mera sto bios na exi 82C!!) meta apo ena kala katharisma ola itan ok. valame kai ligi artic silver gia na imaste sigouri. autos ixe enan AMD 2600.

oi poli skoni ofilotan sto oti afine anixto to kouti malon.

 

egw me ena 2.4 533 se P4P800 me stock psiksi kai xwris o.c exo 31C idle full peripou 58C - 59C (prime 95 torture test 20min)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ SGP.

Εκεί κατέληξα και εγώ, ότι αυτό που βλέπω δεν είναι το παγματικό.

Έστειλα λοιπόν mail στην Albatron και τους ρώτησα αν είναι έτσι τα παράγματα και αν χρειάζεται κανένα update το Βιος. Μου απάντησαν ότι όλα είναι φυσιολογικά και ότι είναι καλό να κάνουμε update το Βιος γιατί βοηθάει στη σταθερότητα του υπολογιστή μας (μεγάλη βοήθεια).

Αν είναι πάντως να κάνω πατέντες για να μάθω την ακριβή θερμοκρασία του επεξεργαστή μου, να τρυπάω ψύκτρες και να βάζω αισθητήρια, ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω. Ας φτιάξουν ένα σωστό software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN KAI LIGO KA8YSTERHMENA DIABASA ME PROSOXH OLA AYTA POY LETE MHPWS BRW THN APANTHSH POY ZHTAW ALLA DEN THN BRHKA

 

H ERWTHSH MOY EINAI

 

POIA 8ERMOKRASIA TELIKA EINAI H SWSTH GIA ENAN PRESCOTT?

 

NA SAS PERIGRAPSW LIGO TO PROBLHMA GIA NA KATALABETE

 

EXW ENA POLY KALO KOYTI EYAERO ME ENAN 12CM MPROSTA KAI ENAN 12 CM PISW POY GENIKA DEN MOY EIXE DHMIOYRGHSEI PROBLHMA POTE AKOMA KAI ME ATHLON

EBALA LOIPON ENA MSI 865PE KAI ENAN P4 3.2 PRESCOTT BOX KAI ALOIFH ARCTIC 3

MESA APO TA WINDOWS KAI TO MSI CORE BLEPW THN 8ERMOKRASIA NA XEKINAEI APO 58 BA8MOYS SE IDLE KAI NA FTANEI TREXONTAS ENA APLO PAIXNIDAKI THS REAL ARCADE STOYS 73

 

TRELA8HKA!!!!!!

STO IDO MOBO EIXA ENAN P4 3.0 APLO KAI DEN EIXA DEI PARAPANW APO 48-55

 

TREXW KAI AGORAZW ENA ZALMAN KAI TON BAZW PALI ME THN IDIA ALOIFH ALLA TPT. 2-3 BA8MOYS PIO KATW.

TOTE BAZW TON PRESCOTT SE ENA MSI PT 880 NEO.

W! TOY 8AYMATOS

IDLE 48-50 KAI FULL GYRW STOYS 60

 

LEPTOMERIA:

KAI STA DYO MOBO EXW KANEI UPDATE TA BIOS

 

LEPTOMERIA 2:

O PRESCOTT EINAI STA SKOYPIDIA ME 4 PODARAKIA KOMMENA GIATI DYO FORES BGAZONTAS THN PSYKTRA BGHKE KAI O PRESCOTT KOLHMENOS MAZI

 

TWRA APOFASHSA NA PARW ENAN P4 APLO STA 3.2 ALLA EXEI EKSAFANISTEI KAI ANAGASTIKA GIA NA MHN PETAXW TA MOBO PREPEI NA PARW PALI PRESCOTT

GIAYTO SAS RWTAW RE PAIDIA

 

POIA 8ERMOKRASIA TELIKA EINAI H SWSTH GIA ENAN PRESCOTT?

 

EINAI LA8OS H ENDEIXH STO 865 H DOYLEYEI ONTWS SE TETOIA 8ERMOKRASIA?

KAI PWS XERW SE POIO MOBO EINAI LA8OS H ENDEIXH?

 

EXEI KANEIS PAROMOIA EMPEIRIA ME TOYS PRESCOTT?

 

EYXARISTW KAI SYGNWMH POY ANAKINHSA AYTO TO 8EMA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες :)

 

Δεν υπάρχει "σωστή" θερμοκρασία. Απλά προσπαθούμε να είναι όσο πιο χαμηλά γίνεται :)

 

Γενικά, προσπάθησε να μην ξεπερνάει σε καμία περίπτωση τους 65-70 βαθμούς γιατί τότε ενεργοποιήται η λειτουργία Throttling του επεξεργαστή και κατεβάζει μόνος του σιγά-σιγά την ταχύτητα του για να αποφύγει το... βράσιμο. Αυτό το κάνει χωρίς κάποια προειδοποίηση ή ένδειξη και μπορείς να το καταλάβεις μόνο βλέποντας τις επιδόσεις να πέφτουν σταδιακά.

 

Δυστυχώς δεν ξέρω ποιό από τα 2 motherboard που αναφέρεις δείχνει λάθος ενδείξεις.

 

Υ.Γ. Καλό θα ήταν να ΜΗΝ γράφεις μόνο με κεφαλαία. Εκτός από κουραστικό στο διάβασμα, θεωρήται και αγενές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω P4 2.6C με zalman 7000al-cu και AS3 το σύστημα το τρέχω με 231 fsb, δηλαδή στ 3.0 ghz. Αυτά πάνω σε Abit IS7 (γνωστό για τους +10-15 βαθμούς σε σχέση με άλλα mobos) με round cables. Έχω σε idle 47 περίπου βαθμούς αυτή την ζεστή περίοδο και 44 σε ποιό φυσιολογικές. Το system είναι απο 28 σε 36 το μεσημέρι όταν και έξω έχει τόσο... Σε load τώρα η ιστορία αλλάζει, πιάνει όταν έχει 100% utilisiation (π.χ. prime και mp3 encoding ταυτόχρονα ή κανα photoshop) μέχρι 65-70 βαθμούς (70 σταδιακά με κανα 2-3 ώρες σε 100%)... Το σύστημα είναι 100% σταθερό και δεν παρουσιάζει διακυμάνσεις στην απόδοση. Το πρώτο καιρό ανησυχούσα (το σύστημα το έχω πάνω απο χρόνο) αλλά μετά διαβάζοντας γενικά για το θέμα, σταμάτησα να ασχολούμαι:P. Αν το σύστημα δεν κολλάει, δεν παρουσιάζει κολλήματα κτλ. μην ανυσηχείς, η ξηλή θερμοκρασία μειώνει τη ζωή τον επεξεργαστών, αλλά τώρα αν αντί για 10 χρόνια σου κρατήσει 7 δεν νομίζω να σε πολυνοιάζει... Όπως είπε ο georgeadams "σωστή" θερμοκρασία δεν υπάρχει, αλλά έχω καταλήξει στο ότι μεταξύ ανόμοιων mobos δεν υπάρχει και συγκρισιμότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw exw enan P4 sta 2,8 oc --> 3,4 kai mobo tin ABIT-max3 cpu cooler ThermalRight SP-94 (silikoni artic silver 5) kai sto kouti ena anemistira mprosta kai 2 pisw. exw 44-45 vatmous kai se full load 55-56

pantws ap'oti eida se polla forum einai apo tis kalyteres psyktres gia kapoion pou rwtise thermalrightsp94.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...