Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ζ790 μητρικής για 14gen CPU


Psyber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους.

Έχω τον 14600Κ σε b660m μητρική και σκέφτομαι να τον μεταφέρω σε κάποια z790. Προκειμένου να μην έχω δυσκολίες κατά την εγκατάσταση, μιας και δεν έχω 12άρη ή 13άρη επεξεργαστή στι διάθεση μου για να φλασάρω bios, κοιτάω πιο πρόσφατα μοντέλα που υποστηρίζουν out of the box 14gen. Δε θέλω να ξεφύγω σε τιμή γιατί όλες οι μάρκες έχουν ακριβά μοντέλα που με κάνουν να νοσταλγώ τις εποχές που οι Rampage με 400 ευρώ μας φαίνονταν ακριβές. Προς το παρόν είμαι μεταξύ αυτών των επιλογών αλλά ενδιαφέρομαι να ακούσω  και τις προτάσεις σας:

https://www.bestprice.gr/item/2159154966/asus-tuf-gaming-z790-pro-wifi-motherboard-atx-me-intel-1700-socket.html?qo=z790+tuf&from=cat

https://www.bestprice.gr/item/2159143705/gigabyte-z790-aorus-elite-x-wifi7-motherboard-atx-me-intel-1700-socket.html?qo=aorus+z790+x790&from=search

και

https://www.bestprice.gr/item/2159179516/msi-mag-z790-tomahawk-max-wifi-motherboard-atx-me-intel-1700-socket.html?qo=z790&from=cat

 

Η Asus είναι αυτή που νομίζω ότι προτιμώ σαν εμφάνιση αλλά δε θα σταθώ εκεί. Σε σύγκριση με τις άλλες είναι μάλλον η πιο ακριβή και δεν δίνει wifi 7 και bluetooth 5.4, χαρακτηριστικά που με απασχολούν αλλά όχι και τόσο. Αν θεωρείτε ότι το bios και η σταθερότητα της είναι σε καλά επίπεδα θα το σκεφτώ σοβαρά. Η Gigabyte από την άλλη βλέπω στο youtube ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά σε επίπεδο bios, ωστόσο δεν κρύβω ότι με προβληματίζει το ενδεχόμενο coil whine που αναφέρεται σε άλλα μοντέλα αυτού του brand. Κάτι άλλο που πρόσεξα είναι ότι υπάρχει 1.0 version και 1.1, χωρίς να γνωρίζω αν έχουν διαφορές μεταξύ τους. Το τελευταίο είναι ότι θα ταιριάξει με τη gpu μου που είναι και αυτή Gigabyte. Τέλος η MSI είναι και αυτή καλή σε επίπεδο χαρακτηριστικών και η μόνη που προσφέρει PCI Xpress 5.0 NVME θύρα (αυτή που είναι πιο ψηλά, κάτω από το cpu). Βέβαια στα ψιλά γράμματα αναφέρεται ότι αν εγκατασταθεί τέτοιος δίσκος (κατί που δεν έχω υπόψιν προς το παρόν), ο δίαυλος για την κάρτα γραφικών από x16 γίνεται x8, κάτι που θέλω να αποφύγω.

Τι λέτε με βάση τα παραπάνω δεδομένα; Τι θα παίρνατε εσείς και ποια σας γεμίζει το μάτι περισσότερο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από Psyber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H tomahawk max δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα σε σχέση με την απλή Ζ790 tomahawk, εκτός αν σε ενδιαφέρει το oc στις μνήμες,η Ζ790 tuf φαίνεται καλή επιλογή, οποία βρεις άμεσα διαθέσιμη την αγοράζεις ,μην κοιτάς τις τιμές από έως 10 έως 30 μέρες στα καταστήματα δεν είναι αντικειμενικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι msi max όπως αναφέρθηκε όπως και τα refresh της asus ( δίνουν wifi 7,και καλύτερο memory support και μερικές καλύτερα vrms κτλ).

Σε ενδιαφέρει το oc?

Με τι μνήμες θα παίξεις?

Εγω πχ δεν θα κοιταγα gigabyte mobo.. λογο bios κτλ..

Από Asus μόνο Strix θα κοιταγα. Αν και βλέπω τιμές eu και τιμές Ελλάδας έχουν μεγάλη διαφορά.

Msi Τomahawk max θα διάλεγα από τις παραπάνω.. ακόμη και την <απλη> Α Pro Max θα την προτιμούσα από giga..

Ίσως να κοίταγα και Assrock Nova..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω να πω την αμαρτια μου ολες αυτες τις θεωρω Overkill για 14600 τωρα που το σκεφτομαι ,θα κοιτουσου για την πιο φθηνη z790  που με καλυπτει απο specs, εκτος αν υπαρχει η πιθανοτητα αλλαγης cpu στο μελλον

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Επιλογή Ζ790 μητρικής για 14gen CPU
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, ShooterX said:

Οι msi max όπως αναφέρθηκε όπως και τα refresh της asus ( δίνουν wifi 7,και καλύτερο memory support και μερικές καλύτερα vrms κτλ).

Σε ενδιαφέρει το oc?

Με τι μνήμες θα παίξεις?

Εγω πχ δεν θα κοιταγα gigabyte mobo.. λογο bios κτλ..

Από Asus μόνο Strix θα κοιταγα. Αν και βλέπω τιμές eu και τιμές Ελλάδας έχουν μεγάλη διαφορά.

Msi Τomahawk max θα διάλεγα από τις παραπάνω.. ακόμη και την <απλη> Α Pro Max θα την προτιμούσα από giga..

Ίσως να κοίταγα και Assrock Nova..

 

Δε με ενδιαφέρει το oc. Ζητάω αθόρυβη, σταθερή και δροσερή λειτουργία. Μνήμες από 6400 λέω, δε διατίθεμαι να παω σε κάτι ακριβό.

Οι Strix παραείναι ακριβές αν και μου αρέσουν. Στο Assrock σου ξέφυγε το ένα s ή τις θεωρείς του κ@λου😆; Γενικά η αλήθεια είναι ότι η Nova προσφέρει λίαν εντυπωσιακά χαρακτηριστικά για τα χρήματα που ζητάει... (μεταλλικό backplate, πολλά nvme, debug led, τελευταίο wifi και bt και λένε ότι οι επιλογές overclocking είναι επιπέδου flagship.

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psyber είπε

Δε με ενδιαφέρει το oc. Ζητάω αθόρυβη, σταθερή και δροσερή λειτουργία. Μνήμες από 6400 λέω, δε διατίθεμαι να παω σε κάτι ακριβό.

Οι Strix παραείναι ακριβές αν και μου αρέσουν. Στο Assrock σου ξέφυγε το ένα s ή τις θεωρείς του κ@λου😆; Γενικά η αλήθεια είναι ότι η Nova προσφέρει λίαν εντυπωσιακά χαρακτηριστικά για τα χρήματα που ζητάει... (μεταλλικό backplate, πολλά nvme, debug led, τελευταίο wifi και bt και λένε ότι οι επιλογές overclocking είναι επιπέδου flagship.

και η Nova είναι πολύ καλή επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Psyber said:

Δε με ενδιαφέρει το oc. Ζητάω αθόρυβη, σταθερή και δροσερή λειτουργία. Μνήμες από 6400 λέω, δε διατίθεμαι να παω σε κάτι ακριβό.

Οι Strix παραείναι ακριβές αν και μου αρέσουν. Στο Assrock σου ξέφυγε το ένα s ή τις θεωρείς του κ@λου😆; Γενικά η αλήθεια είναι ότι η Nova προσφέρει λίαν εντυπωσιακά χαρακτηριστικά για τα χρήματα που ζητάει... (μεταλλικό backplate, πολλά nvme, debug led, τελευταίο wifi και bt και λένε ότι οι επιλογές overclocking είναι επιπέδου flagship.

Εχει φαει πολύ praise η Nova στα φόρουμ του εξωτερικού..

Πολύ καλή αλλά assrock... αλλά παλι δεν την εμπιστεύομαι για κάποιο λογο..

Μνήμες αφού δεν έχεις, τουλάχιστον 6800 με sweetspot τα 7200c34 που έπαιζαν γύρω στα 130+€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1ον γιατί βρισκόμαστε εν Ελλάδι😅;

2ον γιατί στην Ευρώπη πρέπει να είναι 2.

3ον γιατί σε μερικά προϊόντα της high end, δίνει 3. 

Από πληροφορίες σχετικά με εγγύηση εάν βρεις άκρη με την Asrock πες μου και μένα. Καλύτερα να ψάξεις κανά ψύλλο....😅 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2024 στις 10:59 ΜΜ, ShooterX είπε

Εχει φαει πολύ praise η Nova στα φόρουμ του εξωτερικού..

Πολύ καλή αλλά assrock... αλλά παλι δεν την εμπιστεύομαι για κάποιο λογο..

Μνήμες αφού δεν έχεις, τουλάχιστον 6800 με sweetspot τα 7200c34 που έπαιζαν γύρω στα 130+€

H ASROCK ειναι στην ιδιοκτησια της Pegatron η οποια ανήκει.... στο ASUS group of companies!

Στις 4/1/2024 στις 6:23 ΜΜ, ShooterX είπε

Οι msi max όπως αναφέρθηκε όπως και τα refresh της asus ( δίνουν wifi 7,και καλύτερο memory support και μερικές καλύτερα vrms κτλ).

Σε ενδιαφέρει το oc?

Με τι μνήμες θα παίξεις?

Εγω πχ δεν θα κοιταγα gigabyte mobo.. λογο bios κτλ..

Από Asus μόνο Strix θα κοιταγα. Αν και βλέπω τιμές eu και τιμές Ελλάδας έχουν μεγάλη διαφορά.

Msi Τomahawk max θα διάλεγα από τις παραπάνω.. ακόμη και την <απλη> Α Pro Max θα την προτιμούσα από giga..

Ίσως να κοίταγα και Assrock Nova..

 

Οι ASUS strix ειναι σταθερα υψηλη αξία στις mobo.

Αλλα προσωπικα νομιζω ότι αυτες που ξεχωρίζουν πραγματικα ειναι οι ASUS ProArt Creators. 

Δεν προωθουνται στην μεγαλη μαζα ως gaming αλλα εχουν πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα και features και ειναι πληρης. Αξιζουν τα χρηματα τους.

Στις 5/1/2024 στις 5:33 ΜΜ, Psyber είπε

Γενικά η αλήθεια είναι ότι η Nova προσφέρει λίαν εντυπωσιακά χαρακτηριστικά για τα χρήματα που ζητάει... (μεταλλικό backplate, πολλά nvme, debug led, τελευταίο wifi και bt και λένε ότι οι επιλογές overclocking είναι επιπέδου flagship.

Κι όμως ολα αυτα τα μικρα που ανεφερες (μεταλλικό backplate, πολλά nvme, debug led, τελευταίο wifi και bt) είναι που κανουν την καθημερινοτητα σου πιο ευκολη.

Θελω Debug Display ομως στις καρτες. Οταν συχτιριαζεις ψαχνοντας να βρεις το προβλημα ειναι τεραστια ανακουφιση να ξερεις ακριβως πιο ειναι και οχι να κανεις translation στα blinks και στα χρώματα μεσα στην τσατιλα σου και στον πανικό σου. Αξια ανεκτίμητη.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, SeNNinhA said:

H ASROCK ειναι στην ιδιοκτησια της Pegatron η οποια ανήκει.... στο ASUS group of companies!

Και το σμαρτακι είναι bmw....

8 hours ago, SeNNinhA said:

Οι ASUS strix ειναι σταθερα υψηλη αξία στις mobo.

Αλλα προσωπικα νομιζω ότι αυτες που ξεχωρίζουν πραγματικα ειναι οι ASUS ProArt Creators. 

Δεν προωθουνται στην μεγαλη μαζα ως gaming αλλα εχουν πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα και features και ειναι πληρης. Αξιζουν τα χρηματα τους.

Αν και ωραίο design,για τα διπλά λεφτά που ζητάνε είναι no go για μένα.

8 hours ago, SeNNinhA said:

Κι όμως ολα αυτα τα μικρα που ανεφερες (μεταλλικό backplate, πολλά nvme, debug led, τελευταίο wifi και bt) είναι που κανουν την καθημερινοτητα σου πιο ευκολη.

Αυτό λέω και εγώ, ότι όλα αυτά τα χαρακτηριστικά είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχετε καμιά καινούρια πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

https://www.skroutz.gr/s/46538111/Gigabyte-Z790-Aorus-Elite-X-WIFI7-1-0-Motherboard-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

 

Αυτήν την Aorus την εχει δοκιμάσει κανείς;

Επεξ/σία από Psyber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/38676534/Gigabyte-Z790-Aorus-Elite-AX-rev-1-0-Wi-Fi-Motherboard-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

 

Εμενα μου πρότειναν αυτη με 14700κ

Τωρα μικροδιαφορές βλεπω έχει σε σχεση με αυτην που εβαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σημαντικές διαφορές και κυρίως το 8 layer pcb σε αντίθεση με τα 6 layers αυτής που πόσταρες. Αυτό υποτίθεται ότι εξασφαλίζει καλύτερη σταθερότητα στις ram. Αν και έχω τις αμφιβολίες μου για αυτόν τον content creator, παρουσιάζει τις διαφορές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Eχω δυο gigabyte aorus elite AX,  Z790, η μια rev 1.0, η αλλη rev 1,2 ( η διαφορα αφορα μονο το wi fi) κατα τα αλλα ιδιες μητρικες ειναι. Και οι 2 δουλευουν με i7 14700kf. και μνημες Ζ5  2x16/ddr5/6400, Kαι οι 2 ηρθαν με bios που υποστηριζει σειρα 14. Στην μια εκανα update bois, στην αλλη οχι. Δυο μηνες τωρα, κανενα  coil whine, ουτε αλλος θορυβος. Το μονο που ακουω, αν βαλω το αυτι μου διπλα στο κουτι ειναι ενα ελαφρυ φυσιμα αερα απο τους ανεμιστηρες. Χαμηλες θερμοκρασιες, flash bios απο στικακι, χωρις συνδεση cpu/ram. Μονο ενα τροφοδοτικο. GPU στο δικο μου συστημα εχει μπει μια gigabyte 4070 ti gaqming oc. Στο αλλο (φιλου μου) προσορινα μια 1660 που ειχε. Και τα 2 μεχρι στιγμης λειτουργουν χωρις κανενα προβλημα. Αν θελετε καποια αλλη πληροφορια για την συγκεκριμενη μητρικη, ευχαριστως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...