Προς το περιεχόμενο

Internet για online gaming ( οχι vdsl)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Στην Αρτέμιδα που είμαι και πιο πολύ στην οδό μου, δεν υπάρχει κάλυψη vdsl πιάνω με το ζόρι 6 mbps. ο

Oταν ήρθε ο τεχνικός έλεγξε την ταχύτητα , οπότε μου κάνανε μια προσφορά η Cosmote για double sim, δηλαδή έχω ένα ρουτερ με ίντερνετ έως 400Gb μας βολεύει μια χαρά με σχετικά καλές ταχύτητες για netflix browsing κτλ.

 

Έλα όμως που έχω ξεσκονισα το pc μου και θέλω να παίξω counterstrike και γενικά online multiplayer games. (ίσως και steaming)

Θα ήθελα μόνο προσωπικές εμπειρίες από άτομα που γνωρίζουν σίγουρα αν 

1. Έκανα σύνδεση unlimited data unlimited ταχύτητα (cosmote, ,vodafone) και αγοράζα ένα καλό ρουτερ. Είδα ότι αυτά έχουν ένα όριο πολιτικής χρήσης πχ μέχρι 160gb τον μήνα, και εγώ έχω 400 gb οπότε μπερδευτηκα

 

2. Starlink

 

Θα μπορούσα να παίζω χωρίς πρόβλημα?

 

Θέλω τα φώτα σας, μετά από 5 χρόνια και 2 παιδιά θέλω την δόση μου από online παιχνίδια 🫣🥹

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά με την DSL όπως είσαι τώρα και αν δεν έχει κίνηση το ίντερνετ του σπιτιού όταν παίζεις, θα είσαι εντάξει και καλύτερα από οποιαδήποτε λύση 4G/5G/Starlink από άποψη ping/latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, dalibr said:

Πως θα μπορούσα λοιπόν να καθαρισω μια και καλή και με τα δύο θέματα?

 

Ή να το βάλω πίσω στην κουτα το pc?

Starlink δεν εχω , οποτε δεν εχω αποψη. Για online gaming κακα τα ψεματα , η βελτιστη λυση ειναι vdsl ή οπτικη ινα. Απο κει και περα , αν πιανεις καλο σημα με vodafone/cosmote , και εχεις αυτη την στιγμη καποιο προγραμμα με data , κανε το κινητο σου hotspot , συνδεσε το πισι σου και δες πως συμπεριφερεται η συνδεση απο θεμα ping. Τραβα κανα speedtest ξερωγω ή κανα αλλο τεστ που να τεσταρει ping/latency κλπ. Θα ειναι μια ενδειξη για να μην προχωρησεις στα τυφλα σε καποιο unlimited plan.

H αλλη λυση ειναι πιο σκληρη και δεν ξερω αν εχεις τα αντερα να την υλοποιησεις :) Πουλας το μικροτερο παιδι , μιας και θα πιασει τα περισσοτερα λεφτα. Κατοπιν , λες στην γυναικα σου οτι πας στο περιπτερο για τσιγαρα και δεν γυρνας ποτε. Νοικιαζεις ενα σπιτι καπου πιο κεντρικα στην Αθηνα και βαζεις οπτικη ινα ξερωγω :) 

Just now, geoavlonitis said:

Λογικά με την DSL όπως είσαι τώρα και αν δεν έχει κίνηση το ίντερνετ του σπιτιού όταν παίζεις, θα είσαι εντάξει και καλύτερα από οποιαδήποτε λύση 4G/5G/Starlink από άποψη ping/latency.

Με 6mbps , ουτε καταδικος δεν παιζει online παιχνιδια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Με 6mbps , ουτε καταδικος δεν παιζει online παιχνιδια :) 

Πάντως για την ιστορία θυμάμαι ότι μια χαρά έπαιζα με 2 mbps σύνδεση όταν πρωτοβγήκε το dsl (cs, wow). Θέμα bandwidth δεν υπήρχε και το ping δεν ήταν κακό. Και θα το εμπιστευόμουν περισσότερο από άποψη σταθερότητας του ping σε σχέση με mobile. Δηλαδή ακόμα και μικρή πιθανότητα να υπάρχει για lagspike/αποσύνδεση με κινητό, αυτό σε καταστρέφει.

Φυσικά η σωστή λύση είναι να κάνει ο φίλος δοκιμές με όλες τις εναλλακτικές και να δει τι τον βολεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Engimek είπε

Πάντως για την ιστορία θυμάμαι ότι μια χαρά έπαιζα με 2 mbps σύνδεση όταν πρωτοβγήκε το dsl (cs, wow). Θέμα bandwidth δεν υπήρχε και το ping δεν ήταν κακό. Και θα το εμπιστευόμουν περισσότερο από άποψη σταθερότητας του ping σε σχέση με mobile. Δηλαδή ακόμα και μικρή πιθανότητα να υπάρχει για lagspike/αποσύνδεση με κινητό, αυτό σε καταστρέφει.

Γι'αυτό το ανέφερα και εγώ. Πιο έμπιστη και σταθερή είναι μια DSL σύνδεση από οποιοδήποτε 4G/5G/Starlink που είναι ασύρματα. Εννοείται το PC συνδέεται στον router με Ethernet και όχι WiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 5G σαν τεχνολογία μπορεί να δώσει χαμηλά pings, ακόμη και το 4g+ μπορεί να είναι οκ.
Έπαιζα χωρίς προβλήματα για μεγάλο διάστημα με 5G, και είχα γενικά και φοβερές ταχύτητα, ειδικά στο upload, κάποια στιγμή όμως πρέπει να γέμισε κόσμο και έπεσε η ταχύτητα...

Αυτά όμως εξαρτώτονται πολύ από την κάλυψη κινητής στο σημείο που είσαι και τον φόρτο του δικτύου.
Μπορείς να πας δοκιμαστικά με καρτοκινητή και εβδομαδίαια πακέτα unlimited να δεις αν σε καλύπτει. Αν χρησιμοποιήσεις router το συνδέεις με ethernet, αν χρησιμοποιήσεις κινητό με usb tethering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, dalibr είπε

Καλησπέρα σας,

Στην Αρτέμιδα που είμαι και πιο πολύ στην οδό μου, δεν υπάρχει κάλυψη vdsl πιάνω με το ζόρι 6 mbps. ο

Oταν ήρθε ο τεχνικός έλεγξε την ταχύτητα , οπότε μου κάνανε μια προσφορά η Cosmote για double sim, δηλαδή έχω ένα ρουτερ με ίντερνετ έως 400Gb μας βολεύει μια χαρά με σχετικά καλές ταχύτητες για netflix browsing κτλ.

 

Έλα όμως που έχω ξεσκονισα το pc μου και θέλω να παίξω counterstrike και γενικά online multiplayer games. (ίσως και steaming)

Θα ήθελα μόνο προσωπικές εμπειρίες από άτομα που γνωρίζουν σίγουρα αν 

1. Έκανα σύνδεση unlimited data unlimited ταχύτητα (cosmote, ,vodafone) και αγοράζα ένα καλό ρουτερ. Είδα ότι αυτά έχουν ένα όριο πολιτικής χρήσης πχ μέχρι 160gb τον μήνα, και εγώ έχω 400 gb οπότε μπερδευτηκα

 

2. Starlink

 

Θα μπορούσα να παίζω χωρίς πρόβλημα?

 

Θέλω τα φώτα σας, μετά από 5 χρόνια και 2 παιδιά θέλω την δόση μου από online παιχνίδια 🫣🥹

Για πάρε ενα τηλ NOVA να ρωτήσεις γιατι μου έλεγαν σε κατ/μα ότι με SIM unlimited κινητής δεν υπάρχει όριο πολιτικής χρήσης σε data (εντός Ελλάδας).

Επεξ/σία από ComX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, ComX said:

Για πάρε ενα τηλ NOVA να ρωτήσεις γιατι μου έλεγαν σε κατ/μα ότι με SIM unlimited κινητής δεν υπάρχει όριο πολιτικής χρήσης σε data (εντός Ελλάδας).

καποτε ειχαν αλλα και εγω ξερω μετα οτι καταργήθηκε και εμεινε μονο το οριο των 50gb σε roaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό στο site για Nova Unlimited all.

Μπήκα εχθές με το cosmote double sim που έχω σπίτι και επιανα 60 ping, κολλαγα λίγο αλλά νομίζω φταίει και το pc πλέον που θέλει αναβάθμιση.

Σε κάθε περίπτωση φοβάμαι ότι όλα έχουν πολιτική ορθης χρήσης και όσοι μου έχουν πει ότι παίζουν κανονικά απλά είναι παλιοί συνδρομητές?

 

Screenshot_20240105_185714_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dalibr said:

Βρήκα αυτό στο site για Nova Unlimited all.

Μπήκα εχθές με το cosmote double sim που έχω σπίτι και επιανα 60 ping, κολλαγα λίγο αλλά νομίζω φταίει και το pc πλέον που θέλει αναβάθμιση.

Σε κάθε περίπτωση φοβάμαι ότι όλα έχουν πολιτική ορθης χρήσης και όσοι μου έχουν πει ότι παίζουν κανονικά απλά είναι παλιοί συνδρομητές?

 

Screenshot_20240105_185714_Chrome.jpg

εχουν Chat που μπορεις να ρωτησεις.εμενα παλια παντως υπηρχε οριο και στην ελλαδα και στο εξωτερικο.μετα στο εσωτερικο δεν ειδα οριο και στο εξωτερικο αυξηθηκε .νομιζω ηταν 10 ή 20 και εγινε 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχουν Chat που μπορεις να ρωτησεις.εμενα παλια παντως υπηρχε οριο και στην ελλαδα και στο εξωτερικο.μετα στο εσωτερικο δεν ειδα οριο και στο εξωτερικο αυξηθηκε .νομιζω ηταν 10 ή 20 και εγινε 50.

Έχετε δίκιο!

 

Πήρα τηλ και είναι απεριόριστο στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία ερώτηση που έχω είναι αν ξέρετε αν μπορώ με αυτή την unlimited κάρτα να την χρησιμοποιώσω σε router αντί για κινητό ή αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση από τα κεντρικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...