Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η γνωστή εταιρεία κατασκευής μέσων και μονάδων αποθήκευσης Plextor


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα καμποσα dvd players και writters παλια.Το πιο εντυπωσιακο ηταν το οτι την μια φορα που καποιο εβγαλε βλαβη,επικοινωνησα το πρωι της μια ημερας μαζι τους,ετρεξα ενα διαγωστικο που μου ειπανε και αφου το ειδανε,την επομενη μερα το μεσημερι η ανταλλακτικη συσκευυη ητανε σπιτι μου ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ! Σε μια ημερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητό insomnia καλή χρονιά. 

Μήπως μπορείς να κάνεις ένα ειδικό κλειστό forum μόνο με όσους συμμετέχουμε στην παρούσα δημοσίευση μιας και έχουμε κοινά ενδιαφέροντα ;

Φερ'  ειπείν όλοι είμαστε "μιας Α ηλικίας", γουστάρουμε το καλό ποιόν και κυρίως δεν μένουμε έξω από τις σύγχρονες εξελίξεις.

Αν το κάνεις, ονόμασέ το : "οι κωλόγεροι της τεχνολογίας" ή "αφήσαμε τις μασέλες και πιάσαμε τις υπολογιστικές κασέλες".

 

Ρε σεις μην παρεξηγηθεί κανείς σας. Αστειεύομαι και εύχομαι σε όλους (της ηλικιακής μας κλάσης, ή όχι) ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με υγεία, συμμετοχή σε όσα γίνονται γύρω μας, κέφι και ενδιαφέροντα γνώσης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, catmaster said:

Δεν έκαναν τσιγκουνιές στο "σίδερο" τότε ...
(έχω στο υπόγειο ένα αρχαικάπηλο workstation της sun με το solaris ... αν πας να το κουνήσεις νομίζεις πως έχουν βάλει τσιμέντο μέσα στο case .... με κλάρκ τα βάζανε τότε)

Sun Solaris workstations είχαν στην Αεροπορία στην Πάρνηθα το 2006 που ήμουν, για τα ραντάρ. 

Είχα επιστασία μηχανογράφηση και περνάγαμε δίκτυα τότε, για να τα μετακινήσουμε μας έβγαινε η πίστη!! Μιλάμε παίζει τα μισά λεφτά του workstation να ήταν για το σίδερο! 

1 hour ago, catmaster said:

Δεν έκαναν τσιγκουνιές στο "σίδερο" τότε ...
(έχω στο υπόγειο ένα αρχαικάπηλο workstation της sun με το solaris ... αν πας να το κουνήσεις νομίζεις πως έχουν βάλει τσιμέντο μέσα στο case .... με κλάρκ τα βάζανε τότε)

Sun Solaris workstations είχαν στην Αεροπορία στην Πάρνηθα το 2006 που ήμουν, για τα ραντάρ. 

Είχα επιστασία μηχανογράφηση και περνάγαμε δίκτυα τότε, για να τα μετακινήσουμε μας έβγαινε η πίστη!! Μιλάμε παίζει τα μισά λεφτά του workstation να ήταν για το σίδερο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ήταν τα Plextor τα IDE, αλλά όσοι είχαν την τύχη και την δυνατότητα να δουλέψουν στα SCSI της Plextor ξέρουν γιατί η εταιρία έκανε όνομα τότε. Πάλευα να "κάψω" δυσκάκι στο SCSI και δεν γινόταν. Τα IDE της Plextor ήταν καλύτερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά σε σχέση με τα SCSI δεν ήταν τίποτα. Πέραν τούτου, η Plextor δεν είναι η  μόνη εταιρία τεχνολογίας που κατάφερε να μείνει εκτός αγοράς, υπάρχουν ένα σωρό αντιστοιχα παραδείγματα εταιρειών που δεν κατάφεραν να πιάσουν ή να ακολουθήσουν τις τάσεις της εποχής μας και τελικά έμειναν εκτός αγοράς. Αυτός είναι και ένας λόγος που βλέπουμε εταιρίες στις μέρες μας να απλώνουν την γκάμα τους σε διάφορες κατηγορίες προϊόντων, ωστέ να μπορούν να έχουν συνεχή παρουσία στην αγορά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koprodogis said:

Θεσσαλονίκη πάντως θυμάμαι πηγαίναμε και παίρναμε από τον Σούτσο CD-DVD (έτσι τον έλεγαν δεν κοροϊδεύω) στο στενάκι πριν τη στάση Ιασωνίδου στο κέντρο. κούτες ολόκληρες με τα γατιά να κάθονται επάνω και δώσε πόνο μετά 🤩

Σούτσος... εγγύηση.
Είχε τα πάντα. Έψαχνε αυτό που του ζήτησες σε άπειρες κούτες μέχρι να στο δώσει :D

Ωραίες εποχές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, panoskir είπε

Δεν λέει κανείς οτί τα plextor  είχαν 3 προβατάκια στο clonecd και μπορούσες να κάνεις ακριβές αντίγραφο του αρχικού cd;

Εγω ποιο πολυ με το Clonedvd ειχα ασχοληθει που φυσικα ηθελες και το Anydvd

Χαρη σε μενα η αδερφη μου εχει ολο το πρωτο νεκροταφειο ε ολες τις Ελληνικες ταινιες ηθελα να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, αποστόλης είπε

Αχχχχχχχχ θυμαμαι οταν πηρα το πρωτο μου dvd recorder μαρκας TEAC το οποιο ηταν x4. Αλλα μου φαινοταν αργο και χτυπησα ενα plextor x8!!!! το οποιο ηταν και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Ωραια χρονια..........εφηβικα και.......πειρατικα :D :D :D 

Και εγώ είχα πάρει ένα teac 4x το 1999. Και αυτό ακριβό ήταν αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έκανε περίπου 70000 δραχμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Ναι αλλα την Plextor ολοι απο αυτα την θυμομαστε.

Προφανώς, απλα η συγκεκριμένη ουδέ μια σχέση έχει με τα optical drive της Plextor , σε SSD αναφέρετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic : Μόνο εγώ έχω την εντύπωση οτι τα ΙDE (PATA) cd/dvd drives είναι πιο αξιόπιστα απο τα SATA ?  Δοκίμασα τις προάλλες μια σειρά απο SΑΤΑ drives που τα έχω αφαιρέσει απο τους υπολογιστές μου και τα οποία δούλευαν την μέρα που τα αφαίρεσα και απο τα 5 τα 4 δεν διαβάζουν κανένα απο τα δισκάκια που τα δοκίμασα. Αντίθετα κάποια PATA που έχω δεν κολλάνε πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plextor SCSI CD recorder είχα! Μαζί με άλλους 4 φίλους το αγοράσαμε τότε θυμάμαι. Γράφαμε όλοι μαζί με σειρά! Το είχα εγώ και μου έφερναν κούτες cd, πρακτικά σταμάταγε μόνο όταν κοιμόμουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, gagarin είπε

Ειδικά στα CD-DVD RECORDERS ήταν στα 90s-00s η νο1

ULTRAPLEX 40X, παρεκαμπτε κάθε προστασία τότε

οταν το απεσυρα, ειχα κρατήσει το bezel ως ενθυμιο για χρόνια

Επεξ/σία από charis_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θα θυμάμαι με νοσταλγία τις παλιές καλές εποχές της "τέχνης" της εγγραφής οπτικών μέσων. Δύο DVD Recorders είχα αγοράσει από την Plextor, ιδού και οι αποδείξεις, 20 και 18 χρόνια πριν. Ειδικά το 708Α "πόνεσε" πολύ στην τσέπη αλλά άξιζε τον κόπο. Και όταν χάλασε εντός εγγύησης, το έστειλα στο Βέλγιο και το αντικατέστησαν με καινούριο. Τώρα πια δεν τα έχω εδώ και χρόνια, βγήκαν off και τα δύο. Βέβαια οι εγγραφές τους σε καλά δισκάκια ήταν άψογες.
Πάντα έλεγχα τα δισκάκια που έγραφα με ειδικό πρόγραμμα, όπως φαίνεται στις εικόνες που παραθέτω (η 1η δείχνει εγγραφή με το 708A και η 2η με το 716A, σε Taiyo-Yuden δισκάκια, ελεγμένες σε LiteOn Recorder), για να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

 

DI-Plextor.jpg

KP-Plextor.jpg

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Παίζει να είμαι ο μόνος γερόλυκος από τα Νότια που έτρεχα στο Κέντρο για That's και μόλις έμαθα για την Αμφιθέας. Plextor για εμένα ήταν όνειρο απλησίαστο. 2 συμμαθητές είχαν και ο θείος μου. Όλοι τα είχαν πάρει για να πουλάνε σε άλλους, έτσι έβγαινε και το κόστος. Να είσαι καλά θείε για τα άπειρα CD που έγραψα σε εσένα!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...