Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η γνωστή εταιρεία κατασκευής μέσων και μονάδων αποθήκευσης Plextor


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι όταν έβαλα τα δυο scsi εσωτερικα plextor τέρμα τα buffer underrun και με DVD reader έβλεπα ταυτόχρονα ταινία με creative mpeg κάρτα , και κατέβαζα με isdn 64k με διαδεσιμο το τηλ μιλάμε για φοβερή αίσθηση τότε , Celeron 300A @450mhz  και Nvidia tnt 16MB SGRAM! Asus με έξοδο KAI είσοδο  svideo στην tv και need for speed αχ.....,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, villasg είπε

Αχ εποχες ...... οταν επισκευαζα / τσιπαρα PS1 / PS2 τοτε γραφαμε μονο με PLEXTOR  SCSI και discjugler ...... μετα ηρθαν τα Yamaha .
Επισης τα δισκακια ( cd/dvd) κορυφη , ο τυπος εκει στο Παλαιό Φάληρο ειχε κονομησει πολλα ( disk impex ) 

Disk impex ναι.  Τελικά είμαστε πολλοί οι καραβαναδες εδώ μέσα.  

Όταν παντρεύτηκα την αγαπημένη μου πριν 30 χρόνια περίπου ψάχναμε τι θα κάνουμε στη ζωή μας.  Πουλήσαμε ένα οικόπεδο της και ξεκινήσαμε δουλειά αγοράζοντας τότε ένα plextor 2x το ακριβότερο τότε και έναν 486 αν θυμάμαι καλά. Τότε ήταν που μπήκα στον μαγικό κόσμο των Windows και άφησα στο χρονοντούλαπο τις γομολαστιχες τους Αρχιμήδηδες και τις αμιγκες... 

Ατέλειωτα ξενύχτια για να βγουν οι παραγγελίες.  Όμορφα χρόνια!

Και με μεγάλη μου έκπληξη υπάρχει ακόμη η εταιρία.  Θα περάσω μια βόλτα να δω ποιος την συνεχίζει! Μόλις έκανα ένα ψάξιμο και είναι ενεργή ακόμη.  Ακόμη και το τηλέφωνο παραμένει το ίδιο.  Το έχω ακόμη στις επαφές μου...ΟΥΑΟΥ 

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, georgiosmag said:

Τι όμορφα χρόνια τα χρόνια της πειρατείας... 

Οποιος δεν εχει μπει στον "Εγκεφαλο" να σου βγαζει η τυπισσα το ντοσιε με τα παιχνιδια και να παραγγελνεις επι τοπου τις κοπιες δεν εχει ζησει την πειρατεια στο πετσι του :) Λες και γινοταν νταραβερι ναρκωτικων εκει μεσα ημασταν. Πως δεν εγινε κανα ντου να μας μαζεψει καμμια κλουβα. Να μου πεις , πρεπει να πληρωνε στην αστυνομια το κατιτις , για να μενει ανοιχτο , μαγαζι που πουλουσε ... αντεγραμμενα :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρε πολυκατοικίες που χτιστήκαν με τα SCSI ρεκορντερ τους ... PSX και ξερο ψωμι

20 ώρες πριν, evark είπε

Πλάκα έχει.... όλοι οι κατασκευαστές καλών CD/DVD (ΤΑΙΥΟ, MITSUI, TDK, KODAK με τα θρυλικά Gold...)  εκλεισαν και ακόμα ζεί η CMC που εκανε τις πιο σαβούρες media τοτε.... αδικη είναι η ζωή τελικά.......

RIP https://www.kodak.com/global/plugins/acrobat/en/digital/genInfo/cdrGoldUltima.pdf

RIP https://www.cdrinfo.com/d7/content/plextor-px-716a-full

 

ΤΑΙΥΟ εχει σύμπραξη με αλλη . χωρίς λογότυπο τα εκτυπώνει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, NT1G said:

Eχει ssd, όπως έχει και η amd ssd, όπως έχουν και όσοι άλλοι παίρνουν απο αλλού έτοιμα τα υλικά, τα κολλούν στην πλακέτα και βάζουν απο πάνω το αυτοκόλλητό τους... Samsung, WD, Toshiba κ.α. έχουν δικούς τους κοντρόλλερς... η Seagate έχει Phison...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mphxths said:

Οποιος δεν εχει μπει στον "Εγκεφαλο" να σου βγαζει η τυπισσα το ντοσιε με τα παιχνιδια και να παραγγελνεις επι τοπου τις κοπιες δεν εχει ζησει την πειρατεια στο πετσι του :) Λες και γινοταν νταραβερι ναρκωτικων εκει μεσα ημασταν. Πως δεν εγινε κανα ντου να μας μαζεψει καμμια κλουβα. Να μου πεις , πρεπει να πληρωνε στην αστυνομια το κατιτις , για να μενει ανοιχτο , μαγαζι που πουλουσε ... αντεγραμμενα :) 

Και απέναντι ο Thomas soft άλλο μπουμπούκι.....,

Όποιος πέρναγε από εκεί και τύχαινε έλεγχο από εφοριακούς και τα δύο καταστήματα ήταν κλειστά το ξέρω γιατί το έζησα 2 φορες αντε παρε λεωφορεία να γυρίσεις πίσω 1,5 ώρα τσάμπα πιτσιρικάς τοτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Aris_ said:

Και απέναντι ο Thomas soft άλλο μπουμπούκι.....,

Όποιος πέρναγε από εκεί και τύχαινε έλεγχο από εφοριακούς και τα δύο καταστήματα ήταν κλειστά το ξέρω γιατί το έζησα 2 φορες αντε παρε λεωφορεία να γυρίσεις πίσω 1,5 ώρα τσάμπα πιτσιρικάς τοτε

Hταν ωραιες εποχες τοτε στην Στουρναρη. Η σιλικον βαλευ της Ελλαδας. Γιορτες , για να πας απο την εισοδο του Πλαισιου μεχρι το πισω μερος ηθελες 10 λεπτα σπρωξιδι λες και ημασταν σε κανα κλαμπ. Χαζευες με τις ωρες τις βιτρινες και τα demos που επαιζαν στις οθονες. Εμπαινες ψωνιζες και ο,τι σου εβγαινε. Δεν ειχε e-shopping ή να διαβασεις reviews , να δεις unboxing κλπ. Τωρα ολοι ψωνιζουν απο το σπιτι με την ασφαλεια των reviews/κριτικων κλπ. Ο,τι ειχες δει απο μαρκες στα περιοδικα και μετα να κατηφορισεις Στουρναρη να δεις τι εχουν τα μαγαζια. Η αναβαθμιση ηταν το γεγονος της χρονιας. Ειχε αξια. Οχι οπως σημερα , που ψωνιζεις parts για πλακα καθε τρεις και λιγο. Τοτε μαζευες λεφτα μια ολοκληρη χρονια για να παρεις μια καρτα γραφικων ξερωγω ...

Η νεα γενια δεν τα εχει ζησει αυτα. Τα παντα ειναι σε αφθονια στις μερες μας , specs με το κιλο , parts και μηχανηματα πλεον ευκολα προσβασιμα και αγορασιμα . Αν πεις σε κανα παιδι σημερα , επομενη καρτα γραφικων σε 2 χρονια και οχι οταν βγει το επομενο μοντελο , και θα πας μεχρι το μαγαζι με το λεωφορειο να την παρεις , μπορει να του ερθει κανα εγκεφαλικο... :) 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

CD-ROM SCSI το μόνο που υποστήριζε on the fly cd copy σε συνδιασμό με scsi cd recorder σε pentium i mmx ...

Δάκρυσα. 

Α ρε μπαγάσα, το πρώτο μου PC Intel Pentium MMX στα 200Mhz με HDD 2,1 GB!!! Μάγκες δεν μπορώ να θυμηθώ την κάρτα γραφικών αλλά μετά από λίγο καιρό κούμπωσε Voodoo 3dfx και εννοείται μόνο Plextor, το οποίο πρέπει να δουλεύει ακόμα στο PC στο πατρικό... Τα καλύτερά μας χρόνια! Καλή χρονιά σε όλους με υγεία αγάπη και δημιουργικότητα.

 

Επεξ/σία από Sokmed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικό δίσκο Plextor με υποδοχή firewire χρησιμοποιούσα με Windows XP για τη δημιουργία εφεδρικών αντιγράφων μέσω Norton Ghost. Ήταν η εποχή που δέσποζαν τα desktop PCs με τους επεξεργαστές i386 και i486.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sokmed said:

Α ρε μπαγάσα, το πρώτο μου PC Intel Pentium MMX στα 200Mhz με HDD 2,1 GB!!! Μάγκες δεν μπορώ να θυμηθώ την κάρτα γραφικών αλλά μετά από λίγο καιρό κούμπωσε Voodoo 3dfx και εννοείται μόνο Plextor, το οποίο πρέπει να δουλεύει ακόμα στο PC στο πατρικό... Τα καλύτερά μας χρόνια! Καλή χρονιά σε όλους με υγεία αγάπη και δημιουργικότητα.

 

Matrox millennium μήπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plextor... Και βαρβατη (για την εποχή της) εταιρία...και τα προϊόντα που έβγαζε ήταν κορυφαία... Ο κλάδος της πληροφορικής όμως δεν συγχωρεί να μένεις πίσω... Και τώρα πλέον πάει και αυτή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, christripolitis είπε

Plextor... Και βαρβατη (για την εποχή της) εταιρία...και τα προϊόντα που έβγαζε ήταν κορυφαία... Ο κλάδος της πληροφορικής όμως δεν συγχωρεί να μένεις πίσω... Και τώρα πλέον πάει και αυτή... 

Βασικά δεν έμεινε πίσω.... την αγόρασε η LiteOn με σκοπό να την εξαφανίσει, αφού μετα την εξαγορά δεν εβγαλε ποτέ δικό της μοντέλο.

Η LiteOn πουλαγε τα γραφτήρια στο τέλος, κάτω από 20 ευρώ (ακόμα τοσο έχουν), και η plextor 50-60 ακατέβατα. Βεβαια τα πρώτα LiteOn ήταν για κλάματα, τα μισά DVD που έγραφες δεν έπαιζαν, ειδικά στα RW ήταν για κλάματα. Όμως τελικά ο κόσμος αγόραζε το φθηνό.... 

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Οποιος δεν εχει μπει στον "Εγκεφαλο" να σου βγαζει η τυπισσα το ντοσιε με τα παιχνιδια και να παραγγελνεις επι τοπου τις κοπιες δεν εχει ζησει την πειρατεια στο πετσι του :) Λες και γινοταν νταραβερι ναρκωτικων εκει μεσα ημασταν. Πως δεν εγινε κανα ντου να μας μαζεψει καμμια κλουβα. Να μου πεις , πρεπει να πληρωνε στην αστυνομια το κατιτις , για να μενει ανοιχτο , μαγαζι που πουλουσε ... αντεγραμμενα :) 

Διάβασα το άρθρο. Εγώ βέβαια θυμάμαι να πήγαινα οικεγενειακώς συχνά πυκνά πάνω στο πατάρι, όπου το Xcopy είχε γίνει το wallpaper τους, για να δω από κοντά και τις νέες κυκλοφορίες. Σαν να έπαιρνες τσίχλες ένα πράγμα. Καμία ενοχή. Και τώρα denuvo με νεκρή scene...Ποιος θα την φανταζόταν τέτοια εξέλιξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο ο Εγκέφαλος ήταν? Και οι "διπλανοί" τα ίδια δεν έκαναν? Μέχρι εγχρωμες φωτοτυπίες έκαναν τα εξώφυλλα και τις συσκευασίες...... Η πλάκα είναι ότι μετά έγιναν και αντιπρόσωποι των κατασκευαστών παιχνιδιών και κυνηγαγε ο ένας τον άλλο..... έβαλαν τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα.... ωραίες εποχές

Παντως τι μου θυμήσατε... από τον εγκέφαλο είχα πάρει τον SCSI σκληρό για την Amiga μου.... 20ΜΒ, μόνο 100 χιλιάρικα.....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...