Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση pc


dims71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dims71 είπε

Καλημέρα σας.θελω να αλλάξω μητρική και επεξεργαστή στο pc μου.για παιχνίδια μεσαίας κατηγορίας 

Απο κάρτα γραφικών τι έχεις ή τι προβλέπεις να πάρεις?

Ή μιλάς για παιχνίδια μόνο με τα ενσωματωμένα γραφικά?

Εάν αλλάξεις μητρική υποθέτω θα αλλάξεις και μνήμες.

Ποίο είναι το παρόν σύστημα?

Budget?

Δεν μας δίνεις στοιχεία.

Δες και τα υπόλοιπα θέματα που μπορούν να σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dims71 είπε

 η καρτα που έχω τώρα είναι η rx 580 και το πρώην σύστημα i5 750 και 8gb μνήμη

Με i5 750 και RX580 λογικα παιζεις τα παιχνίδια σε low resolution με αποδεκτά fps. Το λέω γιατί και με τον i7 920 με RX580 με 16gb RAM παίζει ο δικός γιος.

Τι θέλεις να παίζεις?

Διαθέσιμο budget?

Όπως καταλαβαίνεις δεν αλλάζεις απλά μητρική και επεξεργαστή. Αλλάζεις και cooler, μνήμες και πιθανά και τροφοδοτικό. Ίσως και κουτι. Το μονο που παίζει να κρατήσεις είναι τον SSD ίσως

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Με i5 750 και RX580 λογικα παιζεις τα παιχνίδια σε low resolution με αποδεκτά fps. Το λέω γιατί και με τον i7 920 με RX580 με 16gb RAM παίζει ο δικός γιος.

Τι θέλεις να παίζεις?

Διαθέσιμο budget?

Όπως καταλαβαίνεις δεν αλλάζεις απλά μητρική και επεξεργαστή. Αλλάζεις και cooler, μνήμες και πιθανά και τροφοδοτικό. Ίσως και κουτι. Το μονο που παίζει να κρατήσεις είναι τον SSD ίσως

 

Έχω το PC από το 2010.τα τελευταία 7 χρόνια έχω κάνει σταδιακά αναβάθμιση..άλλαξα ψυκτρα..έπειτα πρόσθεσα μνήμες...και πριν 7μηνες κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό .600w.

Tα παιχνίδια που παίζει είναι τα εξής Minecraft, beamng.drive

 

 

2 λεπτά πριν, dims71 είπε

 

Ναι καταλαβαινω ότι πάω σχεδόν σε νέο pc.ναι χρειάζεται και κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, dims71 said:

Καλημέρα σας.θελω να αλλάξω μητρική και επεξεργαστή στο pc μου.για παιχνίδια μεσαίας κατηγορίας 

 

5 minutes ago, dims71 said:

 

Ναι καταλαβαινω ότι πάω σχεδόν σε νέο pc.ναι χρειάζεται και κουτί.

Οπότε τελικά τι μένει από το παλιό PC?

Υποθέτω πως εάν το τροφοδοτικό είναι εποχής 750 και ο ssd είναι μικρός ούτε αυτά μένουν.

Οθόνη?

Και προφανώς πρέπει να πεις τελικά και τι budget υπάρχει διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, @topos είπε

 

Οπότε τελικά τι μένει από το παλιό PC?

Υποθέτω πως εάν το τροφοδοτικό είναι εποχής 750 και ο ssd είναι μικρός ούτε αυτά μένουν.

Οθόνη?

Και προφανώς πρέπει να πεις τελικά και τι budget υπάρχει διαθέσιμο.

Τροφοδοτικό άλλαξα όπως προανεφερα πριν 7 μήνες έχω το εξής Το τροφοδοτικό είναι το be quiet pure power 11 600w

Διαθέτω 300- 500 ευρώ.με προοπτική να αναβαθμίσω μελλοντικά σε κάποια κάρτα.. επέκταση σε μνήμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, dims71 said:

Τροφοδοτικό άλλαξα όπως προανεφερα πριν 7 μήνες έχω το εξής Το τροφοδοτικό είναι το be quiet pure power 11 600w

Διαθέτω 300- 500 ευρώ.με προοπτική να αναβαθμίσω μελλοντικά σε κάποια κάρτα.. επέκταση σε μνήμες 

Δεν είδα αναφορά για καινούργιο psu(μήπως το χεις γράψει σε άλλο topic?).

Πάντως η 580 δεν κάνει για "μεσσαιας" κατηγοριας gaming.

"Εισαγωγικό"(=1080p high/medium στα ~60fps στα καινούργια aaa παιχνίδια) gaming μπορείς να κάνεις και με 200ευρω(AMD 6600 η περίπου ~2,5x φορές πιο γρήγορη από την 580)

Δυστηχως εδώ που φτάσαμε θέλεις 500-600 ευρώ μόνο για την κάρτα γραφικών για midrange πλέον(=2κ ultra high 100fps+ π.χ 4070/7800xt)

Ίσως εάν την αφήσεις για αρχή να βγαίνει κάποια budget σύνθεση στα ~400 αλλά μην πιστεύεις ότι θα είναι μέρα με την νύχτα η όλη αλλαγή εάν μείνει η 580.

Για δουλειές γραφείου προφανώς θα είναι πολυ πιο γρήγορο.

Edit -> τώρα είδα την απάντηση σου για psu + ψυκτρα(ήταν μέσα στα quotes και δεν την είχα δει).

Η ψυκτρα είναι συμβατή με Intel 1700 η AMD am4?(θεωρώ λίγο δύσκολο αλλά είπα να ρωτήσω..)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...