Προς το περιεχόμενο

Ποιά intel cpu για 4080;


catmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τάχει , θα στηθούν 6 μηχανήματα για deep learning, τα 2 πρώτα μέσα στις προσεχείς 10 ημέρες τα επόμενα τέσσερα μαλλον προς το τέλος του μήνα.

Υπάρχει ενα ενδεχόμενο για τα τελευταία 4 να μπορώ να το τραινάρω λίγο παραπάνω για να δώ αν και που θα κάτσουν οι τιμές λόγω των νέων 40χχ (αν και κρατάω μικρό καλάθι για μειώσεις)

Ξέρω πχ πως ένας 14700kf (λογικά) μαξάρει την 4080, αλλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει και καμιά άλλη καλύτερη - ίσως και πιο friendly budget λύση σε intel cpu.
(πχ i5 14ης γενιάς;)

Επεξ/σία από catmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τι "deep learning" θα κάνουν, ακόμα και μικρότερη CPU θα max-άρει... Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μη δεις και καμία διαφορά, αναλόγως τι τρέχεις.

Επίσης, μπορεί να είναι καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένες 3090 (από VfM ΚΑΙ vram)... αλλά όλα αυτά εξαρτώνται από το τι ακριβώς θα κάνεις....

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Deep Learning τα πραγματα ειναι διαφορερικα απο τα games και δεν παιζουν αντιστοιχα Bottlenecks και Overhead.
Eγω με 12700k και 4080 τρεχω αριστα Deep Learning και Games οποτε με εναν 14600F non K (καλυτερη καταναλωση) θα εισαι μια χαρα ακομα και για games.
Περα απο τη καταναλωση εχει και καλυτερες θερμοκρασιες απο 13600κ 14600κ 14700κ.
Επισης δεν εχεις λογο να πας σε ακριβη Z790, θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου με ενα B760.
Tσεκαρε και αυτα τα 2 coolers ειναι οτι καλυτερο σε οτι εχω στησει προσφατα.
Η Peerless Assasin ειναι σε κακη τιμη σημερα, συνηθως παιζει στα 62€ απο Visionstudio και ειναι καλυτερη απο την AG620 απλα την AG620 την εχει παντα διαθεσιμη.

Screenshot_7.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Teddy77 είπε

Επίσης, μπορεί να είναι καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένες 3090 (από VfM ΚΑΙ vram)... αλλά όλα αυτά εξαρτώνται από το τι ακριβώς θα κάνεις....

 

Μπορεί και να αποδίδουν καλύτερα , αλλά μεταχειρισμένες δεν ρισκάρω μην μας προκύψουν σκαφτικά της μόρια ... αν οι τιμές των 4090 ήταν λογικότερες θα πήγαινα μαλλον προς εκει κατευθείαν.

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στο Deep Learning τα πραγματα ειναι διαφορερικα απο τα games και δεν παιζουν αντιστοιχα Bottlenecks και Overhead.
Eγω με 12700k και 4080 τρεχω αριστα Deep Learning και Games οποτε με εναν 14600F non K (καλυτερη καταναλωση) θα εισαι μια χαρα ακομα και για games.
Περα απο τη καταναλωση εχει και καλυτερες θερμοκρασιες απο 13600κ 14600κ 14700κ.
Επισης δεν εχεις λογο να πας σε ακριβη Z790, θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου με ενα B760.

Όντως δεν υπάρχουν τα θέματα συμφόρησης των βασικών μερών στο DL -ίσως να κανω αγορά για τα πρώτα 2 μηχανήματα σε 14600 και μετά για τα επόμενα 4 θα κινηθώ ανάλογα την απόδοση των πρώτων.

Θερμοκρασίες θα πάω κατευθείαν σε aio ...εξαλλου η υλοποίηση των 4080 είναι σχετικά "κρύα" -με ένα καλό case δεν θα έχει πρόβλημα.
Για το mobo συμφωνώ με B760 -δεν ζητάω να "σκαλίσω" την cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, catmaster είπε

Μπορεί και να αποδίδουν καλύτερα , αλλά μεταχειρισμένες δεν ρισκάρω μην μας προκύψουν σκαφτικά της μόρια ... αν οι τιμές των 4090 ήταν λογικότερες θα πήγαινα μαλλον προς εκει κατευθείαν.

Όντως δεν υπάρχουν τα θέματα συμφόρησης των βασικών μερών στο DL -ίσως να κανω αγορά για τα πρώτα 2 μηχανήματα σε 14600 και μετά για τα επόμενα 4 θα κινηθώ ανάλογα την απόδοση των πρώτων.

Θερμοκρασίες θα πάω κατευθείαν σε aio ...εξαλλου η υλοποίηση των 4080 είναι σχετικά "κρύα" -με ένα καλό case δεν θα έχει πρόβλημα.
Για το mobo συμφωνώ με B760 -δεν ζητάω να "σκαλίσω" την cpu.

Σε μηχανηματα που δουλευουν 24/7 οπως το δικο μου δεν εμπιστευομαι ΑΙΟ να ερθω και να το δω ενυδρειο.
Πλεον τα air coolers σαν αυτα τα 2 που σου εδειξα εχουν θερμοκρασιες σαν τις AIO εκτος αν πας σε καμια 420 που δεν βρισκω το λογο να το κανεις γιατι το Deep Learning δεν ειναι Cinebench R23.
Κατα τη διαρκεια του Deep Learning οι θερμοκρασιες σου θα ειναι στη χειροτερη κοντα στο 60 και στη καλυτερη 40-45.
Moνο αν κανεις Video export θα δεις 70-80 που ειναι μια χαρα για τετοια Cpu.
Θα γλιτωσεις αρκετα χρηματα και θα εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.
 

Screenshot_18.jpg

Mπλε Cpu, Κοκκινο Gpu, Πρασινο m/b 

Training :
Screenshot_22.jpg
 

Video Export:
Screenshot_23.jpg

Kαι δεν εχω καν τη Peerless Assasin που ειναι Dual Tower, εχω τη Vetroo V5 (Single Tower) με αλλαγμενα fans .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αν σκοπεύεις να κάνεις οποιοδήποτε OC σε ram μην πάρεις non-K

Τo ΧΜP ειναι υπεραρκετο για τετοια σεναρια, ακομα και οι DDR4 3600 64gb ειναι more than enough, αλλα εφοσον πλεον εχουν πεσει τοσο πολυ οι DDR5 ενα σετακι 64gb DDR5 6000 CL30 ειναι GG.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Σε μηχανηματα που δουλευουν 24/7 οπως το δικο μου δεν εμπιστευομαι ΑΙΟ να ερθω και να το δω ενυδρειο.

Δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με υδρόψυξη (εκτός μια που είχε ελαττωματικό pump - πιστεύω πως έχω αρκετή εξοικείωση λόγω ενασχόλησης με custom loops από το μακρυνό 2007) - αλλά συμφωνώ πως το να βγάλεις ένα ακόμα παράγοντα που μπορεί να κάνει fail είναι ένα συν -πόσο μάλλον στην περίπτωση που και χρήματα γλιτώνω  και έχω (ιδανικά) την ίδια απόδοση.

22 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τo ΧΜP ειναι υπεραρκετο για τετοια σεναρια, ακομα και οι DDR4 3600 64gb ειναι more than enough, αλλα εφοσον πλεον εχουν πεσει τοσο πολυ οι DDR5 ενα σετακι 64gb DDR5 6000 CL30 ειναι GG.

Να πω την αλήθεια μου σε ddr4 ήμουν προσανατολισμένος (η διαφορά τιμής ναι μεν είναι μικρή αλλά αν το κάνεις χ6 βγαίνει ένα good sum ) αλλά οι τιμές στις ddr κάνουν τραμπάλα αυτό τον καιρό (και έχουν αυξηθεί αρκετά), οπότε το κοιτάζω και για ddr5.

Κύριοι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοηθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, catmaster είπε

Δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με υδρόψυξη (εκτός μια που είχε ελαττωματικό pump - πιστεύω πως έχω αρκετή εξοικείωση λόγω ενασχόλησης με custom loops από το μακρυνό 2007) - αλλά συμφωνώ πως το να βγάλεις ένα ακόμα παράγοντα που μπορεί να κάνει fail είναι ένα συν -πόσο μάλλον στην περίπτωση που και χρήματα γλιτώνω  και έχω (ιδανικά) την ίδια απόδοση.

Να πω την αλήθεια μου σε ddr4 ήμουν προσανατολισμένος (η διαφορά τιμής ναι μεν είναι μικρή αλλά αν το κάνεις χ6 βγαίνει ένα good sum ) αλλά οι τιμές στις ddr κάνουν τραμπάλα αυτό τον καιρό (και έχουν αυξηθεί αρκετά), οπότε το κοιτάζω και για ddr5.

Κύριοι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοηθειά σας.

H Peerless Assasin 120 οπως σου ειπα και εχτες ηταν προσωρινη τιμη, επανηλθε κανονικα στα 60€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/01/2024 at 18:09, catmaster said:

A)Δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με υδρόψυξη (εκτός μια που είχε ελαττωματικό pump - πιστεύω πως έχω αρκετή εξοικείωση λόγω ενασχόλησης με custom loops από το μακρυνό 2007) - αλλά συμφωνώ πως το να βγάλεις ένα ακόμα παράγοντα που μπορεί να κάνει fail είναι ένα συν -πόσο μάλλον στην περίπτωση που και χρήματα γλιτώνω  και έχω (ιδανικά) την ίδια απόδοση.

Β)Να πω την αλήθεια μου σε ddr4 ήμουν προσανατολισμένος (η διαφορά τιμής ναι μεν είναι μικρή αλλά αν το κάνεις χ6 βγαίνει ένα good sum ) αλλά οι τιμές στις ddr κάνουν τραμπάλα αυτό τον καιρό (και έχουν αυξηθεί αρκετά), οπότε το κοιτάζω και για ddr5.

Κύριοι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοηθειά σας.

Α)Και γω είμαι της αποψης για αεροψυκτρα, ειδικά για 14600.Ενα σημείο λιγότερο για να υπάρξει fail + λίγο πιο εύκολο στήσιμο του PC.

Β)Πόση ram χρειάζεσαι?

Δες και τα καινούργια Κιτ 2x24gb εάν πιστεύεις ότι 32 δεν σου φτάνουν + τα 64 περισσευουν

-αντιστοιχα και 96gb-

Spoiler

Y.γ Στην δική περίπτωση με 64gb νιώθω ότι θα ήμουν "στενάχωρα" αλλά πιστεύω πως δεν ηταν ακόμα ώρα για 128gb, οπότε τα 96gb μου κάτσανε κουτί.

Επιπλέον επειδή υπήρχε και η εναλλακτική του 1700 , πιστεύω πως θα πήγαινα σε ddr4 128gb οπότε ~τα ίδια χρήματα έδωσα τελικά αγοράζοντας 96gb ddr5.

 

Επεξ/σία από @topos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...