Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός Οπτικών Ινών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Δεν γνωρίζω αν έχει ξαναμπεί το θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι πρέπει να σπουδάσει κανείς και που, για να γίνει πιστοποιημένος τεχνικός οπτικών ινών; 
Ιδανικά να έχει ένα χαρτί-πτυχίο που να αναγνωρίζεται στο εξωτερικό;

Τι επιλογές υπάρχουν; Και πόσο κοστίζουν;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικά κάποιο πτυχίο ηλεκτρονικου μηχανικού και σεμινάρια σε fiber optic splicing ώστε να μάθεις την τεχνική.

Το πτυχίο ηλεκτρονικου δεν είναι απαραίτητο αν σε κόβει στα ηλεκτρονικά και έχεις αποκτήσει εμπειρία με κάποιο τρόπο αλλά το δεύτερο σίγουρα είναι.

Όταν εργαζομουν σε γνωστό isp της Θεσσαλονίκης, είχαμε κάνει ένα μίνι σεμινάριο με τεχνικούς της μαμάς εταιρίας γιατί οι 3 φορές splicing που είχα κανει στο ΤΕΙ Κρήτης δεν ήταν φυσικά αρκετές για να έχω αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Finn είπε

Ιδανικά κάποιο πτυχίο ηλεκτρονικου μηχανικού και σεμινάρια σε fiber optic splicing ώστε να μάθεις την τεχνική.

Το πτυχίο ηλεκτρονικου δεν είναι απαραίτητο αν σε κόβει στα ηλεκτρονικά και έχεις αποκτήσει εμπειρία με κάποιο τρόπο αλλά το δεύτερο σίγουρα είναι.

Όταν εργαζομουν σε γνωστό isp της Θεσσαλονίκης, είχαμε κάνει ένα μίνι σεμινάριο με τεχνικούς της μαμάς εταιρίας γιατί οι 3 φορές splicing που είχα κανει στο ΤΕΙ Κρήτης δεν ήταν φυσικά αρκετές για να έχω αέρα.

Splicing ξέρω να κάνω πολύ καλά. Έχω splicer και κάνω καθημερινά εξάσκηση. Έχω όλο τον εξοπλισμό. Μου λείπει απλά το πτυχίο οχι η πρακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, daveathens said:

Splicing ξέρω να κάνω πολύ καλά. Έχω splicer και κάνω καθημερινά εξάσκηση. Έχω όλο τον εξοπλισμό. Μου λείπει απλά το πτυχίο οχι η πρακτική. 

Αν θες ντε και καλά κάποια πιστοποίηση τότε παρακολουθείς κάποιο αντίστοιχο σεμινάριο και παίρνεις μέρος στις εξετάσεις πιστοποίησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, daveathens είπε

Θέλω ένα πτυχίο βασικά που να έχει δυναμη στο εξωτερικο για να μπορω να εργαστω στο εξωτερικο σαν τεχνικος οπτικων ινων

Δεν υπάρχει πτυχίο οπτικών ινών και ειδικά να υποστηρίζεται και στο εξωτερικό, θελεις σπουδες μηχανικού ηλεκτρονικού ή ακομα και ηλεκτρολογου.

Αν εισαι 18-19-20 οκ προλαβαίνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, daveathens said:

Splicing ξέρω να κάνω πολύ καλά. Έχω splicer και κάνω καθημερινά εξάσκηση. Έχω όλο τον εξοπλισμό. Μου λείπει απλά το πτυχίο οχι η πρακτική. 

FOA Μπορεις να πας.

56 minutes ago, NikosKallithea said:

Δεν υπάρχει πτυχίο οπτικών ινών και ειδικά να υποστηρίζεται και στο εξωτερικό, θελεις σπουδες μηχανικού ηλεκτρονικού ή ακομα και ηλεκτρολογου.

Αν εισαι 18-19-20 οκ προλαβαίνεις.

 

https://www.thefoa.org/

Είναι πιστοποίηση.

3 hours ago, daveathens said:

Θέλω ένα πτυχίο βασικά που να έχει δυναμη στο εξωτερικο για να μπορω να εργαστω στο εξωτερικο σαν τεχνικος οπτικων ινων

Αν εχεις προυπηρεσια βεβαια No one gives a f.c. για την πιστοποιηση τουλαχιστον ελλαδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να σπουδάσεις για τεχνικός οπτικών ινών,  αλλά επιλέγεις είτε

1) να δουλέψεις σε εταιρεία που δραστηριοποιείται ήδη σε αυτό το τομέα

2) Σεμινάρια η πιστοποιήσεις που να επιβεβαιώνουν πρακτική άσκηση.

Κάποια αποτελέσματα εταιρειών που μπορείς να επικοινωνήσεις με μια απλή αναζήτηση

1) https://www.circet.gr/kariera/theseis-ergasias

2) https://www.fibertech.gr/

3) https://planet-tc.gr/επικοινωνία/

4) 

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν υπάρχει πτυχίο οπτικών ινών και ειδικά να υποστηρίζεται και στο εξωτερικό, θελεις σπουδες μηχανικού ηλεκτρονικού ή ακομα και ηλεκτρολογου.

Αν εισαι 18-19-20 οκ προλαβαίνεις.

Αυτή ήταν η απάντηση που έψαχνα. Δυστυχώς όμως δεν είμαι 18-19-20. Δεν προλαβαίνω; Αν έχει κάποια σημασία, εργάζομαι σε υπεργολάβο και ασχολούμαι επαγγελματικά με το FTTH στην τρίτη φάση για ΝΟVA και για ΟΤΕ. Ο υπεργολάβος έχει αυτές τις 2 εταιρίες για κύριους πελάτες οπότε κάνω καθημερινά από 3 εως 5 εγκαταστάσεις, σε σπίτια, καταστήματα, εταιρίες, μονοκατοικίες κτλ.

Απλά θέλω ένα χαρτί για εξωτερικό.

Δηλαδή αν πάω στο εξωτερικό για να εργαστώ ως τεχνικός οπτικών ινών, δεν μπορώ να τους πω οτι έχω κάνει πάνω από 3.000 εγκαταστάσεις γιατί δεν έχω αποδείξεις, δηλαδή δεν έχω πτυχίο. 
 

Να τραβάω βίντεο τις εγκαταστάσεις που κάνω; Θα γελάνε.

Χρειάζομαι χαρτιά. προϋπηρεσία έχω. Είμαι καλός στην δουλειά μου. Στην Ελλάδα με παίρνουν πάντου μέσα σε 5 λεπτά χωρίς πρόβλημα. Το θέμα μου είναι το εξωτερικό

3 ώρες πριν, poulinos είπε

FOA Μπορεις να πας.

 

https://www.thefoa.org/

Είναι πιστοποίηση.

Αν εχεις προυπηρεσια βεβαια No one gives a f.c. για την πιστοποιηση τουλαχιστον ελλαδα.

Έχεις απόλυτο δίκιο γι’ αυτό που λες για την προϋπηρεσία στην Ελλάδα.

Μακάρι να ήταν και στο εξωτερικό έτσι και να με προσλαμβάνανε κατευθείαν!

Αυτή η συγκεκριμένη πιστοποίηση έχει κάποια δύναμη; Αξίζει να την κάνω; Ή είναι απλά άλλο ένα χαρτί για να χούμε να λέμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χαρτι που αναζητας το παιρνεις απο τον εργοδοτη ,  πιστοποιητικό/βεβαιωση υπηρεσίας/εργασιας (Employer's certificate στα Αγγλικα η Arbeitszeugnis στα Γερμανικα) σχετικά με το είδος (με bullet points λεπτομερως) και τη διάρκεια της εργασίας σου. 

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να γραψεις εσυ αναλυτικα τι εχεις κανει στη δουλεια, τα εργαλεια που χρησιμοποιησες τα projects που ολοκλήρωσες και απλα ο εργοδότης/εργολαβος να το υπογραψει , βαλει τη σφραγιδα της εταιρειας.

Στη συνεχεια το μεταφραζεις απο πιστοποιημενο μεταφραστη του προξενειου και το στελνεις στο εξωτερικο.

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, daveathens said:

Αυτή ήταν η απάντηση που έψαχνα. Δυστυχώς όμως δεν είμαι 18-19-20. Δεν προλαβαίνω; Αν έχει κάποια σημασία, εργάζομαι σε υπεργολάβο και ασχολούμαι επαγγελματικά με το FTTH στην τρίτη φάση για ΝΟVA και για ΟΤΕ. Ο υπεργολάβος έχει αυτές τις 2 εταιρίες για κύριους πελάτες οπότε κάνω καθημερινά από 3 εως 5 εγκαταστάσεις, σε σπίτια, καταστήματα, εταιρίες, μονοκατοικίες κτλ.

Απλά θέλω ένα χαρτί για εξωτερικό.

Δηλαδή αν πάω στο εξωτερικό για να εργαστώ ως τεχνικός οπτικών ινών, δεν μπορώ να τους πω οτι έχω κάνει πάνω από 3.000 εγκαταστάσεις γιατί δεν έχω αποδείξεις, δηλαδή δεν έχω πτυχίο. 
 

Να τραβάω βίντεο τις εγκαταστάσεις που κάνω; Θα γελάνε.

Χρειάζομαι χαρτιά. προϋπηρεσία έχω. Είμαι καλός στην δουλειά μου. Στην Ελλάδα με παίρνουν πάντου μέσα σε 5 λεπτά χωρίς πρόβλημα. Το θέμα μου είναι το εξωτερικό

Έχεις απόλυτο δίκιο γι’ αυτό που λες για την προϋπηρεσία στην Ελλάδα.

Μακάρι να ήταν και στο εξωτερικό έτσι και να με προσλαμβάνανε κατευθείαν!

Αυτή η συγκεκριμένη πιστοποίηση έχει κάποια δύναμη; Αξίζει να την κάνω; Ή είναι απλά άλλο ένα χαρτί για να χούμε να λέμε; 

στις περισσοτερες εργασιες τουλαχιστον σε ελλαδα αλλα δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι στο εξωτερικο η προυπηρεσια ειναι πιο δυνατο χαρτι απο το να εχεις μια πιστοποιηση.η πιστοποιηση ειναι σαν μια σφραγιδα.οταν εσυ εχεις πχ 3000 εγκαταστασεις ή εγω ειχα 10000+ εγκαταστασεις σε adsl/vdsl τι να αποδειξω στον αλλον και τι να αποδειξεις? Οτι ξερουμε να κανουμε την δουλεια? αντιθετα καποιος μπορει να εχει ενα χαρτι,να μην ξερει τιποτα και να μην εχει πρακτικη εμπειρια.και στις συγκεκριμενες ειδικοτητες ναι η εμπειρια μετραει.δεν ειναι ιατρικη για να παρεις καποιο χαρτι που ειναι υποχρεωτικο ουτε δικηγοροι ειμαστε. το χαρτι του FOA ειναι απλα σαν ενα χαρτι που ας το πουμε επισφραγιζει κατι. Πιο πολυ για να δειξεις οτι  πηρες και μια πιστοποιηση σε αυτο που κανεις και οτι ασχολεισαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία μα καμία σοβαρή εταιρία δε θα κάτσει να ασχοληθεί με το τι πτυχία έχεις αν αυτά δεν πάνε πακέτο με σοβαρή προϋπηρεσία. Την προϋπηρεσία λες ότι την έχεις, οπότε πάρε και μια πιστοποίηση από αξιόπιστο φορέα όλης αναφέρθηκε παραπάνω. 

Υ.Γ μετά από 2 μήνες εργασίας σε ISP στην Ελλάδα, είχα κάνει για εξάσκηση σύνδεση του διαμερίσματος μου με τον πάροχο παρέα με έναν υπάλληλο μας. Splicing bστο φρεάτιο, εγκατάσταση optic to RF στην είσοδο της πολυκατοικίας και τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο headend. Η εταιρία ποτέ μα ποτέ δε ζήτησε πτυχία στις συνεντεύξεις. Qualities όπως αντίληψη, κοινή λογική και όρεξη για μάθηση έψαχνε.

Επεξ/σία από Finn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, panatha1369 said:

Παιδια μια ερωτηση..Σαν τεχνικος ftth τι μισθος παιζει ελλαδα?

γενικως εχουν ανεβει τα χρηματα σε συνεργεία οπτικών ινών που εχει τυχει να μιλησω. βεβαια αν εισαι σε βλαβες κτλ παιζει αρκετη υπερωρια κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.thefoa.org/

Πιστοποιήσεις θες και ας μην έχεις κανένα πτυχίο ενδεικτικά παραπάνω θα βρεις μία πιστοποίηση από αμερικάνικο οργανισμό που έχει παράρτημα και στην ελλάδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...