Προς το περιεχόμενο

Από DSLR σε mirrolless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και καλή χρονιά με υγεία. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Άρχισε να με κουράζει το βάρος και ο όγκος της nikon d3300 με τον φακό 18-140 που την έχω κουμπωμένο. Σκέφτομαι για αντικατάσταση με κάποια mirrοrless χωρίς να ξεπεράσω το χιλιάρικο. Ιδανικά και λίγο κάτω από αυτό το όριο. Η χρήση που κάνω είναι απλά για οικογενειακές στιγμές και τίποτα παραπάνω. Με ενδιαφέρει όμως και η καλή ποιότητα video μιας και videocamera παροπλίστηκε. Θα ήθελα να πω ότι ο 18-140 που έχω τώρα είναι πολύ βολικός για τις απαιτήσεις των περισσότερων πιστεύω και θα προτιμούσα να κυμανθώ σε κάτι αντίστοιχο.     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gkesi είπε

Γειά σας και καλή χρονιά με υγεία. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Άρχισε να με κουράζει το βάρος και ο όγκος της nikon d3300 με τον φακό 18-140 που την έχω κουμπωμένο. Σκέφτομαι για αντικατάσταση με κάποια mirrοrless χωρίς να ξεπεράσω το χιλιάρικο. Ιδανικά και λίγο κάτω από αυτό το όριο. Η χρήση που κάνω είναι απλά για οικογενειακές στιγμές και τίποτα παραπάνω. Με ενδιαφέρει όμως και η καλή ποιότητα video μιας και videocamera παροπλίστηκε. Θα ήθελα να πω ότι ο 18-140 που έχω τώρα είναι πολύ βολικός για τις απαιτήσεις των περισσότερων πιστεύω και θα προτιμούσα να κυμανθώ σε κάτι αντίστοιχο.     

Καλή χρονιά.
Δύσκολο το ερώτημα σου, επειδή απο την μια έχεις ήδη μια πολύ ικανή μηχανή με έναν φακό πολυεργαλείο, ενώ απο την άλλη το ποσό που θέτεις για καινούρια μηχανή δεν θα σου δώσει αισθητές διαφορές στο θέμα βάρους, ενώ παράλληλα θα έχεις και περιορισμούς (ανάλογα την μάρκα) και σε άλλα πράγματα.

Πχ, Μια Ζ50 (850 ευρώ) που είναι μιρορλες "ας πούμε αντικαταστάτης" της δικής σου, είναι μόλις 30 γραμμάρια πιο ελαφριά. Αρα εκεί δεν κερδίζεις κάτι.
Επίσης φακός στο Ζ mount  σε εστιακό μήκος 18-140, κάνει 700 ευρώ. Αρα με την μηχανή έχεις φτάσει ήδη τα 1550 ευρώ. Απο ότι είδα ψάχνεις απο 1000 ευρώ και κάτω. 
Τι θα κερδίσεις σε πραγματικά features με μια τέτοια αλλαγή; Το καλύτερο βίντεο μονο. Και 100 γραμμάρια λιγότερου βάρους στο σύνολο. Πολλά δεν είναι τα 1500 για αυτά;

Αν πάλι δουλέψεις με τον φακό που ήδη έχεις και αντάπτορα, κερδίζεις τα 700 ευρώ που θα έδινες για νέο φακό, αλλά με τον αντάπτορα πάνω και τον παλιό σου φακό σε βάρος θα είσαι στα ίδια ή και παραπάνω. Θα έχεις δώσει 850 για μηχανή και άλλα 200 για αντάπτορα, σύνολο 1050 ευρώ. Αξίζουν μόνο για το 4k βίντεο;

Για εμένα  έχεις 3 δρόμους :
- Mirrorless M4/3 και 2 φακοί κιτ. Ένας 12-40 και ένας 40-150. Καλυψες μέχρι τα 300mm σε εντιστοιχία Full Frame και παίζεις κοντά στο χιλιάρικο. Θα έχεις και 4k βιντεο. Περίμενε όμως καμια καλή προσφορά
-Aps-c μεταχειρισμένη με ανάλογο φακό. Ζ50/Ζ30 απο Νικον, ή σειρά a6*** απο Sony είναι VFM. Επίσης καλή σειρά αλλά χωρίς μέλλον είναι η σειρά EOS-M της Canon. Θα βρεις και φτηνά μια Μ50 και ο 18-150mm που είναι τρομερός φακός παίζει κάπου 300-400 ευρώ μεταχειρισμένος. Στο σύνολο θα παίξεις και πάλι κάτω απο 1000 ευρώ
Fujifilm τις θεωρώ καλύτερες aps-c (και είναι), αλλά οι τιμές τους είναι επικίνδυνα υψηλές για κροπ μηχανές. Το ίδιο και οι τιμές των φακών τους.
-Full frame mirrorless σε προσφορά. Κατα καιρούς παίζουν οι βασικές full Frame RP και Z5 με κάποιον κιτ φακό, αρκετά κοντά στο χιλιάρικο. Είναι VFM και οι δύο, πολύ περισσότερο απο οποιαδήποτε κροπ. Βεβαια θα είναι με κιτ φακό, αλλά εξοπλίζεσαι στην πορεία. Εχουν όλα όσα θα χρειαστείς και καλύτερη ποιοτικά εικόνα.

Για όλα τα παραπάνω όταν μιλάω για καινούρια, υπολόγισε -30/-40% σε μεταχειρισμένα. Οπότε και πάλι πέφτεις αρκετά.
 

Προσωπικά δεν ξέρω αν απο aps-c DSLR με φακό σούπερζουμ πήγαινα ξανά σε aps-c μιρορλες με φακό σουπερζουμ.
Μάλλον ξέρω. Δεν θα το έκανα. 1000+ ευρώ είναι πολλά λεφτά για να πάρω κάτι ουσιαστικά ίδιο (φωτογραφικά μιλώντας)
Μόνο αν ντε και καλά "χρειαζόμουν" το 4k στο βίντεο θα προχωρούσα σε τέτοια λύση. 
Αλλιώς θα έκανα υπομονή να μαζέψω λίγο μεγαλύτερο ποσό και να κάνω πραγματική αναβάθμιση τόσο σε σώμα όσο και σε φακό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φτηνότερος superzoom φακός που μπορείς να βρεις στην ελληνική αγορά για mirrorless και να έχει εστιακό εύρος αντίστοιχο με αυτό που θες να καλύψεις είναι ο Olympus ED 14-150mm. Κάνει 599 ευρώ.

Το όριό σου είναι 1000 ευρώ, άρα 1000 μείον 599 = 401.

Η φτηνότερη mirrorless που υπάρχει στην ελληνική αγορά είναι η Panasonic GX800 με 449 ευρώ.

Οπότε, όπως το βλέπω εγώ, η εξίσωση δεν έχει λύση. Και όλα αυτά για να αγοράσεις κάτι υποδεέστερο αυτού που έχεις, αφού αν συνδυάσεις αυτό το σώμα με αυτό το φακό δε θα έχεις σταθεροποίηση (ενώ ο 18-140 έχει), δε θα έχεις flash της προκοπής (το build in flash της GX800 είναι σαφώς υποδεέστερο αυτού της D3300, κάτι που δεν είναι καθόλου καλό για οικογενειακές φωτό), δε θα έχεις σκόπευτρο κλπ.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gkesi είπε

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο link θα το εκτιμούσα. 

Η πρόταση λινκ είναι τόσο πολύπλοκη υπόθεση όσο η καταστάλαξη σε ένα φωτογραφικό σύνολο, σώματος-φακού.

Και επειδή αυτή η επιλογή επαφίεται στο προσωπικό γούστο και ανάγκες του καθενός, η παράθεση λινκ θα ήταν σαν να παίζαμε τον παπά.

Θα είχε πιο πολύ νόημα να δώσεις εσύ κάποια προτεινόμενη και όποιος θέλει/γνωρίζει να επισημάνει τα +/- της επιλογής σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα σου προτεινω κατι για αρχη και βλέπουμε:

α5100 
https://www.mpb.com/en-eu/product/sony-alpha-a5100

ή α6000 αν θες και το electronic viewfinder
https://www.mpb.com/en-eu/product/sony-alpha-a6000

 

μαζι εναν φακο 16-50 για αρχη
https://www.mpb.com/en-eu/product/sony-e-pz-16-50mm-f-3-5-5-6-oss

η με εναν μεγαλύτερο 18-135
https://www.mpb.com/en-eu/product/sony-e-18-135mm-f-3-5-5-6-oss

 

Ενα review με τον 18-135 πανω σε σωμα α5000

 

Kαι ενα review με τον 16-50

Πουλας και την dslr που εχεις με τον φακο, και λογικα δεν θα χρειαστεί να συμπληρώσεις πολλα χρηματα

Επεξ/σία από alx301
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να πας στο RF mount της Canon, όπου ό,τι και να αγοράσεις θα είναι "επίκαιρο" για πολλά χρόνια.

Οπότε πας στον EF-M 18-150mm F3.5-6.3 IS STM φακό με κάποιο βασικό RF μοντέλο της Canon (M100 ή Μ50)

Τον βρίσκω μόνο με την Μ10 στα 1500 ευρώ https://www.skroutz.gr/s/36435707/Canon-EOS-R10-Mirrorless-Camera-Crop-Frame-Kit-EF-M-18-150mm-F3-5-6-3-IS-STM-Black.html

Αλλά αν πας σε μαγαζί ίσως μπορέσεις να διαπραγματευτείς να τον πάρεις με πιο basic μηχανή κοντά στα 1000 ευρώ. Λιγότερα από 1000 βέβαια δε νομίζω

Το σωστό είναι να πουλήσεις το τωρινό σου σώμα οπότε ίσως μπορείς να κινηθείς κοντά στα 1500 ευρώ τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τον χρόνο και τις πολύτιμες απόψεις σας. Όπως καταλαβαίνω είναι αμφίβολη η υποτιθέμενη αναβάθμιση όπως εγώ την σκέφτομαι.  Με τους χρηματικούς περιορισμούς που θέτω και τις διαθέσιμες επιλογές που υπάρχουν, πραγματικά βλέπω ότι πρέπει να αναθεωρήσω και να επανέλθω ίσως όταν και αν αλλάξουν τα δεδομένα. Πάντως είναι γεγονός ότι οι τιμές των mirrorless εκτοξεύτηκαν τον τελευταίο χρόνο, οπότε προς στιγμή η υπόθεση αναβάθμιση μπαίνει αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/01/2024 at 16:03, gkesi said:

 Άρχισε να με κουράζει το βάρος και ο όγκος της nikon d3300 με τον φακό 18-140 που την έχω κουμπωμένο. Σκέφτομαι για αντικατάσταση με κάποια mirrοrless χωρίς να ξεπεράσω το χιλιάρικο.

Έχω την canon rp που είναι mirrorless , ίσως η πιο ελαφριά full frame mirrorless. 

Είναι 50 γραμμάρια πιο βαριά από την D3300 που έχεις. 

 

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-RP-vs-Nikon-D3300

 

Το βάρος, ήταν το παραμύθι των εταιρειών όσο είχαν ακόμη στην αγορά dslr. Επειδή είδαν ότι με αυτό το επιχείρημα , η κόντρα θα παρέμενε για πολλές δεκαετίες , σταμάτησαν την παραγωγή και διάθεση dslr (καινούριων τουλάχιστον). Οπότε το παραμύθι περί βάρους, είναι πλέον εκτός μόδας.

Δες και crop mirrorless , τη sony a6700 , είναι πιο βαρύ το σώμα από την D3300 σου. 

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6700-vs-Nikon-D3300

 

Να δούμε σε nikon mirrorless ; crop από τα μικρότερα μοντέλα , όπως η Z30 ;;;

Είναι ελαφρύτερη 25 γραμμάρια .

https://cameradecision.com/compare/Nikon-Z30-vs-Nikon-D3300

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...