Προς το περιεχόμενο

Δόσεις με χρεωστική, η πλευρά του καταστήματος


taslikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φορουμ!

Στο κατάστημα μου ήρθε μια πελάτισσα και μου ζήτησε να κάνει αγορά με δόσεις με την χρεωστική της καρτα καθώς δεν έχει πιστωτικη. Με ρώτησε μάλιστα αν γίνεται αυτό. Της είπα πως μάλλον γίνεται και μπορούμε απλά να δοκιμάσουμε και βλέπουμε. Στην χειρότερη μου λέει απλά περνάμε όλο το ποσό τώρα. 
 

Εν τέλη η συναλλαγή με δοσεις έγινε επιτυχώς αλλά η ερώτηση μου είναι το πως εγώ είμαι εξασφαλισμένος πως θα πληρωθώ για τους επόμενους μήνες. Αν η κυρία δεν έχει χρήματα στην καρτα/λογαριασμο της τι γίνεται; Επίσης αν αυτό το κάνω με Χ πελάτες θα πρέπει να ελέγχω εγώ αν μπήκαν η όχι τα χρήματα η η τράπεζα τα ελέγχει αυτόματα;

 

ευχαριστω για τον χρόνο σας!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, taslikos είπε

Χαιρετώ το φορουμ!

Στο κατάστημα μου ήρθε μια πελάτισσα και μου ζήτησε να κάνει αγορά με δόσεις με την χρεωστική της καρτα καθώς δεν έχει πιστωτικη. Με ρώτησε μάλιστα αν γίνεται αυτό. Της είπα πως μάλλον γίνεται και μπορούμε απλά να δοκιμάσουμε και βλέπουμε. Στην χειρότερη μου λέει απλά περνάμε όλο το ποσό τώρα. 
 

Εν τέλη η συναλλαγή με δοσεις έγινε επιτυχώς αλλά η ερώτηση μου είναι το πως εγώ είμαι εξασφαλισμένος πως θα πληρωθώ για τους επόμενους μήνες. Αν η κυρία δεν έχει χρήματα στην καρτα/λογαριασμο της τι γίνεται; Επίσης αν αυτό το κάνω με Χ πελάτες θα πρέπει να ελέγχω εγώ αν μπήκαν η όχι τα χρήματα η η τράπεζα τα ελέγχει αυτόματα;

 

ευχαριστω για τον χρόνο σας!

Tι έκανες;Πως πέρασαν δόσεις στο pos με χρεωστική;Φοβάμαι ότι θα ψάχνεις να την βρεις την πελάτισσα και θα είναι άφαντη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Ukforthemoment said:

Tι έκανες;Πως πέρασαν δόσεις στο pos με χρεωστική;Φοβάμαι ότι θα ψάχνεις να την βρεις την πελάτισσα και θα είναι άφαντη.

 

Λογικα εκαναν αυτο:

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/campaigns/doseis-kai-me-tis-xreostikes-kartes-tis-trapezas-peiraios

 

Οπότε μαλλον η τράπεζα ειναι υπεύθυνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dbrillis είπε

Λογικα εκαναν αυτο:

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/campaigns/doseis-kai-me-tis-xreostikes-kartes-tis-trapezas-peiraios

 

Οπότε μαλλον η τράπεζα ειναι υπεύθυνη. 

Αυτό δεν έχει σχέση με το κατάστημα,το κάνει ο πελάτης μονος του .

Πώς μετατρέπετε τη συναλλαγή σε δόσεις

 

Εισέρχεστε στη winbank με τους κωδικούς σας & επιλέγετε διαδοχικά:

  • «Κάρτες» στο κεντρικό μενού
  • «Χρεωστικές Κάρτες»
  • «Μετατροπή Συναλλαγής σε Δόσεις»
  • Τη συναλλαγή που επιθυμείτε να μετατρέψετε σε δόσεις από τις Διαθέσιμες συναλλαγές
  • Το πλήθος των δόσεων
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλά επειδή αγχώθηκα κατάφερα να μιλήσω τώρα με Πειραιώς και:

 

1) ευτυχώς αποπληρώθηκαν οι δόσεις μέχρι σήμερα και αναμενουμε για τις επόμενες που απομένουν 

2) μου είπε η τράπεζα πως αφού περνάει η καρτα είσαι οκ. Στην χειρότερη σου πληρώνει η ίδια η τράπεζα τις υπόλοιπες δόσεις και βάζει αρνητικό υπόλοιπο στον κάτοχο της κάρτας η τραβάει από άλλον λογαριασμό αν καταλαβα καλά. 
 

Εν τέλη λυθηκε η απορία. 
 

ναι είναι κάποια υπηρεσία σαν μινι δάνειο που αφορά μόνο πελάτες και σαν κατάστημα δεν πρέπει να δίνεις σημασία αφού περάσει η καρτα του πελάτη είσαι οκ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, taslikos είπε

Δεν ξέρω αλλά επειδή αγχώθηκα κατάφερα να μιλήσω τώρα με Πειραιώς και:

 

1) ευτυχώς αποπληρώθηκαν οι δόσεις μέχρι σήμερα και αναμενουμε για τις επόμενες που απομένουν 

2) μου είπε η τράπεζα πως αφού περνάει η καρτα είσαι οκ. Στην χειρότερη σου πληρώνει η ίδια η τράπεζα τις υπόλοιπες δόσεις και βάζει αρνητικό υπόλοιπο στον κάτοχο της κάρτας η τραβάει από άλλον λογαριασμό αν καταλαβα καλά. 
 

Εν τέλη λυθηκε η απορία. 
 

ναι είναι κάποια υπηρεσία σαν μινι δάνειο που αφορά μόνο πελάτες και σαν κατάστημα δεν πρέπει να δίνεις σημασία αφού περάσει η καρτα του πελάτη είσαι οκ

Κάτσε βρε συ.Ετσι όπως το έγραψες στην αρχή η όλη διαδικασία έγινε αυτές τις μέρες,τώρα γράφεις ότι έχουν πληρωθεί και δόσεις;Εχουν περάσει κάποιοι μήνες δηλαδή;

Αφού εχουν πληρωθεί δόσεις εσύ δεν το έχεις ήδη δει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ίσως δεν το έγραψα καλά στην αρχή αυτό έχει γίνει από Οκτώβρη του 23 και οι δόσεις τρέχουν μέχρι και σήμερα.

 

ναι επέλεξα δόσεις και έκανα κανονικά την διαδικασία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LouCi4er είπε

Μήπως έχεις pos της Πειραιώς και η κάρτα της ήταν της Πειραιώς επίσης?

Pos Πειραιώς ναι.

 

Καρτα δεν έχω ιδέα γιατί την κρατάει πάντα ο πελατης για να βάζει και το πιν του κλπ. Ήταν μια μπλε αν θυμάμαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, taslikos είπε

Pos Πειραιώς ναι.

 

Καρτα δεν έχω ιδέα γιατί την κρατάει πάντα ο πελατης για να βάζει και το πιν του κλπ. Ήταν μια μπλε αν θυμάμαι καλά. 

Μπλε δεν εχει η Πειραιως.

Για κατσε. Αγορασε πχ κατι αξιας 600 ευρω, και εσυ ποσο χρεωσες τελικα? Απο την ωρα που αφορα αγορα για τον Οκτ '23 (βασικα θα επρεπε να τα βλεπεις την επομενη εργασιμη), εσυ αυτα τα 600 ευρω πρεπει να τα βλεπεις κανονικα στην εισπραξη σου και ο πελατης εχει να κανει πλεον με την τραπεζα και σε αυτους πληρωνει δοσεις. 

Οποτε, τι χρεωσες, και αν τα βλεπεις αυτα τα χρηματα στον λογαριασμο σου.

Υποψιν το παραπανω της Πειραιως, για να γινει θα πρεπει ο πελατης να χρεωθει ολοκληρο το ποσο, και μετα μεσω της εφαρμογης γινεται ο αντιλογισμος -της 1ης δοσης. Το ποσο ομως πρεπει να υπαρχει στον λογαριασμο και εσυ πρεπει να το εισπραξεις ολοκληρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εφόσον πέρασες στο POS δόσεις, εσύ θα πάρεις τα λεφτά σου κανονικά. Υπεύθυνη η τράπεζα που έδωσε την κάρτα στην πελάτισσα. Δικό της θέμα. Πληρώσει δεν πληρώσει , εσύ θα τα πάρεις. Ωστόσο η κάρτα ήταν πιστωτική, δόσεις σε POS περνάνε αποκλειστικά και μόνο πιστωτικές κάρτες.

2. Οι δόσεις με χρεωστική που έχει η Πειραιώς (και άλλες ίσως τράπεζες) , δεν αφορούν σε τίποτα τον έμπορο. Η συναλλαγή γίνεται κανονικά εφάπαξ στην κάρτα και ο πελάτης μετά μόνος του την χωρίζει σε δόσεις μέσω internet banking ή με όποιον άλλο τρόπο έχει η τράπεζα. Είναι ουσιαστικά δάνειο/εξυπηρέτηση της τράπεζας στον πελάτη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panostza είπε

2. Οι δόσεις με χρεωστική που έχει η Πειραιώς (και άλλες ίσως τράπεζες) , δεν αφορούν σε τίποτα τον έμπορο.

Εχει -εμμεσα- αν προσπαθησει να σε μπερδεψει ο καταναλωτης και τελικα να πληρωσεις μονο την δοση. 

Πολυ πιθανων να ειχε πιστωτικη ο αλλος, και καπου ο op να μπερδευτηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κατά την αυτή έννοια, κακώς είναι αυτός που είναι στο ταμείο αν δεν ξέρει τα βασικά. Το POS όπως χρεώνει τις δόσεις είναι πολύ ξεκάθαρο (τουλ. τα γνωστά των τραπεζών). Πας σε ξεχωριστό μενού, βάζεις όλο το ποσό της αγοράς και βάζεις και τον αριθμό των δόσεων. Δεν καταχωρείς το ποσό της κάθε δόσης για να μπερδευτείς.

Όπως λέω σε καταστηματάρχες που δεν έχουν μεγάλη ευχέρεια, πάρε την κάρτα του πελάτη του, βάλε ποσό και δόσεις και αν περάσει πέρασε. Αν όχι, το βλέπει αυτός (ο πελάτης σου) με την τράπεζά του. Το να κάθεται ο καταστηματάρχης να δει αν είναι πιστωτική , ποιο BIN είναι (δεν περνάνε σε όλα τα pos όλες οι πιστωτικές για δόσεις, ούτε όλες οι πιστωτικές προεξοφλούνται οι δόσεις --έχει σχέση με συνεργασίες MC/VISA/τραπεζών) δεν έχει νόημα. Άσε που άλλα μπορεί να ισχύουν σήμερα και άλλα αύριο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...