Προς το περιεχόμενο

Χτισιμο Η/Υ


Billistsi.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλη χρονια!!Θελω πολυ να χτισω εναν gaming υπολογιστη και εχω καταληξει στα παρακατω εξαρτηματα:

Cpu:amd ryzen 77800x3d

Gpu:sapphire radeon rx7800xt 16gb

case:lian li lancool 3 

mobo:asus rog strix B650 wifi

cooler:noctua nh d15αεροψυξη

ram:kingston furybeast 32gb

ssd:samsung 980 pro 1tb m.2

psu:corsair rmx series 850w

Θα ηθελα γνωμες και αν θα αλλαζατε κατι σε αυτα γιατι οι γνωσεις μου ειναι λιγοστες.το μπατζετ κυμαινεται γυρω στα 2000€(καθαρα κουτι).ο σκοπος ειναι για gaming σε 1440p αναλυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2024 στις 9:37 ΜΜ, Billistsi. είπε

Θα ηθελα γνωμες και αν θα αλλαζατε κατι σε αυτα γιατι οι γνωσεις μου ειναι λιγοστες.

Ενώ μοιάζουν καλές οι επιλογές σου σε κάποιον χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις, δεν είναι. Θα τα άλλαζα όλα, εκτός του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Ενώ μοιάζουν καλές οι επιλογές σου σε κάποιον χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις, δεν είναι. Θα τα άλλαζα όλα, εκτός του επεξεργαστή.

Για δώσε μας τα φώτα σου σε παρακαλώ.

Με ενδιαφέρει κι εμένα, ιδιαίτερα το θέμα motherboard που δεν μπορώ να βρω ποια να επιλέξω. Διαβαζω προβλήματα για όλες. Από την άλλη ο 7800x3d βολεύεται και με όλες.

Επίσης την RX7800XT την βρίσκω στα 440€ που νομίζω ότι είναι value for money σε αυτα τα χρήματα και έλεγα να την τσιμπήσω και εγώ.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Επίσης την RX7800XT την βρίσκω στα 440€ που νομίζω ότι είναι value for money σε αυτα τα χρήματα και έλεγα να την τσιμπήσω και εγώ.

RX 7800 XT είναι το ομόνυμο chip γραφικών της AMD. Ποια από όλες τις υλοποιήσεις είναι το θέμα και πως συνδυάζεται με το υπόλοιπο σύστημα.

Γιατί της Sapphire οι υλοποιήσεις τις οποίες σκέφτεται ο @Billistsi., δίνουν μεγάλες θερμοκρασίες, δεν είναι όπως οι παλιές της. Σε κουτί που δεν είναι ιδιαίτερα δροσερό όπως το lian li lancool 3 και συνδυασμένη με αερόψυκτο CPU, είναι δεδομένο ότι θα κάνει throttling. Κι από πρωτού σφίξουν για τα καλά οι ζέστες.

23 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Για δώσε μας τα φώτα σου σε παρακαλώ.

Για το build του @Billistsi., έγραψα κάποια πράγματα. Θέλει αλλαγές που το βγάζουν off. Θα πάρει καλύτερο αποτέλεσμα με άλλη σύνθεση. Αν βρω χρόνο θα ανεβάσω μία.

Σε σχέση με σένα, εξαρτάται από το υπόλοιπο σύστημα το οποίο θα τη φιλοξενήσει ποια είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή κάρτας. Αν είναι δροσερό και σπάταλο το υπόλοιπο σύστημα, μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή Sapphire. Αν είναι τσίμα τσίμα, κάποια ψυχρότερη όπως η PowerColor Hellhound είναι σοφότερη επιλογή.

23 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Με ενδιαφέρει κι εμένα, ιδιαίτερα το θέμα motherboard που δεν μπορώ να βρω ποια να επιλέξω. Διαβαζω προβλήματα για όλες. Από την άλλη ο 7800x3d βολεύεται και με όλες.

Και η απόδοση της μητρικής εξαρτάται από το υπόλοιπο σύστημα. Όχι μόνο τον επεξεργαστή που φιλοξενεί. Αρα δεν είναι πάντα τόσο εύκολο να βγει συμπέρασμα από σχόλια σε skrutz και σε amazon. Στις ενδιάμεσες κατηγορίες μητρικών έχω μια προτίμηση σε MSI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

RX 7800 XT είναι το ομόνυμο chip γραφικών της AMD. Ποια από όλες τις υλοποιήσεις είναι το θέμα και πως συνδυάζεται με το υπόλοιπο σύστημα.

Γιατί της Sapphire οι υλοποιήσεις τις οποίες σκέφτεται ο @Billistsi., δίνουν μεγάλες θερμοκρασίες, δεν είναι όπως οι παλιές της. Σε κουτί που δεν είναι ιδιαίτερα δροσερό όπως το lian li lancool 3 και συνδυασμένη με αερόψυκτο CPU, είναι δεδομένο ότι θα κάνει throttling. Κι από πρωτού σφίξουν για τα καλά οι ζέστες.

Για το build του @Billistsi., έγραψα κάποια πράγματα. Θέλει αλλαγές που το βγάζουν off. Θα πάρει καλύτερο αποτέλεσμα με άλλη σύνθεση. Αν βρω χρόνο θα ανεβάσω μία.

Σε σχέση με σένα, εξαρτάται από το υπόλοιπο σύστημα το οποίο θα τη φιλοξενήσει ποια είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή κάρτας. Αν είναι δροσερό και σπάταλο το υπόλοιπο σύστημα, μπορεί να είναι καλύτερη επιλογή Sapphire. Αν είναι τσίμα τσίμα, κάποια ψυχρότερη όπως η PowerColor Hellhound είναι σοφότερη επιλογή.

Και η απόδοση της μητρικής εξαρτάται από το υπόλοιπο σύστημα. Όχι μόνο τον επεξεργαστή που φιλοξενεί. Αρα δεν είναι πάντα τόσο εύκολο να βγει συμπέρασμα από σχόλια σε skrutz και σε amazon. Στις ενδιάμεσες κατηγορίες μητρικών έχω μια προτίμηση σε MSI.

Λοιπόν το σύστημα στήνεται κομματι κομμάτι στο χαλαρό αναλόγως και τιμές και προσφορές αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ολοκληρωθεί.

Θα εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να πάρω λίγο από την εμπειρία σου.

Το project ξεκινησε για πολύ φθηνότερο σύστημα Ryzen 5XXX σε mini Itx case αλλά κατέληξε σε ακριβούτσικο AM5 που ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί.


Εχουν λοιπον αγοραστεί ήδη τα:

CPU: AMD Ryzen 7 7800X3d

Cooling: ??? - Υπάρχει μια Corsair Hydro series H80i V2 (ειχε ερθει με το ενα κουτί mininITX). Λογικά τo bracket της AM4 ταιριάζει και στην ΑΜ5 απ ότι βλέπω. (Εαν χρησιμοποιηθει θα χρειαστώ οδηγίες για τα προτεινόμενα υγρα γιατι δεν εχω τοποθετήσει ποτε μου υδρόψυξη). Αλλιως τι προτεινετε σε ψύκτρα? Προτιμώ σαφέστατα watercooling

Mobo: ??? - Αναμένω συμβουλές

RAMs: Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE (40-40-40-77)

PSU: Be Quiet! Pure Power 12 M 850 BN344 ATX3.0

Κουτι: ??? -  Υπάρχουν διάφορα όπως: Thermaltake Core V1 (mini ITX) που για λόγους cooling δισταζω, παλιότερο Full tower Thermaltake (ποιοτικότερο αλλα παλιοτερο), και ενα απλό φθηνό Sharkoon S25-W Midi Tower που δεν κάνει για αυτό που θέλω - Θα εξαρτηθεί αρχικά από την mobo και βλέπουμε αργότερα. Δεν είναι πρόβλημα.

GPU: Δεν εχει αγοραστεί αλλα προσανατολίζομαι σε μια Sapphire RX7800XTAMD standard AMD specs στα 440€ ή Sapphire RX7800XT Pulse στα 470€. Δεν βρίσκω την Nitro σε καλή τιμή. Κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 2TB (υπάρχει και Samsung 980 MZ-V8V1T0BW 1ΤΒ). Τους είχα πάρει από προσφορά και θα μπει προσωρινά μέχρι να βρω κάτι σε PCIe4.0 σε δεύτερη φάση. WD black, Kingston KC3000, Crucial T700 (έαν πέσει στα 150 χωρίς ΦΠΑ ίσως). Δεν με απασχολεί άμεσα.

Οθόνη: κατέληξα προς παραγγελία (θα μπει εντός των ημερών) για μια LG 32GP850-B. Θέλω τις 32" κιας χάνει σε PPI και αποκλείονται τα VA panels. Στα 400€ δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι καλύτερο αν και ήθελα και πιο χαμηλά σε κόστος.

Οπότε θα ήθελα καμία συμβουλή για Mobo AM5 κυρίως αλλά και για την κάρτα γραφικών.

WiFi 6Ε ειναι νομιζω must have για να μην πληρωνω επιπλεον.

Το mini ITX form θα ήταν προτιμότερο αλλα οι επιλογές λίγες (οι λιγοτερες θυρες πίσω είναι ένα θέμα αλλα δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα). Αλλα επειδη υπαρχει επιλογη σε κουτιά (ή μπορεί και να αγοραστεί αλλο δεν είναι περιοριστικός παράγοντας το μεγεθος της mobo.


Κοίτα. Η αλήθεια είναι ότι ο 7800x3d που πήρα δεν είναι πολύ ενεργοβορος οπότε αρχίζω να αναθεωρώ προς τα κάτω το απαιτούμενο budget για mobo. Δεν χρειάζομαι να πάω σε ακριβές λύσεις. Τα συνήθη 12+2 μου κάνουν λογικά.

Επίσης αρχικά έλεγα να έχω πάνω PCIE5.0 και για GPU και για M2.

Τελικα οι Μ2 PCIE5.0 δεν είναι ακόμη ώριμοι και δεν τους έχω και πραγματική ανάγκη ενώ για κάρτα PCIE5.0 αμφιβάλω εάν θα βρω ποτέ χρήματα να βάλω.

Οποτε λέω να πάω σε μια πιο φθηνή λύση και μελλοντικά την αλλάξω την mobo εάν και εφόσον.

Επίσης οι μνήμες τρέχουν από 4000 και πάνω μόνο όταν είναι δύο. Εάν βάλεις 4 πας οριακά στα 4000 και κάτι. Άρα δεν έχει και νόημα τα 4 slots για εμένα. Τα επιπλέον slots σε Pcie συνηθως ειναι δύσκολα χρησιμοποίησα εκτός εάν βάλεις την GPU σε remote σημείο.

Βλεπω πιο χρήσιμο τον αριθμό και τον τύπο των Usb θυρών στο πίσω μέρος.

Εγω εστιάζω πάντως σήμερα στο stable Bios και και στην αξιοπιστία του WIFI που σε πολλές έχει πρόβλημα και με βάζει σε σκέψεις να μην πάρω ενσωματωμένο. Επίσης στην σταθερότητα του LAN port.

RAMS έχω ήδη πάρει σε προσφορα τις Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE Compatible Computer Memory - Grey (CMH32GX5M2B6000Z30K). Ελπίζω ότι δε θα έχω πρόβλημα. Και εδώ είναι το άλλο σημείο που εστιάζω. Η μεγάλη συμβατότητα με μνημες. Για τώρα και για το μέλλον. Δεν είναι όλες οι mobo το ίδιο δεκτικες σε αυτό.

Βλεπω μια καλή τιμή στην ASRock B650E Taichi Lite στα 350€ (εύρησκα και την κανονική πιο φθηνά στα 340€ αλλά δεν είναι πια άμεσα διαθέσιμη και δεν έχει και ουσιαστική διαφορά) αλλά είναι σίγουρα overkill (με μεγαλύτερη μελλοντικά δυνατότητα για CPU  upgrade) αλλα με χαλαει το ότι εάν χρησιμοποιήσεις την θέση 2-3 των M2 χάνεις το δεύτερο Pcie.


Σε κούρασα αλλά μιας και ζήτησες διευκρινήσεις.

Εάν μπορείς να βοηθήσεις αρχικά για mobo και δευτερευοντως για gpu.

Εννοειται ότι δεν πάμε για τα tops αλλα για value for money.

Ευχαριστώ και μπορεις να συνεχίσεις και με PM εκτός εάν είναι χρήσιμες για όλους οι πληροφορίες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 9:51 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Λοιπόν το σύστημα στήνεται κομματι κομμάτι στο χαλαρό αναλόγως και τιμές και προσφορές αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ολοκληρωθεί.

Δεν μπορώ να σε υποστηρίξω σε κάτι τέτοιο.

Στις 13/1/2024 στις 9:51 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Εάν μπορείς να βοηθήσεις αρχικά για mobo και δευτερευοντως για gpu.

Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάποια κίνηση άμεσα, μπορείς να βάλεις την Powercolor 7800xt Hellhound που έχω ήδη αναφέρει σαν κάρτα, μητρική την οικονομική MSI B650 Gaming Plus WiFi (εναλλακτικά Gigabyte B650 Gaming X AX (rev. 1.x)) και να τα ρίξεις με ότι ssd έχεις, το τροφοδοτικό και την υδρόψυξή σου στο Sharkoon S25-W.

Ακόμα και σε τόσο απλό κουτί, αν είσαι λίγο τυχερός με τι τσαπάκι θα τύχει στην κάρτα σου, μπορεί να είναι ok οι θερμοκρασίες της. Αν δεν είναι, το αλλάζεις με άλλο των 70-100 ευρώ, κουτί mesh με τρεις ανεμιστήρες στην πρόσοψη κατά το Μάη.

Στις 13/1/2024 στις 9:51 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Οθόνη: κατέληξα προς παραγγελία (θα μπει εντός των ημερών) για μια LG 32GP850-B. Θέλω τις 32" κιας χάνει σε PPI και αποκλείονται τα VA panels. Στα 400€ δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι καλύτερο αν και ήθελα και πιο χαμηλά σε κόστος.

Η οθόνη που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλή επιλογή και μου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Δεν μπορώ να σε υποστηρίξω σε κάτι τέτοιο.

Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάποια κίνηση άμεσα, μπορείς να βάλεις την Powercolor 7800xt Hellhound που έχω ήδη αναφέρει σαν κάρτα, μητρική την οικονομική MSI B650 Gaming Plus WiFi (εναλλακτικά Gigabyte B650 Gaming X AX (rev. 1.x)) και να τα ρίξεις με ότι ssd έχεις, το τροφοδοτικό και την υδρόψυξή σου στο Sharkoon S25-W.

Ακόμα και σε τόσο απλό κουτί, αν είσαι λίγο τυχερός με τι τσαπάκι θα τύχει στην κάρτα σου, μπορεί να είναι ok οι θερμοκρασίες της. Αν δεν είναι, το αλλάζεις με άλλο των 70-100 ευρώ, κουτί mesh με τρεις ανεμιστήρες στην πρόσοψη κατά το Μάη.

Η οθόνη που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλή επιλογή και μου αρέσει.

Ελεγα εδω που φτασαμε να εδινα κατι παραπανω για την motherboard με βαση μελλοντικη αναβαθμιση και του επεξεργαστη μιας και γενικά διατηρω στην ζωή παρα πολλα χρονια τα PC μου (εως να μην παει αλλο στην πραξη)

 

Οποτε εαν γνωριζεις τι γνωμη εχεις για τις: 

 


1) ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI - 255

2) MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI - 260

3) MAG X670E Gaming Plus WiFi - 260

4) Gigabyte X670 AORUS Elite AX - 267

5) ASROCK B650E PG Riptide WiFi - 250

H Asus TUF μου κανει αρεκτα κλικ και μαλλον δεν εχει και πολλες αρνητικες κρητικες γενικα.

 

Για την GPU απ ότι βλεπω και εσυ προτεινεις 7800XT.  Λογικο οποτε θα κοιταξω προς τα εκει. Βρισκω και πιο φθηνες.

 

Ναι για κουτι μπορω να αλλαξω αργοτερα (αν και παντα μπελας ειναι αυτο)

 

Thanks again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Billistsi. είπε

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας και τον κοπο σας.Τελικα αγορασα ενα ps5 και ησυχασα!

Την καλυτερη και οικονομικότερη δουλεια εκανες.

Ασε μας εμας να βουρλιζόμαστε

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/01/2024 at 01:57, SeNNinhA said:

Ελεγα εδω που φτασαμε να εδινα κατι παραπανω για την motherboard με βαση μελλοντικη αναβαθμιση και του επεξεργαστη μιας και γενικά διατηρω στην ζωή παρα πολλα χρονια τα PC μου (εως να μην παει αλλο στην πραξη)

 

Οποτε εαν γνωριζεις τι γνωμη εχεις για τις: 

 


1) ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI - 255

2) MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI - 260

3) MAG X670E Gaming Plus WiFi - 260

4) Gigabyte X670 AORUS Elite AX - 267

5) ASROCK B650E PG Riptide WiFi - 250

H Asus TUF μου κανει αρεκτα κλικ και μαλλον δεν εχει και πολλες αρνητικες κρητικες γενικα.

 

Για την GPU απ ότι βλεπω και εσυ προτεινεις 7800XT.  Λογικο οποτε θα κοιταξω προς τα εκει. Βρισκω και πιο φθηνες.

 

Ναι για κουτι μπορω να αλλαξω αργοτερα (αν και παντα μπελας ειναι αυτο)

 

Thanks again

Έχω την Asus prime x670e pro wifi, είναι κατά 98,5% ίδιες με την tuf(για να είμαι ειλικρινης και εγώ την tuf προτιμούσα αισθητικά, αλλά από το κατάστημα όπου την αγόρασα δεν είχε την έκδοση της tuf με wifi).

Οκ μητρικές είναι και στα 255 δεν θα λεγα ότι έχουν κακο vfm τελικά.

Απλά δεν έχουν τα καλύτεροτερα vrm's και είναι λίγο πιο θερμές από άλλες.

Αλλά εκτός εάν είσαι με "μπουκάλα με άζωτο από πάνω" δεν θα συναντήσεις κανένα προβλημα.

Και τις msi τις συμπαθώ.Εχουν κατά πολλούς πιο εύχρηστο bios, αν και δεν ζοριστηκα να σου πω με της Asus.

Τώρα για την gigabyte δεν θα την προτιμούσα γιατί -παραδοξως- δεν έχει pci-e 5.0 (αν προσέξεις λείπει το "e" στο τέλος "x670e"), επίσης -δικη μου παραξενια- δεν μου άρεσε ότι είχε μόνο 1 έξοδο οθόνης πάνω στην μητρική για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Και η Asrock είναι τιμιοτατη αλλά εφόσων παίζει στα χρήματα με τις x670e προσωπικά θα την προσπερνούσα.

Μια γενική συμβουλή, μην σε ξεγελά το wifi 6e, δεν είναι πραγματική αναβάθμιση σε σχέση με το 6 σκέτο(τουλαχιστων στις υλοποιήσεις της Asus -ειναι κάτι του στυλ "μισό τσιπακια" από το max").

Όχι ότι είναι κακό, απλά δεν είναι λόγος να το προτιμήσεις σε σχέση με κάποια που έχει 6 σκέτο.

Τα υπόλοιπα μπορει να μην σε ενδιαφέρουν αλλά ας τα γράψω και αυτα->

Spoiler

Έπειτα η πρώτη pci-e 4.0 παρόλο το μέγεθος(γιατί και αλλού αναφέρετε ως x16) είναι πρακτικά x4.

Εαν βάλεις nvme στο pci-e 3.0 m.2 slot είτε θα χάσεις 2 sata(από τα 4)είτε θα δουλέψει x2 lanes( max 1500mb/s).

Έαν την κάνεις register στην Asus σου δίνει 1μηνα δωρεάν adobe creative cloud(πιθανώς το ίδιο και οι msi αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Προφανώς όλες οι μητρικές θα έχουν αντίστοιχα quirks που δεν πολυδιαφημιζοντε και θέλουν ψάξιμο εάν κάτι από αυτά σου είναι απολύτως απαραίτητο.(πρακτικά κατέβασμα το manual και ψάξιμο για αυτό που σε ενδιαφέρει).

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, @topos είπε

Έχω την Asus prime x670e pro wifi, είναι κατά 98,5% ίδιες με την tuf(για να είμαι ειλικρινης και εγώ την tuf προτιμούσα αισθητικά, αλλά από το κατάστημα όπου την αγόρασα δεν είχε την έκδοση της tuf με wifi).

Οκ μητρικές είναι και στα 255 δεν θα λεγα ότι έχουν καλό vfm τελικά.

Απλά δεν έχουν τα καλύτεροτερα vrm's και είναι λίγο πιο θερμές από άλλες.

Αλλά εκτός εάν είσαι με "μπουκάλα με άζωτο από πάνω" δεν θα συναντήσεις κανένα προβλημα.

Και τις msi τις συμπαθώ.Εχουν κατά πολλούς πιο εύχρηστο bios, αν και δεν ζοριστηκα να σου πω με της Asus.

Τώρα για την gigabyte δεν θα την προτιμούσα γιατί -παραδοξως- δεν έχει pci-e 5.0 (αν προσέξεις λείπει το "e" στο τέλος "x670e"), επίσης -δικη μου παραξενια- δεν μου άρεσε ότι είχε μόνο 1 έξοδο οθόνης πάνω στην μητρική για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Και η Asrock είναι τιμιοτατη αλλά εφόσων παίζει στα χρήματα με τις x670e προσωπικά θα την προσπερνούσα.

Μια γενική συμβουλή, μην σε ξεγελά το wifi 6e, δεν είναι πραγματική αναβάθμιση σε σχέση με το 6 σκέτο(τουλαχιστων στις υλοποιήσεις της Asus -ειναι κάτι του στυλ "μισό τσιπακια" από το max").

Όχι ότι είναι κακό, απλά δεν είναι λόγος να το προτιμήσεις σε σχέση με κάποια που έχει 6 σκέτο.

Τα υπόλοιπα μπορει να μην σε ενδιαφέρουν αλλά ας τα γράψω και αυτα->

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Έπειτα η πρώτη pci-e 4.0 παρόλο το μέγεθος(γιατί και αλλού αναφέρετε ως x16) είναι πρακτικά x4.

Εαν βάλεις nvme στο pci-e 3.0 m.2 slot είτε θα χάσεις 2 sata(από τα 4)είτε θα δουλέψει x2 lanes( max 1500mb/s).

Έαν την κάνεις register στην Asus σου δίνει 1μηνα δωρεάν adobe creative cloud(πιθανώς το ίδιο και οι msi αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Προφανώς όλες οι μητρικές θα έχουν αντίστοιχα quirks που δεν πολυδιαφημιζοντε και θέλουν ψάξιμο εάν κάτι από αυτά σου είναι απολύτως απαραίτητο.(πρακτικά κατέβασμα το manual και ψάξιμο για αυτό που σε ενδιαφέρει).

 

Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση.

Τελικα μετά από πολύ ψάξιμο, διάβασμα και εμβάθυνση στις λεπτομερείες και ιδιαίτεροτητες  κάθε μίας από τις mobo παρήγγειλα την Asrock B650E  Taichi στα 317€.

Ηταν απλά η πιο άμεσα διαθέσιμη επιλογή μεταξύ 3 ισαξιων επιλογων που ταίριαζαν στην δική μου λογική στησίματος του σημερινού PC αλλά με μακρινές ματιές στο μέλλον μιας και το κάθε PC συντηρείται στην ζωή με αναθαβμισεις ως τα βαθειά του γεράματα.

Το future proof ήταν ενας βασικότατος λίγος που το αρχικό budget σιγά σιγά εκτοξεύθηκε στα διπλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...