Προς το περιεχόμενο

$400 σύμφωνα με εκτιμήσεις θα είναι η τιμή του Nintendo Switch 2 με τα παιχνίδια να στοιχίζουν $70


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για τις πωλήσεις που αναφέρονται συνέχεια, οταν έχεις μια κονσόλα στην οποία δεν μπορείς καν να παίξεις δημοφιλή παιχνίδια 3ων πχ το GTA V του 2013 , τι παιχνίδια θα αγοράσουν αναγκαστικά οι περισσότεροι?

Αυτά που δεν κυκλοφορούν καθόλου?

Αυτά που κυκλοφορούν και τρέχουν χάλια μέσα στα τεχνικά θέματα ή αυτά που κυκλοφορούν σε Cloud πχ Control??Μόνο τα exclusives μένουν, και άντε και κανένα indie.

Ούτε βοηθάει το γεγονός ότι οι τιμές σε exclusives δεν πέφτουν σε όλη την γενιά. Μετά μαρέσει που σας κάνει εντύπωση γιατί πουλάνε τα Zelda και mario kart τόσο πολύ σε σχέση με Sony και Microsoft.

Mε αυτην την λογικη ομως fulgore τοτε δεν θα επρεπε  να αγορασει κανεις την κονσολα.Πως γινεται ομως να εχει τετοιες πωλησεις??

Οσοι αγορασαν την κονσολα τα πηραν για τα 1st party κυριως και μετα συμπληρωματικα ερχονται οι 3rd party επιλογες.Κατι που ισχυει αντιστροφα στo ps-xbox.Προσεξε αναφερομαι στους "casual" gamers και οχι σε εμας τους "hardcore"(σιχαινομαι να χρησιμοποιω αυτους τους ορους )

Bεβαια ο πραγματικος λογος που το μηχανημα γνωριζει τερασταια επιτυχια ειναι λογου του υβριδικου συστηματος.Αυτο φαινεται και απο την ανθιση του "portable " gaming (steam deack,asus rally κτλπ).Γιατι οπως σωστα αναφερεις οι περισσοτερες παιχνιδαρες που εχει υπηρχαν και στο wiiu.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 minutes ago, Fulgore said:

Με ρώταγε πριν λίγο καιρό φίλος μου να πάρει Switch, και όταν του είπα από προσωπική εμπειρία τι παίζει με τις τιμές, τελικά τα έβαλε κάτω και έκρινε ότι του βγαίνει πολύ ακριβότερα να πάει σε nintendo, παρά σε Sony ή Microsoft, μιας και αυτός κοίταζε και σε ψηφιακά μεριά που δεν έχουμε τα περί μεταπώλησης....

Πως ακριβώς τα έβαλε κάτω;;; ΓΙατί εγω στο store του ps5 στο θεό τις βλέπω τις τιμές. Εκτός αν παίξει μπάλα με ps+ , οπότε πάσο.  Τελευταία φορά το άνοιξα το ps5 στο spiderman 2 και τώρα θα το ανοίξω το ffvii rebirth ... Δεν αξίζουν ούτε εκεί οι τιμές. Μόνο τα exclusives. Τα υπόλοιπα όλα στο pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τέτοιο άλμα στα χαρακτηριστικά το θέλω ακόμα και εγώ που είχα μείνει σε Gameboy Advance. PS5 + Switch 2. Great success...

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filip123go είπε

Πως ακριβώς τα έβαλε κάτω;;; ΓΙατί εγω στο store του ps5 στο θεό τις βλέπω τις τιμές. Εκτός αν παίξει μπάλα με ps+ , οπότε πάσο.  Τελευταία φορά το άνοιξα το ps5 στο spiderman 2 και τώρα θα το ανοίξω το ffvii rebirth ... Δεν αξίζουν ούτε εκεί οι τιμές. Μόνο τα exclusives. Τα υπόλοιπα όλα στο pc. 

Το PS4 ήταν οκ οικονομικά το ps5 ως digital (κι εγώ παίζω κυρίως digital) δεν είναι πιο οικονομικό από το switch

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Mε αυτην την λογικη ομως fulgore τοτε δεν θα επρεπε  να αγορασει κανεις την κονσολα.Πως γινεται ομως να εχει τετοιες πωλησεις??

Οσοι αγορασαν την κονσολα τα πηραν για τα 1st party κυριως και μετα συμπληρωματικα ερχονται οι 3rd party επιλογες.

Κατι που ισχυει αντιστροφα στo ps-xbox.

Προσεξε αναφερομαι στους "casual" gamers και οχι σε εμας τους "hardcore"(σιχαινομαι να χρησιμοποιω αυτους τους ορους )

Δεν είναι λογική συμφορουμίτη, πραγματικότητα είναι. Βλέπεις και από νέους αγοραστές όταν ρωτάνε τι παιχνίδια να πάρουν/παίξουν, ποιες είναι πάντα οι προτάσεις. Ολως τυχαίως είναι μόνο exclusives, ενώ πχ σε Sony/Microsoft μεριά είναι και exclusives και multiplatform τίτλοι.

Γιαυτό σε nintendo μεριά οι πωλήσεις των exclusives είναι τόσο υψηλές, γιατί δεν έχεις άλλες επιλογές. Δεν είναι συμπληρωματικά  τα 3rd parties, είναι ανύπαρκτα. 

Και στο προηγούμενο Wii U η ίδια ιστορία.

Τα pokemon πχ δεν κάνουν υψηλές πωλήσεις επειδή είναι παιχνιδάρες, αλλά λόγω μεγάλο fanbase.

Πρόσεξε, εγώ μιλάω για τις πωλήσεις των παιχνιδιών, όχι των ίδιων των κονσολών, γιαυτό δεν αναφέρθηκα σε hybrid κλπ. 

Δες για παράδειγμα ορισμένα δημοφιλή παιχνίδια που κυκλοφόρησαν στο Playstation (και xbox) μεριά πέρυσι πέραν των exclusives τους.

  • Baldurs Gate 3
  • Dead Space
  • Resident evil 4
  • Hogwarts Legacy
  • Star Wars Jedi survivor
  • Armored Core VI
  • Talos Principle 2
  • Cyberpunk Phantom Liberty
  • Alan Wake 2
  • Street Fighter 6
  • Diablo 4

Στο Switch δεν κυκλοφόρησε τίποτα από αυτά.Μετά ορισμένοι απορούν γιατί το Spider man 2 ή το Final Fantasy XVI(ή το Starfield) δεν πούλησε το ίδιο καλά με το Tears of the Kingdom ή το Super Mario Wonder.

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Πως ακριβώς τα έβαλε κάτω;;;

To 1.5 έτους God of war Ragnarok στο Skroutz, είναι ελαφρώς φθηνότερο από το κοντά 7ετίας  breath of the wild ή 6ετιας Smash Bros.

Σε Ps5 μεριά, έχεις μεγαλύτερες εκπτώσεις, πιο συχνές προσφορές, και έχεις και πρόσβαση στα φθηνότερα παιχνίδια του Ps4. Σε Switch μεριά τα παιχνίδια του Wii U που έχουν έρθει στο Switch, τα χρυσοπληρώνεις μέχρι και σήμερα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ γράφεται συνέχεια για το fan base της Nintendo και ότι εξαιτίας τους γίνονται οι πωλήσεις. 

Ναι οκ περιμένετε εσείς 100+ εκατομμύρια πωλήσεις από το fan base 🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Fulgore said:

Γιαυτό σε nintendo μεριά οι πωλήσεις των exclusives είναι τόσο υψηλές, γιατί δεν έχεις άλλες επιλογές.

Απ' όλα τα επιχειρήματα που έχω διαβάσει κατά οποιασδήποτε εταιρείας, αυτό κερδίζει τον διαγωνισμό γραφικότητας με διαφορά. Μου αρέσει που το αναλύεις και περαιτέρω.

Διάβασέ το ξανά, αργά και προσεκτικά και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις από μόνος σου γιατί δεν στέκει και γιατί είναι εκτός πραγματικότητας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Δεν είναι λογική συμφορουμίτη, πραγματικότητα είναι.

Γιαυτό σε nintendo μεριά οι πωλήσεις των exclusives είναι τόσο υψηλές, γιατί δεν έχεις άλλες επιλογές. Δεν είναι συμπληρωματικά  τα 3rd parties, είναι ανύπαρκτα. 

Και στο προηγούμενο Wii U η ίδια ιστορία.

Τα pokemon πχ δεν κάνουν υψηλές πωλήσεις επειδή είναι παιχνιδάρες, αλλά λόγω μεγάλο fanbase.

Πρόσεξε, εγώ μιλάω για τις πωλήσεις των παιχνιδιών, όχι των ίδιων των κονσολών, γιαυτό δεν αναφέρθηκα σε hybrid κλπ. 

Δες για παράδειγμα ορισμένα δημοφιλή παιχνίδια που κυκλοφόρησαν στο Playstation (και xbox) μεριά πέρυσι πέραν των exclusives τους.

  • Baldurs Gate 3
  • Dead Space
  • Resident evil 4
  • Hogwarts Legacy
  • Star Wars Jedi survivor
  • Armored Core VI
  • Talos Principle 2
  • Cyberpunk Phantom Liberty
  • Alan Wake 2
  • Street Fighter 6
  • Diablo 4

Στο Switch δεν κυκλοφόρησε τίποτα από αυτά.

Μετά ορισμένοι απορούν γιατί το Spider man 2 ή το Final Fantasy XVI(ή το Starfield) δεν πούλησε το ίδιο καλά με το Tears of the Kingdom ή το Super Mario Wonder.

Είναι πολύ απλό.

Δες πόσο κοστίζει το Breath of the wild, παιχνίδι 7ετίας ή και άλλα παλιότερα exclusives της κονσόλας, είτε καινούργια, είτε ψηφιακά, είτε σε αγγελίες. Μιλάμε πάντα για αγορά, οχι μεταπώληση κλπ.

Ψηφιακά είναι κλασσικά full price και σε εκπτώσεις ορισμένα πέφτουν στα 40ευρώ, με πολλά από αυτά να ειναι μεταφορές του Wii U όπως το Donkey kong, το Super mario deluxe κλπ.

Εχεις δει 50% και πάνω έκπτωση σε κάποιο γνωστό exclusive σε nintendo μεριά?

image.png.7a6bedf080187f6471494d7292ee2d83.png

Σε Ps5 μεριά, έχεις μεγαλύτερες εκπτώσεις, πιο συχνές προσφορές, και έχεις και πρόσβαση στα φθηνότερα παιχνίδια του Ps4. Δεν αναφέρω συνδρομές κλπ.

Και πέραν των παραπάνω, έχεις και πρόσβαση σε ένα σκασμό παιχνίδια 3ων κάθε χρόνο, δεν περιμένεις μόνο τι θα σου δώσει η Nintendo. 

To 1.5 έτους God of war Ragnarok στο Skroutz, είναι ελαφρώς φθηνότερο από το κοντά 7ετίας  breath of the wild ή 6ετιας Smash Bros.

Τα λες λίγο μπερδεμένα.

Ισχύει αυτό με τις πωλήσεις το exclusive αλλά δεν είναι ο λόγος που πουλάνε. 
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι πχ το Χ παιχνίδι πουλάει 40 εκατομμύρια κομμάτια επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Δεν υπάρχει κάποιος που να έχει μόνο Switch. Στατιστικά οι περισσότεροι έχουν και PC Και/ή PS5 ή Xbox. Αρα εκεί που είχε κάποιος 70 στην τσέπη, δεν αγόρασε ούτε το Hogwards ούτε το Spiderman, Αγόρασε Mario.
Ε κάτι λέει. 
Απλώς το λάθος (γνώμη μου) που κάνεις είναι οτι θεωρείς οτι όλος ο Gaming κόσμος κινείται στα γούστα σου ή στα γούστα μου. Δεν είναι (δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι). Το κοινό της Nintendo είναι πιο diverce.

Στην φανταστική λίστα που αναφέρεις, πρακτικά μιλάς για τον ίδιο τύπου gamer. Αυτόν που του αρέσει Photorealistic graphics.
Πότε σε horror πότε σε Action.

Υπάρχουν δυσθεώρητα περισσότεροι gamers που όταν θέλουν να παίξουν, θέλουν να ξεφύγουν από το "πραγματικό"¨. Θέλουν χρώματα, χαρούμενη διάθεση κλπ. Και αυτό το κοινό είναι στα παιδιά από 4-5 χρονών, μέχρι 55άρηδες που στην δουλειά τους τα έχουν κάνει Zepellin και θέλουν κάτι ευχάριστο στη ζωή τους και όχι άγχος.
Και γενικά δηλαδή... δεν μπορεί 40 και 50 εκατομμύρια κόσμος να έσκασε 70 ευρώ για να αγοράσει κατι χωρις να του αρέσει. Εδώ ουτε οταν κατι πέσει στα 20 δεν το αγοράζεις αν δε σου αρέσει.

Επεξ/σία από Volga
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TutaKachun είπε

Το αστείο είναι πως στα σχόλια κανουν πλακα και λενε για απατο για τον διαδοχο μιας κονσολας που κέρδισε την προηγουμενη γενια (το Switch πούλησε περισσοτερα συστηματα απο το PS4 και το One). Η Nintendo ειναι η εταιρεια που τα 1st party της πουλανε 30-40 μυρια το καθενα την ώρα που αμφιβαλλω αν η Sony και η MS εχουν ενα εστω παιχνιδι που να πλησιασε τα 30. Δεν θα αναφερθώ καν στην ποιοτητα των 1st party. Την ώρα που η MS ολο "ερχεται" και η Sony εχει περάσει μιση γενιά με remasters και patches η Nintendo βγάζει σταθερα παιχνιδαρες πολλών κατηγοριων και κυριως (γιατι οι αλλοι 2 το εχουν ξεχασει) παιχνιδια που ειναι ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΑ. Η Nintendo ελπιζω να βγαλει μια κονσολα δυνατη. Δεν χρειάζεται να ειναι δυνατοτερη του PS5/SX. Αρκει να ειναι δυνατη. Γιατι αν καταφερε στο ταμπλετακι του 2016 να βγαλει παιχνιδι σαν το Breath of the Wild και να κανει πλακα στους αλλους 2 σε πωλησεις, αν εχει ενα δυνατο μηχανημα τοτε πρωτον δεν μπορω καν να φανταστω τα επομενα Zelda/Metroid κτλ αλλά θα φερει και 3rd party στο μηχανημα της. Και το μονο που σωζει τους αλλους 2 ειναι τα 3rd party. Αν η Nintendo εχει και αυτα, δεν εχουν καμια ελπιδα

Δεν είμαι στην ομάδα που λέει άπατο κλπ κλπ. Είχα και Switch.

Όταν όμως λέμε κέρδισε την προηγούμενη γενιά πρέπει να αναλύσουμε και το πώς.

Ιστορικά το Game Boy πούλησε 118 εκατομμύρια , το Advance 80 , το DS 150 και το 3DS 70.....Άρα χονδρικά κατά μέσρο όρο 100+ εκατομμύρια κάθε handheld κονσόλα της.Άρα δεν είναι φυσιολογικό την στιγμή που σταματάς να βγάζεις αποκλειστικά handheld και έχεις μια υβριδική κονσόλα όλο αυτό το player base που σε ακολουθεί 30 χρόνια να αγοράσει την νέα κονσόλα ?

Μου φαίνεται ακραίο το να λέμε οτι το switch πούλησε λόγο exclusives.Προφανώς παίζουν όλα το ρόλο τους.Ένας μεγάλο μέρος όμως και ίσως το μεγαλύτερο είναι το οτι είναι υβριδική κονσόλα σωστά δομημένη.

Η επόμενη μου ένσταση έρχεται στο ''διασκεδαστικά'' παιχνίδια. Αυτό τι ακριβώς σημαίνει ? Πρέπει ένα παιχνίδι να είναι cartoonish ή party ή τι τέλος πάντων για να είναι διασκεδαστικό ? Την εποχή Playstation 1 (που τότε ήμουν 7-8 χρονών ) μερικά απο τα καλύτερα παιχνίδια ήταν Final Fantasy , Resident Evil , Silent Hill , metal Gear , Gran Turismo , Tekken , Tomb Raider , Tenchu , Soul Reaver , Alone in the Dark , Tony Hawk , Collin McRae , Fear Effect , Castlevania κλπ διασκεδάζαμε πάρα πολύ παίζοντας τα.

Τώρα παίζω Elden Ring , Witcher κλπ και διασκεδάζω επίσης πάρα πολύ. 

Οπότε η διασκέδαση είναι εντελώς υποκειμενική. Άλλος ακούει Καζαντζίδη να μυξοκλαίει για μια γκόμενα ή να μοιρολογεί την πεθαμένη του θεία και διασκεδάζουν , άλλοι το ακούνε και θέλουν να κάνουν χαρακίρι..Αν είσαι στην κατηγορία mario , mario party , mario golf , mario maker , mario tennis , mario kart , mario tetris και Splatoon δεν θα μασ πείς ξαφνικά πως μόνο αυτά είναι διασκεδαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Δεν είμαι στην ομάδα που λέει άπατο κλπ κλπ. Είχα και Switch.

Όταν όμως λέμε κέρδισε την προηγούμενη γενιά πρέπει να αναλύσουμε και το πώς.

Ιστορικά το Game Boy πούλησε 118 εκατομμύρια , το Advance 80 , το DS 150 και το 3DS 70.....Άρα χονδρικά κατά μέσρο όρο 100+ εκατομμύρια κάθε handheld κονσόλα της.Άρα δεν είναι φυσιολογικό την στιγμή που σταματάς να βγάζεις αποκλειστικά handheld και έχεις μια υβριδική κονσόλα όλο αυτό το player base που σε ακολουθεί 30 χρόνια να αγοράσει την νέα κονσόλα ?

Μου φαίνεται ακραίο το να λέμε οτι το switch πούλησε λόγο exclusives.Προφανώς παίζουν όλα το ρόλο τους.Ένας μεγάλο μέρος όμως και ίσως το μεγαλύτερο είναι το οτι είναι υβριδική κονσόλα σωστά δομημένη.

Η επόμενη μου ένσταση έρχεται στο ''διασκεδαστικά'' παιχνίδια. Αυτό τι ακριβώς σημαίνει ? Πρέπει ένα παιχνίδι να είναι cartoonish ή party ή τι τέλος πάντων για να είναι διασκεδαστικό ? Την εποχή Playstation 1 (που τότε ήμουν 7-8 χρονών ) μερικά απο τα καλύτερα παιχνίδια ήταν Final Fantasy , Resident Evil , Silent Hill , metal Gear , Gran Turismo , Tekken , Tomb Raider , Tenchu , Soul Reaver , Alone in the Dark , Tony Hawk , Collin McRae , Fear Effect , Castlevania κλπ διασκεδάζαμε πάρα πολύ παίζοντας τα.

Τώρα παίζω Elden Ring , Witcher κλπ και διασκεδάζω επίσης πάρα πολύ. 

Οπότε η διασκέδαση είναι εντελώς υποκειμενική. Άλλος ακούει Καζαντζίδη να μυξοκλαίει για μια γκόμενα ή να μοιρολογεί την πεθαμένη του θεία και διασκεδάζουν , άλλοι το ακούνε και θέλουν να κάνουν χαρακίρι..Αν είσαι στην κατηγορία mario , mario party , mario golf , mario maker , mario tennis , mario kart , mario tetris και Splatoon δεν θα μασ πείς ξαφνικά πως μόνο αυτά είναι διασκεδαστικά.

Ακριβώς! To "Διασκεδαστικό" αφορά πάντα την κατάσταση στη ζωή του καθενός. Για κάποιους διασκεδαστικό είναι το Super Mario, για κάποιους το COD, για άλλους το F1. Απλώς εγώ το αναφέρω το οτι είναι αστείο να ψάχνουμε δικαιολογίες τύπου->  "πώς στο καλό αυτό το Χ προϊόν πουλήσε Ψ κομμάτια ενώ δεν μου αρέσει". 
Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει τα γούστα του καθενός να είναι θέσφατο :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Διάβασέ το ξανά, αργά και προσεκτικά και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις από μόνος σου γιατί δεν στέκει και γιατί είναι εκτός πραγματικότητας.

Τι ακριβώς δεν στέκει και είναι εκτός πραγματικότητας σχετικά με την υποστήριξη σε παιχνίδια 3ων που έγραψα πιο πάνω?

Το ξεκαθαρίζω, μιλάω καθαρά για υποστήριξη multiplatform παιχνιδιών, όχι για την ίδια την κονσόλα και τις πωλήσεις της.

2 ώρες πριν, Volga είπε

Τα λες λίγο μπερδεμένα.

Ισχύει αυτό με τις πωλήσεις το exclusive αλλά δεν είναι ο λόγος που πουλάνε. 
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι πχ το Χ παιχνίδι πουλάει 40 εκατομμύρια κομμάτια επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Δεν έγραψα κάπου ότι τα exclusives της nintendo, αν είχαν ανταγωνισμό από κυκλοφορίες 3ων πχ GTA, call of duty κλπ δεν θα πούλαγαν καθόλου.

Αυτό που έγραψα είναι ότι αν και η Nintendo είχε την ίδια υποστήριξη όπως πχ Sony και Microsoft, πάλι θα πούλαγαν τα παιχνίδια της, αλλά πολλά από αυτά πιθανώς να είχαν(άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο)λιγότερες πωλήσεις.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...