Προς το περιεχόμενο

40' vs 35' Ultrawide Οθόνη για Remote Εργασία (Philips 40B1U5600)


InsoRay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Θα ήθελα την βοήθεια σας για να επιλέξω την κατάλληλη οθόνη εμένα. 

Δουλεύω Remote και ειδικά πάνω από 12+ ώρες την ημέρα. Η δουλεία μου είναι πάνω σε SQL κατά βάση και πλέον δεν παίζω καθόλου παιχνίδια στον υπολογιστή.

Θέλω μια οθόνη τουλάχιστον 34'+ αν και πιστεύω ότι μία 40' θα με βολέψει ακόμα καλύτερα. Θα βολευτούμε με 1440p γιατί οι 4κ ανάλυση οθόνες είδα ότι ξεφεύγουν πάρα πολύ σε τιμές. 

Η σύνδεση της θα γίνει με 2 pc. Ένα εταιρικό Laptop Dell με Hdmi και ένα σταθερό PC με Display Port ή HDMI για την ώρα αλλά μέσα στο 2024 υπολογίζω να αγοράσω και ένα MacBook Pro. 

Άρα θα ήθελα να έχει απαραίτητη και σύνδεση USB-C για το Mac. 

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 600 ευρώ. 

Η αλήθεια είναι ότι έχω εντοπίσει την Philips 40B1U5600 Ultrawide στα 600 euro και την ζαχαρώνω αλλά θα ήθελα την άποψη σας. Μήπως είναι μεγάλη η 40΄ και πρέπει να κοιτάξω για μία 35΄? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολεύει μια μεγάλη οθόνη.... 

Εγώ πχ δουλεύω με 4. 

2 27ρες 2k , μια 24ρα κάθετη στα δεξιά και μια 43ρα από πάνω ..  Γενικώς είναι πιο ευέλικτο να έχεις πολλές "μικρές" οθόνες, πάρα 1 μεγάλη. Επίσης, εάν πάθει κάτι η μία, έχεις τις άλλες για δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολεύει μια μεγάλη οθόνη.... 

Εγώ πχ δουλεύω με 4. 

2 27ρες 2k , μια 24ρα κάθετη στα δεξιά και μια 43ρα από πάνω ..  Γενικώς είναι πιο ευέλικτο να έχεις πολλές "μικρές" οθόνες, πάρα 1 μεγάλη. Επίσης, εάν πάθει κάτι η μία, έχεις τις άλλες για δουλειά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχω τώρα μια 27' 1080p που θα γίνει κάθετη δεξιά από αυτή που θα πάρω.

Τα τελευταία χρόνια χρόνια δουλεύω με μια 27 και μια 24. Σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να πάρω απλά ακόμα μια 27΄ 4κ ώστε να αντικαταστήσω την 24΄. 

Απλά δεν ξέρω αν θα βολεύει να έχω 2 27αρες μια 1080 και μια 4κ. μήπως θα είναι κουραστικό για τα μάτια η εναλλαγή συνέχεια, για αυτό σκέφτηκα  1 ultrawide. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ο καθένας βολεύεται διαφορετικά. 

Είπες ότι δουλεύεις SQL, οπότε σε ενδιαφέρει και ο κάθετος άξονας. Οι ultra wide δεν ξέρω πόσο θα σε βολεψουν. Εγώ πχ που γράφω κώδικα, θα προτιμούσα να έχω περισσότερο τετραγωνισμένες οθόνες.

Τις οθόνες που θέλεις να αγοράσεις, έχεις πάει να τις δεις από κοντά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάει. Αν και είμαι επαρχία πιστεύω θα μπορούσα να βρω δείγμα τους. Σε ευχαριστώ για την πρόταση. 

Θα ξεκινήσω από εκεί να πάω να δω από κοντά πως είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλεύεις SQL και γενικώς κωδικα, μπορείς να δεις και για οθόνη που γυρνάει σε portrait mode, όχι όμως 35άρα γιατί θα σηκώνεις ψηλά το κεφάλι εκτός αν την έχεις αρκετά μακριά.

ΠΧ εγώ στη δουλειά παίζω σε μια παλιά 4:3 οθόνη όταν sql-ίζω και στην 16:9 όταν excel-ακίζω, παρότι η 16:9 είναι "μεγαλύτερη".

Φιλαράκι γκουρού (κι όχι παλτό σαν εμένα😃), έχει 2x4Κ 28άρες 16:9, τη μία πάνω απ'την άλλη για coding και πλάγια μια άσχετη για mail/teams/music.... όχι τίποτα ακριβά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως χειρίζεστε όμως με τις 2-3 οθόνες στην εναλλαγή από το εταιρικό Laptop στο δικό σας pc κάθε ημέρα? 

Κάθεστε και βάζετε/βγάζετε καλώδια κάθε ημέρα? Αυτό θέλω να αποφύγω με 1 ultrawide, να έχεις μονίμως και τα 2 pc κουμπωμένα και ανάλογα να χρησιμοποιώ αυτό που θέλω ή και ταυτόχρονα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, InsoRay said:

Πως χειρίζεστε όμως με τις 2-3 οθόνες στην εναλλαγή από το εταιρικό Laptop στο δικό σας pc κάθε ημέρα? 

Κάθεστε και βάζετε/βγάζετε καλώδια κάθε ημέρα? Αυτό θέλω να αποφύγω με 1 ultrawide, να έχεις μονίμως και τα 2 pc κουμπωμένα και ανάλογα να χρησιμοποιώ αυτό που θέλω ή και ταυτόχρονα. 

 

Τι καλωδιακό πρόβλημα σου παρουσιάζεται εάν το εταιρικό laptop είναι μόνιμα κουμπωμένο πάνω σε 1-2 ή 3 οθόνες. Το να αλλάζεις πολλαπλά sources εννοείς με τα κουμπάκια των οθονών?

Αν πας το λάπιτοπ βόλτα όποτε πηγαίνεις γραφείο, δεν το γλιτώνεις το βάλε/βγάλε... η διαφορά θα'ναι στον αριθμό των καλωδίων.

Το γραφείο σου έχει αρκετό "βάθος" για 40άρα? Αν ναι, καλό είναι να δεις πρώτα αν σε βολεύει. Εμένα να είναι πολύ μακριά η οθόνη δε με βοηθάει στο να συγκεντρωθώ καλά, αλλά ίσως είναι θέμα συνήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2024 στις 1:18 ΜΜ, InsoRay είπε

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχω τώρα μια 27' 1080p που θα γίνει κάθετη δεξιά από αυτή που θα πάρω.

Τα τελευταία χρόνια χρόνια δουλεύω με μια 27 και μια 24. Σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να πάρω απλά ακόμα μια 27΄ 4κ ώστε να αντικαταστήσω την 24΄. 

Απλά δεν ξέρω αν θα βολεύει να έχω 2 27αρες μια 1080 και μια 4κ. μήπως θα είναι κουραστικό για τα μάτια η εναλλαγή συνέχεια, για αυτό σκέφτηκα  1 ultrawide. 

Δουλεύω αρκετά κατα διαστηματα με διπλές οθόνες (τρίπλες καμία φορά εάν υπολογίσεις και το Laptop).

Δική μου εμπειρία λέει ότι είναι πάντα πολύ πιο κουραστικό εάν οι οθόνες δε είναι πανομοιότυπες. Με κουράζει να αλλάζω το βλέμμα και να είναι όχι μόνο η ανάλυση αλλά και contrast, χρωματα, μέγεθος κλπ διαφορετικά από την μία στην άλλη.

Στην αρχή δεν το καταλαβαίνεις αλλα σίγουρα το συνειδητοποιεις εάν πας και δουλέψεις σε ένα σετ ιδίων οθονών. Οπότε εάν πας σε δύο οθόνες θεωρώ ότι πας σε δύο ίδιες οποίες κι αν είναι αυτές.

Καλά δεν νομίζω ότι οτιδήποτε λιγότερο από 2Χ27" θα είναι αποδεκτό. Οι 24" δεν υπάρχουν πια σαν σκέψη.

Στις 7/1/2024 στις 4:39 ΜΜ, InsoRay είπε

Πως χειρίζεστε όμως με τις 2-3 οθόνες στην εναλλαγή από το εταιρικό Laptop στο δικό σας pc κάθε ημέρα? 

Κάθεστε και βάζετε/βγάζετε καλώδια κάθε ημέρα? Αυτό θέλω να αποφύγω με 1 ultrawide, να έχεις μονίμως και τα 2 pc κουμπωμένα και ανάλογα να χρησιμοποιώ αυτό που θέλω ή και ταυτόχρονα. 

 

Εδώ πάλι το σωστό σεταρισμα είναι:

1) Αγοράζεις ένα docking station οπου κουμπωνεις τις οθόνες (όσες κι αν είναι) και τα περιφερειακά σου. Στην δουλεια μου είναι στανταρακι και μας το δινουν με το laptop μαζί (αυτοί παίζουν με την HP στο σύνολο). Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις από μόνο του ή σε συνδιασμο με KVM switch

2) Αγοράζεις ένα KVM switch για 2PC in 2 Monitor out (ή ότι άλλο συνδιασμο θέλεις να κάνεις (αναλόγως και εάν έχεις docking Station). Βρισκεις ότι θέλεις με ότι είσοδους/εξοδους χρειάζεσαι στην αγορά.

Παρεμπιπτωντως η Philips που ανεφερες έχει ενσωματωμένο KVM Switch για δύο PC.

Πχ:AR4TS2311130EUKP7BC.jpg.fbf07a86e56d435e4a9f0682b65d92df.jpg

AMM4S2304090C8K0CD7.jpg.57d5fede582eabc65d8c3d668e00fede.jpg

 

Μέγεθος:

Την 40" Philips την βλέπω μια χαρά.

Μία 35αρα wide θα εχει το ενεργό ύψος μιας τυπικής 27".

Γιατί να περιοριστείς σε μικρότερη εάν μπορείς να έχεις την μεγαλύτερη.

Στην χειρότερη περίπτωση εάν σου είναι μεγάλη θα δουλευεις στην περιοχή της οθόνης που σου είναι βόλικη και δεν σε κουράζει.

Ενας ρυθμιζόμενος βραχίονας θα βοηθήσει εάν οι ρυθμίσεις της δεν επαρκούν.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SeNNinhA Σε ευχαριστώ πολύ για τη  βοήθεια σου. 

Πράγματι τώρα δουλεύω χωρίς docking station και για αυτό η ερώτηση. Η 40' Philips απ' ότι είδα λειτουργεί και σαν ds και μπορώ να κουμπώσω τα πάντα πάνω της. 

Έχει και όπως πολύ σωστά είπες είδη KVM οπότε θα μπορώ να έχω και το macbook και το dell laptop κουμπωμένα πάνω της μόνιμα. 

Μάλλον θα πάω σε αυτή τη λύση τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, InsoRay είπε

@SeNNinhA Σε ευχαριστώ πολύ για τη  βοήθεια σου. 

Πράγματι τώρα δουλεύω χωρίς docking station και για αυτό η ερώτηση. Η 40' Philips απ' ότι είδα λειτουργεί και σαν ds και μπορώ να κουμπώσω τα πάντα πάνω της. 

Έχει και όπως πολύ σωστά είπες είδη KVM οπότε θα μπορώ να έχω και το macbook και το dell laptop κουμπωμένα πάνω της μόνιμα. 

Μάλλον θα πάω σε αυτή τη λύση τελικά. 

Οπα.

Μην μπερδευεις το KVM με το Docking station.

Το KVM που εχει η Philips σου επιτρεπει να εχεις εαν σετακι μονο Mouse/Keyboard και να δουλευεις διαφορετικα Laptop/PC με το ιδιο. Δεν ειναι ομως docking station.

Πρεπει να ελεγξεις τα connections με τις πηγες αλλα λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα εκει.

"On the connection side,

DisplayPort 1.4 (UWQHD at max. 120 Hz),

HDMI 2.0 (UWQHD at max. 100 Hz),

a USB 3.2 hub (Gen 1),

a headphone output and

USB-C with DisplayPort alternate mode (UWQHD at max. 120 Hz) and up to 100-watt power supply can be used."

Αρα οπως καταλαβαινω εχεις 3 επιλογες συνδεσης

1Χ DP

1X HDMI

1X USB (display and charging)

Κομπλε για Χ3 συνδεδεμενα την ιδια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...