Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου smartphone μεχρι 250 ευρω


HERTHAN
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από HERTHAN,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Συμπληρωνω το παρακατω για μεγαλυτερη βοηθεια.
1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε - To ανωτερο 250 ευρω(με την αποφορολογηση).Μονο για κατι εξαιρετικο θα ανεβαινα λιγο παραπανω.
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό - Ναι αλλα δεν θα πω οχι για κατι καλο απο amazon.
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα - Οχι αλλα ελεγα να το παρω απο το perishop.gr καθως εχω αγορασει πολλες φορες απο εκει κι εχει καλες τιμες.
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές - Καινουριες
5) Μέγεθος οθόνης - Δεν με απασχολει ιδιαιτερα
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ) - Να εχει σιγουρα φορτιστη η συσκευη:P - NFC - 5G - Πολυ γρηγορη φορτιση - Οθονη amoled - Αν εχει και θηκη και προστασια οθονης ακομη καλυτερα - Να εχει καλυτερο επεξεργαστη απο το κινητο που εχω σημερα.
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών - Οχι ιδιαιτερα αλλα να μην ειναι και χαλια.Nα ειναι καλυτερη απο την συσκευη που εχω σημερα(Realme 7 pro)
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία - Πολυ
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό - Android και οσο πιο κοντα σε στοκ android
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή - Aπλη χρηση.

Εχω αυτη τη στιγμη το Realme 7 pro και λογω του οτι σταματησαν τα security updates εδω και καιρο λεω να παρω αλλο κινητο.Το κινητο παει σφαιρα ακομη κι αν δεν σταματουσε η υποστηριξη θα το κρατουσα για οσο παει μιας και δεν αλλαζω και δεν θελω ν'αλλαζω συχνα τηλεφωνο.Αν δεν υπαρχει θεμα που σταματησε να παιρνει ενημερωσεις ασφαλειας μενω με αυτο που εχω αλλα αυτο δεν μπορει να το εγγυηθει κανεις.

Εψαχνα για κανενα που να εχει πολλα χρονια security updates(αλλα και software updates) ετσι ωστε να μην το αλλαξω κι αυτο μετα απο 2-3 χρονια.

Συμφωνα με τα χρηματα που διαθετω εχω ξεχωρισει τα παρακατω:

1. Motorola Moto G84

2. Motorola Edge 40

3. Motorola Edge 40 Neo

4. Realme 11 Pro

Aπο το Realme που εχω σημερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος κι αν βγαινει καποιο νεο μοντελο της στην αγορα συντομα μπορω να περιμενω να το δω αν ειναι.

Απο Motorola δεν εχω ιδεα αλλα διαβασα καλα σχολια μιας και ειναι οσο πιο κοντα σε στοκ στον android.

Amoled οθονη συμφωνα με το skroutz εχει μονο το Realme ενω το Edge 40 neo εχει OLED και τα g84 και Edge 40 εχουν P-Oled.Δεν ξερω τις διαφορες και ποια ειναι καλυτερη εξ αυτων.Κινητο edge δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει και δεν ξερω αν θα με βολεψει κιολας.Ειχε ο αδερφος μου ενα s7 edge νομιζω παλιοτερα και μονο αυτο εχω πιασει στα χερια μου.Δεν ξετρελαθηκα κιολα ετσι οπως ενιωθα οταν το επιανα στο χερι μου.

Αν υπαρχει κατι πολυ καλυτερο απο τα παραπανω που εχω ξεχωρισει η αν βγαινει κατι αλλο εξισου καλο συντομα τοτε μπορειτε να μου προτεινετε.

Eυχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
9 λεπτά πριν, CaptainChris είπε

Motorola G84 εκεί γύρω στα €250 και αξίζει να ανέβεις λίγο πάνω από €300 για το Edge 40.

Το g84 το παιρνω με 160 ευρω.

Το Realme 199 ευρω το edge 40 5G 210 ευρω και το edge 40 neo 232 ευρω.

Ποιο ειναι καλυτερο γι'αυτα που ζηταω και τις απαιτησεις που εχω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Το g84 το παιρνω με 160 ευρω.

Το Realme 199 ευρω το edge 40 5G 210 ευρω και το edge 40 neo 232 ευρω.

Ποιο ειναι καλυτερο γι'αυτα που ζηταω και τις απαιτησεις που εχω? 

Edge 40 + edge 40 neo τα καλύτερα αν και στο 1 ίσως σε χαλάσει η μπαταρία... Που τα βρίσκεις τέτοιες τιμές γιατί ψάχνω και εγώ; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kp1 είπε

Edge 40 + edge 40 neo τα καλύτερα αν και στο 1 ίσως σε χαλάσει η μπαταρία... Που τα βρίσκεις τέτοιες τιμές γιατί ψάχνω και εγώ; ευχαριστώ 

Είναι τιμές χωρίς ΦΠΑ μιας και θα το παρω με τιμολόγιο.

Το καλύτερο δηλαδή είναι το edge 40 neo απο αυτά που παρέθεσα?

Πόσα χρόνια έχει software και security updates η Motorola?

Είναι καλα τα Motorola η τσάμπα τα κοιτάω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Είναι τιμές χωρίς ΦΠΑ μιας και θα το παρω με τιμολόγιο.

Το καλύτερο δηλαδή είναι το edge 40 neo απο αυτά που παρέθεσα?

Πόσα χρόνια έχει software και security updates η Motorola?

Είναι καλα τα Motorola η τσάμπα τα κοιτάω?

 

2 μεγάλα και 3 χρόνια security είναι πολύ ελαφριά με καλό λογισμικό σε αυτά τα μοντέλα μόνο λιγο με χαλάει η μπαταρία αλλά καλύτερο επεξεργαστή και κάμερα από realme 11 pro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kp1 είπε

2 μεγάλα και 3 χρόνια security είναι πολύ ελαφριά με καλό λογισμικό σε αυτά τα μοντέλα μόνο λιγο με χαλάει η μπαταρία αλλά καλύτερο επεξεργαστή και κάμερα από realme 11 pro 

Για την μπαταρία εννοείς ότι δεν είναι καλή και πέφτει γρήγορα?Αν ναι είναι ενα θέμα.

Η φόρτιση τους αν γνωρίζεις είναι γρήγορη?Εχω συνηθίσει με το Realme 7 pro σε πολυ γρήγορη φόρτιση και θα το ήθελα στο επόμενο κινητό που θα πάρω.

Έχουν όλα τους φορτιστή και καλώδια μέσα στη συσκευασία?Η αν έχουν και θήκη?

Απο οθόνες ποιες είναι καλύτερες?

Σε ζαλισα με τις ερωτήσεις sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Για την μπαταρία εννοείς ότι δεν είναι καλή και πέφτει γρήγορα?Αν ναι είναι ενα θέμα.

Η φόρτιση τους αν γνωρίζεις είναι γρήγορη?Εχω συνηθίσει με το Realme 7 pro σε πολυ γρήγορη φόρτιση και θα το ήθελα στο επόμενο κινητό που θα πάρω.

Έχουν όλα τους φορτιστή και καλώδια μέσα στη συσκευασία?Η αν έχουν και θήκη?

Απο οθόνες ποιες είναι καλύτερες?

Σε ζαλισα με τις ερωτήσεις sorry.

Το edge 40 neo έχει καλύτερη μπαταρία και πόλη καλή οθόνη και έχουν όλα εξίσου γρήγορη φορτιση.. Το 40 neo υπερτερεί σε μπαταρία διάρκεια σε σχέση με το edge 40 σε οθόνες όλα είναι πάνω κάτω τα ίδια... Νομίζω έχουν όλα καλώδιο και πλαστική θήκη και φορτιστή αλλά τσέκαρε σε review δεν είμαι απόλυτα σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Motorola Edge 40  είναι καλύτερο από το Neo, έχει καλύτερο επεξεργαστή, κάμερα με μεγαλύτερο διάφραγμα, άρα καλύτερες ποιο φωτεινές νυχτερινές φωτογραφίες, και καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας. Μπορεί αριθμητικά να είναι μικρότερη αλλά λόγο επεξεργαστή και ελαφρύ λειτουργικού κρατάει άνετα μια μέρα με συνεχείς χρήση η δε φόρτιση γίνεται πολύ γρήγορα. Μέσα στην συσκευασία υπάρχει ταχυφορτιστής, θήκη και ζελατίνα πάνω στην οθόνη. Τα Motorola Edge θα έχουν 3 αναβάθμισης και 4 χρόνια ενημερώσεις λογισμικού. Έχουν καθαρό Android χωρίς διαφημίσεις στα μενού η με εφαρμογές πρόσθετες. Μόνο εφαρμογές της Motorola πού βοηθούν στην λειτουργικότητα της συσκευής. Το σκέτο 40 έχει και το Adaptive display που είναι σαν το always on display ενώ το neo για κάποιο λόγο δεν έχει. Οι οθόνες και τον δύο είναι πάρα πολύ καλές και πολύ φωτεινές για θέαση κάτω από το φως του ήλιου βλέπεις κανονικά.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Τα Motorola Edge θα έχουν 3 αναβάθμισης και 4 χρόνια ενημερώσεις λογισμικού.

Σιγουρα θα εχουν 3 και 4 αντιστοιχα?

Χθες διαβασα οτι θα εχουν 2 και 3 αν δεν κανω λαθος.

3 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Το σκέτο 40 έχει και το Adaptive display που είναι σαν το always on display

Οποτε απορριπτω το 40 neo για τον λογο αυτο οτι δεν εχει AOD.

Το Adaptive display εχει διαφορες με το κλασικο AOD η ειναι ακριβως το ιδιο?

Το μονο που δεν ξερω αν θα με βολεψει οπως ειπα και αρχικα ειναι οτι ειναι edge.Θα πρεπει να παω να το δω απο κοντα για σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CaptainChris είπε

Τα 2 αναβάθμισεις και 3 χρόνια ενημερώσεις είναι για την σειρά G. 

Θα προσπαθησω να παω να το δω απο κοντα το  edge 40 να δω αν με βολευει κι αν μου αρεσει που ειναι edge και μετα θ'αποφασισω.

Αν δω οτι δεν μου αρεσει το edge ισως κινηθω προς το G84 αν δεν υπαρχει κατι αλλο διαφορερικα θα περιμενω μηπως βγει κατι νεο τωρα αρχες του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/1/2024 στις 7:49 ΜΜ, HERTHAN είπε

Καλησπερα σε ολους.

Συμπληρωνω το παρακατω για μεγαλυτερη βοηθεια.
1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε - To ανωτερο 250 ευρω(με την αποφορολογηση).Μονο για κατι εξαιρετικο θα ανεβαινα λιγο παραπανω.
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό - Ναι αλλα δεν θα πω οχι για κατι καλο απο amazon.
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα - Οχι αλλα ελεγα να το παρω απο το perishop.gr καθως εχω αγορασει πολλες φορες απο εκει κι εχει καλες τιμες.
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές - Καινουριες
5) Μέγεθος οθόνης - Δεν με απασχολει ιδιαιτερα
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ) - Να εχει σιγουρα φορτιστη η συσκευη:P - NFC - 5G - Πολυ γρηγορη φορτιση - Οθονη amoled - Αν εχει και θηκη και προστασια οθονης ακομη καλυτερα - Να εχει καλυτερο επεξεργαστη απο το κινητο που εχω σημερα.
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών - Οχι ιδιαιτερα αλλα να μην ειναι και χαλια.Nα ειναι καλυτερη απο την συσκευη που εχω σημερα(Realme 7 pro)
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία - Πολυ
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό - Android και οσο πιο κοντα σε στοκ android
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή - Aπλη χρηση.

Εχω αυτη τη στιγμη το Realme 7 pro και λογω του οτι σταματησαν τα security updates εδω και καιρο λεω να παρω αλλο κινητο.Το κινητο παει σφαιρα ακομη κι αν δεν σταματουσε η υποστηριξη θα το κρατουσα για οσο παει μιας και δεν αλλαζω και δεν θελω ν'αλλαζω συχνα τηλεφωνο.Αν δεν υπαρχει θεμα που σταματησε να παιρνει ενημερωσεις ασφαλειας μενω με αυτο που εχω αλλα αυτο δεν μπορει να το εγγυηθει κανεις.

Εψαχνα για κανενα που να εχει πολλα χρονια security updates(αλλα και software updates) ετσι ωστε να μην το αλλαξω κι αυτο μετα απο 2-3 χρονια.

Συμφωνα με τα χρηματα που διαθετω εχω ξεχωρισει τα παρακατω:

1. Motorola Moto G84

2. Motorola Edge 40

3. Motorola Edge 40 Neo

4. Realme 11 Pro

Aπο το Realme που εχω σημερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος κι αν βγαινει καποιο νεο μοντελο της στην αγορα συντομα μπορω να περιμενω να το δω αν ειναι.

Απο Motorola δεν εχω ιδεα αλλα διαβασα καλα σχολια μιας και ειναι οσο πιο κοντα σε στοκ στον android.

Amoled οθονη συμφωνα με το skroutz εχει μονο το Realme ενω το Edge 40 neo εχει OLED και τα g84 και Edge 40 εχουν P-Oled.Δεν ξερω τις διαφορες και ποια ειναι καλυτερη εξ αυτων.Κινητο edge δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει και δεν ξερω αν θα με βολεψει κιολας.Ειχε ο αδερφος μου ενα s7 edge νομιζω παλιοτερα και μονο αυτο εχω πιασει στα χερια μου.Δεν ξετρελαθηκα κιολα ετσι οπως ενιωθα οταν το επιανα στο χερι μου.

Αν υπαρχει κατι πολυ καλυτερο απο τα παραπανω που εχω ξεχωρισει η αν βγαινει κατι αλλο εξισου καλο συντομα τοτε μπορειτε να μου προτεινετε.

Eυχαριστω εκ των προτερων.

Redmi note 12 pro 5g 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...