Προς το περιεχόμενο

Διακοπή αίτησης για ρολόι φυσικού αερίου δεδα


Panagiotis!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έκανα τα χαρτιά μου το 2020 γιατί μου είπαν είναι δωρεάν για να ξεκινήσει η δεδα να βάλει ρολόι στην πολυκατοικία για φυσικό αέριο 

Μια μέση εγκατάσταση μου είπαν κοστίζει 500 με 700 ευρώ και τον χειμώνα θα  είχα αέριο 

Αφού λοιπόν πέρασαν περίπου 3 χρόνια και πάμε για τέσσερα ακόμη περιμένουμε να μας βάλουν τα ρολόγια για διάφορους λόγους είτε γιατί η εταιρία που είχε σύμβαση με την δεδα έφυγε και τώρα ψάχνουν άλλους είτε γιατί είχε ευρήματα αρχαιολογικου ενδιαφέροντος στην περιοχή όταν σκαβανε είτε γιατί ο Ερμής ήταν ανάδρομος 

Αφού έφερα Πιστοποιημενους εγκαταστάτες για την εσωτερική εγκατάσταση για να κάνουν εκτίμηση κόστους μου είπαν κοντά στα 2 χιλιάρικα χωρίς να υπολογίσουμε την αγορά λέβητα που περίπου πάει συν χίλια ευρώ 

Θεωρώ ότι είναι ασύμφορο πλέον με τις υπάρχουσες τιμές σε αντλίες θερμότητας και θεωρώ κοροϊδία να ζητάνε κοντά στα 2.000 ευρώ για να βάλουν μόνο σωλήνες από το ισόγειο στον 4ο όροφο 

Υπάρχει κάποιος που ακύρωσε αυτήν την αίτηση για να μπει ρολόι στην φυσικού αερίου στην πολυκατοικία; γίνετε; 

Τελευταία έμαθα ότι άμα βάλει η δεδα το ρολόι στην πολυκατοικία είσαι υποχρεωμένος να κάνεις την εγκατάσταση την εσωτερική ειδάλλως πληρώνεις κάποια τέλη του ρολογιού που βάζει η δεδα

Εφόσον δεν έχω πάρει ακόμη το ρολόι στην είσοδο της πολυκατοικίας μπορώ να ακυρώσω; 

Έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο το κοστος εγκατάστασης της αντλίας να βάλεις φτάνει, για μενα εφόσον εχεις την δυνατότητα εστω και με αναμονη φ/α η αντλία δεν ειναι λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2024 στις 1:13 ΜΜ, Panagiotis!! είπε

Καλησπέρα έκανα τα χαρτιά μου το 2020 γιατί μου είπαν είναι δωρεάν για να ξεκινήσει η δεδα να βάλει ρολόι στην πολυκατοικία για φυσικό αέριο 

Μια μέση εγκατάσταση μου είπαν κοστίζει 500 με 700 ευρώ και τον χειμώνα θα  είχα αέριο Ποιος στα είπε αυτά;

Αφού λοιπόν πέρασαν περίπου 3 χρόνια και πάμε για τέσσερα ακόμη περιμένουμε να μας βάλουν τα ρολόγια για διάφορους λόγους είτε γιατί η εταιρία που είχε σύμβαση με την δεδα έφυγε και τώρα ψάχνουν άλλους είτε γιατί είχε ευρήματα αρχαιολογικου ενδιαφέροντος στην περιοχή όταν σκαβανε είτε γιατί ο Ερμής ήταν ανάδρομος 

Αφού έφερα Πιστοποιημενους εγκαταστάτες για την εσωτερική εγκατάσταση για να κάνουν εκτίμηση κόστους μου είπαν κοντά στα 2 χιλιάρικα χωρίς να υπολογίσουμε την αγορά λέβητα που περίπου πάει συν χίλια ευρώ 

Θεωρώ ότι είναι ασύμφορο πλέον με τις υπάρχουσες τιμές σε αντλίες θερμότητας και θεωρώ κοροϊδία να ζητάνε κοντά στα 2.000 ευρώ για να βάλουν μόνο σωλήνες από το ισόγειο στον 4ο όροφο 

Υπάρχει κάποιος που ακύρωσε αυτήν την αίτηση για να μπει ρολόι στην φυσικού αερίου στην πολυκατοικία; γίνετε; 

Τελευταία έμαθα ότι άμα βάλει η δεδα το ρολόι στην πολυκατοικία είσαι υποχρεωμένος να κάνεις την εγκατάσταση την εσωτερική ειδάλλως πληρώνεις κάποια τέλη του ρολογιού που βάζει η δεδα

Εφόσον δεν έχω πάρει ακόμη το ρολόι στην είσοδο της πολυκατοικίας μπορώ να ακυρώσω; 

Έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία 

Φέρε 2-3 ακόμα να πάρεις προσφορά και φέρε και 2-3 να ακούσεις τιμές για αντλίες θερμότητας και μιλάμε ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Panagiotis!! said:

Τιμές εδώ

Στα 3500 ευρώ η midea είναι πολύ δελεαστική 

Κόστος εγκατάστασης δεν γνωρίζω 

Βρηκες στη τυχη μια αντλια στο σκρουτζ με καλες κριτικες και καταλαβες οτι κανει για το σπιτι σου χωρις να εχεις ιδεα (κατα πασα πιθανοτητα) για απωλειες, χωρους κλπ.

Εντομεταξυ η αντλια κανει 3500 ευρω αλλα σε ενοχλει το χιλιαρικο που θα κανει το λεβητακι του αεριου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisgav είπε

Βρηκες στη τυχη μια αντλια στο σκρουτζ με καλες κριτικες και καταλαβες οτι κανει για το σπιτι σου χωρις να εχεις ιδεα (κατα πασα πιθανοτητα) για απωλειες, χωρους κλπ.

Εντομεταξυ η αντλια κανει 3500 ευρω αλλα σε ενοχλει το χιλιαρικο που θα κανει το λεβητακι του αεριου. 

Αν  είχα την επιλογή να βάλω η αέριο η αντλια θερμότητας και το κόστος ήταν περίπου το ίδιο ή πολύ κοντά στην τιμή θα προτιμούσα την αντλία 

Για παράδειγμα πριν λίγα χρόνια η αντλίες είχαν περίπου στα 7 με 8 χιλιάρικα αγορά οπότε τα 3000 του αεριου ήταν δελεαστικά ίσως και πιο συμφέροντα 

Όταν βλέπω πλέον οι τιμές στις αντλίες να έχουν φτάσει πολύ κοντά στις αντίστοιχες του αεριου φυσικά και το σκέφτομαι 

Το σπίτι μου είναι ενεργειακής απόδοσης Α βάση του ενεργειακού πιστοποιητικού με πλήρη μόνωση και καινούργια κουφώματα οπότε όταν ο κατασκευαστής λέει καλύπτει ως 100 τμ και το σπίτι μου είναι 90 η πρώτη μου σκέψη είναι ότι παίζω σε αυτήν την κατηγορία, σίγουρα πριν προβώ σε μια αγορά αντλίας θα μιλούσα με κάποιον ειδικό για να πάρω την γνώμη του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Βλέπω ότι θες να βάλεις μυαλό με τον δύσκολο τρόπο φίλε μου.

Προχώρα λοιπόν, θα τα πούμε σε λίγο καιρό σε κάποιο διπλανό τόπικ.

Ρε παιδιά προφανώς το θέμα το άνοιξα για να πάρω και άλλες απαντήσεις ιδέες.... 

Οκ λέτε είναι λάθος το σκεπτικό μου αλλά γιατί είναι δεν μου εξηγείτε 

Πχ θεωρείτε ότι το αέριο είναι πιο οικονομικό από την αντλία; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panagiotis!! είπε

Ρε παιδιά προφανώς το θέμα το άνοιξα για να πάρω και άλλες απαντήσεις ιδέες.... 

Οκ λέτε είναι λάθος το σκεπτικό μου αλλά γιατί είναι δεν μου εξηγείτε 

Πχ θεωρείτε ότι το αέριο είναι πιο οικονομικό από την αντλία; 

 

Το θεμα τα άνοιξες για να πάρεις ιδέες αλλα εσυ θα βάλεις αντλία 😁

Θα σου πω μερικα πέρα του κόστους.

Παγοποιηση, χωρος, θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Panagiotis!! είπε

Αν  είχα την επιλογή να βάλω η αέριο η αντλια θερμότητας και το κόστος ήταν περίπου το ίδιο ή πολύ κοντά στην τιμή θα προτιμούσα την αντλία 

Για παράδειγμα πριν λίγα χρόνια η αντλίες είχαν περίπου στα 7 με 8 χιλιάρικα αγορά οπότε τα 3000 του αεριου ήταν δελεαστικά ίσως και πιο συμφέροντα 

Όταν βλέπω πλέον οι τιμές στις αντλίες να έχουν φτάσει πολύ κοντά στις αντίστοιχες του αεριου φυσικά και το σκέφτομαι 

Το σπίτι μου είναι ενεργειακής απόδοσης Α βάση του ενεργειακού πιστοποιητικού με πλήρη μόνωση και καινούργια κουφώματα οπότε όταν ο κατασκευαστής λέει καλύπτει ως 100 τμ και το σπίτι μου είναι 90 η πρώτη μου σκέψη είναι ότι παίζω σε αυτήν την κατηγορία, σίγουρα πριν προβώ σε μια αγορά αντλίας θα μιλούσα με κάποιον ειδικό για να πάρω την γνώμη του 

Βλέπεις αντλίες υψηλών εν τω μεταξύ που θα σε πάει μπακακος όταν έρθει το ρεύμα χωρίς να έχεις υπολογίσει αντίστοιχα σώματα αν έχεις. Βλέπεις μια midea στην τύχη όταν κάτι σοβαρές daikin έχουν 6-7 χιλιάρικα και νομίζεις ότι μια αντλία είναι βάζο που το βάζεις με σεμεδάκι από κάτω. Χωρίς φαντάζομαι να έχεις μιλήσει με μηχανολόγο φυσικά. Όχι φίλε κομπλέ προχώρα άφοβα...

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Panagiotis!! είπε

Ρε παιδιά προφανώς το θέμα το άνοιξα για να πάρω και άλλες απαντήσεις ιδέες.... 

Οκ λέτε είναι λάθος το σκεπτικό μου αλλά γιατί είναι δεν μου εξηγείτε 

Πχ θεωρείτε ότι το αέριο είναι πιο οικονομικό από την αντλία; 

 

Σου είπα φίλε μου φέρε έναν μηχανολόγο μηχανικό (κατά προτίμηση όχι έμπορο αποκλειστικά αντλιών θερμότητας ή λεβήτων αερίου) να δει και να σου προτείνει την βέλτιστη λύση για την περιπτωσή σου. 

Από αυτά που λες πάντως μάλλον για Φ.Α. πας καθώς πλέον η τιμή του είναι τέτοια που δεν δικαιολογεί το αυξημένο κόστος της αντλίας.

Επιπλέον να ζητάς πόσα χρόνια εγγύηση έχει το κάθε μηχάνημα.

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Από αυτά που λες πάντως μάλλον για Φ.Α. πας καθώς πλέον η τιμή του είναι τέτοια που δεν δικαιολογεί το αυξημένο κόστος της μαντίλας.

διπλάσια είναι σε σχέση με τις παλιές νορμάλ τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

διπλάσια είναι σε σχέση με τις παλιές νορμάλ τιμές

Το πιστεύεις ότι ακόμα και τότε υπήρχαν οι γνωστοί έμποροι που προσπαθούσαν να πείσουν τον κόσμο ότι η αντλία ήταν πιο φθηνή σε βάθος χρόνου; Και ερχόταν το βάθος του χρόνου κι όχι μόνο δεν είχαν κάνει απόσβεση αλλά τους ζητούσαν κι ένα σωρό λεφτά για την πλακέτα που χάλασε.
Άσε, το τι έχω ακούσει στη δουλειά μου δεν μπορείς να φανταστείς.

Anyway… 

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...