Προς το περιεχόμενο

Με ποσοστό λάθους 83% η χρήση του ChatGPT σε τεστ διάγνωσης ιατρικών περιπτώσεων σε παιδιά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες του είπα να μου κάνει αφαίρεση δυαδικών (4 bit) με συμπλήρωμα ως προς 2 και έκανε λάθος... Μου έβγαλε το αποτέλεσμα, του είπα ποιο αποτέλεσμα έβγαλα εγώ και μου έγραψε ότι τελικά έκανε λάθος και αυτό που έβγαλα εγώ ήταν σωστό. Δεν είναι η πρώτη φορά... Στον προγραμματισμό τα πάει καλύτερα, αλλά και εκεί έχει λάθη... Μιλάμε για την πληρωμένη έκδοση 4 και όχι για την 3.5.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάνει λάθη ακόμα και σε στάνταρ διαδικασίες, που δουλεύουν με συγκεκριμένη μεθοδολογία, πόσο μάλλον σε πράγματα που προϋποθέτουν και κριτική σκέψη και εικόνα του ασθενούς εκτός από γνώση.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρέπει να κλέψει από κάπου τις γνώσεις μιας και δεν πληρώνει για να μάθει

ποιος γιατρός θα καθίσει να του τα μάθει όμως από ότι φαίνεται ακόμα κανένας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατέβασα το άρθρο επειδή θέλει εγγραφή, το abstract όμως αναφέρει κατά λέξη "artificial intelligence (AI) chatbot rendered a correct diagnosis in 39% of New England Journal of Medicine (NEJM) case challenges".

Μήπως γνωρίζει κάποιος σε ποιο τεύχος του New England Journal of Medicine αναφέρονται τα case challenges; Αν πρόκειται για παλιό τεύχος να το εμπιστευτό, αν πρόκειται για νέο τεύχος δεν μου αποκλείει κανείς ότι πλήρωσαν κάποιοι μια ομάδα ειδικών για να κάνει μια λίστα όλων των λάθος διαγνώσεων του ChatGpt και των άλλων LLM προκειμένου να τις βάλουν στα case challenges.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pao13 είπε

πρέπει να κλέψει από κάπου τις γνώσεις μιας και δεν πληρώνει για να μάθει

ποιος γιατρός θα καθίσει να του τα μάθει όμως από ότι φαίνεται ακόμα κανένας 

Ο όγκος γνώσης που έχει είναι πολύ μεγάλος, αλλά ο όγκος γνώσης που του λείπεται είναι τεραστιος. Λογικό. Η γνώση των ανθρώπων προήλθε μετά από χιλιετίες ιστορίας. Για να καταγράψεις αυτό στη βάσηη δεδομένων του και να λάβεις, ταυτόχρονα, υπόψη σου ότι πολλά πράγματα εξελίσσονται καθημερινά, θέλεις πάρα πολλές εργατοώρες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AtiX said:

δηλαδή μας είπαν το αυτονόητο, πως ένα γλωσσικό εργαλείο εκμάθησης δεν μπορεί να αντικαταστήσει έναν γιατρό…

θέλει μεγάλη, πραγματική, νοημοσύνη για να το καταλάβεις…

Εγω πιστευω οτι αν παω σε εναν τυχαιο γιατρο με τα ιδια περιστατικα, και αυτος το ιδιο ποσοστο "επιτυχιας" θα εχει. 
Δηλαδη σου λεω το αυτονοητο... 🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Χτες του είπα να μου κάνει αφαίρεση δυαδικών (4 bit) με συμπλήρωμα ως προς 2 και έκανε λάθος... Μου έβγαλε το αποτέλεσμα. Του είπα πιο αποτέλεσμα έβγαλα εγώ και μου έγραψε ότι τελικά έκανε λάθος και αυτό που έβγαλα εγώ ήταν σωστό. Δεν είναι η πρώτη φορά... Στον προγραμματισμό τα πάει καλύτερα, αλλά και εκεί έχει λάθη... Μιλάμε για την πληρωμένη έκδοση 4 και όχι για την 3.5

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάνει λάθη ακόμα και σε στάνταρ διαδικασίες, με συγκεκριμένη μεθοδολογία, πόσο μάλλον σε πράγματα που προϋποθέτουν και κριτική σκέψη και εικόνα του ασθενούς εκτός από γνώση.

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα… Κατεβάζεις το copilot Που έχει μέσα ενσωμάτωση gpt4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το Google του λες έχω βήχα και σου λέει σε 10 λεπτά θα πεθάνεις, το ChatGPT που είναι ακόμα φρέσκο δεν θα κάνει λάθη;
Αυτό είναι το πρόβλημα το να μην κάνει διάγνωση άνθρωπος. Υπάρχουν 1000 παραμέτροι σε μια ασθένεια, που μια ερώτηση απλά δεν αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toxoths73 είπε

Δηλαδή ιατρική με ChatGPT στο τιμόνι τα αποτελέσματα οδηγούν στο κασόνι!!!!  Ορέ πού πάμε?????? 

Δεν ειναι ετσι , ως βοηθος πολυτιμος του γιατρου θα στερξει και η ΤΝ.

Ακομα βρισκεται σε νηπιακη ηλικια , μεχρι το τελος της δεκαετιας θα ειναι το δεξι χερι του

αγροτικου γιατρου . Δεν εχουν ολα τα παιδια αμεση προσβαση στα Νοσοκομεια Παιδων της  Αθηνας ,

ουτε και ο ιατρος της διπλανης πορτας ειναι αλανθαστος.

Τα (πολυ) καλυτερα ερχονται απο την ΤΝ και στον χωρο της Ιατρικης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Εγω πιστευω οτι αν παω σε εναν τυχαιο γιατρο με τα ιδια περιστατικα, και αυτος το ιδιο ποσοστο "επιτυχιας" θα εχει. 
Δηλαδη σου λεω το αυτονοητο... 🤭

Πάμε πάλι, το ChatGPT είναι ένα εργαλείο μη ιατρικό, το οποίο βάλανε να κάνει κάποια τεστ διάγνωσης πάνω σε ιατρικά περιστατικά και απέτυχε… 

αν πριν 30 χρόνια έβγαινε μια είδηση και έλεγε ότι απέτυχε σε δοκιμές διάγνωσης ένας μαγνητικός τομογράφος, θα έβγαινες να πεις ότι και ένας γιατρός δεν μπορεί να κάνει μαγνητική τομογραφία και άρα ένας τομογράφος είναι καλύτερος από έναν γιατρό?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Weiss είπε

O Dr House  που κολλάει?

Το data set που χρησιμοποιήθηκε για την εκπαίδευση του ai ήταν τα σενάρια από όλα τα επισόδεια της σειράς. 

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δλδ και μονο που το προσπαθησαν φτανει..οι τεμπελιδες!! 

Ερευνα σου λεει....Επιστημονες σου λεει!!

Ρε ουστ ρε Μπρο!!!

Επεξ/σία από firefarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα… Κατεβάζεις το copilot Που έχει μέσα ενσωμάτωση gpt4

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Θα το κοιτάξω, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα εδώ. Ήθελα να τονίσω ότι ακόμα και στην τελευταία έκδοση της ΑΙ έχει σοβαρά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...