Προς το περιεχόμενο

Η COSMOTE κλεβει ???


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από thanosAIAS,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα 13,75 ευρώ στο what's up μου και αντι να γίνει η ανανέωση στο πακέτο μου όπως γίνονταν πάντα, είχα πάνω απο 22,000 λεπτά προς όλους απο ανανεώσεις όλα αυτα τα χρόνια, το πακέτο ΔΕΝ ανανεώθηκε και τα έχασα όλα, μαζί με data.
Το δε υπόλοιπο είχε μειωθεί κατα 3,89 ευρώ.


Να μην τα πολυλογώ σε επικοινωνία μαζί τους, ΔΕ μπορούν να δουν που πηγαν τα 3,89 ευρώ γιατι είναι λέει προσωπικά δεδομένα και δε μπορούν να ξέρουν τι πάτησα εγώ στο internet και χρεώθηκα. Έκανα μέσω αυτών αίτηση να μου στείλουν στο email αναλυτικά τι έκανα, οπότε περιμένω. Όλα αυτά έγιναν, λεπτά πριν λήξει το πακέτο μου σήμερα, η δε επικοινωνία μαζί τους καμια ώρα αργότερα.


Έχει κανεις παρόμοια εμπειρία, κάποια ιδέα τι μπορεί να έχει συμβεί;

 

Δηλαδή, να έχεις συμβόλαιο μαζί τους, να σου ρθει μια χρέωση ότι ναναι και να σου λενε δε μπορούμε να ξέρουμε τι πάτησες και τι αγόρασες εσύ.
Είναι καταναλωτική πίστη αυτή;;; Να μη μπορεί να δει που πήγαν τα χρήματα απο λογαριασμό ΔΙΚΟ τους, όχι της τραπέζης. ΑΠΟΡΩ!!!!

Εννοείται ότι δεν έκανα καμια αγορά κλπ κλπ, ήμουν συνδεδεμένος σε wifi καφετέρειας στην οποία συχνάζω και παρακολουθούσα email μου και κανα άρθρο στις ιδιες ιστοσελίδες που συχνάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Είχα 13,75 ευρώ στο what's up μου και αντι να γίνει η ανανέωση στο πακέτο μου όπως γίνονταν πάντα, είχα πάνω απο 22,000 λεπτά προς όλους απο ανανεώσεις όλα αυτα τα χρόνια, το πακέτο ΔΕΝ ανανεώθηκε και τα έχασα όλα, μαζί με data.
Το δε υπόλοιπο είχε μειωθεί κατα 3,89 ευρώ.


Να μην τα πολυλογώ σε επικοινωνία μαζί τους, ΔΕ μπορούν να δουν που πηγαν τα 3,89 ευρώ γιατι είναι λέει προσωπικά δεδομένα και δε μπορούν να ξέρουν τι πάτησα εγώ στο internet και χρεώθηκα. Έκανα μέσω αυτών αίτηση να μου στείλουν στο email αναλυτικά τι έκανα, οπότε περιμένω. Όλα αυτά έγιναν, λεπτά πριν λήξει το πακέτο μου σήμερα, η δε επικοινωνία μαζί τους καμια ώρα αργότερα.


Έχει κανεις παρόμοια εμπειρία, κάποια ιδέα τι μπορεί να έχει συμβεί;

 

Δηλαδή, να έχεις συμβόλαιο μαζί τους, να σου ρθει μια χρέωση ότι ναναι και να σου λενε δε μπορούμε να ξέρουμε τι πάτησες και τι αγόρασες εσύ.
Είναι καταναλωτική πίστη αυτή;;; Να μη μπορεί να δει που πήγαν τα χρήματα απο λογαριασμό ΔΙΚΟ τους, όχι της τραπέζης. ΑΠΟΡΩ!!!!

Εννοείται ότι δεν έκανα καμια αγορά κλπ κλπ, ήμουν συνδεδεμένος σε wifi καφετέρειας στην οποία συχνάζω και παρακολουθούσα email μου και κανα άρθρο στις ιδιες ιστοσελίδες που συχνάζω.

Συγνωμη αλλα πως ακριβως καταφερνες να μην τα χανεις απο μηνα σε μηνα τα data/sms/λεπτα με την αυτοματη ανανεωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Titos301 είπε

Συγνωμη αλλα πως ακριβως καταφερνες να μην τα χανεις απο μηνα σε μηνα τα data/sms/λεπτα με την αυτοματη ανανεωση; 

Είναι μέρος του τρόπου που λειτουργεί το πακέτο. Το θέμα μου είναι που πήγαν τα χρήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ga#&#@&!νται ασυστολα. 

Εμένα με χρέωσαν ένα ποσό βάζοντας το συμβόλαιο μου σαν Google payment χωρίς την έγκριση μου και χωρίς να απαντήσουν ποτέ σε εμαιλ που έστειλα για εξηγήσεις. 

Έχω unlimited και μου χρεωσαν αυτά τα ξένα νούμερα απάτες που απαντάς και σε χρεώνουν. Πάλι καλά που είχα μπλοκάρει τα 5ψηφια.

Με unlimited χρεώνουν το 18888.

Όλα αυτά δυστυχώς είναι στα 'ψιλά γραμματα' των συμβολαίων και των όρων χρήσεις των εφαρμογών στα κινητά αλλά τα μαθαίνεις κατόπιν εορτής. 

Ακόμα ενώ είχα κάνει πόσες αιτήσεις για το ηχογραφημένο μήνυμα που έφτιαξα συμβόλαιο δεν το έστειλαν ούτε με εξώδικο που έστειλα! 

Κόβω το τωρινό και δεν ξανακάνω συμβόλαιο σε οποιαδήποτε εταιρία. Πάλι σε καρτουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν πριν κάτι ημέρες από cosmote να μου κάνουν προσφορά στο σταθερό.Εικάζω οτι η αιτία ήταν που έβαλα τον αριθμό του σταθερού στην πλατφόρμα τους για να δω διαθεσιμότητα οπτικής στην περιοχή μου.Σημειωτέον γνωρίζω στην περιοχή μου οτι έχουν σταματήσει τα έργα οπτικών ινών κάπου στα 100 μέτρα πιο μακρυά από εμένα.Είμαι κέντρο απόκεντρο.

Ξεκινάει η κοπέλα με την κλασική καραμέλα οτι η κλήση θα καταγραφεί και τα σχετικά και εαν συμφωνώ.Της λέω όχι (προφανώς για να την κάνω να το κλείσει) , παύση μερικών δευτερολέπτων από μεριά της μήπως τα αυτιά της βουίζουν και δεν άκουσε καλά , συνέρχεται , και μου λέει οκ δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν θα γίνει η καταγραφή....παύση τώρα από τη μεριά μου γιατί ένοιωσα ξαφνικά τα δικά μου αυτιά να βουίζουν , της λέω οκ προχώρα , και αρχίζει να μου λέει το παραμύθι....Βλέπω μου λέει οτι μπορείτε να συνδεθείτε με οπτική ίνα (την άφησα να δω που θα το πάει) , μου εξιστόρησε όλες τις λεπτομέρειες του πακέτου προσφοράς , και μου ζήτησε ένα email επικοινωνίας και το ΑΦΜ μου.Ώπα λέω το ΑΦΜ που χρειάζεται; Μα μου λέει για να φτοιάξουμε το συμβόλαιο και να σας το στείλουμε στο email.Μα δεν συμφώνησα , ούτε έδωσα το οκ.Θα σας δώσω το email να μου στείλετε την πρσφορά να την μελετήσω και κυρίως να την έχω γραπτώς , και εαν κρίνω οτι είναι συμφέρουσα θα ξαναεπικοινωνήσω για τα περεταίρω....Μα λέει δεν γίνεται , και η προσφορά είναι για συγκεκριμένες ημέρες....Ωραία λέω θα τη στείλετε στο email μου και θα γράψετε οτι η προσφορά ισχύει έως την τάδε του μήνα.Δεύτερο μικρό stroke και παύση πάλι μερικών δευτερολέπτων...Τελικά δεν ήθελε να στείλει την προσφορά μέσω email και επέμενε πότε θέλω να με πάρει τηλέφωνο για να της δώσω το οκ όταν το αποφασίσω για να το προχωρήσουμε.Της λέω δώστε μου τηλέφωνο και θα σας πάρω εγώ.(Ελπίζω να καταλάβατε ποια ώρα και ημέρα την πήρα....).

Είναι αδίστακτοι και όπου σε ποιάσουν.Σου ξεφουρνίζουν οτι απίθανο ψέμα μπορούν να σκαρφιστούν μπας και πουλήσουν καμιά προσφορά.Γυμνοσάλιαγκες κυριολεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Τελικά δεν ήθελε να στείλει την προσφορά μέσω email και επέμενε πότε θέλω να με πάρει τηλέφωνο για να της δώσω το οκ όταν το αποφασίσω για να το προχωρήσουμε.

θα ηταν πολύ ταχύρρυθμα τα μαθήματα τηλεπωλήσεων που τους εκαναν φαίνεται😄

πιθανόν παίρνει προμήθεια όποιος το καταγράψει ότι έφερε νέα σύνδεση (με το κομμάτι) αλλιώς δεν εξηγείται η επιμονή

4 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Είναι μέρος του τρόπου που λειτουργεί το πακέτο. Το θέμα μου είναι που πήγαν τα χρήματα!

Δυστυχώς συνεχώς αλλάζουν τους όρους των πακέτων προς το χειρότερο για τα καρτοκινητά.

μήπως εκανες κανένα τηλεφωνο θεωρωντας οτι εχεις δωρεαν χρόνο ενώ αυτό είχε λήξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mitsos_z είπε

θα ηταν πολύ ταχύρρυθμα τα μαθήματα τηλεπωλήσεων που τους εκαναν φαίνεται😄

πιθανόν παίρνει προμήθεια όποιος το καταγράψει ότι έφερε νέα σύνδεση (με το κομμάτι) αλλιώς δεν εξηγείται η επιμονή

Δυστυχώς συνεχώς αλλάζουν τους όρους των πακέτων προς το χειρότερο για τα καρτοκινητά.

μήπως εκανες κανένα τηλεφωνο θεωρωντας οτι εχεις δωρεαν χρόνο ενώ αυτό είχε λήξει ?

Όχι τίποτα απολύτως. Εκεί είναι που είμαι περίεργος να δω τι έγινε.

Η ίδια στο τηλέφωνό μου είπε ότι βλέπει ότι το υπόλοιπο ήταν 13.75, μετά μείωση κατά 3.89 και μετά βλέπει τα έξτρα 13.5 που έβαλα γιατί είχαν μηδενίσει όλα και ήθελα να τους τηλεφωνήσω.

Αυτά τα 3.89 δε μπορεί να μου πει που πήγαν.

Ζήτησα αναλυτική και μου είπαν μέχρι τα μέσα της άλλης εβδομάδας. 

Πήγα και από κατάστημα, άκρη δεν έβγαλα.

ΠΩΣ χρεώθηκαν ξαφνικά 3.89 ευρώ και γιατί. Είναι αναξιόπιστοι. Να έχεις συμβόλαιο και στο τέλος του μήνα να σε έχουν χρεώσει ένας θεός ξέρει τι και να τραβάς τα μαλλιά σου.

Τουλάχιστον με την κάρτα μπορούν να σου κλέψουν μόνο το υπόλοιπο που έχεις μέσα 

Παλιά είχα χάσει έτσι πάλι χρήματα και ήταν αυτά τα 5 ψηφία sms που σου στέλνουν. Έκανα φραγή και ησύχασα.

Καινούριο κόλπο τώρα;

Να ήταν που ήμουν συνδεδεμένος με το wifi της καφετέριας;

Υπάρχουν τίποτα καινούρια κόλπα; Γι'αυτό έκανα το post αν ξέρει κανείς τίποτα που μπορεί να παίζει.

Εν αναμονή της επόμενης εβδομάδας. Θα σας ενημερώσω για το τι μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση

Τελικά ΔΕΝ κλέβουν στην COSMOTE...


Το λάθος μου ήταν όταν άλλαξα πακέτο και πήγα στο DIY των 13,5 ευρώ, νόμιζα ότι επειδή είχα ενεργοποιημένή την αυτόματη ανανέωση στο προηγούμενο, μεταφέρθηκε και στο καινούριο.Τα DIY πακέτα ΔΕΝ έχουν αυτόματη ανανέωση.
Οπότε όταν έληξε το πακέτο, ότι έκανα, κλήση κλπ, χρεώνονταν στο υπόλοιπό μου με 0.47 ευρώ/λεπτό.


Βέβαια θα ήταν σωστό να σε ενημερώνουν γι'αυτό, πχ το υπολοιπό σας δεν επαρκει και θα χρεωθείτε αλλα το μάθαμε και αυτό.
Τουλάχιστον δεν έγινε καμια απατεωνιά που φοβόμουνα.


Πολύ καλή η εξυπηρέτηση απο την COSMOTE πάντως, αν και κατα τη γνώμη μου η πολιτική απορρήτου είναι υπερβολική.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...