Προς το περιεχόμενο

Χρέωση για Custom Wordpress Theme


Konsul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

έχω μια ευκαιρία να δουλέψω πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα Wordpress σελίδα και να αλλάξω το template, σε κάτι custom που θα ζητήσει ο πελάτης. Η σελίδα πρέπει να είναι fully responsive, είναι σχετικά informative corporate website, δηλαδή θα δείχνει τις υπηρεσίες τις εταιρίας, blog, contact, our works κτλ.
Ποια πιστεύετε θα μπορούσε να ειναι μια αμοιβή (range) για τέτοιου τύπου κατασκευή Wordpress ιστοσελίδας;

Γενικά θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τα κριτήρια με τα οποία κοστολογείται κάτι custom στο Wordpress. Δηλαδή είναι προτιμότερο να πω μια τιμή ανα ώρα που θα μου πάρει ή ενα fixed ποσό; Επίσης παιζει ρόλο πόσες σελίδες θα έχει το custom theme?

Να πω ότι έχω ξανακάνει πιο ερασιτεχνικά κάτι παρόμοιο, έχω μια εμπειρία από Wordpress API και functions κτλ. Απλά τώρα θα πρέπει να το δω πιο επαγγελματικά και να πω μια τιμή ώστε να μεινω και εγώ ευχαριστημένος και ο πελάτης.

Επεξ/σία από Konsul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Konsul είπε

Γεια σας,

έχω μια ευκαιρία να δουλέψω πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα Wordpress σελίδα και να αλλάξω το template, σε κάτι custom που θα ζητήσει ο πελάτης. Η σελίδα πρέπει να είναι fully responsive, είναι σχετικά informative corporate website, δηλαδή θα δείχνει τις υπηρεσίες τις εταιρίας, blog, contact, our works κτλ.
Ποια πιστεύετε θα μπορούσε να ειναι μια αμοιβή (range) για τέτοιου τύπου κατασκευή Wordpress ιστοσελίδας;

Γενικά θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τα κριτήρια με τα οποία κοστολογείται κάτι custom στο Wordpress. Δηλαδή είναι προτιμότερο να πω μια τιμή ανα ώρα που θα μου πάρει ή ενα fixed ποσό; Επίσης παιζει ρόλο πόσες σελίδες θα έχει το custom theme?

Να πω ότι έχω ξανακάνει πιο ερασιτεχνικά κάτι παρόμοιο, έχω μια εμπειρία από Wordpress API και functions κτλ. Απλά τώρα θα πρέπει να το δω πιο επαγγελματικά και να πω μια τιμή ώστε να μεινω και εγώ ευχαριστημένος και ο πελάτης.

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάτι στάνταρ πάνω από ζητούμενο αυτό.
Από τον ορισμό "custom" και μόνο πρέπει να αντιλαμβάνεται και ο πελάτης ότι θα είναι κάτι μοναδικό (και όχι εμπορικό) που σημαίνει ότι αυτό θα έχει αυξημένο κόστος.
Τον τρόπο χρέωσης τον ορίζεις εσύ και το παραστατικό που θα κοπεί ώστε να υπολογιστεί σωστά και ο ΦΠΑ πάνω στην υπηρεσία και ανάλογα να είναι και προσιτό στον πελάτη σου.
 

Ουσιαστικά εφόσον μιλάμε για παραμετροποίηση αρμόζει σωστά η χρέωση ανά ώρα... (Χωρίς να είναι απόλυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε πρώτα αν αυτά που θέλει ο πελάτης γίνονται με κάποιο από τα plugin που ήδη υπάρχουν. Είναι σπάνιο, όχι όμως απίθανο, το 2024 να είσαι ο πρώτος με μία ανάγκη στο WordPress.

-----

Το "custom" γενικότερα σημαίνει custom χρέωση που το ορίζεις εσύ ποια θα είναι.

-----

Πάντως, θα πρότεινα να κάνεις μία έρευνα αγοράς τόσο Ελλάδα όσο και εξωτερικό για να δεις πόσο χρεώνουν άλλοι για αυτά που πρόκειται να κάνεις. Αυτό θες να το κάνεις για να μην ξεφύγεις προς τα πάνω ή προς τα κάτω στην τιμή αλλά και για να είσαι έτοιμος στην περίπτωση που ο πελάτης κάνει έρευνα αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κάνεις μια εκτίμηση πόσο χρόνο θα σου πάρει, θα πολλαπλασιάσεις τις ώρες που θα απαιτηθούν με το κόστος της εργατοώρας σου και θα δώσεις την τελική τιμή στον πελάτη. Εφόσον πρόκειται για δουλειά που δεν την έχεις ξανακάνει επομένως και δεν έχεις εμπειρία στη σωστή εκτίμηση του χρόνου που θα απαιτηθεί είναι πολύ πιθανό να χρεώσεις παραπάνω ή παρακάτω (το πιο πιθανό).

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...