Προς το περιεχόμενο

Cooler για laptop


plr77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια ανοιγω ενα θεμα οποιος γνωριζει κατι για καλα cooler ανεξαρτητως τιμης ας το ανεβασει εδω.

Εχω το συγκεκριμενο cooler IETS GT500 5000rpm https://www.amazon.de/-/en/Powerful-5000RPM-Cooling-Stepless-Sealing-V1-HUB/dp/B09D92421X.

Κατεβαζει 15 βαθμους ισως και παραπανω την θερμοκρασια του επεξεργαστη κυριως που υπαρχει θεμα στα laptop.Στη μεσαια σκαλα δεν υπαρχει θεμα με το θορυβο και ακομα και εκει ειναι πολυ αποτελεσματικο αλλα στο μεγιστο ειναι αρκετα θορυβωδες και καλο ειναι να υπαρχουν ακουστικα.

Παρ ολα αυτα για αυτο και ανοιξα το θεμα ειδα ακομα ενα που φαινεται αρκετα δυνατοτερο ακομα και απο αυτο το LLANO Laptop Cooler https://www.amazon.com/Powerful-Turbofan-Radiator-Infinitely-Variable/dp/B0C69BVWGB   αν και δεν υπαρχει σε αποθεμα αυτη τη στιγμη λιγο πιο κατω ειδα οτι το εχει 115$ χωρις μεταφορικα τελωνειο και το βρετανικο amazon το εχει 160€ τελικη τιμη για Ελλαδα https://www.amazon.co.uk/Powerful-Turbofan-Radiator-Infinitely-Variable/dp/B0C69BVWGB

Τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα τουλαχιστον οπως τα παρουσιασε.Καταρχας δειχνει σε μεγιστο 5 dB πανω απο GT500 τα dB αυτα που θα δειτε στο video γινονται με μετρηση χωρις το laptop επανω.Οταν ακουμπησετε το laptop μειωνονται πολυ αλλα και παλι ειναι αρκετα.

Φαινεται μεγαλυτερος ανεμηστηρας απο του GT500 και στις μετρησεις που κανει φαινεται να ριχνει 40 βαθμους τη θερμοκρασια.Απο 90+ χωρις cooler στους 50+ με cooler.

 

 

Και ακομα ενα video με το LLANO V12 φαινεται κατι παραπανω απο 20 βαθμους να ριχνει πιο ρεαλιστηκο μαλλον.Ακομα δεινχει οτι στη μεση ο ανεμηστηρας που δεν κανει και τοσο θορυβο εχει αρκετα καλο αποτελεσμα και ισως δε χρειαζεται παντα στο  full load.

 

Επεξ/σία από plr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Cooler για laptop

Το IETS500 και τα 600 που βγαίνουν τώρα είναι τα τοπ, το άλλο παρόμοιο είναι "απομίμηση"? δεν ξέρω αλλά γι'αυτό αξίζει λογικά.

Κατά τα άλλα διάβαζα κάπου ότι μπορεί να κάνει και κακό το IETS γιατί σπρώχνει πολύ αέρα στα φρουφρουρια του λάπτοπ και μπορεί να τα παίξουν κάποια στιγμή.

Εγώ με gaming underclock και απλά ενα βιβλίο να το σηκώσω παίζω 70c GPU     70-80c CPU αναλόγως το under oc αν το αφήσω ανεξέλεγκτο το CPU πάει και 90 χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, valantis123 είπε

Το IETS500 και τα 600 που βγαίνουν τώρα είναι τα τοπ, το άλλο παρόμοιο είναι "απομίμηση"? δεν ξέρω αλλά γι'αυτό αξίζει λογικά.

Κατά τα άλλα διάβαζα κάπου ότι μπορεί να κάνει και κακό το IETS γιατί σπρώχνει πολύ αέρα στα φρουφρουρια του λάπτοπ και μπορεί να τα παίξουν κάποια στιγμή.

Εγώ με gaming underclock και απλά ενα βιβλίο να το σηκώσω παίζω 70c GPU     70-80c CPU αναλόγως το under oc αν το αφήσω ανεξέλεγκτο το CPU πάει και 90 χωρίς λόγο.

Δε το γνωριζω αυτο που λες αλλα εχω δει τρομερη διαφορα με αυτο.Σε ενα φιλο μου τα επαιξε μετα απο 3 χρονια το ενα ανεμηστηρακι του TUF αλλα δεν εχει τετοιο cooler ενα απλο ειχε.Ακουγοταν σαν τρακτερ καπου εβρισκε αυτο παρηγγειλε αλλο κοντα 50 ευρω εκει και ολα μια χαρα τωρα.Ισως χαλασε σε καποιον που ειχε αυτο το cooler και το θεωρησαν σαν την αιτια αλλα μπορει απλα να χαλασε μονο του

22 ώρες πριν, valantis123 είπε

Το IETS500 και τα 600 που βγαίνουν τώρα είναι τα τοπ, το άλλο παρόμοιο είναι "απομίμηση"? δεν ξέρω αλλά γι'αυτό αξίζει λογικά.

Κατά τα άλλα διάβαζα κάπου ότι μπορεί να κάνει και κακό το IETS γιατί σπρώχνει πολύ αέρα στα φρουφρουρια του λάπτοπ και μπορεί να τα παίξουν κάποια στιγμή.

Εγώ με gaming underclock και απλά ενα βιβλίο να το σηκώσω παίζω 70c GPU     70-80c CPU αναλόγως το under oc αν το αφήσω ανεξέλεγκτο το CPU πάει και 90 χωρίς λόγο.

Επισης τι ακριβως κανεις για underclock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, plr77 είπε

Δε το γνωριζω αυτο που λες αλλα εχω δει τρομερη διαφορα με αυτο.Σε ενα φιλο μου τα επαιξε μετα απο 3 χρονια το ενα ανεμηστηρακι του TUF αλλα δεν εχει τετοιο cooler ενα απλο ειχε.Ακουγοταν σαν τρακτερ καπου εβρισκε αυτο παρηγγειλε αλλο κοντα 50 ευρω εκει και ολα μια χαρα τωρα.Ισως χαλασε σε καποιον που ειχε αυτο το cooler και το θεωρησαν σαν την αιτια αλλα μπορει απλα να χαλασε μονο του

Επισης τι ακριβως κανεις για underclock?

Για το cooler δεν ξέρω τι πώς αυτά έχω διαβάσει, γενικά αν δεν έχεις θέμα με θερμοκρασίες τρελές θα έλεγα δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για cooler.

Εχω XMG και απο την εφαρμογή τους απλά χαμηλώνω τα watt που δίνει στο CPU έχω 3 προφίλ με 25watt-70c 35watt-80-83c και ελεύθερο που αν δίνει 50watt+ παει 90 φεύγα το temp. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Για το cooler δεν ξέρω τι πώς αυτά έχω διαβάσει, γενικά αν δεν έχεις θέμα με θερμοκρασίες τρελές θα έλεγα δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για cooler.

Εχω XMG και απο την εφαρμογή τους απλά χαμηλώνω τα watt που δίνει στο CPU έχω 3 προφίλ με 25watt-70c 35watt-80-83c και ελεύθερο που αν δίνει 50watt+ παει 90 φεύγα το temp.

Αν βαλεις; το κουλερ θα πας στα 50W 70-75.Για πες για τα XMG περισυ ειχα μπει και στο site εφτιαχνες οπως ηθελες εσυ το laptop και ειδα εβαλαν και υδροψυξη σε λαπτοπ.Εισαι ικανοποιημενος τι συστημα εχεις?

Επεξ/σία από plr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δεί το cooler αν ήθελα να πάρω αλλά πραγματικά χαμηλώνω τα watt και δεν χάνω FPS οπότε δεν ασχολήθηκα γιατί είναι και ακριβό, απλά έδωσα 5€ και πείρα να κολλήσω 2 ποδαράκια να το ανασηκώνει.

Σε Black Friday πείρα XMG Apex 15 M23 Ryzen 7735hs Rtx 4060 1080p 300nits 100% srgb 1060€  πρώτη φορά λάπτοπ οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλα, ικανοποιημένος είμαι απλό το πρόγραμμα που έχουν εύκολο και άψογο πακετάρισμα. 

Επίσης πολύ καλό support βρήκα 1 stuck pixel και ενώ έχουν εγγύηση στα 5+ stuck, τους είπα δεν έγινε ήταν απο την αρχή και δέχτηκαν να μου το αλλάξουν αλλά πραγματικά το σκέφτομαι να το στείλω και να μην έχω PC για κανένα μήνα ή να το κρατήσω γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να το προσέξεις και ούτε ενοχλεί.

Απλά σκέφτομαι να το στείλω για να μην χάσω στην αξία μεταπώλησης.(ακούω γνώμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Το είχα δεί το cooler αν ήθελα να πάρω αλλά πραγματικά χαμηλώνω τα watt και δεν χάνω FPS οπότε δεν ασχολήθηκα γιατί είναι και ακριβό, απλά έδωσα 5€ και πείρα να κολλήσω 2 ποδαράκια να το ανασηκώνει.

Σε Black Friday πείρα XMG Apex 15 M23 Ryzen 7735hs Rtx 4060 1080p 300nits 100% srgb 1060€  πρώτη φορά λάπτοπ οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω με άλλα, ικανοποιημένος είμαι απλό το πρόγραμμα που έχουν εύκολο και άψογο πακετάρισμα. 

Επίσης πολύ καλό support βρήκα 1 stuck pixel και ενώ έχουν εγγύηση στα 5+ stuck, τους είπα δεν έγινε ήταν απο την αρχή και δέχτηκαν να μου το αλλάξουν αλλά πραγματικά το σκέφτομαι να το στείλω και να μην έχω PC για κανένα μήνα ή να το κρατήσω γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να το προσέξεις και ούτε ενοχλεί.

Απλά σκέφτομαι να το στείλω για να μην χάσω στην αξία μεταπώλησης.(ακούω γνώμες)

Ειναι αγγαρια γιατι θα παει Γερμανια αλλα στειλε το ειναι μαλακια αυτο.Μεταπωληση μαν μου θα χασει ουτως η αλλως.Εδω ναυρχιδες χανουν κακως για εμενα τοσο πολυ αλλα στα απλα laptop βγαινουν καινουργια με καλυτερη τιμη.με 1060 που το πηρες κρατησε το 2 3 χρονια που θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και σε σκληρο παιχνιδι και εισαι οκ.

Αν δε σε ενοχλει εσενα οκ αν σε ενοχλει στειλε το μη το σκεφτεσαι για τη μεταπωληση αυτο ποση διαφορα να ειχε 50 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά του χρόνου θα το δώσω να έχει και εγγύηση και να δω αν θα πάω σε σταθερό ή λάπτοπ με καρτα 5000 series.

Ε μεταπώληση όσο ποίο φθηνό έχεις τόσο λιγότερα χάνεις, στα ακριβά χάνεις περισσότερα κανόνας.

Ε με χαλάει ότι δε θα το έχω για κάνα μήνα λογικά με Γερμανία και επισκευή αλλά αυτό για τον επόμενο που θα το δώσω το σκέφτομαι. Φαίνεται κάπως όταν γράψεις στην αγγελία έχει κολλημένο πίξελ που μπορεί και να μην το βρεις ποτέ... 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Λογικά του χρόνου θα το δώσω να έχει και εγγύηση και να δω αν θα πάω σε σταθερό ή λάπτοπ με καρτα 5000 series.

Ε μεταπώληση όσο ποίο φθηνό έχεις τόσο λιγότερα χάνεις, στα ακριβά χάνεις περισσότερα κανόνας.

Ε με χαλάει ότι δε θα το έχω για κάνα μήνα λογικά με Γερμανία και επισκευή αλλά αυτό για τον επόμενο που θα το δώσω το σκέφτομαι. Φαίνεται κάπως όταν γράψεις στην αγγελία έχει κολλημένο πίξελ που μπορεί και να μην το βρεις ποτέ... 😋

Κοιταξε οποιος ειναι ας το δει απο κοντα αν τον βολευει οτιδηποτε.Επισης ναι μεν χανεις περισσοτερα αν το πουλησεις κατι ακριβο  αλλα αλλη εμπειρια το ενα και αλλη το αλλο.

Πηρα πρωτη φορα λαπτοπ ακριβο με τη 4080 και οθονη 2Κ+και εχει μεγαλη διαφορα απο τα απλουστερα.Γενικα προσεχε γιατι οταν μπαινεις στη διαδικασια παιρνω πουλαω καθε χρονο μπορει να ξοδεψεις αρκετα λεφτα εκτος αν μιλαμε για iphone η για rolex.Για ολα τα αλλα πεφτουν αρκετα οι τιμες τους και στο τελος φτανει να ξοδευεις ισως και παραπανω απο κατι ακριβο απλα τα δινεις λιγα λιγα και δεν εχεις και την αντιστοιχη εμπειρια,

Ειδα τωρα τα φετινα που βγηκαν με pci e 5 4Κ ποσα Hz και 2 Thunbolt 4 ....απο MSI με ως 128 GB ram.Αυτο αν το παρει καποιος μπορει να παει και σειρα 60 η 70 αναλογως.Δεν μπορεις καθε χρονο φυσικα να εχεις το καλυτερο αλλα μια φορα αν παρεις και το κρατησεις εισαι οκ.

Επεξ/σία από plr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλα τα λες.

Εγώ στο σταθερό έκανα αλλαγή κάρτας σε κάθε γενιά και CPU ανα 2-3

Τώρα θα δω από καλοκαίρι τι θα με βολεύει λάπτοπ ή θα γυρίσω σε σταθερό ή λάπτοπ + καμία OLED tv και λογικά θα πάω σε κανά καλύτερο λάπτοπ. Περιμένω το καλοκαίρι να δω σε τι φάση θα είμαι με την δουλειά σπίτι σε ποια πόλη και τι θα βολεύει τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, valantis123 είπε

Ναι καλα τα λες.

Εγώ στο σταθερό έκανα αλλαγή κάρτας σε κάθε γενιά και CPU ανα 2-3

Τώρα θα δω από καλοκαίρι τι θα με βολεύει λάπτοπ ή θα γυρίσω σε σταθερό ή λάπτοπ + καμία OLED tv και λογικά θα πάω σε κανά καλύτερο λάπτοπ. Περιμένω το καλοκαίρι να δω σε τι φάση θα είμαι με την δουλειά σπίτι σε ποια πόλη και τι θα βολεύει τελικά.

και εγω δεν ειμαι σταθερα οποτε προτιμησα λαπτοπ.Συν οτι εχω συνηθισει τοσα χρονια και σε δευτερη φαση ισως παρω οθονη.Παντως παρε μεσα στο Black Friday η Χριστουγεννα τοτε εχει τις καλυτερες τιμες εκτος αν βρεις καμια καλη προσφορα νωριτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...