Προς το περιεχόμενο

Σύστημα με i7 14700


sir ImPeCaBlE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Θέλω να φτιάξω ένα καινούργιο PC και χρειάζομαι βοήθεια να ολοκληρώσω τη σύνθεση. Προς το παρόν υπάρχουν τα εξής κομμάτια:

PSU: Corsair RMX 650W
GPU: AMD RX 6700 10GB
Κουτί: Coolermaster SILENCIO 650

CPU θα πάω σε i7 (ή ίσως i5 και μελλοντικά θα βάλω τον i7).

Οπότε θα ήθελα προτάσεις για motherboard, ram, ssd και ψήκτρα. Το budget σκεφτόμουν να το κρατήσω γύρω στα 600€ (χωρίς το CPU).

Η χρήση θα είναι κυρίως programming αλλά και λίγο χαλαρό gaming. Η ram θα ήθελα να είναι τουλάχιστον 32GB DDR5 και η ψήκτρα όσο το δυνατόν πιο ήσυχη. Bonus points αν υπάρχουν wifi και bluetooth ενσωματωμένα στη μητρική.

Με oc δε θα ασχοληθώ. Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι αξιόπιστα και plug-n-play parts.

Η αγορά μπορεί να γίνει από διαφορετικά καταστήματα και θα τα συναρμολογήσω μόνος μου.

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν!

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sir ImPeCaBlE said:

Καλησπέρα! Θέλω να φτιάξω ένα καινούργιο PC και χρειάζομαι βοήθεια να ολοκληρώσω τη σύνθεση. Προς το παρόν υπάρχουν τα εξής κομμάτια:

PSU: Corsair RMX 650W
GPU: AMD RX 6700 10GB
Κουτί: Coolermaster SILENCIO 650

CPU θα πάω σε i7 (ή ίσως i5 και μελλοντικά θα βάλω τον i7).

Οπότε θα ήθελα προτάσεις για motherboard, ram, ssd και ψήκτρα. Το budget σκεφτόμουν να το κρατήσω γύρω στα 600€ (χωρίς το CPU).

Η χρήση θα είναι κυρίως programming αλλά και λίγο χαλαρό gaming. Η ram θα ήθελα να είναι τουλάχιστον 32GB DDR5 και η ψήκτρα όσο το δυνατόν πιο ήσυχη. Bonus points αν υπάρχουν wifi και bluetooth ενσωματωμένα στη μητρική.

Με oc δε θα ασχοληθώ. Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι αξιόπιστα και plug-n-play parts.

Η αγορά μπορεί να γίνει από διαφορετικά καταστήματα και θα τα συναρμολογήσω μόνος μου.

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν!

Μια σκεψη->

Εάν σκέφτεσε να πας μελλοντικά σε i7 δεν έχει νόημα να βάλεις i5 τώρα.

Την ίδια διαφορά τιμής θα έχεις κ στο μέλλον+ την φασαρία του

α)να βρεις i7 όταν έρθει η ώρα

β)Να βρεις να πουλήσεις τον i5

Εάν μιλάγαμε για am5 που πιθανων να πάρει 2 γενιές cpu ακόμα ίσως είχε νόημα, αλλά στο 1700 ότι ήταν να βγει βγήκε.

Όσο αφορά την ψυκτρα, ο 14700 είναι στα όρια μιας καλής αεροψυξης η mid+ υδροψυξης.

Για ram θα μπορούσες να δεις και για 2 dimm x24=48gb εάν πιστεύεις ότι τα 32 θα σου είναι οριακά(πέρα από την ποσότητα αυτή η λύση έχει και άλλα θετικά)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you για την απάντηση.

Για το cpu συμφωνώ και μάλλον θα πάω για i7. Μου φαίνεται κακό vfm σε σχέση με τον i5 αλλά μια φορά στα 10 χρόνια φτιάχνω pc οπότε η επιλογή του βγάζει κάπως νόημα.

Για τη ram μάλλον θα πάω σε 32GB, μου φαίνονται αρκετά προς το παρόν. Το θέμα είναι να επιλέξω αξιόπιστα modules.

Η επιλογές μου μέχρι τώρα είναι:

Motherboard: Asus TUF Gaming B760-Plus WIFI

RAM: G.Skill Trident Z5 RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules 6400

SSD: Samsung 990 PRO with Heatsink SSD 1TB

Ψήκτρα: Be Quiet Pure Rock 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, sir ImPeCaBlE said:

Thank you για την απάντηση.

Για το cpu συμφωνώ και μάλλον θα πάω για i7. Μου φαίνεται κακό vfm σε σχέση με τον i5 αλλά μια φορά στα 10 χρόνια φτιάχνω pc οπότε η επιλογή του βγάζει κάπως νόημα.

Για τη ram μάλλον θα πάω σε 32GB, μου φαίνονται αρκετά προς το παρόν. Το θέμα είναι να επιλέξω αξιόπιστα modules.

Η επιλογές μου μέχρι τώρα είναι:

Motherboard: Asus TUF Gaming B760-Plus WIFI

RAM: G.Skill Trident Z5 RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules 6400

SSD: Samsung 990 PRO with Heatsink SSD 1TB

Ψήκτρα: Be Quiet Pure Rock 2

Για το cpu, σε 13th gen ίσως ήταν κακό vfm 13600->13700 αλλά σε 14th δεν είναι γιατί εκτός από τους +2p cores εχεις και +4e cores.

Γενικά πιστεύω πως αντικειμενικά -αυτη την στιγμη- ο 14700 είναι το καλύτερο cpu για mid/high συστήματα.

Μονο μειονέκτημα ότι δεν θα βγουν καινούργια cpu στο 1700 socket.(Για αυτό πήγα σε 7900x και ας είναι λίγο χειρότερος).

Αλλά έτσι πάει, σπάνια υπάρχει μια ξεκαθαρη καλύτεροτερη επιλογη σε όλα(αναβαθμισημοτητα/τιμή/επιδόσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εχω την εντυπωση οτι το 650w PSU ειναι μικρο για i7 14700. Ειδικα αν μπει και καποια πιο δυνατη καρτα αργοτερα. Ψυκτρα, εγω εβαλα noctua με 2 πυργους, 2 ανεμιστηρες, συν 4 ανεμιστηρες 140mm στο κουτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι απίθανο να βάλω κάρτα που καίει πάνω από τα 220w της 6700. Αν φτάσουμε σε τέτοιο σημείο, πιο πιθανό είναι να μείνω χωρίς gpu :P.

Για τη ψύξη θα επιλέξω μια καλή αερόψυκτρα. Δεν είμαι ακόμα 100% σίγουρος ποια. Open to suggestions. Το κουτί έχει ήδη 2 ανεμιστήρες μπροστά  και 1 πίσω, νομίζω με καλύπτουν.

Μπέρδεμα πάντως οι motherboards. Πολλές επιλογές αλλά οι περισσότερες είναι πανάκριβες. Νομίζω θα μείνω στην αρχική επιλογή της Asus TUF Gaming B760-Plus WIFI.

Ram λέω να πάρω αυτές TeamGroup T-Force Vulcan 32GB DDR5 5600. Δε ξέρω αν έχει νόημα να πάω σε κάτι με υψηλότερη συχνότητα αφού το CPU θα είναι κλειδωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mνημες εχω αυτες της πρωτης επιλλογης σου. Μεχρι στιγμης μια χαρα συνεργαζονται με τον 14700kf. Δισκους εβαλα τους 980pro, 500gb και 2ΤΒ πιο οικονομικοι απο τους 990, απο επιδοσεις, ουτε που καταλαβαινω την οποια διαφορα, με αυτα που τρεχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...