Προς το περιεχόμενο

Pci-e wifi and bluetooth card


thodoris_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα!

Σκεφτομαι την αγορα μιας τετοιας καρτας για να την τοποθετησω σε καινουριο pc (4 μηνων).

Εχω δει αυτην εδω https://www.skroutz.gr/s/40878598/TP-LINK-Archer-TX20E-v1-Asyrmati-Karta-Diktyou-Wi-Fi-6-1775Mbps-PCI.html

Βασικα προτιμω αυτη επειδη δεν θελω να βγαζει αποσπωμενη κεραια, αλλα ουσιαστικα να ειναι κατα καποιο τροπο ενιαια με το pc.

Παραθετω τις αποριες μου λοιπον...

1) Ειναι καλη η συγκεκριμενη?

2) Επειδη εχω ηδη ασυρματο mouse, θα μπορω να το συνδεσω μεσω του bluetooth της καρτας αυτης ή αυτα συνδεονται μονο το το usb πομπο που ερχεται στο κουτι του mouse?

3) Σε περιπτωση που οντως συνδεθει το mouse στο bluetooth της καρτας, μπορει να συνδεθει κι αλλη bluetooth συσκευη ταυτοχρονα ή ειναι ενα το "καναλι"...αν το λεω καλα

4) Απο εμβελεια (σε bluetooth) πως τα πανε αυτες οι καρτες? Επειδη το usb πομπος του mouse ετσι και το συνδεσω στις πισω usb του pc δεν πιανει καλα, και αναγκαστικα το εχω σε usb του front panel και παει λιγο χαμενη αυτη...

 

Η μητρικη που εχω πληροφοριακα ειναι η Gigabyte B550 Aorus Elite V2 (rev. 1.0) Motherboard ATX με AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... έχω αυτή την κάρτα

https://www.skroutz.gr/s/15931544/Gigabyte-WB1733D-I-rev-1-0-Asyrmati-Karta-Diktyou-Wi-Fi-5-1733Mbps-PCI-e.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share σε b450 μητρική.....το Bluetooth δεν έχει ένα κανάλι και έχω συνδέσει ταυτόχρονα πληκτρολόγιο, ποντίκι, ακουστικά και κινητό τηλέφωνο. Άνετα μέσα στο δωμάτιο συνδέονται όλα...Βέβαια δεν είναι wifi 6, δεν έχω και τέτοια συσκευή αλλά το καλό είναι ότι η κεραία έχει μακρύ καλώδιο (σκέψου το ύψος δύο πύργων και την έχω βάλει δίπλα στην οθόνη την κεραία πάνω στο γραφείο)... Έχω γράψει κριτική για αυτή στις 01/06/2023.. θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα με τις συνδέσεις.... Λογικά εάν βρεις και καλώδιο για την κεραία να την βάλεις πιο ψηλά θα έχεις κέρδος και στη λήψη - εκπομπή του σήματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, athmich1 είπε

Καλησπέρα... έχω αυτή την κάρτα

https://www.skroutz.gr/s/15931544/Gigabyte-WB1733D-I-rev-1-0-Asyrmati-Karta-Diktyou-Wi-Fi-5-1733Mbps-PCI-e.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share σε b450 μητρική.....το Bluetooth δεν έχει ένα κανάλι και έχω συνδέσει ταυτόχρονα πληκτρολόγιο, ποντίκι, ακουστικά και κινητό τηλέφωνο. Άνετα μέσα στο δωμάτιο συνδέονται όλα...Βέβαια δεν είναι wifi 6, δεν έχω και τέτοια συσκευή αλλά το καλό είναι ότι η κεραία έχει μακρύ καλώδιο (σκέψου το ύψος δύο πύργων και την έχω βάλει δίπλα στην οθόνη την κεραία πάνω στο γραφείο)... Έχω γράψει κριτική για αυτή στις 01/06/2023.. θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα με τις συνδέσεις.... Λογικά εάν βρεις και καλώδιο για την κεραία να την βάλεις πιο ψηλά θα έχεις κέρδος και στη λήψη - εκπομπή του σήματος 

Πολυ καλο που εχουν συνδεθει τοσα bluetooth ταυτοχρονα! Οσο για το καλωδιο, αυτο ειναι που θελω να αποφυγω, το να ειναι με καλωδιο δηλαδη. Εξαλλου το ρουτερ ειναι απευθειας με ethernet καλωδιο, οποτε το wifi δεν ειναι τοσο θεμα. Σιγουρα βεβαια θα ηταν καλυτερα, αλλα προσπαθω να το αποφυγω.

Αυτη παντως που εχεις ειναι η 2η μου επιλογη αν δεν παρω την tp-link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι όταν έστησα το κουτί, εποχές webex για την κόρη, δεν είχα σκεφτεί να πάρω wifi κάρτα καθώς το ρούτερ είναι μακριά στα δέκα μέτρα και τελικά έκανα ένα ακόμα έξοδο αγοράζοντας την κάρτα που προανέφερα... βέβαια σε καλό μου βγήκε καθώς με μια συσκευή έχω και WiFi (2,4-5) και Bluetooth..εάν σκοπεύεις να πάρεις ποτέ WiFi 6 ρούτερ (ή αν έχεις ήδη), θα έπαιρνα κάποια με WiFi 6 κάρτα (μπροστά θα το βρεις)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, athmich1 είπε

Το θέμα είναι ότι όταν έστησα το κουτί, εποχές webex για την κόρη, δεν είχα σκεφτεί να πάρω wifi κάρτα καθώς το ρούτερ είναι μακριά στα δέκα μέτρα και τελικά έκανα ένα ακόμα έξοδο αγοράζοντας την κάρτα που προανέφερα... βέβαια σε καλό μου βγήκε καθώς με μια συσκευή έχω και WiFi (2,4-5) και Bluetooth..εάν σκοπεύεις να πάρεις ποτέ WiFi 6 ρούτερ (ή αν έχεις ήδη), θα έπαιρνα κάποια με WiFi 6 κάρτα (μπροστά θα το βρεις)..

Αυτη που εχω παραθεσει στο πρωτο λινκ ειναι wifi 6 και bluetooth 5.2 και μαλλον πρεπει να ειναι και πολυ φρεσκια αν κρινω απ τα λιγα σχολια στο σκρουτζ που ολα ειναι εντος των τελευταιων 2 μηνων. Κατι αλλο να σε ρωτησω τωρα. Ειδα ενα βιντεο της δικης σου καρτας και παρατηρησα οτι πανω στην καρτα εχει θυρα usb ωστε να συνδεσεις εκει τον πομπο usb ενος mouse πχ σε περιπτωση που δεν δουλευει απευθειας. Εσυ συνδεσες εκει τον πομπο usb του mouse σου? Χρειαστηκε? Κοιταω απο κοντα και την tp-link και δεν βλεπω αντιστοιχη θυρα usb πανω της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι και κατά την διαδικασία του unboxing μου έκανε αίσθηση η ύπαρξη εσωτερικής usb θύρας.... Αναγνωρίστηκε αυτόματα το ποντίκι και το πληκτρολόγιο το οποίο εάν θυμάμαι καλά είναι κάποιο combo την Logitech mx....(η κάτι παρόμοιο), απλώς έπρεπε να τα διαγράψω εξαρχής μια μετά να κάνω αναζήτηση συσκευής μέσω των windows. Τα ακουστικά κάποια no name του jumbo, earbuds της xiaomi που είχαν και μικρόφωνο μαζί.

Επεξ/σία από athmich1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thodoris_k είπε

Ωραια μια χαρα! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες να εισαι καλα! 👍👍

Αν το πισί είναι χωμένο σε έπιπλο/γωνία κλπ οι κρυμένες κεραίες θα έχουν πρόβλημα λήψης του σήματος, ειδικά αν το ρούτερ είναι μακρυά ή σε άλλο χώρο.

Καλύτερα οι αποσπώμενες που θα τοποθετηθούν κάπου ψηλά.

Το ΒΤ έχει μια χαρά ακτίνα εκπομπής/λήψης αλλά αν παίζεις παιχνίδια πιθανότητα να έχεις ένα μικρό lag στο ποντίκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κεραιες θα εχουν αποσταση περιπου ενα μετρο απο το ρουτερ και ενδιαμεσα θα ειναι 2 κομματια ξυλου του γραφειου, αλλα οπως ειπα λιγο πριν το εχω με ethernet. Σχετικα με το bluetooth θα εχω lag εννοεις αν δε βλεπουν απευθειας οι κεραιες το ποντικι,χειριστηριο κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thodoris_k είπε

Οι κεραιες θα εχουν αποσταση περιπου ενα μετρο απο το ρουτερ και ενδιαμεσα θα ειναι 2 κομματια ξυλου του γραφειου, αλλα οπως ειπα λιγο πριν το εχω με ethernet. Σχετικα με το bluetooth θα εχω lag εννοεις αν δε βλεπουν απευθειας οι κεραιες το ποντικι,χειριστηριο κλπ;

Η εκπομπή/λήψητου ΒΤ δεν έχει καμμία σχέση με ένα usb dongle, είναι πολύ καλύτερη.

Απλά τα ασύρματα περιφεριεακά δεν έχουν την ακαριαία απόκριση των αντίστοιχων με καλώδιο, για αυτό το λόγο συνήθως τα περισσότερα gaming ποντίκια/πληκτρολόγια είναι ενσύρματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σε gaming θα έχεις μια καθυστέρηση στα πλήκτρα και ποντίκι....σε απλή χρήση υπολογιστή δεν πιστεύω ότι μπορούμε να αντιληφθούμε το lag... αντίστοιχα σε απλό σερφάρισμα μπορούμε να αντιληφθούμε το lag όταν είμαστε με ethernet ή WiFi σε έναν μέσο υπολογιστή που έχουν οι περισσότεροι? Εγώ πάντως με έναν amd 3400g, b450m μητρική δεν μπορώ, όπως αντιλαμβάνομαι ούτε και η κόρη που παίζει παιχνίδια τύπου minecraft ή amogus αν τα λέω σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Η εκπομπή/λήψητου ΒΤ δεν έχει καμμία σχέση με ένα usb dongle, είναι πολύ καλύτερη.

Απλά τα ασύρματα περιφεριεακά δεν έχουν την ακαριαία απόκριση των αντίστοιχων με καλώδιο, για αυτό το λόγο συνήθως τα περισσότερα gaming ποντίκια/πληκτρολόγια είναι ενσύρματα.

 

20 λεπτά πριν, athmich1 είπε

Όντως σε gaming θα έχεις μια καθυστέρηση στα πλήκτρα και ποντίκι....σε απλή χρήση υπολογιστή δεν πιστεύω ότι μπορούμε να αντιληφθούμε το lag... αντίστοιχα σε απλό σερφάρισμα μπορούμε να αντιληφθούμε το lag όταν είμαστε με ethernet ή WiFi σε έναν μέσο υπολογιστή που έχουν οι περισσότεροι? Εγώ πάντως με έναν amd 3400g, b450m μητρική δεν μπορώ, όπως αντιλαμβάνομαι ούτε και η κόρη που παίζει παιχνίδια τύπου minecraft ή amogus αν τα λέω σωστά.

Το μοναδικο απο gaming που θα ασχοληθω που και που ειναι το forza motorsport που εχω συνδεσει με καλωδιο ενα χειριστηριο απο ps4. Υποθετω οτι οπως το χειριστηριο στο ps4 ανταποκρινεται ακαριαια ως ασυρματο καπως ετσι περιμενω να ειναι και στο pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...