Προς το περιεχόμενο

Nikon D3100 + φακός tamron 18-200


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από cb500x,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλησπέρα και καλή χρονιά!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν μπορώ να το δω αντικειμενικά:)!! Τι αξία αυτό το μοντέλο με τον φακό μαζί μετά από 10 χρόνια ?

Screenshot_2024-01-09-18-43-11-953_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cb500x είπε

Πολύ καλησπέρα και καλή χρονιά!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν μπορώ να το δω αντικειμενικά:)!! Τι αξία αυτό το μοντέλο με τον φακό μαζί μετά από 10 χρόνια ?

Screenshot_2024-01-09-18-43-11-953_com.miui.gallery.jpg

     Αντικειμενικά φθίνουσα ........ σε σχέση με την αρχική τιμή αγοράς , όπως και στα πάντα φυσικά , ενώ πρέπει να βρεθεί ο συνειδητά ενδιαφερόμενος . 

    Μία έρευνα για παρόμοια μοντέλα της ίδιας εταιρείας , ώστε να δεί κανείς πόσα ίδια μπορεί να είναι διαθέσιμα προς πώληση την ίδια στιγμή , είναι ένα δείγμα , όχι κανόνας για να διαμορφώσει κάποιος την ζητούμενη τιμή . Επίσης σημαντικό μία σωστή και πλήρης περιγραφή του αντικειμένου μαζί με μερικές φωτογραφίες που να δείχνουν την γενικότερη εξωτερική τουλάχιστον κατάσταση του , αν το σύνολο συνοδεύεται από διάφορα παρελκόμενα , ακόμη και την αρχική του συσκευασία , είναι κάποια πρόσθετα στοιχεία για την ζητούμενη τιμή . 

   Καλή επιτυχία !

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τετοια μηχανή πωλείται απο το mpb γύρω στα 70-80 ευρώ, και με 6μηνη εγγύηση καλής λειτουργίας και σε άριστη κατάσταση
https://www.mpb.com/en-eu/search?q=d3100

ο φακός έχει απο 90 έως 120 πάλι σε άριστη κατάσταση και με 6μηνη εγγύηση
https://www.mpb.com/en-eu/product/tamron-18-200mm-f-3-5-6-3-di-ii-vc-nikon-fit

 

δεδομένου πως το mpb αγοράζει περίπου 30%έως 50% κάτω απο τις τιμές που πουλάει (ανάλογα το πόσο δημοφιλές είναι ένα μοντέλο), υπολόγισε πως να πουλούσες στο mpb θα στα αγόραζαν 100-120 ευρω αν τα έχεις σε άριστη κατάσταση.
Οπότε αν το mpb στα αγοράζει γύρω στο 100άρικο και τα πουλάει γύρω στο 200άρικο τα δύο μαζί και με 6μηνη εγγύηση, εσύ για να τα κάνεις δελεαστικά προς κάποιον αγοράστη και μιας και δεν δίνεις καθόλου εγγύηση, θα πρέπει να κυμανθείς μέσα σε αυτά τα δύο ποσά.
Γιατί σε αυτά τα δύο ποσά;
Επειδή στα 120 ευρώ τα δίνεις στο mpb και ξεμπερδεύεις. Δεν χρειάζεται ούτε αγγελία ούτε τίποτα. 
Αλλά στα 200 ευρώ ο καθένας μπορεί να πάρει απο μια μεγάλη εταιρία σε άριστη (ελεγμένη κατάσταση και τα δύο) και με 6μηνη εγγύηση επιστροφης, ώστε να μην μπλέξει με ιδιώτη και αγορά απο αγγελία.

Εγώ στην θέση σου θα τα έβγαζα γύρω στα 150-160 ευρώ πακέτο αν ήθελα να τα δώσω πραγματικά.
Μπορείς να τα βάλεις και πιο πάνω ή ακόμη και παραπάνω απο όσο πουλάει το mpb, αλλά καταλαβαίνεις απο το παραπάνω σκεπτικό πως μάλλον δεν θα σε προτιμήσουν.

Υπάρχει παντα και η λύση να τα κρατήσεις. 
Η μηχανή δεν λέει και πολλά πλέον, αλλά ο φακός δεν παύει να είναι ένας τίμιος σουπερζουμ.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
9 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Αντικειμενικά φθίνουσα ........ σε σχέση με την αρχική τιμή αγοράς , όπως και στα πάντα φυσικά , ενώ πρέπει να βρεθεί ο συνειδητά ενδιαφερόμενος . 

    Μία έρευνα για παρόμοια μοντέλα της ίδιας εταιρείας , ώστε να δεί κανείς πόσα ίδια μπορεί να είναι διαθέσιμα προς πώληση την ίδια στιγμή , είναι ένα δείγμα , όχι κανόνας για να διαμορφώσει κάποιος την ζητούμενη τιμή . Επίσης σημαντικό μία σωστή και πλήρης περιγραφή του αντικειμένου μαζί με μερικές φωτογραφίες που να δείχνουν την γενικότερη εξωτερική τουλάχιστον κατάσταση του , αν το σύνολο συνοδεύεται από διάφορα παρελκόμενα , ακόμη και την αρχική του συσκευασία , είναι κάποια πρόσθετα στοιχεία για την ζητούμενη τιμή . 

   Καλή επιτυχία !

     

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τετοια μηχανή πωλείται απο το mpb γύρω στα 70-80 ευρώ, και με 6μηνη εγγύηση καλής λειτουργίας και σε άριστη κατάσταση
https://www.mpb.com/en-eu/search?q=d3100

ο φακός έχει απο 90 έως 120 πάλι σε άριστη κατάσταση και με 6μηνη εγγύηση
https://www.mpb.com/en-eu/product/tamron-18-200mm-f-3-5-6-3-di-ii-vc-nikon-fit

 

δεδομένου πως το mpb αγοράζει περίπου 30%έως 50% κάτω απο τις τιμές που πουλάει (ανάλογα το πόσο δημοφιλές είναι ένα μοντέλο), υπολόγισε πως να πουλούσες στο mpb θα στα αγόραζαν 100-120 ευρω αν τα έχεις σε άριστη κατάσταση.
Οπότε αν το mpb στα αγοράζει γύρω στο 100άρικο και τα πουλάει γύρω στο 200άρικο τα δύο μαζί και με 6μηνη εγγύηση, εσύ για να τα κάνεις δελεαστικά προς κάποιον αγοράστη και μιας και δεν δίνεις καθόλου εγγύηση, θα πρέπει να κυμανθείς μέσα σε αυτά τα δύο ποσά.
Γιατί σε αυτά τα δύο ποσά;
Επειδή στα 120 ευρώ τα δίνεις στο mpb και ξεμπερδεύεις. Δεν χρειάζεται ούτε αγγελία ούτε τίποτα. 
Αλλά στα 200 ευρώ ο καθένας μπορεί να πάρει απο μια μεγάλη εταιρία σε άριστη (ελεγμένη κατάσταση και τα δύο) και με 6μηνη εγγύηση επιστροφης, ώστε να μην μπλέξει με ιδιώτη και αγορά απο αγγελία.

Εγώ στην θέση σου θα τα έβγαζα γύρω στα 150-160 ευρώ πακέτο αν ήθελα να τα δώσω πραγματικά.
Μπορείς να τα βάλεις και πιο πάνω ή ακόμη και παραπάνω απο όσο πουλάει το mpb, αλλά καταλαβαίνεις απο το παραπάνω σκεπτικό πως μάλλον δεν θα σε προτιμήσουν.

Υπάρχει παντα και η λύση να τα κρατήσεις. 
Η μηχανή δεν λέει και πολλά πλέον, αλλά ο φακός δεν παύει να είναι ένας τίμιος σουπερζουμ.

Σας ευχαριστώ πολύ!! Μάλλον θα παραμείνει στα χέρια μου μέχρι τέλους:)!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, cb500x είπε

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!! Μάλλον θα παραμείνει στα χέρια μου μέχρι τέλους:)!! 

   Κι' εγώ το ίδιο θα έκανα , ειδικά αν ήξερα ότι είναι σε καλή κατάσταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, babisskg είπε

   Κι' εγώ το ίδιο θα έκανα , ειδικά αν ήξερα ότι είναι σε καλή κατάσταση .

 Είναι σε άψογη κατάσταση,οπότε δεν ψάχνω άλλη λύση και προχωράμε έτσι !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικειμενικά,  είναι σύνολο που μπορείς να βγάλεις τα πάντα, σε κάποιο ταξίδι πχ. 

Ανασχοληθείς λίγο και με την επεξεργασία raw, ακόμη και με το δωρεάν πρόγραμμα της nikon , οι δυνατότητες, 

όπως σε κάθε ψηφιακή, αυξάνονται πάρα πολύ. 

Δες τι αριστουργήματα βγάζουν οι μάγοι ιταλοί με το φακό σου !

https://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&t=tamron_18-200_v2

 

Μόνο βλέποντας τέτοια δείγματα, όλοι , συνειδητοποιούμε ότι ο περιορισμός , δεν είναι ο εξοπλισμός. Είμαστε εμείς. 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Εχω την ιδια μηχανή με τον Nikkor 17-70 f3.5-f4.5 και παρότι το σύνολο ειναι αρχαίο για τα σημερινά δεδομένα, εντουτοις μου έχει χαρίσει πολλές ενδιαφέρουσες φωτογραφικές στιγμές.. 

Ακόμα και αν αλλαχτεί φέτος (οπως υπολογίζω) νομίζω οτι δεν θα την πουλήσω. Θα τα κρατήσω στην προθήκη μου για να δείχνω στα εγγόνια μου (αν αποκτήσω) πως ήταν οι φωτογραφικές μηχανές στις αρχές του 21ου αιώνα...  

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...