Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ Ή ΚΤΙΣΙΜΟ DESKTOP ΓΙΑ GAMING ;


NesGak
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους του χρήστες του forum

Γράφτηκα μόλις σήμερα αν και μπαίνω χρόνια στην αυπνία, ο λόγος είναι ότι θέλω να πάρω ένα καινούργιο desktop κατάλληλο για 

gaming για τον 12χρονο γιο μου, παίζει κυρίως roblox, minecraft, θέλει να παίξει όμως και valorant, fall guys, fortnite και αργότερα παιχνίδια ανάλογα της ηλικίας του.

Βρήκα πολλές έτοιμες λύσεις και παραθέτω από κάτω μια ενδεικτική σε χαρακτηριστικά και τιμή (700 χωρίς ΦΠΑ), αν έχει κάποιος το χρόνο

να με συμβουλέψει αν αξίζει θα το εκτιμούσα, έχω κάποιες γνώσεις σε ηλ.υπολογιστές καθότι πολ.μηχανικός ο ίδιος αλλά δεν έχω αρκετό χρόνο

για ψάξιμο και προνήθεια επιμέρους απαρτίων με παρόμοια χαρκτηριστικά και κτίσιμο ενός υπολογιστή με τον παραπάνω προυπολογισμό.

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Προδιαγραφές
Κατασκευαστής
Praxi LTD
Θήκη Kolink Observatory HF
Επεξεργαστής
AMD Ryzen 7-5700X
Μητρική
A520
Μνήμη RAM 16GB DDR4
Σκληρός Δίσκος
512GB SSD
Κάρτα γραφικών

RTX 4060  8GB

Ψύκτρα
Aerocool
Τροφοδοτικό
600 watt 80+ 
Εγγύηση (μήνες)
24
Κατάσταση New Model
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα προτιμάται χτήσιμο, ειδικότερα αν υπάρχει δυνατότητα συναρμολόγησης.

Το παραπάνω build φαίνεται fancy και δελεαστικό αλλά όπως όλα τα pre-built κρύβει παγίδες.

Ενώ ο επεξεργαστής του και η κάρτα γραφικών είναι κράχτες, για όλα τα υπόλοιπα δε γνωρίζεις τίποτα (πέραν του κουτιού).

Τι ψύκτρα φοράνε στον 5700x;

Ποιά a520 μητρική; (φτωχό chipset, συνήθως αδύναμες μητρικές για τέτοιους επεξεργαστές)

Ποιό τροφοδοτικό;

Ποιό σετ μνημών;

Ποιόν ssd;

Αν όλα τα παραπάνω είναι "σαβούρες", σε αυτά τα χρήματα κάποιος εύκολα βγάζει build

Τελευταία φορά που κοίταζα τιμές-διαθεσιμότητες, ήταν άσχημη η κατάσταση στην αγορά, ειδικά στα καταστήματα που παρέχουν συναρμολόγηση.

Αν υπάρχει δυνατότητα συναρμολόγησης είναι το ιδανικό, αν όχι το αναφέρεις για να γνωρίζουμε σε τι κατάστημα πρέπει να δούμε.

Σημαντική λεπτομέρεια η οθόνη καθώς και η ανάλυση αυτής.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος που βιαστηκε και πηρε ετοιμο υπολογιστη  απο αυτη την εταιρια με ryzen 5600g ειχε επισης στο μενου :

Τροφοδοτικο makki .....

Μητρικη asrock a520 που με τα ιδια  χρηματα παιρνεις με b450m

Ραμ ειχε ενα στικακι kingston 2666 16gb σινγκλ τσανελ που λενε και στο χωριο 😀

Ενα sata solid state gigabyte 512GB

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως τα ετοιματζίδικα έχουν μέσα ότι σαβούρα έμεινε στα ράφια.Μακριά και αγαπημένοι.
Ειδικά όταν βλεπεις 520 mobo -που ειλικρινά δεν έχει λόγο ύπαρξης- καταλαβαίνεις για τι φτήνια μιλάμε.

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να απαντήσετε όλοι σας, υπάρχει δυνατότητα συναρμολόγησης, όσο για την οθόνη θα πάρω μια στα 144hz, ενδεχομένως ανακατασκευασμένη στα 150 ευρώ.

Το πρόβλημα είναι ότι με τα 700+ ευρώ που θέλω να διαθέσω για τον υπολογιστή αν μπορώ να αγοράσω επιμέρους απάρτια καλύτερα και αναβαθμήσιμα από αυτά που βρίσκω σε έτοιμα χτισμένα συστήματα οπως αυτό που παρέθεσα στην αρχική ανάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια πολύ γρήγορη ματιά που έριξα μου βγαίνει γύρω στα 830 (αρκετά ψηλότερα από την τιμή του ετοιματζίδικου , αλλά με πιο ποιοτικά parts πχ be quiet καλο psu και mobo b550 της msi) .

Επεξ/σία από catmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...