Προς το περιεχόμενο

συμβατότητα σκληρών εσωτερικών δίσκων


grenable
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από PC_Science_Lefkada,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά μια απορία αν μπορείτε να μου λύσετε, θα σας ήμουν ευγνώμων. Λοιπόν έχω ένα pcaki με έναν sata ssd της Western Digital 250 gb green. η μητρική έχει υποδοχές και για άλλον σκληρό δίσκο ( εδώ τα στοιχεία της μητρικής Rog strix b450 της asus ). Λόγω αύξησης των αναγκών μου σε χώρο αποθήκευσης θέλω να προσθέσω και δεύτερο σκληρό δίσκο, τον παρακάτω Western Digital Blue 2TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5" SATA III 7200rpm με 256MB Cache για Desktop. θα είναι συμβατά όλα αυτά ή θα έχω πρόβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, grenable είπε

θα είναι συμβατά όλα αυτά ή θα έχω πρόβλημα?

Κανένα πρόβλημα συμβατότητας δε θα έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο, τι καλώδιο πρέπει να αγοράσω ? για να ενώσω το τροφοδοτικό με τον σκληρό και τον σκληρό με τη μητρική ? συγνώμη που ζητάω έτοιμη τροφή, αλλά από χρόνο δεν βγαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grenable είπε

να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο, τι καλώδιο πρέπει να αγοράσω ? για να ενώσω το τροφοδοτικό με τον σκληρό και τον σκληρό με τη μητρική ? συγνώμη που ζητάω έτοιμη τροφή, αλλά από χρόνο δεν βγαινω

Καλώδιο sata
https://www.skroutz.gr/c/696/kalodia-sklhrwn-diskwn.html?keyphrase=sata&o=καλώδια+sata

Κανονικά πρέπει να έχει 2 η μητρική σου όταν την είχες πάρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο ρε τσάκαλε κατι θυμήθηκα που λες για το δευτερο καλώδιο. Παιδιά από καρδιάς σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. πρέπει τωρα να κινηθώ γρήγορα να τα αγοράσω. Σας εύχομαι καλή χρονιά και ό,τι επιθυμείτε για το 2024 από τα βάθη της καρδιάς μου να σας βρει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια κάτι τελευταίο ο σκληρός δίσκος έχει πάνω του 8 pin. Mε τι τα συνδέω αυτά? με το τροφοδοτικό? Εγώ συνέδεσα την μεγάλη παύλα με καλώδιο του τροφοδοτικού και την μικρή παύλα με καλώδιο στην μητρική. Κάπου διάβασα ότι τα 8 pins αν θέλεις τα χρησιμοποιείς και έχουν να κάνουν με πρόσθετες λειτουργιες

Επεξ/σία από grenable
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, grenable είπε

παιδια κάτι τελευταίο ο σκληρός δίσκος έχει πάνω του 8 pin. Mε τι τα συνδέω αυτά? με το τροφοδοτικό?

Έχει 2 υποδοχές ο δίσκος. Δίπλα δίπλα, κολλητά μεταξύ τους.

 

Η μικρότερη είναι 7-pin και τραβάς καλώδιο για σύνδεση με μητρική. Τα καλώδια που σου έχει γράψει ο @dpolal παραπάνω. Συνήθως κόκκινου χρώματος.

Η μεγαλύτερη είναι 15-pin. Φέρνεις καλώδιο από το τροφοδοτικό σου και το συνδέεις. Το βύσμα είναι μαύρου χρώματος συνήθως:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:SATA_power_cable.jpg

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά τα έβγαλα πέρα. Απλώς ήθελε τελικά  να κάνω ενέργειες από τα windows.  Τα καλώδια τα έβαλα σωστά αλλά έμπαινα και δεν μου τον αναγνώριζε το σύστημα και έλεγα τις @@ κανω. Είδα και ένα 8 pin  που είχε ο δίσκος πάνω και λέω μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω και τρίτο καλώδιο. Όλα καλά σας ευχαριστώ για ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2024 στις 3:44 ΜΜ, grenable είπε

[...] Είδα και ένα 8 pin  που είχε ο δίσκος πάνω και λέω μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω και τρίτο καλώδιο. [...]

Δεν συνδέεις κάτι εκεί.

Υπάρχει για την ενεργοποίηση του spread spectrum clocking και του SATA II rollback (βάζοντας jumpers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...