Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου laptop μέχρι 500€


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ψάχνω για ένα laptop μέχρι 500€ που να κρατήσει τουλάχιστον μια 5ετια. Να μπορεί δηλαδή να αναβαθμιστεί όταν χρειαστεί.

Να έχει καλά χαρακτηριστικά και να μην σέρνεται με multitasking.

Έχετε να προτείνετε κάτι της προκοπής; Όσα και αν έχω δει δεν μου γεμίζουν το μάτι, ή δεν έχουν reviews...

Δεν θέλω να μπλέξω με εξωτερικό , οπότε θα κινηθώ στα ελληνικά καταστήματα.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπως υπερβολικές οι απαιτήσεις σου για λάπτοπ τέτοιας αξίας.

Ακόμη και τα καλά λάπτοπ έχουν περιορισμένο βαθμό αναβαθμίσεων.

Σε κάθε περίπτωση, μετέφερε το μήνυμα σου παρακάτω που ξεψαχνίζουν τα λάπτοπ μήπως έχουν κάτι στα υπόψιν

https://www.insomnia.gr/forums/topic/677778-βοήθεια-για-αγορά-φορητού-υπολογιστή-part-2

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, funkopop είπε

Καλησπέρα, ψάχνω για ένα laptop μέχρι 500€ που να κρατήσει τουλάχιστον μια 5ετια. Να μπορεί δηλαδή να αναβαθμιστεί όταν χρειαστεί.

Να έχει καλά χαρακτηριστικά και να μην σέρνεται με multitasking.

Έχετε να προτείνετε κάτι της προκοπής; Όσα και αν έχω δει δεν μου γεμίζουν το μάτι, ή δεν έχουν reviews...

Δεν θέλω να μπλέξω με εξωτερικό , οπότε θα κινηθώ στα ελληνικά καταστήματα.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ😊

Δεν αναβαθμιζονται τα laptops πια. Το πολύ να βάλεις κάποιο dimακι μνήμης (όχι πάντα εφικτό) και να αλλάξεις τον SSD (κι αυτό υπό συζήτηση). Κάρτα γραφικών αλλάζουν μόνο κάποια ακριβά Gaming και έκει μάλλον δεν θα συμφέρει το έξοδο όταν θα το χρειαστείς.

Οποτε κοιτάς και αγοράζεις το καλύτερο που αντέχει η τσέπη σου σήμερα.

Στα 500 ευρώ θα κοιτάξεις να πάρεις αυτό με τον καλύτερο επεξεργαστή ώστε να σε πάει πιο μακρια. Το σασί και η οθόνη θα είναι εντελως basic. Πουά σημαίνει πλαστικούρα σε σασί και κακή ή στην καλύτερη περίπτωση μέτρια/αποδεκτή οθόνη.

Όλα θα σου βγάλουν την 5ετια εάν τα προσέξεις.

Προσωπικα θα κοιτούσα και για κανένα ελαφρά μεταχειρισμένο Huawei Matebook ή HP με Ryzen ώστε να πάρω δυνατοτερο και ποιοτικότερο μηχάνημα. Έχω δει κάτι αξιόλογα και εδώ μέσα στις αγγελιες. Μέχρι και σχεδόν καινούργια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 ευρώ -εαν μιλάμε παντα για απλες δουλειές γραφείου και browsing θα σου βγάλει την 5ετια αρκεί να εχει ~32gb ram.

Από nvme ισχύει το ίδιο θα πρέπει να έχεις το 10-15% του χώρου άδειου.Οποτε ανάλογα με τις απαιτήσεις σου και την παραπάνω συνθήκη επιλέγεις.

Εγώ π.χ έχω 2tb από το 2015 στο laptop, εσένα μπορεί να σου φτάνουν 500gb η να χρειάζεσαι 4tb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έβγαλε το e-shop αυτό->

https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-v15-g4-iah-83fs002jrm-156-fhd-intel-core-i5-12500h-8gb-512gb-no-os-p-PER.918496

Το οποίο έχει εξαιρετικό cpu για τα χρήματα(12500h).

*1dimm soldered και μια θέση κενή για να βάλεις άλλη μια.

Στα αρνητικά του-> είναι νομίζω η φθηνότερη σειρά της HP και αυτό φαίνετε στην κατασκευή του + στην οθόνη.

Aναφέρει tn+ips στην περιγραφή οπότε θέλει ξεκαθάρισμα(πάντως από παλιότερες προσφορές έβγαινε και με τα 2 είδη πάνελ)

Αυτό αν και ένα 50ευρω παραπάνω ίσως να είναι πιο ισορροπημένο για καθημερινή χρηση->

https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-ideapad-3-15alc-82ku018gpb-156-fhd-amd-ryzen-7-5700u-8gb-512gb-win11-home-p-PER.917463

Έχει ~35% πιο αδύναμο cpu, αλλά καλυτερη ποιότητα κατασκευής/design,μεγαλύτερη διάρκεια μπαταριας και πιθανότατα καλύτερη οθόνη(ips).

*Πάλι έχει 1 dimm soldered(4gb) και άλλο ένα "κανονικό" dimm 4αρη που αλλάζει.

Αν και θα υποθέσω πως ισχύει και για το hp δεν έχει περάσει από τα χέρια μου για να είμαι 100% σιγουρος->

Δεν γνωρίζω γιατί αναφέρουν "κουκουρουκου" max μνήμη αλλά σε όσα laptop έχουν περάσει από τα χέρια (και  2 Lenovo alc με 5500u+5300u) με soldered ram αναγνωρίζουν ότι μνήμη τους βάλεις στο 2ο slot και λειτουργούν κανονικότατα.

Έχω βάλει σε όλα τα παραπάνω 16gb dimm ως 2ο.

Spoiler

Προφανώς ιδανικά θα ήταν τα 2 dimm να έχουν την ίδια χωρητικότητα αλλά η έλλειψη ram όταν την χρειάζεσαι είναι πολύ πιο έντονη από το "λειψό" dual channel(πρακτικά δουλεύει όσο το μέγεθος της μικρότερης μνήμης και τα υπόλοιπα gb πάνε σε single channel).

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @topos είπε

Λοιπόν έβγαλε το e-shop αυτό->

https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-v15-g4-iah-83fs002jrm-156-fhd-intel-core-i5-12500h-8gb-512gb-no-os-p-PER.918496

Το οποίο έχει εξαιρετικό cpu για τα χρήματα(12500h).

*1dimm soldered και μια θέση κενή για να βάλεις άλλη μια.

Στα αρνητικά του-> είναι νομίζω η φθηνότερη σειρά της HP και αυτό φαίνετε στην κατασκευή του + στην οθόνη.

Aναφέρει tn+ips στην περιγραφή οπότε θέλει ξεκαθάρισμα(πάντως από παλιότερες προσφορές έβγαινε και με τα 2 είδη πάνελ)

Αυτό αν και ένα 50ευρω παραπάνω ίσως να είναι πιο ισορροπημένο για καθημερινή χρηση->

https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-ideapad-3-15alc-82ku018gpb-156-fhd-amd-ryzen-7-5700u-8gb-512gb-win11-home-p-PER.917463

Έχει ~35% πιο αδύναμο cpu, αλλά καλυτερη ποιότητα κατασκευής/design,μεγαλύτερη διάρκεια μπαταριας και πιθανότατα καλύτερη οθόνη(ips).

*Πάλι έχει 1 dimm soldered(4gb) και άλλο ένα "κανονικό" dimm 4αρη που αλλάζει.

Αν και θα υποθέσω πως ισχύει και για το hp δεν έχει περάσει από τα χέρια μου για να είμαι 100% σιγουρος->

Δεν γνωρίζω γιατί αναφέρουν "κουκουρουκου" max μνήμη αλλά σε όσα laptop έχουν περάσει από τα χέρια (και  2 Lenovo alc με 5500u+5300u) με soldered ram αναγνωρίζουν ότι μνήμη τους βάλεις στο 2ο slot και λειτουργούν κανονικότατα.

Έχω βάλει σε όλα τα παραπάνω 16gb dimm ως 2ο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Προφανώς ιδανικά θα ήταν τα 2 dimm να έχουν την ίδια χωρητικότητα αλλά η έλλειψη ram όταν την χρειάζεσαι είναι πολύ πιο έντονη από το "λειψό" dual channel(πρακτικά δουλεύει όσο το μέγεθος της μικρότερης μνήμης και τα υπόλοιπα gb πάνε σε single channel).

 

Το πρωτο δεν θα το ακουμπούσα.

Κατα 99% TN panel σε πλαστικουρα κατασκευή.

Τι δεύτερο έχει τουλάχιστον καλύτερη οθόνη σε πλαστικό και πάλι σασί. Ο 5700u είναι υπεραρκετός για δουλειές γραφείου και χαλαρό gaming σε low res.

Δεν με τρελαίνει βέβαια καμία προσφορά αλλά την δευτερη την σκέφτεσαι λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...