Προς το περιεχόμενο

Καινούριο Gaming PC ~3000€ + γνώμη


anaman
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από pnick,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Μιας και το λαπτοπ μου έχει αρχίσει να μου καίει τα χέρια όταν το χρησιμοποιώ, θα ήθελα να φτιάξω ένα καινούριο pc που θα με πάει χρόνια με τις παρακάτως προδιαγραφές.
Με τις απειροελάχιστες γνώσεις μου και την βοήθεια του γκουγκλ έκανα κάτι αλλά δεν έχω ιδέα αν είναι μπούρδα ή όχι, οπότε σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Προδιαγραφές
Ποσό που διαθέτουμε
~3000 (ανεβαίνει αν είναι κάτι που θα κάνει μεγάλη διαφορά)
 

Χρήση υπολογιστή
- Gaming (συνήθως όχι τίποτα τρελό, αλλά θα ήθελα να μπορώ να παίζω ότι θέλω χωρίς να με ενδιαφέρουν τα requirements + το Ashes of Creation όταν βγει)
- Coding (αν και 99% χρησιμοποιώ Μ1 mac για την δουλειά, θα ήθελα να μπορώ να τρέξω μεγάλα projects, monorepos, κυρίως frontend. To αναφέρω γιατί καμιά φορά το mac ζορίζεται)
 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε
Δεν νομίζω
 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.
Θα την πάρω σε άλλη φάση, προς το παρόν έχω μια TUF GAMING VG249Q.
O στόχος είναι να πάρω μια τουλάχιστον 2k με έμφαση στην εικόνα περισσότερο από το performance (χωρίς να το πετάμε στα σκουπίδια).
Χοντρικά μερικές που είδα είναι Dell U2724D, Alienware AW2724DM, GigaByte M27Q X, Dell S2722DGM.
 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?
Όχι
 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος)
Δεν έχει πολύ σημασία γιατί βρίσκομαι στην Γερμανία. 
 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?
Θα τα πάρω από όπου τα βρω φτηνότερα. Κοιτάω στο https://www.idealo.de/
 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?
Θα το στήσω εγώ
 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο
Κανένα

Αυτό που έχω ψιλοστήσει μέχρι τώρα είναι χοντρικά το παρακάτω. Κάποια κομμάτια προφανώς επιλέχθηκαν για την εμφάνιση τους.
Πέρα από την τιμή, χάνουν σε κάτι άλλο? Είναι καλύτερα να περιμένω την 4080 super? Τα παρακάτω βγαίνουν γύρω στα 2300€, δεν ήξερα που αξίζει να ανέβω ή πχ αν αξίζει η διαφορά τιμής στην 4080 με την 4070ti.

GPU GigaByte GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G V2
CPU AMD Ryzen 7 7800X3D
Motherboard Asus Prime B650-Plus-CSM
RAM Corsair Dominator Titanium Weiß 32GB (2x16GB) DDR5-6400 XMP
Storage Samsung 990 Pro 2TB
Case NZXT H7 Flow RGB Gaming Midi
PSU MSI MPG A850G PCIE5 850W

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2024 στις 4:36 ΜΜ, pnick είπε

https://geizhals.de/wishlists/3667043

Και περιμένεις 4080 Super

Σωστός για τον 7800x3d και την super νομίζω όμως πως η υδρόψυξη και το mobo παραείναι ακριβά, υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές σε mobo (π.χ ASRock B650 PG Lightning) ενώ μια καλή αερόψυξη (π.χ fera 5) είναι υπεραρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, hln3 said:

Σωστός για τον 7800x3d και την super νομίζω όμως πως η υδρόψυξη και το mobo παραείναι ακριβά, υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές σε mobo (π.χ ASRock B650 PG Lightning) ενώ μια καλή αερόψυξη (π.χ fera 5) είναι υπεραρκετή.

Έχει budget ο άνθρωπος. Ας πάρει κάτι καλύτερο για αναβαθμίσεις στο μέλλον αν χρειαστεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...