Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ή πάμε για καινούργιο?


alet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω cpu i5-4460 στα 3,2
Ram 4+4 ddr3 στα 1333
PSU Corsair CS650m
Motherboard GA-H97-HD3
Toshiba ssd 128gb για το λειτουργικό
Samsung Portable SSD T7 1TB για παιχνίδια
GPU gtx 960 2gb

Σκέφτομαι αναβάθμιση ram 8+8 ddr3 1600 περίπου 60€
Καρτα 1650 4gb περίπου 160€
Μια καινουργια ψυκτρα γυρω στο 40€
Συνολικό κόστος 260€

Ελπίζω για χρήση  gaming 1080p σε medium ή και low για να βγάζω 60fps με ορίζοντα να με καλύψει 3-4 χρόνια και μετά βλέπουμε.
Το θεωρείτε ρεαλιστικό?
Θεωρείτε πως cpu,η απουσία NVMe ssd και η gpu που επιλέγω θα αποτελέσει πρόβλημα για τον χρονικό ορίζοντα που θέτω?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να παραμείνεις με το ίδιο socket τότε θα σου έλεγα βρες i7 4790K μπας και το σώσεις λίγο. Αλλιώς στα λεφτά αυτά ...

Μπορείς να κάνεις το εξής , σπρώχνεις κανένα 50άρικο Μητρική + Επεξεργαστή + Μνήμη ,και πας εδώ.

Ναι, ξέρω ότι είναι 4500 και έχουμε 7η γενιά για κάποιον που θα το γράψει κτλ. αλλά προσπάθησα να σου κάνω μια αναβάθμιση όντως με διαφορά και χαμηλό όσο περισσότερο γίνεται Budget που σίγουρα θα είναι καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα.

164.75€ όλα μαζί με αγορά από skroutz .

Άρα αν ήθελες να αγοράσεις 60 ραμ + 40 ψύκτρα, και φτάσεις ήδη τα 100€ πουλάς και το σύστημα όπως σου είπα και πας στα 150€~ βάζεις και λίγα και έγινες με καινούργιο σύστημα και εγγύηση :) 

Γνώμη μου πάντα.

 

Υ.Γ ,δίνεις και δρόμο τον δίσκο ,και βάζεις έναν απλό Μ.2 Nvme, με 30€ και έγινες.

https://www.skroutz.gr/s/23410870/Kioxia-Exceria-SSD-500GB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-LRC10Z500GG8.html

Επεξ/σία από AccountSaver
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

Αν θες να παραμείνεις με το ίδιο socket τότε θα σου έλεγα βρες i7 4790K μπας και το σώσεις λίγο. Αλλιώς στα λεφτά αυτά ...

Μπορείς να κάνεις το εξής , σπρώχνεις κανένα 50άρικο Μητρική + Επεξεργαστή + Μνήμη ,και πας εδώ.

Ναι, ξέρω ότι είναι 4500 και έχουμε 7η γενιά για κάποιον που θα το γράψει κτλ. αλλά προσπάθησα να σου κάνω μια αναβάθμιση όντως με διαφορά και χαμηλό όσο περισσότερο γίνεται Budget που σίγουρα θα είναι καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα.

164.75€ όλα μαζί με αγορά από skroutz .

Άρα αν ήθελες να αγοράσεις 60 ραμ + 40 ψύκτρα, και φτάσεις ήδη τα 100€ πουλάς και το σύστημα όπως σου είπα και πας στα 150€~ βάζεις και λίγα και έγινες με καινούργιο σύστημα και εγγύηση :) 

Γνώμη μου πάντα.

 

Υ.Γ ,δίνεις και δρόμο τον δίσκο ,και βάζεις έναν απλό Μ.2 Nvme, με 30€ και έγινες.

https://www.skroutz.gr/s/23410870/Kioxia-Exceria-SSD-500GB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-LRC10Z500GG8.html

Thanks για την απάντηση.
Κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα οτι oι προσδοκίες που έχω για παράταση ζωης 3-4 χρόνια εστω και με τα χαμηλά στανταρντς που θέτω, είναι μάλλον ευσεβείς πόθοι.
Το budget μου για καινουργιο θα είναι γύρω στα 800 - 1000 και θα ξεκινήσω απο το 0 στο κτίσιμο.
Παρακολουθώ την ενότητα εδω στο φόρουμ και έχω φτιάξει κάτι στο μυαλό μου απο τις προτάσεις που έχουν γίνει σε άλλους συμφορουμίτες.
Ελεγα απλά να το τρενάρω ακόμα because life.
Φαντάσου το τελευταίο εξάμηνο είμαι με geforcenow και περιστασιακά boosteroid

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alet said:

Thanks για την απάντηση.
Κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα οτι oι προσδοκίες που έχω για παράταση ζωης 3-4 χρόνια εστω και με τα χαμηλά στανταρντς που θέτω, είναι μάλλον ευσεβείς πόθοι.
Το budget μου για καινουργιο θα είναι γύρω στα 800 - 1000 και θα ξεκινήσω απο το 0 στο κτίσιμο.
Παρακολουθώ την ενότητα εδω στο φόρουμ και έχω φτιάξει κάτι στο μυαλό μου απο τις προτάσεις που έχουν γίνει σε άλλους συμφορουμίτες.
Ελεγα απλά να το τρενάρω ακόμα because life.
Φαντάσου το τελευταίο εξάμηνο είμαι με geforcenow και περιστασιακά boosteroid

Δυστυχώς ο i5 4460 είναι ήδη στην "παράταση" εδώ και 3-4 χρόνια για gaming.

Το να σου βγάλει άλλα τόσα το θεωρώ αδύνατο.

Οπότε έχεις επιλογές είτε σε τρομερα low budget (που και πάλι θα είναι ~3+ φορές ταχύτερο από τον i5 σου) ώστε να μην σου "φανεί" εφόσων σκοπεύες να δώσεις 100ευρω.

Είτε όπως ανέφερες πας σε καινούργιο με budget ~800-1000 για κάτι mid level που θα σου βγάλει ~όσα χρόνια έβγαλε και ο i5.

Ενδεικτικά στο 1000ρικο (εάν δεν σε ενδιαφέρει η αναβαθμισημοτητα)θα έλεγα για Intel 1700 πιθανότατα με ddr4 nvme 1-2tb τροφοδοτικό 650+watt gold και ότι περισσέψει τα ρίχνεις σε gpu.

Μια άλλη ενδιαφέρουσα σκέψη θα ήταν ένας 8600g/8700g σε AMD με ενσωματωμένη gpu (από ότι συζητιέται θα είναι στα επίπεδα των 1060/1650) που θα βγει τέλος του μηνα.

-Εαν σε ενδιαφέρει η αναβαθμισημοτητα-.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alet είπε

Thanks για την απάντηση.
Κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα οτι oι προσδοκίες που έχω για παράταση ζωης 3-4 χρόνια εστω και με τα χαμηλά στανταρντς που θέτω, είναι μάλλον ευσεβείς πόθοι.
Το budget μου για καινουργιο θα είναι γύρω στα 800 - 1000 και θα ξεκινήσω απο το 0 στο κτίσιμο.
Παρακολουθώ την ενότητα εδω στο φόρουμ και έχω φτιάξει κάτι στο μυαλό μου απο τις προτάσεις που έχουν γίνει σε άλλους συμφορουμίτες.
Ελεγα απλά να το τρενάρω ακόμα because life.
Φαντάσου το τελευταίο εξάμηνο είμαι με geforcenow και περιστασιακά boosteroid

Η αναβαθμιση που λες μια χαρα εφικτη ειναι. ΑΛΛΑ απλα δεν ειναι καθολου value for performance.

Εκτος οτι δεν παιρνεις κερδος αποδοσης αναλογο του εξόδου δεν εχεις να περιμενεις και κατι περισσοτερο απο αυτο στο μελλον οποτε ειναι αρκετα "πεταμενα λεφτα".

Με ελαχιστα παραπανω μπορεις να βρεις σε μεταχειρισμενο ενα πολυ καλυτερο απο το "αναβαθμισμενο" μηχανημα σου και με περισσοτερες προοπτικες να το κρατησεις στην ζωη περισσοτερα χρονια με μικρες αναβαθμίσεις.

Για νεο μηχανημα ειναι αλλη κουβεντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Η αναβαθμιση που λες μια χαρα εφικτη ειναι. ΑΛΛΑ απλα δεν ειναι καθολου value for performance.

Εκτος οτι δεν παιρνεις κερδος αποδοσης αναλογο του εξόδου δεν εχεις να περιμενεις και κατι περισσοτερο απο αυτο στο μελλον οποτε ειναι αρκετα "πεταμενα λεφτα".

Με ελαχιστα παραπανω μπορεις να βρεις σε μεταχειρισμενο ενα πολυ καλυτερο απο το "αναβαθμισμενο" μηχανημα σου και με περισσοτερες προοπτικες να το κρατησεις στην ζωη περισσοτερα χρονια με μικρες αναβαθμίσεις.

Για νεο μηχανημα ειναι αλλη κουβεντα.

Δεν θα ήθελα να πάω σε μεταχειρισμένο. Τα χρήματα για καινούριο σε αυτό το price range τα έχω και δεν θα μου λείψουν, οπότε θα κινηθώ προς τα εκεί σε κανένα 4μηνο που θα τελειώσει το geforcenow. 

Ποιο πολύ είναι "ενοχές" οτι δεν θα οφεληθει ολόκληρη η οικογένεια απο αυτό το έξοδο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 1650 είναι επίσης πολύ κάτω του μετρίου για 1080p, εκτός αν μιλάμε για παιχνίδια χαμηλών σχετικά απαιτήσεων.

Δυστυχώς ο i5 κι εγώ θεωρώ οτι πρέπει να αλλαχτεί. 4core χωρίς ht...

Η πρόταση του accountsaver νομίζω είναι αρκετά δελεαστική, με εξαίρεση τις μνήμες θα έλεγα (για λίγα ευρώ πας σε aegis 3200/c16).

Κάνε κράτει καλύτερα και δώστα μια και καλή για νέο σύστημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...