Προς το περιεχόμενο

Παλιό PSU σε νέο Pc


Romero_77
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το PSU CORSAIR CX SERIES MODULAR CX600M ATX - 600W 80 PLUS BRONZE CERTIFIED MODULAR 9 χρόνια και θέλω να το κρατήσω μαζί με την 1060 κάρτα γραφικών για κάποιους μήνες μέχρι να αγοράσω καινούρια GPU και PSU, σε ΑΜ5 sochet με τον Ryzen 5 7600. Μπορώ να το χρησιμοποιήσωη πρέπει να αγοράσω καινούριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Romero_77 είπε

Έχω το PSU CORSAIR CX SERIES MODULAR CX600M ATX - 600W 80 PLUS BRONZE CERTIFIED MODULAR 9 χρόνια και θέλω να το κρατήσω μαζί με την 1060 κάρτα γραφικών για κάποιους μήνες μέχρι να αγοράσω καινούρια GPU και PSU, σε ΑΜ5 sochet με τον Ryzen 5 7600. Μπορώ να το χρησιμοποιήσωη πρέπει να αγοράσω καινούριο;

Εγω θα το χρησιμοποιούσα. Έχω πολύ παλιότερα και δεν έχουν κάνει κιχ. Λιγότερο θα ζορίζεται με τον Ryzen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To πράσινο cx ήταν από τα κακά της σειράς.

Ένα που είναι 9 ετών, προσωπικά σε σύστημα που θα κοστίσει ~400€ δε θα το εμπιστευόμουν.

Με 60€ παίρνεις 600αρι gold με 5 έτη εγγύηση

https://www.coolermaster.com/catalog/power-supplies/g-series/g600-gold/

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

To πράσινο cx ήταν από τα κακά της σειράς.

Ένα που είναι 9 ετών, προσωπικά σε σύστημα που θα κοστίσει ~400€ δε θα το εμπιστευόμουν.

Με 60€ παίρνεις 600αρι gold με 5 έτη εγγύηση

https://www.coolermaster.com/catalog/power-supplies/g-series/g600-gold/

Εφόσον είναι λειτουργικό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα δεν νομίζω να ζοριστεί συγκεκριμένα με τον ryzen 5 7600 και την 1060 gpu αλλά ήθελα να πάρω και μία άλλη γνώμη. Δυστυχώς δε με παίρνει να πάρω και καινούριο τροφοδοτικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Romero_77 είπε

Εφόσον είναι λειτουργικό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα δεν νομίζω να ζοριστεί συγκεκριμένα με τον ryzen 5 7600 και την 1060 gpu αλλά ήθελα να πάρω και μία άλλη γνώμη. Δυστυχώς δε με παίρνει να πάρω και καινούριο τροφοδοτικό!

Έχω τροφοδοτικο έτους 2007 και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Εφόσον είναι επώνυμο και δεν του έχεις πιει το αίμα και δεν σου εχει παρουσιάσει πρόβλημα μεχρι σήμερα δεν θα ανυσηχουσα.

Έχω και ένα παλιό και αυτό CX450 (εάν θυμάμαι καλά) πανω σε AMD X6 1090t με RX580 και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα παρόλο που λένε ότι δεν δουλεύει σωστά με GPUs.

Γενικα διαφωνώ ριζικά με όλο αυτό το φόβο και την αλλαγή PSU χωρίς λόγο. Μιλάω πάντα για σωστά και πιστοποιημενα κομμάτια. Στην χειρότερη περίπτωση θα καεί κάποιος πυκνωτής και θα σταματήσει να δουλεύει το PC. Είναι πολύ απίθανο ένα επώνυμο να σου κάψει κυκλώματα στο PC έτσι στα ξαφνικά (πάντα υπάρχει σαν πιθανότητα βέβαια οπότε εσύ αποφασίζεις).

Ναι καλό είναι να αλλάξει αλλά δεν θα το έβαζα σαν προτεραιότητα σε καμία περίπτωση.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...