Προς το περιεχόμενο

Sound card problem


Otoulhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με τα ηχεία στο Pc. Έχω ένα 5.1 ηχοσύστημα με ενισχυτή της Yamaha, ενώ εδώ και μήνες όλα λειτουργούν τέλεια ξαφνικά εχθές μόλις άνοιξα ένα παιχνίδι άρχισαν τα ηχεία να βγάζουν έναν πολύ εκνευριστηκό ήχο. Σημείωση εδώ ότι έχω τέρμα την ένταση του μίκτη και τον ενισχυτή στο -15db, και χειρίζομαι την ένταση μεσω των windows. Χαμηλώνω τον μικτή και σταματάει, τον ξανά δυναμώνω αρχίζει πάλι, όσο και να ανεβοκατεβαίνει η ένταση των windows δεν αλλάζει κάτι, μόνο με τον μίκτη αλλάζει. Συνδέω το κινητό στον μίκτη και δεν κάνει κάποιον ήχο, το ξανά βάζω στο PC αρχίζει πάλι, το βάζω στην θύρα μικροφώνου του PC δεν κάνει τίποτα, το βάζω στην μπροστά θύρα του PC πάλι κάνει, δυστυχώς δεν έχω κάποια κάρτα ήχου με USB να δοκιμάσω τι γίνεται που λογικά δεν θα έκανε κάτι, το steam δεν φταίει λογικά γιατί το κάνει και σε άλλα προγράμματα όχι μόνο σε παιχνίδια, αλλά δεν μπορώ να βρω τι φταίει, να πάω να αγοράσω μια κάρτα ήχου USB? Ή θα πετάξω τα λεφτά μου? Μήπως έχει κάποιο θέμα η μητρική? Δεν μπορώ να βρω λύση πόση ώρα που προσπαθώ, αν ξέρει κάποιος κάτι να μου πει γιατί κοντεύω να τρελαθώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα από όλα δες μήπως χρειάζεται κάποιο update η κάρτα ήχου του της μητρικής του υπολογιστή και δες μήπως κουνήθηκαν κάποια βύσματα των ηχείων και δες μέσω των ρυθμίσεων αν παίζουν σε 24bit/48000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2024 στις 10:21 ΜΜ, Otoulhs είπε

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με τα ηχεία στο Pc. Έχω ένα 5.1 ηχοσύστημα με ενισχυτή της Yamaha, ενώ εδώ και μήνες όλα λειτουργούν τέλεια ξαφνικά εχθές μόλις άνοιξα ένα παιχνίδι άρχισαν τα ηχεία να βγάζουν έναν πολύ εκνευριστηκό ήχο. Σημείωση εδώ ότι έχω τέρμα την ένταση του μίκτη και τον ενισχυτή στο -15db, και χειρίζομαι την ένταση μεσω των windows. Χαμηλώνω τον μικτή και σταματάει, τον ξανά δυναμώνω αρχίζει πάλι, όσο και να ανεβοκατεβαίνει η ένταση των windows δεν αλλάζει κάτι, μόνο με τον μίκτη αλλάζει. Συνδέω το κινητό στον μίκτη και δεν κάνει κάποιον ήχο, το ξανά βάζω στο PC αρχίζει πάλι, το βάζω στην θύρα μικροφώνου του PC δεν κάνει τίποτα, το βάζω στην μπροστά θύρα του PC πάλι κάνει, δυστυχώς δεν έχω κάποια κάρτα ήχου με USB να δοκιμάσω τι γίνεται που λογικά δεν θα έκανε κάτι, το steam δεν φταίει λογικά γιατί το κάνει και σε άλλα προγράμματα όχι μόνο σε παιχνίδια, αλλά δεν μπορώ να βρω τι φταίει, να πάω να αγοράσω μια κάρτα ήχου USB? Ή θα πετάξω τα λεφτά μου? Μήπως έχει κάποιο θέμα η μητρική? Δεν μπορώ να βρω λύση πόση ώρα που προσπαθώ, αν ξέρει κάποιος κάτι να μου πει γιατί κοντεύω να τρελαθώ!!!

Ποιον μικτη εχεις? ποσα καναλια εχει ο μικτης? δοκιμασες να συνδεσεις το pc με καποιο αλλο καναλι του μικτη ? Δοκιμασες να συνδεσεις το Pc απευθειας στον ενισχυτη χωρις να παρεμβαλεται ο μικτης?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον  ειναι κάποιο ground loop  Δοκίμασε να τα συνδέσεις όλα στο ίδιο πολύμπριζο αν δεν είναι. Αυτό που ακούς από τα ηχεία σου είναι παρεμβολες  από το Ρεύμα 

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...