Προς το περιεχόμενο

Pc Black Screen Problem


Manos10_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αρχικά !

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με τον υπολογιστή μου και δεν ξέρω σε καμιά περίπτωση τι μπορεί να φταίει...
Το pc μου αρχικά έχει έναν ryzen 5 3600 μια κάρτα γραφικών gtx 1660 super και 16gb ram.
Παίζω κυρίως Assetto Corsa και εδώ και ένα χρόνο τρέχω κανονικά το παιχνίδι χωρίς κανένα απολύτως θέμα.Έφυγα διακοπές 15 μέρες για γιορτές γύρισα και το Pc βγάζει black screens στα games και κολλάει , γενικά κάτι δεν πάει καλά..
Επίσης είχα βγάλει όλα τα ρεύματα πριν φύγω κτλπ οπότε δεν δούλευε ο υπολογιστής τόσες μέρες ούτε έγινε κάποια διακοπή για να πεις ότι έπαθε το οτιδήποτε...
Και εδώ να σας πω ότι μου το έχει ξανά κάνει άλλες 2-3 φορές όταν έφυγα για καιρό και γύρισα να παρουσιάζει πάλι παρόμοια προβλήματα.Πρωτη φορά κιόλας άλλαξα κάρτα γραφικών πέρυσι όταν μου το έκανε το θέμα . Και τώρα πάλι για 3η φορά γυρνάω και πάλι το pc έχει θέμα στα καλά καθούμενα ..
Σκέφτομαι για κάποιον ιό αλλά δεν είμαι και γνώστης 100% , μου φαίνεται πολύ παράξενο όλο αυτο αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα βοηθούσε ? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τον ξεκίνησες πρώτη φορά μετά τις διακοπές ξεκίνησε κανονικά; Μήπως έδειξε ασυνήθιστη καθυστέρηση στην εκκίνηση ή έβγαλε κάποιο μήνυμα για χαμένες ρυθμίσεις (CMOS settings);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TopCLR είπε

Όταν τον ξεκίνησες πρώτη φορά μετά τις διακοπές ξεκίνησε κανονικά; Μήπως έδειξε ασυνήθιστη καθυστέρηση στην εκκίνηση ή έβγαλε κάποιο μήνυμα για χαμένες ρυθμίσεις (CMOS settings);

Όχι φίλε δεν νομίζω άνοιξε κανονικά όπως πάντα αν θυμάμαι καλά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2024 στις 10:23 ΜΜ, Manos10_ είπε

μου φαίνεται πολύ παράξενο όλο αυτο αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα βοηθούσε

Δε δούλευε καλά εξ' αρχής, δεν το φτιαξε κανείς, που το παράξενο να συνεχίζει να μη δουλεύει καλά;

Να μπεις στο BIOS και να κάνεις το XMP disabled, ξέρεις πως γίνεται; Αν δεν ξέρεις, γράψε μου ποια μητρική έχεις να σου δώσω οδηγίες. Αν ξέρεις, δοκίμασε με disabled το XMP αν σταματάνε τα προβλήματα και βλέπουμε ποιο είναι το επόμενο βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...