Προς το περιεχόμενο

IP camera settings


mixalisfot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω 2 ip κάμερες οι οποίες βρίσκονται στον ίδιο χώρο. Παραθέτω εικόνες. Η μία είναι η tp link nc450 του 2016 και η άλλη η xiaomi 2k 360 (όχι η pro). Την τελευταία την πήρα το 2023. Το πρόβλημα μου είναι ότι η tp link έχει ζωντανά χρώματα, φαίνονται ευδιάκριτα τα πρόσωπα όταν περνάνε από μπροστά ενώ στην xiaomi παρόλο που είναι 2κ, τα χρώματα είναι μουντά και δεν μπορώ να διακρίνω χαρακτηριστικά. Δηλαδή για πέταμα. Έχω την αίσθηση ότι η tp link έχει 5 ή 10 fps παραπάνω αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί στο site της xiaomi δεν αναφέρει τα fps της. Προφανώς και στην xiaomi έχω βάλει όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα αλλά το καλύτερο αποτέλεσμα είναι αυτό που φαίνεται στην φωτο (την σχεδόν ασπρόμαυρη). Ειδικά όταν ανοίγω και τα κεντρικά φώτα δεν βλέπω τίποτα. Η αντανάκλαση της αντανάκλασης. Εν αντιθέσει η tp link όσο περισσότερο φως της δίνεις τόσο το καλύτερο. Ψάχνω λοιπόν να βρω μια άλλη κάμερα που να έχει την ποιότητα της tp link ειδικά στα χρώματα αλλά όσα reviews και να έχω δει σε vfm cameras το αποτέλεσμα είναι εφάμιλλο της xiaomi. 

Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω;

IMG_20240111_221826.jpg

IMG_20240111_221801.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mixalisfot είπε

Προφανώς και στην xiaomi έχω βάλει όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα

Ελπιζω οχι τις ρυθμισεις εικονας... 

Κοιτα μηπως και εχει κανενα αυτοκολητο στο ματι και δεν το εχεις βγαλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το mi home δε δίνει και πολλές επιλογές. Μόνο αυτές που στέλνω στο screenshot. Επίσης έχει δυνατότητα να τραβάς 2κ hd, 360p smooth ή auto. Η εικόνα που στέλνω είναι από 2κ hd. Μόνο και μόνο ότι μπαίνει λίγο φως από το παράθυρο φαίνεται λες και έχει πάρει φωτιά. Η κάμερα δεν είναι η 360 όπως έγραψα παραπάνω αλλά η Mi Camera 2K (Magnetic Mount). Τα αυτοκόλλητα τα έχω βγάλει ήδη από την κάμερα. Δεν έχει ξεμείνει κάτι. 

IMG_20240112_155729.jpg

IMG_20240112_155810.jpg

Επεξ/σία από mixalisfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...