Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για bottleneck i9900k - 4070ti


jordan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα στην κοινότητα . πρόσφατα αναβάθμισα απο ένα σύστημα i7 4790κ - 2070 super σε   i9900k - rtx 4070ti.

σε αγγελία απο την αγαπητή μας κοινότητα βρήκα πακέτο i9900k - gigabyte aorus master z390 - 16gb gskill neo rgb 3600 ( στην αρχή δούλευαν xmp 3600 αλλά παίζοντας το dead space remastered έτρωγα blue screen με πρόβλημα στις μνήμες . τελικά τρέχουν 2666 χωρίς πρόβλημα) και ένα nvme adata 500gb στα 380 ευρώ.

προτίμησα να επενδύσω στην κάρτα γραφικών και αγόρασα πάλι από αγγελία μια aero 4070ti.

παίζω σε ένα monitor aoc gsync 1440p 165 HZ.

με dlss3 τίτλοι όπως το spiderman remastered, ratchet and clank rift apart, god of war, dead space  remastered είμαι σταθερά πάνω από 120 καρέ.

αξίζει να πάω σε νέας γενιάς επεξεργαστή?

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, jordan23 said:

καλημέρα στην κοινότητα . πρόσφατα αναβάθμισα απο ένα σύστημα i7 4790κ - 2070 super σε   i9900k - rtx 4070ti.

σε αγγελία απο την αγαπητή μας κοινότητα βρήκα πακέτο i9900k - gigabyte aorus master z390 - 16gb gskill neo rgb 3600 ( στην αρχή δούλευαν xmp 3600 αλλά παίζοντας το dead space remastered έτρωγα blue screen με πρόβλημα στις μνήμες . τελικά τρέχουν 2666 χωρίς πρόβλημα) και ένα nvme adata 500gb στα 380 ευρώ.

προτίμησα να επενδύσω στην κάρτα γραφικών και αγόρασα πάλι από αγγελία μια aero 4070ti.

παίζω σε ένα monitor aoc gsync 1440p 165 HZ.

με dlss3 τίτλοι όπως το spiderman remastered, ratchet and clank rift apart, god of war, dead space  remastered είμαι σταθερά πάνω από 120 καρέ.

αξίζει να πάω σε νέας γενιάς επεξεργαστή?

 

 

 

 

 

 

 

Δεν θα πας σε νέο επεξεργαστή, θα πρέπει να πας σε νέα πλατφόρμα(cpu+μητρική+ram).

Εάν εσύ ευχαρίστιεσε το μηχάνημα σου έτσι όπως είναι προφανώς δεν χρειαζετε να αλλάξεις τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είχα την απορία αν πραγματικά τα παίρνει κάποιος αυτά τα σετ σε αυτές τις τιμές, τελικά υπάρχει ακόμη κόσμος...

Δεν ξέρω με ποιά λογική αγόρασες τον 9900k... αν βρεις να τον δώσεις στα λεφτά που έδωσες κάντο.

Σίγουρα τρώει μπουκάλι σε σχέση με τα σημερινά cpu, όμως είναι cpu που στέκεται αξιοπρεπώς και σε 2k σενάρια που στρεσάρουν την κάρτα δε θα έχει πολύ μεγάλες διαφορές.

Εφόσον βγάζεις τα frames που λες είναι καθαρά σε σένα να δεις αν αξίζει ή όχι μια τέτοια αναβάθμιση.

Εμένα αν με ρωτούσαν θα έλεγα πολλά χρήματα για επιδόσεις που ίσως είναι μη παρατηρήσιμες.

Από την άλλη σίγουρα δε θα έδινα αυτά τα λεφτά για ένα τέτοιου είδους σετ.

Καθένας λοιπόν επιλέγει με βάσει αρκετά υποκειμενικά κριτήρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 6:44 ΜΜ, nickol-us είπε

Πάντα είχα την απορία αν πραγματικά τα παίρνει κάποιος αυτά τα σετ σε αυτές τις τιμές, τελικά υπάρχει ακόμη κόσμος...

Δεν ξέρω με ποιά λογική αγόρασες τον 9900k... αν βρεις να τον δώσεις στα λεφτά που έδωσες κάντο.

Σίγουρα τρώει μπουκάλι σε σχέση με τα σημερινά cpu, όμως είναι cpu που στέκεται αξιοπρεπώς και σε 2k σενάρια που στρεσάρουν την κάρτα δε θα έχει πολύ μεγάλες διαφορές.

Εφόσον βγάζεις τα frames που λες είναι καθαρά σε σένα να δεις αν αξίζει ή όχι μια τέτοια αναβάθμιση.

Εμένα αν με ρωτούσαν θα έλεγα πολλά χρήματα για επιδόσεις που ίσως είναι μη παρατηρήσιμες.

Από την άλλη σίγουρα δε θα έδινα αυτά τα λεφτά για ένα τέτοιου είδους σετ.

Καθένας λοιπόν επιλέγει με βάσει αρκετά υποκειμενικά κριτήρια

μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος . 380 ευρώ cpu+mobo+ram+nvme. για νέας γενιάς θα ήθελα 500 ευρώ μόνο για τον επεξεργαστή.!

Εμένα αν με ρωτούσαν θα έλεγα πολλά χρήματα για επιδόσεις που ίσως είναι μη παρατηρήσιμες.

οι επιδόσεις με τον 4790κ και την 2070 που είχα είναι χαοτικές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαι σε παρόμοια θέση και το έχω ψάξει αρκετά... η δικιά μου κάρτα τρώει μέχρι 30% μπουκάλι, που προσωπικά με χαλάει και για αυτό θα κινηθώ προς νέο socket, σύντομα. Τα έχει φάει τα ψωμιά της η σειρά 9...

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jordan23 είπε

μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος . 380 ευρώ cpu+mobo+ram+nvme. για νέας γενιάς θα ήθελα 500 ευρώ μόνο για τον επεξεργαστή.!

Εμένα αν με ρωτούσαν θα έλεγα πολλά χρήματα για επιδόσεις που ίσως είναι μη παρατηρήσιμες.

οι επιδόσεις με τον 4790κ και την 2070 που είχα είναι χαοτικές.

 

Μάλλον εσύ δε με κατάλαβες.

380€ για μεταχειρισμένο 9900k είναι πολλά...

Ο λόγος είναι οτι με τα ίδια χρήματα, αγοράζεις κούτα (με εγγύση):

5700x~190€, b550 gaming x v2 (atx) ~110€, 2x8gb 3200/c16 ~40€ (που θα χρονίσουν εκεί κι όχι στα 2666)και sn570 (500gb) ~40€.

Αν βρεις συγκριτικό που  ο 9900k παίρνει κεφάλι από τον 5700x θα ήθελα να μου το παραθέσεις...

(σημείωσε οτι μνήμες - nvme έχουν τσιμπήσει τελευταία σε τιμές)

 

Επίσης οι διαφορές ανάμεσα σε 4790k εννοείται είναι χαοτικές, το σχόλιο "πολλά χρήματα για επιδόσεις πιθανώς μη παρατηρήσιμες" προφανώς ισχύει για τη μεταφορά από τον 9900k σε ένα πιο σύγχρονο, πόσο μάλλον όταν λες οτι πιάνεις 120fps στα περισσότερα games (αμφιβάλλω οτι περισσότερα frames γίνονται αντιληπτά στο μάτι ενός average gamer)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nickol-us είπε

Μάλλον εσύ δε με κατάλαβες.

380€ για μεταχειρισμένο 9900k είναι πολλά...

Ο λόγος είναι οτι με τα ίδια χρήματα, αγοράζεις κούτα (με εγγύση):

5700x~190€, b550 gaming x v2 (atx) ~110€, 2x8gb 3200/c16 ~40€ (που θα χρονίσουν εκεί κι όχι στα 2666)και sn570 (500gb) ~40€.

Αν βρεις συγκριτικό που  ο 9900k παίρνει κεφάλι από τον 5700x θα ήθελα να μου το παραθέσεις...

(σημείωσε οτι μνήμες - nvme έχουν τσιμπήσει τελευταία σε τιμές)

 

Επίσης οι διαφορές ανάμεσα σε 4790k εννοείται είναι χαοτικές, το σχόλιο "πολλά χρήματα για επιδόσεις πιθανώς μη παρατηρήσιμες" προφανώς ισχύει για τη μεταφορά από τον 9900k σε ένα πιο σύγχρονο, πόσο μάλλον όταν λες οτι πιάνεις 120fps στα περισσότερα games (αμφιβάλλω οτι περισσότερα frames γίνονται αντιληπτά στο μάτι ενός average gamer)

 

με τον 5800x κοντράρεται στα ίσα

με τον 5800x3d έχει διαφορά ....αλλά και μεγάλη διαφορά στην τιμή..😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jordan23 said:

 

με τον 5800x κοντράρεται στα ίσα

με τον 5800x3d έχει διαφορά ....αλλά και μεγάλη διαφορά στην τιμή..😁

Στα ίδια με ~5600x ή 12400 είναι.

Τους οποίους τους έπαιρνες μαζί με μητρική και μνήμες στα ίδια χρήματα που έδωσες για τον 9900k.

Η μεγάλη διαφορά με αυτούς -εκτος ότι θα είχες εγγύηση στην μητρικη- είναι ότι έχουν κάποιο upgrade path.

Δυστυχώς σχεδόν ποτέ δεν συμφέρουν τα μεταχειρισμένα.

Τώρα στο συγκεκριμένο ερώτημα για το πόσο μπουκάλι τρώει η 4070ti.

Τρώει αλλά κατά την γνώμη μου όχι τρομερό.

Οποτε από μένα εφόσων πρέπει να πας σε ολική αναβάθμιση πάλι για κάτι καλύτερο θα έλεγα να μείνεις όπως είσαι.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, @topos είπε

Στα ίδια με ~5600x ή 12400 είναι.

Τους οποίους τους έπαιρνες μαζί με μητρική και μνήμες στα ίδια χρήματα που έδωσες για τον 9900k.

Η μεγάλη διαφορά με αυτούς -εκτος ότι θα είχες εγγύηση στην μητρικη- είναι ότι έχουν κάποιο upgrade path.

Δυστυχώς σχεδόν ποτέ δεν συμφέρουν τα μεταχειρισμένα.

Τώρα στο συγκεκριμένο ερώτημα για το πόσο μπουκάλι τρώει η 4070ti.

Τρώει αλλά κατά την γνώμη μου όχι τρομερό.

Οποτε από μένα εφόσων πρέπει να πας σε ολική αναβάθμιση πάλι για κάτι καλύτερο θα έλεγα να μείνεις όπως είσαι.

 

 

καλό το λινκ αλλά δεν με ενδιαφέρουν τα bencmark. μόνο gaming .

το λινκ που σου έστειλα δείχνει ρεαλιστικά την σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, jordan23 said:

το λινκ που σου έστειλα δείχνει ρεαλιστικά την σύγκριση

Δεν θα το λεγα.

Αλλα εάν εσένα σου κάνει εμένα μου περισσεύει.

Στο προκείμενο, θα έβλεπες διάφορες με καλύτερο cpu αλλά όχι αναλογικά με τα χρήματα που πρέπει δώσεις για αλλαγή πλατφόρμας.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2024 στις 10:21 ΠΜ, jordan23 είπε

με τον 5800x κοντράρεται στα ίσα

με τον 5800x3d έχει διαφορά ....αλλά και μεγάλη διαφορά στην τιμή..😁

Είναι overclock και οι τέσσερις επεξεργαστές που συγκρίνονται στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/01/2024 at 11:43, jordan23 said:

καλημέρα στην κοινότητα . πρόσφατα αναβάθμισα απο ένα σύστημα i7 4790κ - 2070 super σε   i9900k - rtx 4070ti.

σε αγγελία απο την αγαπητή μας κοινότητα βρήκα πακέτο i9900k - gigabyte aorus master z390 - 16gb gskill neo rgb 3600 ( στην αρχή δούλευαν xmp 3600 αλλά παίζοντας το dead space remastered έτρωγα blue screen με πρόβλημα στις μνήμες . τελικά τρέχουν 2666 χωρίς πρόβλημα) και ένα nvme adata 500gb στα 380 ευρώ.

προτίμησα να επενδύσω στην κάρτα γραφικών και αγόρασα πάλι από αγγελία μια aero 4070ti.

παίζω σε ένα monitor aoc gsync 1440p 165 HZ.

με dlss3 τίτλοι όπως το spiderman remastered, ratchet and clank rift apart, god of war, dead space  remastered είμαι σταθερά πάνω από 120 καρέ.

αξίζει να πάω σε νέας γενιάς επεξεργαστή?

 

 

 

 

 

 

 

Πόσο gpu usage έχεις ? Αν είσαι απο 90% και πάνω τοτε όχι... Αν έχεις βουτιές στα frames πιθανότερα να φταίνε οι μνήμες και τα 2666mhz

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάνω από 90 % στα περισότερα games και τα καρέ πάνω από 100 .τώρα σε κάποια παιχνίδια 'οπως dota2 η κάρτα δουλεύει στο 60-70%.

 

11 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Είναι overclock και οι τέσσερις επεξεργαστές που συγκρίνονται στο βίντεο.

αυτό δεν αλλάζει κάτι στην σύγκριση .. όλοι είναι υπερχρονισμένοι

Επεξ/σία από jordan23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jordan23 είπε

αυτό δεν αλλάζει κάτι στην σύγκριση .. όλοι είναι υπερχρονισμένοι

Άμα ξέρεις να τον υπερχρονίσεις και αυτόν που έχεις τώρα και τον επόμενο, όχι μόνο δεν αλλάζει, αλλά είναι και πολύ χρήσιμο το βίντεο αυτό.

Αν δεν ξέρεις, αλλάζουν πολλά και δε βλέπω που χρησιμεύει αυτό το βίντεο, πέρα από το στρέψει τη συζήτηση στο overclocking. Σύγκρινε stock καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...