Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή VHS και Hi8 σε ψηφιακή μορφή


arian18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους. 

Ύστερα από αποτυχημένη προσπάθεια να μετατρέψω μόνη VHS και Hi8, ύστερα από αγορά αντάπτορα.. 

Ψάχνω να βρω ένα κατάστημα να μου τα μετατρέψει. 

Επειδή βλέπω πληθώρα τιμών. Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ήδη να μου προτείνει το πιο φτηνό κατάστημα που έχει βρει; 

Βρίσκομαι κοντά στην Αθήνα. 

Έχω γύρω στις 15 κασέτες διαφορετικών χρόνων η κάθε μία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πρόβλημα αντιμετώπισες και δεν τα κατάφερες; Έχεις κάποια συσκευή capture;

Επίσης οι vhs/svhs players δεν είναι συμβατοί με τις 8/hi8 (sony) κασέτες και το αντίστροφο, οπότε θέλεις ένα vhs player για τις πρώτες και μια sony κάμερα ή sony video player για τις δεύτερες.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα easy capture π έχει δικούς τους drivers κ πρόγραμμα. Κατέβασα ότι άλλο πρόγραμμα βρήκα στο διαδίκτυο. Έχω video player Και asony camera Για τις Hi8. 

Δεν κατάφερα να περάσει η εικόνα από την συσκευή μου στο λαπτοπ με τίποτα. Όσα βισματα κιαν δοκίμασα. 

Κάπως πρέπει να το κάνω λοιπόν. Ψάχνω το χαμηλότερο κόστος στην αγορά. 

Η τιμή παίζει είδα περίπου 8€ η ωρα. Η οποία είναι μου φαίνονται πολλά. 

Βρήκα έναν τύπο στη χε που θέλει λέει 5 η κασέτα ανεξαρτήτου χρόνου... Άλλα το φοβάμαι λίγο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σε πληροφορήσω ότι οι τιμές που βρήκες είναι πολύ καλές. έχω ακούσει μέχρι και 15-20€ η κασέτα. Αν σου φαίνονται πολλά θα έλεγα να δεις για ποιον λόγο δεν μπορείς να περάσεις εικόνα.

Το βίντεο και η κάμερα παίζουν κανονικά αν τα συνδέσεις στην tv; (κίτρινο=εικόνα, κόκκινο/άσπρο=στερεοφωνικός ήχος).

Όσον αφορά το πρόγραμμα, πες ποια δοκίμασες. Στα σχόλια στο σκρουτζ προτείνουν το obs, το οποίο όμως θέλει λίγο ψάξιμο. Για το βίντεο πάντως να επιλέγεις 720Χ576 για τις hi8 και 768Χ576 για τις vhs, pal 25fps interlaced ή 50fps profressive scan. Δοκίμασε και το camera app των 10/11 αν θέλεις (γράψε κάμερα στο πλαίσιο αναζήτησης).

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      

Στις 13/1/2024 στις 12:34 ΜΜ, arian18 είπε

Γειά σε όλους. 

Ύστερα από αποτυχημένη προσπάθεια να μετατρέψω μόνη VHS και Hi8, ύστερα από αγορά αντάπτορα.. 

Ψάχνω να βρω ένα κατάστημα να μου τα μετατρέψει. 

Επειδή βλέπω πληθώρα τιμών. Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ήδη να μου προτείνει το πιο φτηνό κατάστημα που έχει βρει; 

Βρίσκομαι κοντά στην Αθήνα. 

Έχω γύρω στις 15 κασέτες διαφορετικών χρόνων η κάθε μία. 

 

      Το να μετατρέψεις τις κασέτες είναι πολύ απλό. Λογικά ο αντάπτορας είναι κάποιο easycap και το πρόγραμμα που έχει είναι το honestech VHS to DVD. Ακολούθησε λοιπόν τα παρακάτω βήματα και λογικά θα τα καταφέρεις.

          1. Εγκατέστησε το honestech VHS to DVD από το cd που συνοδεύει τον αντάπτορα.

          2. Συνέδεσε το easycap σε μία θύρα usb του laptop σου (κατά προτίμηση usb2).

          3. Συνέδεσε το easycap με ένα τριπλό καλώδιο rca στο video ή στην hi8 κάμερα. Αν το video δεν έχει εξόδους rca αλλά scart πάρε ένα μετατροπέα και βάλε τον στο scart (βάλε το διακοπτάκι στο output).  Εκεί θα συνδέσεις το καλώδιο με το τριπλό rca.

          4. Άνοιξε το honestech VHS to DVD στο laptop και πάτησε το play στο video. Λογικά στο παράθυρο της εφαρμογής στο laptop θα βλέπεις την εικόνα του video. 

           5. Αν δεν βλέπεις την εικόνα του video τότε πάτησε στις ρυθμίσεις (γραναζάκια) και στο video device επέλεξε το easycap ή όπως αλλιώς το λέει.

          6. Στην ίδια καρτέλα από τα settings της συσκευής επέλεξε είσοδο σήματος composite (αφού χρησιμοποιείς το σήμα composite μέσω του τριπλού καλωδίου rca) και σήμα PAL B ή PAL G για να έχεις έγχρωμη εικόνα χωρίς κόκκινες γραμμές. Εδώ συνήθως είναι το πρόβλημα αφού από προεπιλογή είναι επιλεγμένο το svideo (με αποτέλεσμα μαύρη εικόνα) και το ntsc με αποτέλεσμα κόκκινες γραμμές στην εικόνα.

         7. Είσαι έτοιμη. Γυρνάς την κασέτα στην αρχή. Πατάς play στο video. Πατάς RECORD στην εφαρμογή και η καsέτα σου αρχίζει να αποθηκεύεται στο laptop.

      Υ.Γ.: Αν η κάμερα hi8 έχει έξοδο svideo να πάρεις ένα καλώδιο svideo για να το συνδέσεις με την μαύρη υποδοχή του easycap. Η εικόνα θα είναι πολύ καλύτερη από την κλασική σύνδεση composite  με το τριπλό rca (κίτρινο, άσπρο, κόκκινο). Απλά στα settings αντί για σήμα composite θα επιλέξεις svideo.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arian18 είπε

Ευχαριστώ όλους.,αλλά άλλο ρωτάω σρο ποστ μου

Η απάντηση σε αυτό που ρώτησες ήταν...

Στις 14/1/2024 στις 1:46 ΜΜ, micos000 είπε

οι τιμές που βρήκες είναι πολύ καλές. έχω ακούσει μέχρι και 15-20€ η κασέτα. Αν σου φαίνονται πολλά θα έλεγα να δεις για ποιον λόγο δεν μπορείς να περάσεις εικόνα.

Από εκεί και πέρα προσπαθήσαμε να σε βοηθήσουμε να το κάνεις μόνη σου για να γλυτώσεις τα λεφτά αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

     Γράφεις:

Στις 13/1/2024 στις 12:34 ΜΜ, arian18 είπε

Γειά σε όλους. 

Ύστερα από αποτυχημένη προσπάθεια να μετατρέψω μόνη VHS και Hi8, ύστερα από αγορά αντάπτορα..  

Στις 14/1/2024 στις 10:49 ΠΜ, arian18 είπε

Αγόρασα ένα easy capture π έχει δικούς τους drivers κ πρόγραμμα. Κατέβασα ότι άλλο πρόγραμμα βρήκα στο διαδίκτυο. Έχω video player Και a sony camera Για τις Hi8. 

Δεν κατάφερα να περάσει η εικόνα από την συσκευή μου στο λάπτοπ με τίποτα. Όσα βύσματα κι αν δοκίμασα. 

Κάπως πρέπει να το κάνω λοιπόν.....

 

      Και σου απαντάει ο mcos000:

      Τι πρόβλημα αντιμετώπισες και δεν τα κατάφερες; Έχεις κάποια συσκευή capture;

      Το βίντεο και η κάμερα παίζουν κανονικά αν τα συνδέσεις στην tv; (κίτρινο=εικόνα, κόκκινο/άσπρο=στερεοφωνικός ήχος).

      Επίσης γράφεις:

Στις 13/1/2024 στις 12:34 ΜΜ, arian18 είπε

      ..... Ψάχνω να βρω ένα κατάστημα να μου τα μετατρέψει. 

Επειδή βλέπω πληθώρα τιμών. Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ήδη να μου προτείνει το πιο φτηνό κατάστημα που έχει βρει; 

Στις 14/1/2024 στις 10:49 ΠΜ, arian18 είπε

      ...... Ψάχνω το χαμηλότερο κόστος στην αγορά. 

Η τιμή παίζει είδα περίπου 8€ η ώρα. Η οποία είναι μου φαίνονται πολλά. 

Βρήκα έναν τύπο στη Χ.Ε. που θέλει λέει 5 η κασέτα ανεξαρτήτου χρόνου... Άλλα το φοβάμαι λίγο αυτό.

 

      Και σου απαντάει ο micos:

     Να σε πληροφορήσω ότι οι τιμές που βρήκες είναι πολύ καλές. έχω ακούσει μέχρι και 15-20€ η κασέτα. Αν σου φαίνονται πολλά θα έλεγα να δεις για ποιον λόγο δεν μπορείς να περάσεις εικόνα. 

 

      Τώρα σχετικά με την ανάρτηση μου απλά προσπάθησα να σου εξηγήσω με απλά λόγια τι πρέπει να κάνεις και κυρίως τι πρέπει να προσέξεις για να κάνεις την μετατροπή μόνη σου.

      Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι τα προβλήματα που εμφανίζονται είναι κυρίως δύο. Εσύ λοιπόν πρέπει να επιλέξεις από τα settings της συσκευής composite αντί του προεπιλεγμένου svideo και pal αντί του προεπιλεγμένου ntsc.

      Και κάτι ακόμα. Αν το vcr δεν έχει εξόδους rca τότε να χρησιμοποιήσεις το μαύρο scart (AV Euro) που είναι είσοδος - έξοδος σήματος και όχι το μπλε (Decoder) που είναι μόνο είσοδος.

      Υ.Γ.: Θεωρώ πολύ πιο ασφαλές να κάνεις την μετατροπή των video μόνη σου από το να έχει στα χέρια του "κάποιος" τύπος από αγγελίες στην Χ.Ε. τις προσωπικές σου στιγμές.

      Προσοχή, δεν μιλάω για κάποιο επαγγελματία αλλά για κάποιον που το κάνει σαν hobby και δεν τον ελέγχει κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 14/1/2024 στις 3:35 ΜΜ, afm είπε

      

 

      Το να μετατρέψεις τις κασέτες είναι πολύ απλό. Λογικά ο αντάπτορας είναι κάποιο easycap και το πρόγραμμα που έχει είναι το honestech VHS to DVD. Ακολούθησε λοιπόν τα παρακάτω βήματα και λογικά θα τα καταφέρεις.

          1. Εγκατέστησε το honestech VHS to DVD από το cd που συνοδεύει τον αντάπτορα.

          2. Συνέδεσε το easycap σε μία θύρα usb του laptop σου (κατά προτίμηση usb2).

          3. Συνέδεσε το easycap με ένα τριπλό καλώδιο rca στο video ή στην hi8 κάμερα. Αν το video δεν έχει εξόδους rca αλλά scart πάρε ένα μετατροπέα και βάλε τον στο scart (βάλε το διακοπτάκι στο output).  Εκεί θα συνδέσεις το καλώδιο με το τριπλό rca.

          4. Άνοιξε το honestech VHS to DVD στο laptop και πάτησε το play στο video. Λογικά στο παράθυρο της εφαρμογής στο laptop θα βλέπεις την εικόνα του video. 

           5. Αν δεν βλέπεις την εικόνα του video τότε πάτησε στις ρυθμίσεις (γραναζάκια) και στο video device επέλεξε το easycap ή όπως αλλιώς το λέει.

          6. Στην ίδια καρτέλα από τα settings της συσκευής επέλεξε είσοδο σήματος composite (αφού χρησιμοποιείς το σήμα composite μέσω του τριπλού καλωδίου rca) και σήμα PAL B ή PAL G για να έχεις έγχρωμη εικόνα χωρίς κόκκινες γραμμές. Εδώ συνήθως είναι το πρόβλημα αφού από προεπιλογή είναι επιλεγμένο το svideo (με αποτέλεσμα μαύρη εικόνα) και το ntsc με αποτέλεσμα κόκκινες γραμμές στην εικόνα.

         7. Είσαι έτοιμη. Γυρνάς την κασέτα στην αρχή. Πατάς play στο video. Πατάς RECORD στην εφαρμογή και η καsέτα σου αρχίζει να αποθηκεύεται στο laptop.

      Υ.Γ.: Αν η κάμερα hi8 έχει έξοδο svideo να πάρεις ένα καλώδιο svideo για να το συνδέσεις με την μαύρη υποδοχή του easycap. Η εικόνα θα είναι πολύ καλύτερη από την κλασική σύνδεση composite  με το τριπλό rca (κίτρινο, άσπρο, κόκκινο). Απλά στα settings αντί για σήμα composite θα επιλέξεις svideo.

Παιζει καποιο αλλο προγραμμα περα του honestech vhs2dvd να μου προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Τι σε απασχολεί το πρόγραμμα; Μόνο για το capturing το χρειάζεσαι. Μετά χρησιμοποιείς οποίο πρόγραμμα θέλεις για το editing.

Απλά θα προτιμούσα κάποιο καλύτερο codec για το capturing και να έχω περισσότερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση και τι μορφή τα αποθηκεύει, σε mpeg2, σε avi ή σε κάποια άλλη; Αν έχει dv-avi pal επιλογή βάλε αυτό και μετά κάντο re-encode σε mp4-h264 με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, micos000 είπε

Σε τι ανάλυση και τι μορφή τα αποθηκεύει, σε mpeg2, σε avi ή σε κάποια άλλη; Αν έχει dv-avi pal επιλογή βάλε αυτό και μετά κάντο re-encode σε mp4-h264 με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Σε mpeg2 720x576 25fps 8000kbps.

 

Σε μια πρώτη προσπάθεια είδα ότι έχει πολλά artifacts. Για αυτό θέλω κάποιο καλύτερο πρόγραμμα. Σε αρχαίες εποχές, έκανα transcoding με το virtualdubmod. Υπάρχει κάποιο πιο εύχρηστο για να μην ψάχνω οδηγούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kallair είπε

Σε mpeg2 720x576 25fps 8000kbps.

Εντάξει, είναι πολύ αρχαιολογία ο encoder. Δεν ξέρω όμως αν θα μπορέσει κάποιο άλλο πρόγραμμα να "δει" την συσκευή για να κάνει καταγραφή. Δεν χάνεις όμως και τίποτα να δοκιμάσεις π.χ. με το obs.

11 λεπτά πριν, kallair είπε

Σε αρχαίες εποχές, έκανα transcoding με το virtualdubmod. Υπάρχει κάποιο πιο εύχρηστο για να μην ψάχνω οδηγούς;

Εγώ χρησιμοποιώ το avidemux2...

spacer.png

...αλλά αν σου φαίνεται περίεργο δες και το freemake.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, micos000 είπε

Εντάξει, είναι πολύ αρχαιολογία ο encoder. Δεν ξέρω όμως αν θα μπορέσει κάποιο άλλο πρόγραμμα να "δει" την συσκευή για να κάνει καταγραφή. Δεν χάνεις όμως και τίποτα να δοκιμάσεις π.χ. με το obs.

Βρηκα αυτόν τον οδηγο για OBS studio και θα το δοκιμασω οταν βρω χρονο. thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...