Προς το περιεχόμενο

Budget αναβάθμιση υπολογιστή


AlexDeLarge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, πριν καμια 3ετια εφτιαξα εναν υπολογιστη, και τωρα που ειμαι λιγο πιο ανετος οικονομικα θελω να τον αναβαθμίσω σιγά σιγά.

16gb Ram
MSI B450-A Pro Max Motherboard ATX με AMD AM4 Socket
500gb SSD
amd ryzen 3 4300ge
 

Επειδή είμαι λιγο ασχετος απο hardware, και δεν ξερω τι αξιζει να αναβαθμισω πρωτα. Δεν ειχα παρει καρτα γραφικων τοτε γιατι οι τιμες ηταν στον θεό. Τον υπολογιστή τον θελω για καθημερινή χρήση και λίγο gaming μια στο τόσο. Σηκώνει αρκετά παιχνίδια τώρα, αλλά θέλω να είναι λιγο πιο σμουθ και ίσως καταφέρω να σηκώσω και το καινούριο ratchet and clank. Γιατι να πάρω ps5 δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναρμολογείς εσύ;

Πόσο είναι το budget;

Σκέφτεσαι να βάλεις απλά κάρτα για games;

Μεταχειρισμένη ή καινούργια;

Δώσε info, "βοήθα" για να σε βοηθήσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συναρμολογω εγώ. 

Το budget είναι γύρω στα 150-200 γι'αυτό τον μήνα.

Σκέφτομαι κάρτα και ίσως να βάλω άλλη μια 8αρα ραμ. Απλά ίσως και ο επεξεργαστής να είναι λίγο αδύναμος για πιο "βαρύ" gaming.

Δεν με πειράζει να είναι μεταχειρισμένη, είναι λίγο ρίσκο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AlexDeLarge είπε

Ναι συναρμολογω εγώ. 

Το budget είναι γύρω στα 150-200 γι'αυτό τον μήνα.

Σκέφτομαι κάρτα και ίσως να βάλω άλλη μια 8αρα ραμ. Απλά ίσως και ο επεξεργαστής να είναι λίγο αδύναμος για πιο "βαρύ" gaming.

Δεν με πειράζει να είναι μεταχειρισμένη, είναι λίγο ρίσκο βέβαια.

Παίρνεις έναν 3600 και μια rx 6600 (μεταχειρισμένα ή καινούρια) και πουλάς τον 4300g καθώς δε θα χρειάζεσαι τα ενσωματωμένα. 

Αν πας σε μεταχειρισμένα και έχεις υπομονή βρίσκεις έναν 3600 το πολύ με 60 ευρώ και μια 6600 ακόμα και με 150. Πουλάς τον 4300g περίπου 60-70 .

Έτσι θα έχεις σαφώς ανώτερο cpu και πολύ ανώτερα γραφικά (μέρα με νύχτα).

Σε ό,τι αφορά τη μνήμη γράφεις ότι έχεις 16 gb. Αν έχεις 1 Χ16 βρες μια ίδια και βάλτη. Αν έχεις 2Χ8 τότε καλύτερα πούλα τες και πάρε 2Χ16. Μπορείς φυσικά να μείνεις και στα 2Χ8 για ένα διάστημα αν δεν έχεις άμεσα τα χρήματα, δε χάλασε ο κόσμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AlexDeLarge είπε

Καλησπέρα παιδιά, πριν καμια 3ετια εφτιαξα εναν υπολογιστη, και τωρα που ειμαι λιγο πιο ανετος οικονομικα θελω να τον αναβαθμίσω σιγά σιγά.

16gb Ram
MSI B450-A Pro Max Motherboard ATX με AMD AM4 Socket
500gb SSD
amd ryzen 3 4300ge
 

Επειδή είμαι λιγο ασχετος απο hardware, και δεν ξερω τι αξιζει να αναβαθμισω πρωτα. Δεν ειχα παρει καρτα γραφικων τοτε γιατι οι τιμες ηταν στον θεό. Τον υπολογιστή τον θελω για καθημερινή χρήση και λίγο gaming μια στο τόσο. Σηκώνει αρκετά παιχνίδια τώρα, αλλά θέλω να είναι λιγο πιο σμουθ και ίσως καταφέρω να σηκώσω και το καινούριο ratchet and clank. Γιατι να πάρω ps5 δεν παίζει.

Από επεξεργαστές κοιτάς για 5600 ryzen ή για τον 5700x3d μολις βγει (εφόσον υπάρχει και bios με την κατάλληλη υποστήριξη)
Για κάρτα γραφικών δες προς RX 7600 ή rtx 4060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, hln3 είπε

Από επεξεργαστές κοιτάς για 5600 ryzen ή για τον 5700x3d μολις βγει (εφόσον υπάρχει και bios με την κατάλληλη υποστήριξη)
Για κάρτα γραφικών δες προς RX 7600 ή rtx 4060.

Δε βγαίνει στο μπάτζετ που έθεσε

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Δε βγαίνει στο μπάτζετ που έθεσε

Αφού γράφει budget ανά μήνα, μπορεί απλά να το τραβήξει λίγο παραπάνω διάστημα για να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αφού γράφει budget ανά μήνα, μπορεί απλά να το τραβήξει λίγο παραπάνω διάστημα για να βγει.

Δεν μας λέει για πόσους μήνες έχει να δίνει λεφτά, ούτε το πιο βασικό που είναι τι μονιτορ έχει. Αν παίζει σε 1080p / 60 ή 75 Hz τότε το upgrade που ανέφερα φτάνει και περισσεύει. 

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Παίρνεις έναν 3600 και μια rx 6600 (μεταχειρισμένα ή καινούρια) και πουλάς τον 4300g καθώς δε θα χρειάζεσαι τα ενσωματωμένα. 

Έριξα μια ματιά στο Σκρουτζ και βρήκα 3600 με 62€ tray, πρέπει να το έχει προσφορά.

 

12 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Δεν μας λέει για πόσους μήνες έχει να δίνει λεφτά, ούτε το πιο βασικό που είναι τι μονιτορ έχει. Αν παίζει σε 1080p / 60 ή 75 Hz τότε το upgrade που ανέφερα φτάνει και περισσεύει. 

Επειδή όντως δεν το έθεσα πολύ σωστά. Συνολικά έχω σκοπό να δώσω γύρω στα 250-300 γι'αυτην την περίοδο.

Η οθόνη που έχω ειναι 1920χ1080 60.000hz. Την οποία βλέπω να αλλάζω στο μακρινό μέλλον για να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο και μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AlexDeLarge είπε

Έριξα μια ματιά στο Σκρουτζ και βρήκα 3600 με 62€ tray, πρέπει να το έχει προσφορά.

 

Επειδή όντως δεν το έθεσα πολύ σωστά. Συνολικά έχω σκοπό να δώσω γύρω στα 250-300 γι'αυτην την περίοδο.

Η οθόνη που έχω ειναι 1920χ1080 60.000hz. Την οποία βλέπω να αλλάζω στο μακρινό μέλλον για να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο και μεγαλύτερο.

Αφού θα την αλλάξεις στο μακρινό μέλλον δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι καλύτερο από αυτό που σου πρότεινα. Σε 1080p / 60 Hz θα είσαι άρχοντας. Να δώσεις τώρα παραπάνω λεφτά για κομμάτια που δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις άμεσα είναι κακή επιλογή. Όταν θα αλλάξεις οθόνη τότε θα κάνεις και τις επόμενες αγορές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Αφού θα την αλλάξεις στο μακρινό μέλλον δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι καλύτερο από αυτό που σου πρότεινα. Σε 1080p / 60 Hz θα είσαι άρχοντας. Να δώσεις τώρα παραπάνω λεφτά για κομμάτια που δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις άμεσα είναι κακή επιλογή. Όταν θα αλλάξεις οθόνη τότε θα κάνεις και τις επόμενες αγορές σου.

Λέει να δώσω 62€ δηλαδή να πάρω απο Σκρουτζ; είναι tray βέβαια, αλλά φαντάζομαι είναι καλύτερα από το να πάρω μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AlexDeLarge είπε

Λέει να δώσω 62€ δηλαδή να πάρω απο Σκρουτζ; είναι tray βέβαια, αλλά φαντάζομαι είναι καλύτερα από το να πάρω μεταχειρισμένο.

Μια χαρά τιμή , μην το σκέφτεσαι καν. Θα πάρεις και μια ψύκτρα με 20-25 ευρώ και θα είσαι μπόμπα. Τον έχω στο 2ο pc με αυτή την ψύκτρα και είμαι κομπλέ.

Deepcool Gammaxx 200T | BestPrice.gr

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Μια χαρά τιμή , μην το σκέφτεσαι καν. Θα πάρεις και μια ψύκτρα με 20-25 ευρώ και θα είσαι μπόμπα. Τον έχω στο 2ο pc με αυτή την ψύκτρα και είμαι κομπλέ.

Deepcool Gammaxx 200T | BestPrice.gr

 

Έχω την ψυκτρα από τον τωρινό επεξεργαστή που ήταν επίσης tray. Λες να κάνει ή να πάρω αυτό που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Παίρνεις έναν 3600 και μια rx 6600 (μεταχειρισμένα ή καινούρια) και πουλάς τον 4300g καθώς δε θα χρειάζεσαι τα ενσωματωμένα. 

Αν πας σε μεταχειρισμένα και έχεις υπομονή βρίσκεις έναν 3600 το πολύ με 60 ευρώ και μια 6600 ακόμα και με 150. Πουλάς τον 4300g περίπου 60-70 .

Έτσι θα έχεις σαφώς ανώτερο cpu και πολύ ανώτερα γραφικά (μέρα με νύχτα).

Σε ό,τι αφορά τη μνήμη γράφεις ότι έχεις 16 gb. Αν έχεις 1 Χ16 βρες μια ίδια και βάλτη. Αν έχεις 2Χ8 τότε καλύτερα πούλα τες και πάρε 2Χ16. Μπορείς φυσικά να μείνεις και στα 2Χ8 για ένα διάστημα αν δεν έχεις άμεσα τα χρήματα, δε χάλασε ο κόσμος.

Συμφωνω σε ολα...... Πλην της RAM. 

 

ΜΟΝΟ εαν εχει 1χ16 Dimm,  θα προτεινα 2ο, ωστε να επωφεληθει το Dual Channel. αν εχει 2x 8  ομως..., αστο οπως ειναι μην το πειραζεις.  γιατι απο την στιγμη που πας σε Dedicated καρτα γραφικων, πλεον...  ολη η μνημη ειναι διαθεσιμη στο συστημα και δεν δεσμευει η ενσωματωμενη.......!  πιστεψε με ειναι υπερ αρκετα για καθημερινη χρηση..!    

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AlexDeLarge είπε

Έχω την ψυκτρα από τον τωρινό επεξεργαστή που ήταν επίσης tray. Λες να κάνει ή να πάρω αυτό που λες;

Η απλή ψύκτρα που δίνει η amd με αυτά τα cpu δεν κάνει για τον 3600. Δώσε τουλάχιστον 20 ευρώ για μια καλύτερη, διάβασε κριτικές και αποφάσισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...