Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με screen flickering στο youtube (Καινούρια κάρτα γραφικών)


0Fouskas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υπολογιστής μου αποτελείτε από
Πύργος: Thermaltake Chaser A31
Τροφοδοτικό:Corsair Power Supply 650W
Σκληρός:Western Digital 1TB
Μητρική:Tuf gaming z490 plus 
Επεξεργαστής: i7 10700

Ram: G.skill 3200 16GB X2
Κάρτα γραφικών: 3060 Zotac 12GB RTX (δεν την έχω ούτε 2 εβδομάδες)

Παρατήρησα κάτι ασυνήθιστο που μου συμβαίνει πρώτη φόρα σε αυτά τα χρόνια που χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου 
Όταν είχα την παλιά κάρτα γραφικών δεν είχα κανένα θέμα με το youtube δούλευε κανονικά δεν κολλούσαν τα videakia  και γενικά όταν ήμουν σε γκειμ στο alt tab που έκανα δεν είχα θέμα 
Τώρα υπάρχουν 2 πρόβληματα 
Το youtube με την νέα κάρτα είναι σαν να είναι πιο βαριά εφαρμογή που χρησιμοποιώ όπως και επίσης σε κάποια βίντεο τρώει flickering ελάχιστο 
Μόνο σε βιντεάκια youtube δεν έχω παρατηρήσει σε γκειμ κάτι τέτοιο 
Έχω βγάλει τους drivers και τους ξανά κατέβασα δεν έδειξε να άλλαξε κάτι
Σας έχει συμβεί ; 
Στέλνω την κάρτα πίσω ; 

https://www.kapwing.com/w/eFTfTqCQXm  αφήνω αυτό το link που εχω κάνει screen record τι συμβαίνει ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προς το παρών χρησιμοποιώ microsoft edge και δεν μου κάνει το ίδιο για να δούμε 
Το hardware acceleration ήταν ήδη κλειστό 
αλλα γιατί να μου το κανει αυτο το chrome 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε να κατεβασεις το τελευταιο Firmware για την οθονη σου και αν συνεχισει να το κανει δοκιμασε αλλο καλωδιο.
Εχεις βαλει Gsync;
Στο δικο μου monitor πριν το τελευταιο firmware ειχε Flickering οταν εβαζες Gsync με Displayport ενω με καποια HDMI ηταν μια χαρα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δοκιμασε να κατεβασεις το τελευταιο Firmware για την οθονη σου και αν συνεχισει να το κανει δοκιμασε αλλο καλωδιο.
Εχεις βαλει Gsync;
Στο δικο μου monitor πριν το τελευταιο firmware ειχε Flickering οταν εβαζες Gsync με Displayport ενω με καποια HDMI ηταν μια χαρα.

Δεν υπάρχει update στο firmware επίσης δεν μου κάνει update το pc μου κολλάει δεν μου το κατεβάζει καν 

Screenshot_4.png

Screenshot_7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 0Fouskas είπε

Δεν υπάρχει update στο firmware επίσης δεν μου κάνει update το pc μου κολλάει δεν μου το κατεβάζει καν 

Screenshot_4.png

Screenshot_7.png

Το σφάλμα στην ενημέρωση των Windows σου το βγάζει η ενημέρωση ΚΒ5034441. Δεν έχει σχέση με το πρόβλημά σου ή το σύστημά σου. Και σε μένα βγάζει το ίδιο σφάλμα σε δύο συστήματα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αυτο που βλεπω στο βιντεο ειναι οτι κατα την αναπαραγωγη βιντεο κανει κοληματα η εικονα.Το φλικερινγκ -τρεμοπαιγμα ειναι αλλο πραγμα.........

What is screen flickering? Screen flickering refers to the rapid and continuous flashing of a computer or web screen, which can cause discomfort and distraction to the user.

Καλο ειναι οταν δεν κατανουμε τον αγγλικο ορο να περιγραφουμε το προβλημα στα Ελληνικα

Κατεβασε αναλυση στο βιντεο και δες αν εξακολουθει να το κανει.......

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filipprin είπε

Εγω αυτο που βλεπω στο βιντεο ειναι οτι κατα την αναπαραγωγη βιντεο κανει κοληματα η εικονα.Το φλικερινγκ -τρεμοπαιγμα ειναι αλλο πραγμα.........

What is screen flickering? Screen flickering refers to the rapid and continuous flashing of a computer or web screen, which can cause discomfort and distraction to the user.

Καλο ειναι οταν δεν κατανουμε τον αγγλικο ορο να περιγραφουμε το προβλημα στα Ελληνικα

Κατεβασε αναλυση στο βιντεο και δες αν εξακολουθει να το κανει.......

Στο βίντεο δείχνω το πρώτο παρτ 
Το άλλο πράγμα που μου κάνει κάποιες φορές ελάχιστες είναι όταν βλέπω βιντεακια στο yt κάποιες φορές τα γραφικά σαν να αλλυόνονται σε συγκεκριμένα σημεία 
και οταν γυρναω ξανα το βιντεο πισω δεν ειχε γινει ποτέ 
 

Εμφανίστηκε για 0.5 sec και εξαφανίστηκε το κάνει κάποιες φορές στο YT όταν γύρισα το βιντεακι ξανα στην συγκεκριμένη φάση δεν το έκανε 

Screenshot_8.png

Το ίδιο γίνεται και με μικρότερη ανάλυση ακόμα κολλάει κτλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, 0Fouskas said:

Στο βίντεο δείχνω το πρώτο παρτ 
Το άλλο πράγμα που μου κάνει κάποιες φορές ελάχιστες είναι όταν βλέπω βιντεακια στο yt κάποιες φορές τα γραφικά σαν να αλλυόνονται σε συγκεκριμένα σημεία 
και οταν γυρναω ξανα το βιντεο πισω δεν ειχε γινει ποτέ 
 

Εμφανίστηκε για 0.5 sec και εξαφανίστηκε το κάνει κάποιες φορές στο YT όταν γύρισα το βιντεακι ξανα στην συγκεκριμένη φάση δεν το έκανε 

Screenshot_8.png

Το φλικερινγκ είναι να τρεμοπαίζει η εικόνα (σαν να πηγαίνει ΟΛΗ πολύ ελαφριά πάνω/κάτω) ή να σβηνοανάβει σαν να flashάρει (ολόκληρη πάλι).

Στο βίντεο καθαρά σκαλώνει/κολλάει, δεν είναι flickering αυτό.

Το screenshot που έβαλες εδώ, αυτό λέγεται artifacting και συχνά προκύπτει από προβλήματα σε μνήμη (GPU), τροφοδοσίας, drivers κάρτας γραφικών ακόμα και κακού/ανεπαρκούς* καλωδίου.

Το windows update που fail-άρει, μπορεί να σχετίζεται, μπορεί και όχι. (μάλλον όχι, εκτός αν άλλαξες motherboard χωρίς να κάνεις επανεγκατάσταση)

*πχ μπορεί να είναι κακής ποιότητας το καλώδιο και να μη "σηκώνει" την ανάλυση και το framerate σου, ακόμα κι αν δούλευε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Το φλικερινγκ είναι να τρεμοπαίζει η εικόνα (σαν να πηγαίνει ΟΛΗ πολύ ελαφριά πάνω/κάτω) ή να σβηνοανάβει σαν να flashάρει (ολόκληρη πάλι).

Στο βίντεο καθαρά σκαλώνει/κολλάει, δεν είναι flickering αυτό.

Το screenshot που έβαλες εδώ, αυτό λέγεται artifacting και συχνά προκύπτει από προβλήματα σε μνήμη (GPU), τροφοδοσίας, drivers κάρτας γραφικών ακόμα και κακού/ανεπαρκούς* καλωδίου.

Το windows update που fail-άρει, μπορεί να σχετίζεται, μπορεί και όχι. (μάλλον όχι, εκτός αν άλλαξες motherboard χωρίς να κάνεις επανεγκατάσταση)

*πχ μπορεί να είναι κακής ποιότητας το καλώδιο και να μη "σηκώνει" την ανάλυση και το framerate σου, ακόμα κι αν δούλευε πριν.

Έχω βγάλει τους drivers της κάρτας και τους ξανά έβαλα δεν άλλαξε κάτι 
η επόμενη κίνηση πια είναι ;  
Απλα μου φάινεται πολύ παράξενο που μου το κάνει μονο στο yt  και οχι σε κάποιο game 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, 0Fouskas είπε

Έχω βγάλει τους drivers της κάρτας και τους ξανά έβαλα δεν άλλαξε κάτι 

DDU  χρησιμοποίησε σε σαφε μοντ.......

https://www.guru3d.com/download/display-driver-uninstaller-download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, 0Fouskas said:

Έχω βγάλει τους drivers της κάρτας και τους ξανά έβαλα δεν άλλαξε κάτι 
η επόμενη κίνηση πια είναι ;  
Απλα μου φάινεται πολύ παράξενο που μου το κάνει μονο στο yt  και οχι σε κάποιο game 

Σαν troubleshooting ξεκινάς με:

0. Έχεις συνδέσει σωστά το τροφοδοτικό με την κάρτα γραφικών, χωρίς splitters/mergers και τέτοιες τσαχπινιές?

½. Έχεις συνδέσει σίγουρα το καλώδιο με την κάρτα γραφικών και όχι το motherboard?

1. Άλλαξες motherboard χωρίς να κάνεις μετά fresh windows installation?

2. Έβγαλες όλους τους graphics drivers με το DDU σε safe mode, όπως γράφει και ο @filipprin ?

3. Δοκίμασες με άλλο καλώδιο και σε άλλη θύρα HDMI/DP? (ακόμα και αν πριν δούλευε)

4. Δοκίμασες με άλλο καλώδιο, σε άλλη θύρα και σε άλλη οθόνη?

5. Έχεις κάνει overclock την κάρτα γραφικών? Αν ναι, βγάλτο.

6. Δοκίμασε σε firefox, με hardware acceleration off&on

7. Βλέπω έχεις ανοιχτό το HWMonitor... φαντάζομαι δεν έχεις δει τίποτα παράξενες θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...