Προς το περιεχόμενο

ΜΑΣΟΥΤΗΣ - Προσφορα ILLY


zouzouniaris1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, zouzouniaris1 είπε

τις illy.. 9-10 ευρω η συσκευασια καπου εκει

Αν η συσκευασια ειναι 15 καψουλες απο οτι βρισκω, τοτε μακροπροθεσμα σου βγαινει ΠΟΛΥ παραπανω απο τις nespresso

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν η συσκευασια ειναι 15 καψουλες απο οτι βρισκω, τοτε μακροπροθεσμα σου βγαινει ΠΟΛΥ παραπανω απο τις nespresso

ειναι γνωστο οτι οι illy καψουλες ειναι πιο ακριβες, αλλα εχουν διαφορα σε γευση και σε ποσοτητα καφε σε σχεση με νεσπρεσο

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα είναι. 

 

Τηηχανη την έχω, οκ κάνει εσπρέσο. Μέχρι εκεί όμως. Είναι πολύ παλιά, θορυβώδης κ αργή. 

Οριακά πάνω απ τη βάση. 

ΣΟΣ παίρνει ΜΌΝΟ αυτές τις, σπάνιες, κάψουλες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα illy κάψουλες, δεν πρόκειται να πιείτε σοβαρό καφέ από αυτές, υπερβολικά μικρή ποσότητα καφέ μέσα στην κάψουλα και πολύ meh γεύση. Η Nespresso είναι καλύτερη.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με τους δύο από πάνω. Είχα πάρει και εγώ δύο μηχανές Illy από αντίστοιχη προσφορά του ίδιου καταστήματος πριν 3 χρόνια για το γραφείο. Σπίτι είχα Nespresso. Μέρα με τη νύχτα. Δε μπορώ να καταλάβω πώς έχει πιάσει το όνομα αυτό η Illy...

Στη πορεία, αντικατέστησα τη Nespresso με αυτόματη μηχανή που αλέθει κόκκους καφέ. Άλλο πράγμα εκεί. Εντελώς διαφορετική εμπειρία. Τα έχει βγάλει τα λεφτά της προ πολλού αν και παίρνω πιο ακριβό/ιδιαίτερο καφέ από αυτόν που πουλάνε στα super market.

btw τη δεύτερη Illy μηχανή την είχα πάρει για backup. Όταν ήρθε η ώρα της να δουλέψει, αποδείχτηκε ελαττωματική. Πιο συγκεκριμένα, έχει πολύ κακή/οριακή ροή νερού. Το περισσότερο νερό επιστρέφει πίσω στη δεξαμενή. Μακάρι να την είχα δοκιμάσει όταν την είχα πάρει...

Επεξ/σία από katsikoula
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katsikoula είπε

Συμφωνώ με τους δύο από πάνω. Είχα πάρει και εγώ δύο μηχανές Illy από αντίστοιχη προσφορά του ίδιου καταστήματος πριν 3 χρόνια για το γραφείο. Σπίτι είχα Nespresso. Μέρα με τη νύχτα. Δε μπορώ να καταλάβω πώς έχει πιάσει το όνομα αυτό η Illy...

Στη πορεία, αντικατέστησα τη Nespresso με αυτόματη μηχανή που αλέθει κόκκους καφέ. Άλλο πράγμα εκεί. Εντελώς διαφορετική εμπειρία. Τα έχει βγάλει τα λεφτά της προ πολλού αν και παίρνω πιο ακριβό/ιδιαίτερο καφέ από αυτόν που πουλάνε στα super market.

btw τη δεύτερη Illy μηχανή την είχα πάρει για backup. Όταν ήρθε η ώρα της να δουλέψει, αποδείχτηκε ελαττωματική. Πιο συγκεκριμένα, έχει πολύ κακή/οριακή ροή νερού. Το περισσότερο νερό επιστρέφει πίσω στη δεξαμενή. Μακάρι να την είχα δοκιμάσει όταν την είχα πάρει...

Τα pods της Nespresso μου αρέσουν γενικά. Όχι όλα αλλά έχει μεγάλη ποικιλια και έχει αρκετά ενδιαφέρουσες γεύσεις μέσα σε αυτά.

Ναι δεν είναι τα τέλεια αλλά και με τις μηχανές άλεσης πρέπει να βρεις συγκεκριμένη καλή ποικιλία κόκκων που να σου αρέσει και δεν είναι εφικτό πάντα. Σε δυσκολεύει να το βρεις και να το προμηθεύεσαι. Εάν τα καταφέρεις τότε ναι. Αλλιώς τα pods ειναι ενασ καλούτσικος συμβιβασμός.

Θα ηθελα προσωπικά σε αυτές ρύθμιση της θερμοκρασίας του ροφηματος. Γενικά λένε βέβαια ότι ούτε υπερβολική πίεση ούτε θερμοκρασία θέλει ο espresso για να μην καεί η γεύση του. Αλλά μου φαίνεται λίγο χλιαρος από τις μηχανές.

Τις Nespresso Vertuo δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά αφενός έχεις λιγότερες επιλογές σε γεύσεις, λίγο πιο ακριβές αλλά βρίσκεις δύσκολα κάψουλες και θέλει να παραγγέλνεις online χωρίς προς το παρόν επιλογή από 3rd party.

Αυτη που δίνει ο Massoutis την Illy έχει δικές της proprietary κάψουλες ή της κάψουλες της Nespresso?

Δεν την βλέπω κάπου online.

Και πόσες κάψουλες είναι και πόσο κοστίζουν οι κάψουλες με το δώρο?

Παρόμοιες προσφορές βγάζει συνέχεια και η Nespresso όποτε εάν δεν δέχεται η Illy nespresso pods θα προσπεράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω πιει καφεδες απο ολες τις μηχανες. Δεν μου αρεσει τιποτα. 
Πηγα προσφατα σε ενα μαγαζι με πλακακια και με κερασαν καφεδακι.
Μηχανη Nespresso (μια κοκκινη φθηνη) και καψουλα LOR απο το mymarket.
Με διαφορα το καλυτερο εσπρεσακι που εχω πιει απο τετοιου ειδους μηχανη.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι χρόνια αυτή η προσφορά, παλιότερα την έκανε ο Σκλαβενίτης και το mymarket. 

Διαβάστε και στο παρακάτω το λινκ αν έχετε απορίες , η μηχανή έχει αλλάξει φυσικά (νομίζω δύο γενιές ) αλλά η λειτουργία της και οι κάψουλες είναι ιδιες:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/631039-illy-francis-y3-δώρο-με-6-κουτιά-illy-espresso-yodagr-~-80€/

Αν είστε κοντά σε κατάστημα espressobox μπορείτε να πάτε να σας φτιάξουν ένα καφέ να δείτε αν σας αρέσει. 

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και ακριβές είναι οι κάψουλες, και ο καφές δεν είναι σε κάτι το ιδιαίτερο. Έχω δοκιμάσει ότι υπάρχει σε κάψουλα, με διαφορά καλύτερο είναι το format της Lavazza, το a Μodo Μio. Και φθηνές compostable κάψουλες, και μεγαλύτερη ποσότητα καφε. Οι nespresso είναι οκ, μπορείς να βρείς πολύ καλές κάψουλες σε οικονομικές τιμές. 
Η συγκεκριμένη Illy, ακούγεται σαν προσφορά, δεν είναι όμως καθώς οι κάψουλες είναι κοντά διπλή τιμή απο τις άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...