Προς το περιεχόμενο

Νέο pc


dims71
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Chris2756,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να φτιάξω τον νέο μου pc και έχω εστιάσει στα εξής και θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι οκ η πρεπει να αλλάξω κατι

Επεξεργαστής:intel i5 14600kf
Μητρική : msi pro z790-p ATX ψυκτρα επεξεργαστή : MH-D15 κάρτες μνημης: crucial pro 32g ddr5
ssd m2: 990pro samsung
κάρτα γραφικών:msi RTX 4070TI 12GB GDDR6X VENTUS
κουτί: Corsair 5000b. 

τροφοδοτικό: Be quiet puel power 12 M 750W

 

Επεξ/σία από dims71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Η ψυκτρα αυτη ειναι απο τις κορυφαιες, με κορυφαιους ανεμιστηρες. Ομως εχει μικρο περιθοριο για μνημες. Πριν την παρεις, μπες στον κοπο να στειλεις ενα μειλ στην noctua, αναφεροντας μαρκα μοντελο επεξεργαστη, μητρικης, μνημης και εκεινοι θα σου συστησουν το καταλληλο μοντελο ψυκτρας. Αυτην ειθελα κι εγω, αλλα μου ειπαν οτι δεν θα χωρανε οι μνημες μου και μου συστησαν την ΝΗ D15S στην οποια εβαλα και δευτερο ανεμιστηρα. Οι μνημες μου ειναι οι GSkill trident Z5 16gbx2/ddr5/6400.

 Aν στην συσκευασια της ψυκτρας δεν υπαρχουν τα λαμακια για το σοκετ που θελεις η κλιπς για δευτερο ανεμιστηρα, τους στελνεις φωτοτυπια αποδειξης αγορας και στα στελνουν δωρεαν και χωρις ταχυδρομικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Chris2756 είπε

Η ψυκτρα αυτη ειναι απο τις κορυφαιες, με κορυφαιους ανεμιστηρες. Ομως εχει μικρο περιθοριο για μνημες. Πριν την παρεις, μπες στον κοπο να στειλεις ενα μειλ στην noctua, αναφεροντας μαρκα μοντελο επεξεργαστη, μητρικης, μνημης και εκεινοι θα σου συστησουν το καταλληλο μοντελο ψυκτρας. Αυτην ειθελα κι εγω, αλλα μου ειπαν οτι δεν θα χωρανε οι μνημες μου και μου συστησαν την ΝΗ D15S στην οποια εβαλα και δευτερο ανεμιστηρα. Οι μνημες μου ειναι οι GSkill trident Z5 16gbx2/ddr5/6400.

 Aν στην συσκευασια της ψυκτρας δεν υπαρχουν τα λαμακια για το σοκετ που θελεις η κλιπς για δευτερο ανεμιστηρα, τους στελνεις φωτοτυπια αποδειξης αγορας και στα στελνουν δωρεαν και χωρις ταχυδρομικα. 

Διάβασα ότι με χαμηλού προφίλ μνημες χωράει.αυτες που έχω επιλέξει είναι χαμηλού προφίλ.αλλα επιδη μου το επισημάνεις θα στείλω email,για σιγουριά.καθως είδα και το κουτί χωράει την ψυκτρα για 2χιλιοστα

Με τα υπόλοιπα κομμάτια που έχω επιλέξει θα λειτουργήσει στο επακρον το pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dims71

Να πω μόνο ότι ο 990pro είναι αρκετά overpriced (2TB θα πάρεις?).... με τις τιμές που παίζουν τώρα, θα πήγαινα σε έναν WD SN770.

Αν πας για 1TB, πάρε τον KC3000 (ή και τον sn770 για -10€ ακόμα)... 115euros για 1ΤΒ δεν θα τα'δινα με τίποτα και διαφορά δεν πρόκειται να καταλάβεις.

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=33965982%2C39358901%2C31954277

Καλύτερα να δώσεις τα 50ευρώ σε πίτσες (ή πιο "καλή" 4070).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φίλο Teddy77. Δε δίνεις x χρήματα σήμερα για να πάρεις 1 ΤΒ ενώ μπορείς να πάρεις 2 ΤΒ. 

Εναλλακτικά τον Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 (εδώ) αλλά όχι από Skroutz όπου και τον δίνει αρκετά παραπάνω από τα 124 Ευρώ

  • Read Speed 7400MB/s
  • Write Speed 6500MB/s

Για μεγάλα αρχεία οι ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής είναι υψηλές και είναι ένας από τους πιο γρήγορους δίσκους (review εδώ - έχει και τον WD SN770 εάν θες για συγκρίσεις). Επειδή τον έχω οι ταχύτητες που μετράω είναι Read Speed 7358MB/s (πολύ κοντά στις αναφερόμενες τιμές) και Write Speed 6141MB/s. Υστερεί μόνο λίγο σε ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής μικρών αρχείων και περισσότερο στις εγγραφές (αλλά για παιχνίδια και κανονική χρήση δεν θα δεις διαφορές).   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τσεκαρισα 980 pro  και 990 pro,  σε παιχνιδια και καθημερινες εφαρμογες, πρακτικα δεν καταλαβα διαφορα. Ετσι επελλεξα τους 980 που ειναι οικονομικοτεροι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...