Προς το περιεχόμενο

Χτίσιμο sff pc


nikanta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,
Έχω αποφασίσει να φτιάξω υπολογιστή και θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερος λόγω του διαθέσιμου χώρου που έχω.
Έχω λοιπόν παραγγείλει τα εξής:
SGPC K39 v3 
CPU FAN - AXP90-X53 full copper
PSU - Enhance 7660b 600W modular 
PCIe 4.0 x16 Riser Cable Double Reverse 18.5cm
Το κόστος αυτών είναι γύρω στα 350ε

Έχω ήδη:
Samsung 990 PRO SSD 1TB(το έχω ήδη άπο το υπάρχον σύστημα) που θα μπει σαν κύριος δίσκος.

Το αρχικό μπάτζετ ήταν γύρω στα 1300ε αλλά δεν βλέπω να το κρατάω😅
Η χρήση του υπολογιστή είναι κυρίως για δουλειά(προγραμματισμός, vms, emulation) αλλά και για ελαφρύ gaming(1080p).
Το ποσό αφορά αποκλειστικά το κουτί. Περιφεριακά υπάρχουν ήδη.
Το κουτί θα το συναρμολογήσω εγώ και θα εγκαταστήσω windows πάνω.

Τα χαρακτηριστικά που σκέφτομαι είναι τα εξής:
CPU - AMD Ryzen 9 7900
https://www.skroutz.gr/s/40307262/AMD-Ryzen-9-7900-3-7GHz-Epexergastis-12-Pyrinon-gia-Socket-AM5-se-Kouti-me-PSyktra.html
GPU - Zotac GeForce RTX 4060
https://www.skroutz.gr/s/43787862/Zotac-GeForce-RTX-4060-8GB-GDDR6-Solo-Karta-Grafikon-ZT-D40600G-10L.html
MB - MSI MPG B650I EDGE  
https://www.skroutz.gr/s/39499179/MSI-MPG-B650I-EDGE-WIFI-Motherboard-Mini-ITX-me-AMD-AM5-Socket.html
RAM -  G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5
https://www.skroutz.gr/s/38503320/G-Skill-Trident-Z5-Neo-RGB-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6000-gia-Desktop-F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR.html
Second storage - Western Digital SN770 SSD 1TB
https://www.skroutz.gr/s/33965982/Western-Digital-SN770-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-WDS100T3X0E.html

Βγαίνουν γύρω στα 1200 σε σκρούτζ.
Βέβαια όταν αποφασίσω τι θα πάρω, θα κάνω και έρευνα για καλύτερες τιμές κλπ.

Οπότε οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
Πως φαίνεται το σύστημα αυτό? Προτεινόμενες αλλαγές?

Διάβασα για bottleneck κλπ. Υπάρχει περιπτωση να έχω λόγω της κάρτας γραφικών?

Γενικά προτιμούσα intel αλλά λόγω του μικρού κουτιού επέλεξα το συγκεκριμμένο επεξεργαστή που είναι 65w αλλά ταυτόχρονα και πολύ δυνατός.
Υπάρχει κάποια εναλλακτική πχ σε intel που να μπορώ να ψύξω με τη ψύκτρα που πήρα? Και αν ναι, τότε με τι μητρική/ram?

Είδα που βάζουν μια βάση σε intel επεξεργαστές για να "καθεται" καλύτερα η ψύκτρα. Χρειάζεται κάτι τέτοιο σε amd?

Υπάρχει κάποια εναλλακτική σε κάρτα γραφικών?
Λόγω του κουτιού η κάρτα θα πρέπει να είναι έως 180mm μήκος και 43mm πάχος.
Σκεφτόμουν μήπως τρέναρα την αγορά κάρτας γραφικών για τώρα(μένοντας με τα onboard γραφικά).
Αυτό βέβαια αν θα έβγαινε κάτι στο σύντομο μέλλον(δεν ξέρω κάθε πότε ανακοινόνονται κάρτες γραφικών κλπ)

Οποιαδήποτε γνώμη/βοήθεια δεκτή 😁

Επεξ/σία από nikanta
added parts links
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikanta είπε

Καλησπέρα,
Έχω αποφασίσει να φτιάξω υπολογιστή και θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερος λόγω του διαθέσιμου χώρου που έχω.
Έχω λοιπόν παραγγείλει τα εξής:
SGPC K39 v3 
CPU FAN - AXP90-X53 full copper
PSU - Enhance 7660b 600W modular 
PCIe 4.0 x16 Riser Cable Double Reverse 18.5cm
Το κόστος αυτών είναι γύρω στα 350ε

Έχω ήδη:
Samsung 990 PRO SSD 1TB(το έχω ήδη άπο το υπάρχον σύστημα) που θα μπει σαν κύριος δίσκος.

Το αρχικό μπάτζετ ήταν γύρω στα 1300ε αλλά δεν βλέπω να το κρατάω😅
Η χρήση του υπολογιστή είναι κυρίως για δουλειά(προγραμματισμός, vms, emulation) αλλά και για ελαφρύ gaming(1080p).
Το ποσό αφορά αποκλειστικά το κουτί. Περιφεριακά υπάρχουν ήδη.
Το κουτί θα το συναρμολογήσω εγώ και θα εγκαταστήσω windows πάνω.

Τα χαρακτηριστικά που σκέφτομαι είναι τα εξής:
CPU - AMD Ryzen 9 7900
GPU - Zotac GeForce RTX 4060
MB - MSI MPG B650I EDGE  
RAM -  G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5
Second storage - Western Digital SN770 SSD 1TB

Βγαίνουν γύρω στα 1200 σε σκρούτζ.
Βέβαια όταν αποφασίσω τι θα πάρω, θα κάνω και έρευνα για καλύτερες τιμές κλπ.

Οπότε οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
Πως φαίνεται το σύστημα αυτό? Προτεινόμενες αλλαγές?

Διάβασα για bottleneck κλπ. Υπάρχει περιπτωση να έχω λόγω της κάρτας γραφικών?

Γενικά προτιμούσα intel αλλά λόγω του μικρού κουτιού επέλεξα το συγκεκριμμένο επεξεργαστή που είναι 65w αλλά ταυτόχρονα και πολύ δυνατός.
Υπάρχει κάποια εναλλακτική πχ σε intel που να μπορώ να ψύξω με τη ψύκτρα που πήρα? Και αν ναι, τότε με τι μητρική/ram?

Είδα που βάζουν μια βάση σε intel επεξεργαστές για να "καθεται" καλύτερα η ψύκτρα. Χρειάζεται κάτι τέτοιο σε amd?

Υπάρχει κάποια εναλλακτική σε κάρτα γραφικών?
Λόγω του κουτιού η κάρτα θα πρέπει να είναι έως 180mm μήκος και 43mm πάχος.
Σκεφτόμουν μήπως τρέναρα την αγορά κάρτας γραφικών για τώρα(μένοντας με τα onboard γραφικά).
Αυτό βέβαια αν θα έβγαινε κάτι στο σύντομο μέλλον(δεν ξέρω κάθε πότε ανακοινόνονται κάρτες γραφικών κλπ)

Οποιαδήποτε γνώμη/βοήθεια δεκτή 😁

Πολύ κοντο το κουτι που διαλεξες.

Η Zotac GeForce RTX 4060 βέπω οτι εχει length 221mm και το κουτι σου χωραει εως 188mm GPU!!!

Εαν καταφερεις να τα χωρεσεις ολα εκει (Λογικα θελει να εχεις και λεπτεπιλεπτα δαχτυλα κατα την συναρμολογηση) και με σωστες θερμοκρασιες τοτε γενικα μου αρεσουν τα compact κομματια.

Προσοχη πολυ στις διαστασεις σε ολα μα ολα. Πολλες φορες και μια μεταλικη γωνια στο κουτι ενοχλει για μερικα χιλιοστα. Με λιγο dremelακι λυνεται το θεμα αλλα οχι παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Πολύ κοντο το κουτι που διαλεξες.

Η Zotac GeForce RTX 4060 βέπω οτι εχει length 221mm και το κουτι σου χωραει εως 188mm GPU!!!

Εαν καταφερεις να τα χωρεσεις ολα εκει (Λογικα θελει να εχεις και λεπτεπιλεπτα δαχτυλα κατα την συναρμολογηση) και με σωστες θερμοκρασιες τοτε γενικα μου αρεσουν τα compact κομματια.

Προσοχη πολυ στις διαστασεις σε ολα μα ολα. Πολλες φορες και μια μεταλικη γωνια στο κουτι ενοχλει για μερικα χιλιοστα. Με λιγο dremelακι λυνεται το θεμα αλλα οχι παντα.

Υπάρχει και έκδοση με ένα ανεμιστηρα στα 163mm.
Για ευκολία έκανα έντιτ προσθέτοντας και συνέσμους κάτω από κάθε προιόν.
Γενικά θέλω να πιστυεώ ότι είναι οκ τα εξαρτήματα από άποψη διαστάσεων.
Απλά έχω τις απορίες που έγραψα γενικά ως προς τα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikanta είπε

Υπάρχει και έκδοση με ένα ανεμιστηρα στα 163mm.
Για ευκολία έκανα έντιτ προσθέτοντας και συνέσμους κάτω από κάθε προιόν.
Γενικά θέλω να πιστυεώ ότι είναι οκ τα εξαρτήματα από άποψη διαστάσεων.
Απλά έχω τις απορίες που έγραψα γενικά ως προς τα specs.

Λογικα τα βλεπω ολα. Μικροδιαφοροποιησεις παντα υπαρχει δυνατοτητα αναλογως τα γουστα του καθενος αλλα δεν βλεπω κατι σημαντικο.

Προσωπικα δεν θα εδινα 340 ευρω για RTX 4060 8GB αλλα δυστυχως θελεις small factor και εκει σε υπαρχουν πιο περιορισμενες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Λογικα τα βλεπω ολα. Μικροδιαφοροποιησεις παντα υπαρχει δυνατοτητα αναλογως τα γουστα του καθενος αλλα δεν βλεπω κατι σημαντικο.

Προσωπικα δεν θα εδινα 340 ευρω για RTX 4060 8GB αλλα δυστυχως θελεις small factor και εκει σε υπαρχουν πιο περιορισμενες επιλογες.

Σε παρόμοια χρήματα/επιδόσεις υπάρχει κάποιος συνδιασμός ram/mb/intel cpu(65w για να είμαι όσο πιο οκ γίνεται από θερμοκρασίες)?
Ναι, δυστυχώς λόγω χώρου η πιο "καλή" επιλογή που έχω είναι η 4060. Αν και με βλέπω για τώρα να περιμένω λίγο για κάτι άλλο ή κάποια καλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikanta είπε

Σε παρόμοια χρήματα/επιδόσεις υπάρχει κάποιος συνδιασμός ram/mb/intel cpu(65w για να είμαι όσο πιο οκ γίνεται από θερμοκρασίες)?
Ναι, δυστυχώς λόγω χώρου η πιο "καλή" επιλογή που έχω είναι η 4060. Αν και με βλέπω για τώρα να περιμένω λίγο για κάτι άλλο ή κάποια καλύτερη τιμή.

Οτιδηποτε σε Intel έχω την εντύπωση ότι θα σου ανεβάσει αρκετά τις θερμοκρασίες για να είναι στα ίδια επίπεδα απόδοσης. Μιλάμε για 125W και πάνω απ όσο γνωρίζω.

Επίσης πρεπει να πας τουλάχιστον σε gen 13th για DDR5 μνημες και πιο χαμηλά χρονισμένες.

Δεν βλέπω κάποιο ιδιαιτερο κέρδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Με βλέπω να μένω με αυτές τις επιλογές εκτός αν προκύψει κάποια άλλη πρόταση.
Και θα σκεφτώ τι θα κάνω και με τη κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...