Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια Πίνακα wifi (smart home)


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum,

Μένουμε σε μια "οικογενειακή" πολυκατοικια με 4 διαμερίσματα(συγγενείς) και έχουμε κεντρική θέρμανση.

Υπαρχει ένα ηλεκτρολογικό πίνακακι(εάν θεωρείτε ότι χρειαζετε μπορώ να βγάλω μια φωτό) στην είσοδο της πολυκατοικίας που είναι μόνο για τον καυστηρα(ασφαλεια/ ρελέ+ χρονοδιακοπτης-παλιου τύπου με την ροδέλα κουμπιά-)

Ο χρονοδιακόπτης λοιπόν χάλασε και πρέπει να ανεβοκατεβαινουμε στην σκάλα για να ανοιγοκλείνουμε τον καυστήρα.

Αυτό που ψάχνω είναι μήπως βάλουμε έναν "διακόπτη" που ορίζετε μεσω  wifi ώστε είτε να φτιάξεις ημερήσιο πρόγραμμα λειτουργίας, είτε να το ανοιγοκλείνουμε "χειροκίνητα" μέσω app.

Η πρώτη μου ερώτηση ειναι->

Αυτά πρέπει να βρίσκονται σε τοπικά δίκτυα ή συνδεοντε σε δικό τους server και επικοινωνούν με τον "έξω" κόσμο?(Πρακτικά να συνδεθεί στο wifi που έχει κάλυψη στην είσοδο της πολυκατοικίας του ξαδέρφου που βρίσκετε στον 1ο όροφο, αλλά να μπορώ να το δουλέψω και εγώ που βρίσκομαι στον 2ο όροφο, η ακόμα εάν είμαι εκτός σπιτιού και μου το ζητησουν)

Η δεύτερη ερώτηση είναι εάν έχει  χρησιμοποιήσει καποιος κάτι αντιστοιχο και έχει να προτείνει συγκεκριμένη μάρκα/μοντέλο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις σκέψεις σας προκαταβολικά.

Υ.γ Δεν είμαι σίγουρος εάν βρίσκομαι στην κατάλληλη ενοτητα-

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε τον χρονοδιακόπτη που χάλασε και τελος, υπαρχουν λυσεις απομακρυσμενου ελεγχου αλλα για σένα δεν κανουν γιατι είστε 4 με άλλα δικτυα ο καθε ενας κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2024 at 16:34, NikosKallithea said:

Αλλαξε τον χρονοδιακόπτη που χάλασε και τελος, υπαρχουν λυσεις απομακρυσμενου ελεγχου αλλα για σένα δεν κανουν γιατι είστε 4 με άλλα δικτυα ο καθε ενας κλπ

Ναι,για αυτό άνοιξα topic.

Δεν υπάρχει κάποια "ασφάλεια" να δουλεύει όπως π.χ οι κάμερες που τις χειρίζεσαι από οποιοδήποτε δίκτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν υπάρχει αυτονομία στο όλο σύστημα αλλάζεις τον χρονοδιακόπτη και τελειώσες μια και καλή καθώς θα δουλέυεις όπως πριν. Τωρα αν θες να βαλεις ντε και καλα με εφαρμογή θα πρεπει να πιανει καλα το δυκτιο εκει και να ορισετε ποιος απο τους 4 θα μπαινει να ανοιγει κλεινει το συτημα καθως αν το εχετε ολοι στο μυαλο σας μπηκα εκλεισα ανοιξα πιο πολυ πονοκεφαλο θα φερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, @topos είπε

Ναι,για αυτό άνοιξα topic.

Δεν υπάρχει κάποια "ασφάλεια" να δουλεύει όπως π.χ οι κάμερες που τις χειρίζεσαι από οποιοδήποτε δίκτυο?

Μια χαρα γινεται

παιρνεις εναν αξιοπρεπη smart switch (ιδανικα και με μπουτον αν εχετε κανεναν ηλικιωμενο που θελει να το αναψει ντε κ καλα εκτος των τυπικων ωρων)

το συνδεεις στη θεση του χρονοδιακοπτη

τον βαζεις στο wifi που πιανει καλυτερα στο σημειο

φτιαχνεις ενα account στην εφαρμογη του διακοπτη που θα εχετε ολοι τον κωδικο

τον σεταρεις στην εφαρμογή, φτιαχνεις το προγραμμα που θελεις και διατηρειτε και τη δυνατοτητα να τον αναψετε πχ για 1-2 ωρες εξτρα απο το προγραμμα σε περιπτωση παγωνιας...

 

εχω κανει κατι αντιστοιχο με smart διακοπτη για κοινοχρηστη γκαραζοπορτα (ανοιγουν οι χρηστες μεσω κινητου), καθως τα οριτζιναλ κοντρολ δεν υπηρχαν πλεον κ ηταν φθηνοτερο απο το να παρω δεκτη και τα αντιστοιχα κοντρολ... το μονο - ειναι οτι χανεις 10 δευτερα σταματα ανοιξε το app με ανοιχτα δεδομενα πατα διακοπτη στο app....

παραδειγμα https://www.skroutz.gr/s/25751176/Geyer-Rele-Ragas-Diarrois-16A-Monopoliko-WiFi-ER116W.html?from=catspan

 

υπαρχουν και φθηνοτερες λυσεις φυσικα...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2024 at 16:29, @topos said:

Καλησπέρα στο forum,

Μένουμε σε μια "οικογενειακή" πολυκατοικια με 4 διαμερίσματα(συγγενείς) και έχουμε κεντρική θέρμανση.

Υπαρχει ένα ηλεκτρολογικό πίνακακι(εάν θεωρείτε ότι χρειαζετε μπορώ να βγάλω μια φωτό) στην είσοδο της πολυκατοικίας που είναι μόνο για τον καυστηρα(ασφαλεια/ ρελέ+ χρονοδιακοπτης-παλιου τύπου με την ροδέλα κουμπιά-)

Ο χρονοδιακόπτης λοιπόν χάλασε και πρέπει να ανεβοκατεβαινουμε στην σκάλα για να ανοιγοκλείνουμε τον καυστήρα.

Αυτό που ψάχνω είναι μήπως βάλουμε έναν "διακόπτη" που ορίζετε μεσω  wifi ώστε είτε να φτιάξεις ημερήσιο πρόγραμμα λειτουργίας, είτε να το ανοιγοκλείνουμε "χειροκίνητα" μέσω app.

Η πρώτη μου ερώτηση ειναι->

Αυτά πρέπει να βρίσκονται σε τοπικά δίκτυα ή συνδεοντε σε δικό τους server και επικοινωνούν με τον "έξω" κόσμο?(Πρακτικά να συνδεθεί στο wifi που έχει κάλυψη στην είσοδο της πολυκατοικίας του ξαδέρφου που βρίσκετε στον 1ο όροφο, αλλά να μπορώ να το δουλέψω και εγώ που βρίσκομαι στον 2ο όροφο, η ακόμα εάν είμαι εκτός σπιτιού και μου το ζητησουν)

Η δεύτερη ερώτηση είναι εάν έχει  χρησιμοποιήσει καποιος κάτι αντιστοιχο και έχει να προτείνει συγκεκριμένη μάρκα/μοντέλο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις σκέψεις σας προκαταβολικά.

Υ.γ Δεν είμαι σίγουρος εάν βρίσκομαι στην κατάλληλη ενοτητα-

 

Πόσο ρεύμα τραβάει ο καυστήρας; Λογικά κάτω από 1KW.

Παίρνεις το Sonoff TH Origin, πετάς όλα τα υπόλοιπα και τελειώνεις.

Φτιάχνεις έναν κύριο λογαριασμό που θα έχουν πρόσβαση όλοι (αν χρειάζεται), αλλά ΔΕΝ τον χρησιμοποιεί κανένας. Απλώς φτιάχνει ο καθένας τον δικό του και διαμοιράζεται ο κύριος με τους υπόλοιπους το συγκεκριμένο module.

Παίρνει χρονοπρόγραμμα, χρονομέτρηση (σε πόση ώρα να ανοίξει/κλείσει) κ.α.

Μπορούν να ενημερώνονται όλοι με το που αλλάξει κατάσταση και φαίνεται αμέσως και στην εφαρμογή (οπότε δεν παίζει να τον ανοίξει κάποιος ενώ είναι ήδη ανοιχτός).

Επίσης, μπορείς να το συνδυάσεις με άλλα μαραφέτια της sonoff (δεν λέω καν για alexa, google και άλλα παρόμοια, καθώς τείνουν σε οικιακό περιβάλλον και όχι κοινόχρηστο) και να κάνεις μικροαυτοματισμούς (πχ διακόπτης στην είσοδο που ανάβει ένα συγκεκριμένο φως όταν λειτουργεί ο καυστήρας).

Αρκεί να υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ (το χρονοπρόγραμμα λειτουργεί και χωρίς, αρκεί να υπάρχει σύνδεση κατά την ρύθμισή του), το οποίο δεν είναι ανέφικτο, μιλάμε για ισόγειο με 1ο όροφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2024 at 13:04, paylidis said:

Μια χαρα γινεται

παιρνεις εναν αξιοπρεπη smart switch (ιδανικα και με μπουτον αν εχετε κανεναν ηλικιωμενο που θελει να το αναψει ντε κ καλα εκτος των τυπικων ωρων)

το συνδεεις στη θεση του χρονοδιακοπτη

τον βαζεις στο wifi που πιανει καλυτερα στο σημειο

φτιαχνεις ενα account στην εφαρμογη του διακοπτη που θα εχετε ολοι τον κωδικο

τον σεταρεις στην εφαρμογή, φτιαχνεις το προγραμμα που θελεις και διατηρειτε και τη δυνατοτητα να τον αναψετε πχ για 1-2 ωρες εξτρα απο το προγραμμα σε περιπτωση παγωνιας...

 

εχω κανει κατι αντιστοιχο με smart διακοπτη για κοινοχρηστη γκαραζοπορτα (ανοιγουν οι χρηστες μεσω κινητου), καθως τα οριτζιναλ κοντρολ δεν υπηρχαν πλεον κ ηταν φθηνοτερο απο το να παρω δεκτη και τα αντιστοιχα κοντρολ... το μονο - ειναι οτι χανεις 10 δευτερα σταματα ανοιξε το app με ανοιχτα δεδομενα πατα διακοπτη στο app....

παραδειγμα https://www.skroutz.gr/s/25751176/Geyer-Rele-Ragas-Diarrois-16A-Monopoliko-WiFi-ER116W.html?from=catspan

 

υπαρχουν και φθηνοτερες λυσεις φυσικα...

Κοιτούσα για κάποια tuya από AliExpress αλλά θα προτιμούσα κάτι "επώνυμο"->

Αυτό το geyer έχει και κουμπάκι να λειτουργεί χειροκίνητα(on/off)?

Το sooff έτσι όπως το βλέπω δεν θα χωρέσει στο πίνακακι που ήδη υπάρχει ο χρονοδιακόπτης+ το ρελέ.

Spoiler

Λέω να το προχωρήσω γιατί ουτως η άλλως θέλω να βάλω άλλο ένα στον δικό μου θερμοσίφωνα(έχω ήδη βάλει ασφάλεια/χρονοδιακόπτη +ρελέ) οπότε εάν το βάλω και δεν αρέσει σε κάποιους(πρακτικά εμείς θα έχουμε την εφαρμογή και ο ξάδερφος στον 1ο -οι υπόλοιποι ένοικοι είναι ηλικιωμένοι που απλά περνούν τηλέφωνο να το αναψουμε σβησουμε-)

Από θέμα wifi πιστεύω πως πρέπει να είμαστε οκ, εάν τοποθετήσω το κινητό πάνω στον πίνακα έχω 2-3 γραμμές.Αλλα πιστεύω πως εάν δεν δουλεύει σωστά θα βάλω ένα repeater και θα γίνει δουλίτσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, @topos είπε

Κοιτούσα για κάποια tuya από AliExpress αλλά θα προτιμούσα κάτι "επώνυμο"->

Αυτό το geyer έχει και κουμπάκι να λειτουργεί χειροκίνητα(on/off)?

Το sooff έτσι όπως το βλέπω δεν θα χωρέσει στο πίνακακι που ήδη υπάρχει ο χρονοδιακόπτης+ το ρελέ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Λέω να το προχωρήσω γιατί ουτως η άλλως θέλω να βάλω άλλο ένα στον δικό μου θερμοσίφωνα(έχω ήδη βάλει ασφάλεια/χρονοδιακόπτη +ρελέ) οπότε εάν το βάλω και δεν αρέσει σε κάποιους(πρακτικά εμείς θα έχουμε την εφαρμογή και ο ξάδερφος στον 1ο -οι υπόλοιποι ένοικοι είναι ηλικιωμένοι που απλά περνούν τηλέφωνο να το αναψουμε σβησουμε-)

Από θέμα wifi πιστεύω πως πρέπει να είμαστε οκ, εάν τοποθετήσω το κινητό πάνω στον πίνακα έχω 2-3 γραμμές.Αλλα πιστεύω πως εάν δεν δουλεύει σωστά θα βάλω ένα repeater και θα γίνει δουλίτσα.

 

 

Δε θυμαμαι αν έχει κουμπί, το έχω βάλει δυο φορές σε φίλους. Και να μην έχει όμως παίρνεις ένα μπουτόν ράγας. 
sonoff Tuya Xiaomi κλπ για εμένα πλήρης απογοήτευση - Broadlink και tplink μου παίζουν πολύ καλύτερα από όλα όσα δοκίμασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...