Προς το περιεχόμενο

Γυαλιστικό ελαστικών αυτοκινήτου.


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλους.

Το καλοκαίρι έβαλα σto suv που 'εχω λάστιχα continental ultra contact (235/60/18). 

Αν και φρέσκα (15/23) απο την αρχή είχαν μια θαμπή-βρώμικη όψη ( και πολύ έντονη μυρωδιά ακόμη και στους εξωτερικούς χώρους για καμία εβδομάδα).

Προσπαθησα να τα καθαρίσω χωρίς αποτέλεσμα.

Λέω να πάω σε γυαλιστικό ελαστικών ή σε αυτό

https://www.skroutz.gr/s/11704372/Meguiar-s-Ygro-Gyalismatos-gia-Elastika-Endurance-Tire-Gel-473ml.html#description

ή σε αυτό

https://www.skroutz.gr/s/11715796/AutoGlym-Instant-Tyre-Dressing-ITD500-500ml.html#reviews

Απλά επειδή τα λάστιχα είναι σχετικά καινούργια θα ήθελα να ρωτήσω για την επίδραση των εν λογω (και όχι μόνο ) γυαλιστικων στο λάστιχο, δηλαδή αν με τη συχνή χρήση του προϊόντος το λάστιχο φθαρεί -σπάσει πιο γρήγορα.

Στα παλιά μου λάστιχα έβαζα καθαριστικό- γυαλιστικο (αφρό της armor all) αλλα με τον χρόνο παρατηρούσα ότι μόλις έφευγε η επίδραση του το λάστιχο φαινόταν πιο θαμπό-κομμένο από πριν ( αν και μπορεί να ήταν η ιδέα μου).

Δεν με ένοιαζε ιδιαιτέρως γιατί τα λάστιχα όδευαν προς αντικατάσταση. Τώρα όμως με απασχολεί αφου τα λάστιχα είναι σχετικά φρέσκα.

Πέρα από τα προαναφερθέντα κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Επεξ/σία από louben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο το εχω χρονια παρα πολυ καλο και διαρκεί αρκετα ακομη και μετα απο μερικα πλυσίματα με πιεστικό

οταν καποια στιγμή φύγει δεν γινεται πάντως περίεργο - θαμπό το λάστιχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, louben said:

και εγω προς το πρώτο προσανατολίζομαι.

Πέρα από τη θαμπάδα επηρεάζει πιστεύεις τη συνθεση του ελαστικού ? Έχεις παρατηρήσει κάτι;

σε 4 χρονια δεν το εκανε τπτ (κακο) καλο παιζει και να έκανε γιατι ακομη μαλακό ειναι
το καλοκαίρι θα πανε για αλλαγη ετσι και αλλιώς τα λάστιχα (πάντα αλλάζω μετά την 4ετια) so στο χρόνο ζωής τον ελαστικών κάτι κακό δεν είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτελατζής σε καινούργιο λεωφορείο στα λάστιχα έβαζε μίγμα νερού και γλυκερίνης ,πραγματικά έδειχναν πολύ ωραία.

Disclaimer :μονο στο πλάι των ελαστικών και όχι στο πέλμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κτελατζής σε καινούργιο λεωφορείο στα λάστιχα έβαζε μίγμα νερού και γλυκερίνης ,πραγματικά έδειχναν πολύ ωραία.

Disclaimer :μονο στο πλάι των ελαστικών και όχι στο πέλμα. 

Το είχα κάνει και εγω παλιότερα. Απλα το θέμα είναι η αναλογία νερού-γλυκερίνης και δεν μπορω να πώ ότι το είχα πετύχει απόλυτα. Επίσης η γυαλάδα έφευγε πολύ γρήγορα (και σίγουρα μετά το πλύσιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Black Demis said:

το πρωτο το εχω χρονια παρα πολυ καλο και διαρκεί αρκετα ακομη και μετα απο μερικα πλυσίματα με πιεστικό

οταν καποια στιγμή φύγει δεν γινεται πάντως περίεργο - θαμπό το λάστιχο

To meguiars θέλει πολύ καλό σκούπισμα κατά την εφαρμογή αλλιώς πιτσιλαει μαρσπιεδες και φτερά και κολλάει βρωμιά.

 

Αυτό που έχει πάθει ο φίλος λέγεται tyre blooming και είναι κατασκευαστικό του ελαστικού 

 

Η λύση στο πρόβλημα είναι πολύ καλό καθάρισμα με σκληρό βουρτσακι και ειδικό καθαριστικό ή APC σε υψηλή συγκέντρωση ή καθαριστικό ζαντών και μετά ένα καλό dressing ελαστικών 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το caro perl το οποίο ανάλογα με την αραίωση κάνει για όλες τις πλαστικές επιφάνειες και εσωτερικό και εξωτερικό, και δίνει ένα πιο νατουραλ αποτέλεσμα στα ελαστικά.

 

Πρόσφατα πήρα το darkside την ίδια εταιρεία που είναι εξειδικευμένο για ελαστικά και δίνει πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να με βεβαιότητα διάρκεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tzotzo said:

To meguiars θέλει πολύ καλό σκούπισμα κατά την εφαρμογή αλλιώς πιτσιλαει μαρσπιεδες και φτερά και κολλάει βρωμιά.

 

Αυτό που έχει πάθει ο φίλος λέγεται tyre blooming και είναι κατασκευαστικό του ελαστικού 

 

Η λύση στο πρόβλημα είναι πολύ καλό καθάρισμα με σκληρό βουρτσακι και ειδικό καθαριστικό ή APC σε υψηλή συγκέντρωση ή καθαριστικό ζαντών και μετά ένα καλό dressing ελαστικών 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το caro perl το οποίο ανάλογα με την αραίωση κάνει για όλες τις πλαστικές επιφάνειες και εσωτερικό και εξωτερικό, και δίνει ένα πιο νατουραλ αποτέλεσμα στα ελαστικά.

 

Πρόσφατα πήρα το darkside την ίδια εταιρεία που είναι εξειδικευμένο για ελαστικά και δίνει πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να με βεβαιότητα διάρκεια.

Όταν το βάζω πέφτει καλό τρίψιμο μέχρι να μην φαίνεται υγρό την είχα πατήσει πρώτη φορά νωμιζα είναι κλασσικό υγρό για λάστιχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, Ukforthemoment said:

Κτελατζής σε καινούργιο λεωφορείο στα λάστιχα έβαζε μίγμα νερού και γλυκερίνης ,πραγματικά έδειχναν πολύ ωραία.

Disclaimer :μονο στο πλάι των ελαστικών και όχι στο πέλμα. 

ισχυει, απλο fairi i ava σε ενα σφουγγαρι και τα σκουπηζεις γυρω γυρω, εγω ετσι κανω και δειχνουν εργοστασιακα.

Υ.Γ εχει γλυκερινη μεσα το απορρηπαντικο πιατων

Επεξ/σία από bezan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, louben είπε

και εγω προς το πρώτο προσανατολίζομαι.

Πέρα από τη θαμπάδα επηρεάζει πιστεύεις τη συνθεση του ελαστικού ? Έχεις παρατηρήσει κάτι;

Πιστεύεις ενα γυαλιστικο μπορεί να επηρεάσει τα ελαστικά που τρώνε και αντέχουν τις ατέλειωτες πιέσεις και τριβές στον δρόμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Πιστεύεις ενα γυαλιστικο μπορεί να επηρεάσει τα ελαστικά που τρώνε και αντέχουν τις ατέλειωτες πιέσεις και τριβές στον δρόμο? 

ναι,μπορεί να κάνει το ελαστικό να γεράσει πιο γρήγορα,όπως κάνει  και ο ήλιος.Μην μπερδευεις το πελμα με το πλαϊνό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

ναι,μπορεί να κάνει το ελαστικό να γεράσει πιο γρήγορα,όπως κάνει  και ο ήλιος.Μην μπερδευεις το πελμα με το πλαϊνό. 

Για το πλαϊνό μιλάω,

οχι δεν μπορεί να το γεράσει πιο γρήγορα εκτός και αν έχεις παράδειγμα συγκεκριμένου προϊόντος που το παρατήρησες , μετά από πόσο καιρό και πως επιβεβαίωσες ότι οφειλόταν σε αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tzotzo said:

Πρόσφατα πήρα το darkside την ίδια εταιρεία που είναι εξειδικευμένο για ελαστικά και δίνει πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να με βεβαιότητα διάρκεια.

Κρατάει καλά αν δε το πλακώσεις με APC και δύσκολες βούρτσες στα πλυσίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 φορες εβαλα μια μ@λ@κι@ με αφρο που πουλαει το lidl. Δεν μου αρεσε. Τελευταια φορα εβαλα σπρει σιλικoνης και κρατησε αρκετο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Για το πλαϊνό μιλάω,

οχι δεν μπορεί να το γεράσει πιο γρήγορα εκτός και αν έχεις παράδειγμα συγκεκριμένου προϊόντος που το παρατήρησες , μετά από πόσο καιρό και πως επιβεβαίωσες ότι οφειλόταν σε αυτό. 

 

Δεν έχω δικό μου παράδειγμα γιατί δεν χρησιμοποιώ τέτοια προιόντα.Ενα ακατάλληλο προιόν μπορεί να κάνει ζημιά .

απο μια ψαχτική:

Even worse, tire shine products don’t protect tires and may even degrade rubber. Certain tire shine products contain petrochemicals and silicones that can break down the rubber and the protective substances in the tires.

https://www.psmagazine.army.mil/News/Article/3073081/ground-vehicles-dont-use-tire-shine-products/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...