Προς το περιεχόμενο

Επιλογή UPS για μίνι server room


Finn
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα χώρο στον οποίο βρίσκονται διάφορες συσκευές, απο δικτυακές μέχρι και DVB-T/S2 δέκτες και θέλω να τον προφυλάξω από τα τερτίπια του δικτύου.

Συγκεκριμένα:

4 δορυφορικοί δέκτες, 0.5W ο καθένας

2 rf modulators, max 20W o ο καθένας

router 5W

speedport 5W

POS

switch max 60W

NVR max 13W

 

Κάποια αξιόπιστη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Finn είπε

Έχω ένα χώρο στον οποίο βρίσκονται διάφορες συσκευές, απο δικτυακές μέχρι και DVB-T/S2 δέκτες και θέλω να τον προφυλάξω από τα τερτίπια του δικτύου.

Συγκεκριμένα:

4 δορυφορικοί δέκτες, 0.5W ο καθένας

2 rf modulators, max 20W o ο καθένας

router 5W

speedport 5W

POS

switch max 60W

NVR max 13W

 

Κάποια αξιόπιστη πρόταση;

Να ξαναπω συτα που εχουν συζητηθει προσφατα.

1) Για ευαισθητες (ή και ακριβες ισως) συσκευες ή για συσκευες που κρινεται σημαντικη η απροσκοπτη λειτουργια τους (αν και θα ελεγα γενικως σε ολες) παμε σε δοκιμασμενες και ποιοτικες κατα το δυνατον επιλογες.

2) Τα UPS εχουν βασικό ρόλο την παροχη ενεργειας οταν αυτη χανεται απο το δικτυο. Δευτερευον ειναι ο ρολος τους ως σταθεροποιητες τασης και τριτευον ως αντικεραυνικη προστασία.

3) Στον πρωτο ρολο τους (παροχη ενεργειας) ολα μια χαρα ειναι με μονη ουσιαστικη διαφορα την ποιοτητα και την διαρκεια της μπαταριας τους.

4) Στον δευτερο ρολο τους (ως σταθεροποιητες τασης) ειναι μετρια τα περισσοτερα τα κουτσοβολευουν βεβαια.

5) Στον τριτο ρολο τους (αντικεραυνικη προστασια, προστασια απο υπερταση) η πλειονοτητα ειναι αθλια ως μηδενικη και στην καλυτερη περιπτωση τα καλα να ειναι σε ανεκτο ισως επιπεδο χωρις πραγματικη προστασια απο μεγαλες υπερτασεις.

Αρα εαν θελεις total protection πας και μαλιστα με χαμηλοτερο κοστος ως

α) Καλεις ηλεκτρολογο και σου βαζει αντικεραυνικη προστασια τυπου 2 (ή ακομη καλύτερα και τυπου 1 και τυπου 2) στον ηλεκτρολογικο σου πινακα.

β) Ο ιδιος ηλεκτρολογος  σου βαζει σταθεροποιητη τασης στον ηλεκτρολογικο σου πινακα επισης

γ) Αγοραζεις καλό ποιοτικο πολύπριζο/ζα με πιστοποιημενη αντικεραυνικη προστασια τυπου 3 και κουμπωνεις τα συστηματα σου εκει για δευτερευουσα προστασια

δ) Αγοραζεις το σωστο ποιοτικο επωνυμο UPS αναλογως τα φορτια και τους χρονους που θελεις να εξασφαλισεις χωρις πια να σε ενδιαφερουν τα υπολοιπα που τα εχεις ηδη εξασφαλισει μεσω πινακα και πολυπριζου. Οποτε και εδω πας κανεις στην πραξη οικονομια και επενδυεις σε ποιοτητα και πιστοποιηση και οχι σε features.

Το να εξασφαλισεις χρονο λειτουργιας χωρις να εξασφλαλιζεις σωστα την λειτουργια του εξοπλισμου ειναι ρισκο που λογικα δεν το θελεις.

Οποτε ξεκινας με ηλεκτρολογο και κοιτας σε επωνυμα UPS. Ευκολο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ακριβώς σου είπε ο φίλος από πάνω.

Για το θέμα των UPS, δεν ξέρω να σου πω τι να πάρεις, αλλά ξέρω να σου πω τι να μην πάρεις. 

Μακριά από Turbo-X γιατί μια μέρα πήρε φωτιά μόνο του και δεν έσβηνε ούτε απ'το κουμπί (ευτυχώς ήμουν σπίτι και η μπαταρία του είναι άθλια οπότε έσβησε μόνο του μετά από λίγο)

Μακριά από Bitmore (φαίνονται ποιοτικά, αλλά χαλάνε για πλάκα, άσε που την ώρα της διακοπής το σφύριγμα είναι μόνιμο και σπάει τα νεύρα και η φωτιζόμενη μπλε οθόνη (ακόμα και χωρίς διακοπή) είναι ΠΟΛΥ έντονη και ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Αντικεραυνικό και σταθεροποιητή τάσης λοιπόν στον πίνακα και μετά βλέπω για ένα ποιοτικό UPS. 

Μια επιπλέον ερώτηση όμως: Έχω έναν κεντρικό πίνακα και στην αποθήκη που είναι το rack έχω ακόμη ένα μικρό με ασφάλειες. Υποθέτω στον κεντρικό θα κουμπώσει τα παραπάνω ο ηλεκτρολόγος ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Finn είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Αντικεραυνικό και σταθεροποιητή τάσης λοιπόν στον πίνακα και μετά βλέπω για ένα ποιοτικό UPS. 

Μια επιπλέον ερώτηση όμως: Έχω έναν κεντρικό πίνακα και στην αποθήκη που είναι το rack έχω ακόμη ένα μικρό με ασφάλειες. Υποθέτω στον κεντρικό θα κουμπώσει τα παραπάνω ο ηλεκτρολόγος ε;

Το καλύτερο είναι να τα βάλεις σε κεντρικό πίνακα οπότε εξασφαλιζεις και οποιονδήποτε υποπινακα ή κύκλωμα μετά από αυτόν.

Ο ηλεκτρολόγος πρεπει να γνωρίζει την σωστή σύνδεση και υλικά και να σε κατευθύνει.

Μην τσιγκουνευτεις στον πίνακα. Δεν είναι ακριβά τα κομμάτια που θα βάλει οπότε βάλε ποιοτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...